W Polsce potwierdzono do tej pory ponad 24 tysiące zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Obecnie aktywnych jest ponad 11 tysięcy przypadków. Sprawdź, co mówią statystyki.
Według danych portalu worldometers.info z COVID-19, z chorobą wywołaną koronawirusem SARS-CoV-2, zmaga się w Polsce ponad 11 tysięcy osób. Są to aktywne przypadki, czyli osoby, które aktualnie chorują. Jak widać na poniższym wykresie, liczba ta stale rośnie od połowy marca.
W Polsce potwierdzono do tej pory łącznie ponad 24 tysiące przypadków. Wyzdrowiało 11 726 osób, co stanowi 48 procent wszystkich odnotowanych przypadków w Polsce. Poniższy wykres pokazuje, że niemal cały czas liczba nowych przypadków jest wyższa niż liczba ozdrowieńców.
Trendy w liczbie zakażonych
12 maja liczba odnotowanych zakażeń patogenem wynosiła 595 - najwięcej od czasu wybuchu epidemii w Polsce. Kolejnymi dniami z wysoką liczbą potwierdzonych przypadków był 19 kwietnia (545) i 5 kwietnia (545). Natomiast najmniej zakażonych, w ciągu ostatniego miesiąca, odnotowano 31 maja - 215.
W maju liczba nowych przypadków ciągle się wahała.
Ofiary śmiertelne
W wyniku zakażenia koronawirusem zmarło w Polsce ponad tysiąc osób. 24 kwietnia zmarło najwięcej od momentu wybuchu epidemii - 40. Jak widać na wykresie, liczba zgonów ciągle się waha, jednak stopniowo jest coraz mniejsza. W maju najmniej osób zmarło 24 i 31 maja - po trzy.
Polska wciąż walczy
Organizacja "EndCoronavirus" podzieliła państwa świata - na podstawie trendów w liczbie zakażonych i ofiar śmiertelnych - na trzy grupy. Pierwsza to kraje pokonujące COVID-19, druga - kraje, które są na dobrej drodze w walce z COVID-19, a trzecia grupa obejmuje państwa, w których wciąż potrzeba działań, by zahamować epidemię. Do trzeciej grupy należy między innymi Polska, Białoruś, Brazylia, Kanada, Chile, Egipt, Kazachstan, Rosja, Ukraina, Wielka Brytania, USA, Szwecja i inne.
Założycielem "EndCoronavirus" jest amerykański fizyk, profesor Yaneer Bar-Yam. Organizacja rozpoczęła działalność 29 lutego 2020 roku. Jej celem jest opracowanie skutecznych metod walki z koronawirusem i zakończenie pandemii na całym świecie. ECV to jedna z pierwszych organizacji, która stworzyła i wypromowała wytyczne dotyczące ochrony przed koronawirusem.
Organizacja stosuje szereg narzędzi matematycznych przeznaczonych dla systemów z wieloma współdziałającymi elementami, w których tradycyjne założenia statystyczne są obalane. Zespół naukowy składa się z epidemiologów i klinicystów, a także twórców technologii i analityków danych z najlepszych uczelni na świecie.
Autor: anw/aw / Źródło: worldometers.info, EndCoronavirus