Aż o 105 cm podniósł się poziom wody w Wenecji. Pod wodą znalazł się m.in. pl. Świętego Marka. To oblicze acqua alta, która co roku nawiedza miasto na wodzie.
W okresie jesienno-zimowym Wenecja jest zalewana za sprawą wysokiej wody, czyli acqua alta.
W poniedziałek osiągnęła ona wysokość 105 centymetrów powyżej poziomu morza. Oznacza to, że ok. między 10-15 procent Wenecji znalazło się pod wodą. Władze miasta ogłosiły żółty (pierwszy) stopień alarm przeciwpowodziowy.
Kładki na wodzie
Właściciele sklepów, restauracji oraz innych instytucji ustawili bariery przeciwpowodziowe. Władze miasta rozstawiły zaś specjalne kładki, po których można było zwiedzać Wenecję suchą nogą.
Nie wszyscy turyści skorzystali z tych udogodnień, część zwiedzających po prostu podwinęła spodnie i pluskając się w wodzie skwapliwie skorzystała z mokrych warunków. Japończycy wykorzystali okazję, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.
Ciśnienie oraz sirocco
Według Centrum Prognozowania i Sygnalizacji Morskiej Miasta Wenecji, zjawisko acqua alta jest konsekwencją różnicy ciśnienia atmosferycznego na dwóch krańcach Adriatyku i silnych powiewów południowego wiatru sirocco, który dodatkowo napędza w stronę lądu masy wody, utrudniając ich cofanie się w czasie odpływu. Zjawisko występuje najczęściej w okresie pomiędzy jesienią i wiosną.
Autor: adsz/rs / Źródło: PAP/EPA