Co najmniej 70 osób straciło życie, a 791 zostało rannych - to najnowsze dane służb ratunkowych dotyczące następstw wielkich, nienotowanych od lat powodzi, które w ostatnich tygodniach nawiedziły Iran.
Jak podał w sobotę szef krajowych służb ratunkowych Pirhossein Koulivand, bilans ofiar ogromnych powodzi, które od kilku tygodni nękają Iran, wzrósł do 70 osób.
Od 19 marca około prawie dwa tysiące miast i wsi zmaga się z konsekwencjami intensywnych opadów deszczu. Według agencji pomocy humanitarnej schronienia szukało około 86 tysięcy Irańczyków.
Nakazy ewakuacji
Jak podały lokalne media, w sobotę wielu mieszkańców ostanu Chuzestan zostało przeniesionych do bezpieczniejszych rejonów.
- Wydano nakaz ewakuacji. Zalecamy kobietom i dzieciom odejście. Mężczyzn i młodzież prosimy, aby zostali i pomogli nam w akcji ratunkowej - mówił gubernator ostanu Gholamreza Shariati.
Alarm powodziowy dotyczy również ostanów: Lorestan w zachodniej części Iranu, gdzie spodziewane są osuwiska, Fars - na południu, gdzie w jednym tylko mieście, Szirazie, utonęło w ciągu jednego dnia co najmniej 21 mieszkańców oraz w północnych ostanach Golestan i Mazandaran.
W południowej części prowincji Fars zostało zniszczonych lub poważnie ucierpiało około 10 tysięcy domów. Woda zniszczyła większość dróg, zaczęły szerzyć się epidemie chorób zakaźnych, a w wielu rejonach pomoc dla ludności dociera jedynie drogą powietrzną.
Irańskie ministerstwo rolnictwa oszacowało, że powodzie zniszczyły zbiory na obszarze 700 tysięcy hektarów ziem uprawnych. Rząd zapowiedział, że wszelkie poniesione straty będą zrekompensowane.
"Bezprecedensowa zbrodnia"
Prezydent Iranu Hassan Rowhani oskarżył przed paroma dniami Stany Zjednoczone o to, że stosując wobec jego kraju sankcje ekonomiczne, przeszkodziły w dostarczeniu pomocy humanitarnej ludności poszkodowanej przez powódź, co określił jako "bezprecedensową zbrodnię".
Sankcje wprowadzone przez Waszyngton po wycofaniu się USA z wielostronnego porozumienia nuklearnego z 2015 roku dotyczą systemu bankowego i wielu innych sektorów, co utrudnia transfery pieniężne nawet dla irańskiego Czerwonego Półksiężyca, którego konta zostały zablokowane.
Mimo tych trudności Iran może liczyć na dotarcie pomocy zagranicznej od UNICEF oraz takich krajów, jak Niemcy i Szwajcaria, podczas gdy Unia Europejska wyasygnowała wstępnie 1,2 milionów euro na pomoc przeznaczoną dla ludności poszkodowanej przez powodzie.
Autor: kw/aw / Źródło: PAP, Reuters