Mleko jest jednym z najczęstszych alergenów pokarmowych, a jego śladowe ilości znajdują się w wielu produktach. Jak rozpoznać, czy jesteśmy uczuleni na białka mleka?
Alergia na mleko to nieprawidłowa odpowiedź układu odpornościowego organizmu na białka znajdujące się w mleku i produktach na jego bazie. Układ immunologiczny identyfikuje białka mleka jako szkodliwe, wyzwalając produkcję przeciwciał IgE w celu ich zneutralizowania.
Czynniki większego ryzyka
Niektóre czynniki mogą zwiększać ryzyko wystąpienia uczulenia na mleko. Należą do nich alergie na innym tle czy atopowe zapalenie skóry. Ryzyko alergii na mleko wzrasta u dzieci, kiedy jedno lub oboje rodziców cierpią na jakąkolwiek alergię pokarmową lub jej inny rodzaj. Z biegiem lat u większości dzieci alergia na mleko zanika. Jeżeli tak się nie stanie, osoby te powinny unikać wyrobów mlecznych.
Warto zauważyć, że dzieci uczulone na mleko są bardziej narażone na inne problemy zdrowotne, w tym alergie na inne pokarmy, takie jak jaja, soja, orzeszki ziemne, a także wołowina oraz katar sienny.
Alarmujące objawy
Reakcja alergiczna na białka mleka pojawia się zwykle już kilku minut do kilku godzin po spożyciu. Pierwsze objawy mogą obejmować pokrzywkę, swędzenie lub mrowienie wokół ust, obrzęk warg, języka lub gardła. Pojawiają się także kaszel, świszczący oddech, duszności oraz wymioty.
Po upływie dłuższego czasu może wystąpić biegunka, skurcze brzucha, katar, łzawienie oczu, a u niemowląt kolka. Alergia na mleko może objawić się zagrażającym życiu wstrząsem anafilaktycznym. Dochodzi wtedy do zwężenia dróg oddechowych, obrzęku gardła, co utrudnia oddychanie. Pojawia się zaczerwienienie twarzy, swędzenie skóry oraz spada ciśnienie krwi.
Do lekarza powinniśmy udać po wystąpieniu wymienionych objawów. W przypadku wstrząsu anafilaktycznego pomoc medyczna powinna nadejść natychmiast.
Stosować zamienniki i unikać
Nie ma lepszego sposobu zapobiegania reakcjom alergicznym niż unikanie mleka i produktów, które zawierają jego białka (uwaga - uczulenie na białka mleka to nie nietolerancja laktozy). Dla alergików produktami zamiennymi mleka zwierzęcego jest mleko pochodzenia roślinnego: sojowe, ryżowe czy kokosowe. W większości przypadków mają one wystarczającą zawartość wapnia, aby zaspokoić codzienne zapotrzebowanie organizmu.
Osoby, które mają stwierdzoną alergię na mleko, powinny dokładnie sprawdzać etykiety na produktach, które mogą zawierać śladowe ilości mleka. Należy także pamiętać, że mogą je zawierać produkty takie jak np. wyroby cukiernicze, pieczywo, słodycze.
Autor: ps/map / Źródło: mayoclinic.org, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock