Ten zaledwie kilkusekundowy timelapse pokazuje procesy zachodzące na lodowcu (w paśmie górskim Karakorum) w ciągu ostatnich 25 lat. Autorzy animacji wykorzystali ujęcia zrobione przez satelity.
26 listopada Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) opublikowała ciekawą animację przedstawiającą zmiany na lodowcu w paśmie górskim Karakorum w Azji. Jej autor, glacjolog z Uniwersytetu w Zurychu Frank Paul, wykorzystał zdjęcia wykonane przez trzech różnych satelitów Landsat w latach od 1990 do 2015 roku.
Dostarczone ujęcia zostały zebrane w timelapse. Następnie całość przyspieszono 800 milionów razy. W efekcie stworzyły kilkusekundowy film.
Kompleksowe zestawy danych na temat zmian zachodzących na Ziemi, m.in. procesów lodowca w regionie Karakorum, gromadziła inicjatywa Climate Initiative dla ESA.
Jak podkreślają autorzy animacji, w sieci jest dostępnych wiele filmów obrazujących ten lodowiec i zachodzące na nim zmiany. Jednak obejmują jedynie czas od kilku dni do kilku lat i dotyczą zwykle niewielkiej części lodowca. Na tym filmie widać, że w tym regionie lodowiec nie topi się, a wręcz go przybywa.
- Motywacją do badań było odmienne zachowanie lodowca w Karakorum. O tym, że go przybywa, wiemy od 50 lat. Jednak określenie przyczyn jest utrudnione z powodu ograniczonego dostępu do lodowca. Animacja pozwala na dokładny przegląd zmian w dłuższym czasie - wyjaśniał dr Paul.
Lodowce, których przybywa
Satelity jako jedyne dostarczają realnego obrazu zmian na Ziemi, które obejmują dłuższy czas, zwłaszcza w takich trudno dostępnych regionach, jak góry. Jednak większość z nich, zarówno te znajdujące się na biegunach, jak i te, które tworzą się ponad granicą wiecznego śniegu, topnieje. To ich odpowiedź na trwające obecnie ocieplenie klimatu.
Na świecie są jednak i takie lodowce, które nie podążają za tymi trendami. To tzw. "wielka anomalia" - lodowce Karakorum. Znajdują się w pobliżu Himalajów, na pograniczu Indii, Pakistanu i Chin. Są zaskakująco stabilne, a czasami zwiększają swój zasięg. Powstało wiele teorii na ten temat. Jedna z nich mówiła o tym, że lodowce Karakorum zwiększają swój zasięg, ponieważ pokrywa je cienka warstwa skał, która tworzy izolację. Po przeprowadzeniu wnikliwych badań okazało się, że nie można jej potwierdzić. Dlatego naukowcy wciąż badają przyczyny przybywania lodu w tym regionie.
Autor: PW / Źródło: ESA
Źródło zdjęcia głównego: ESA