2015 był wyjątkowy w pogodzie. Nie brakowało rekordów i anomalii

Rekordy 2015 rokuPAP / EPA

Historyczne powodzie, rekordowe fale upałów, oddziałujące na pogodę potężne El Nino. Poznaj najważniejsze pogodowe wydarzenia 2015 roku.

Rok 2015 rozpoczęliśmy od śnieżyc - nie w Polsce, ale w Izraelu i Jordanii. W pierwszej połowie stycznia na wzgórzach Golan spadło 60 cm śniegu. W Jerozolimie zamknięto wiele dróg, nieczynne były szkoły.

W tym samym czasie zima zaatakowała także południowe Stany Zjednoczone. Opady marznącego deszczu i deszczu ze śniegiem dotarły do Teksasu. Do marca w północno-wschodnich stanach pojawiły się cztery potężne śnieżyce. W Bostonie odnotowano opady śniegu rzędu 87 cm. Padł rekord najbardziej zaśnieżonego tygodnia w historii zim tego miasta. Z powodu złej pogody zginęło ponad 10 osób. W wielu regionach odnotowano rekordy zimna. 15 lutego w Nowym Jorku na Times Square również odnotowano zaskakująco duży wpływ wiatru na odczucie temperatury, które sięgnęło -25 st. C, co pobiło rekord z 1993 roku.

W Buffalo w lutym warstwa śniegu sięgała 280 cm, a na początku grudnia śniegu nie było jeszcze w ogóle, co tym samym było najdłuższym okresem bez pokrywy śnieżnej w tym mieście.

Wichury

W marcu nadeszły roztopy i ocieplenie. Na oceanach zaczęły powstawać huragany. Pierwszy potężny, bo o piątym stopniu w skali, uderzył w wyspy Vanuatu. Huragan Pam przyczynił się do śmierci 24 osób.

Na początku kwietnia w Europie pojawiła się wichura Niklas. Zginęło 9 osób. W Niemczech spadło nawet 20 cm białego puchu. Wichury sparaliżowały komunikację kolejową i ruch na drogach. Prędkość wiatru przekraczała w porywach 190 kilometrów na godzinę.

Zaćmienie Słońca

W marcu byliśmy także świadkami niezwykłego wydarzenia, jakim było zaćmienie Słońca. 20 marca około godz. 9.39 naszego czasu Księżyc znalazł się pomiędzy Słońcem a Ziemią, przysłaniając światło słoneczne dochodzące do naszej planety. Od tego czasu polscy obserwatorzy mogli podziwiać zjawisko. Trwało ono do godz. 12.12. W Polsce Księżyc zakrył około 60 proc. tarczy słonecznej. Wyjątkiem okazała się północno-zachodnia część kraju, gdzie było to nawet 76 proc.

W Polsce ostatnie tak duże zaćmienie częściowe można było obserwować w styczniu 2011 roku. Następne - równie głębokie - obserwatorzy w Polsce będą mogli oglądać w sierpniu 2026 roku, jednak efekt nie będzie wówczas tak spektakularny, bo rozpocznie się ono niedługo po godzinie 19. Na całkowite zaćmienie Słońca widoczne z terytorium Polski będzie trzeba poczekać 120 lat, do października 2135 roku. Ostatnie zaćmienie całkowite można było obserwować w 1954 roku, ale tylko z małego skrawka lądu w okolicach Suwałk.

Za nami zaćmienie Słońca
Za nami zaćmienie Słońcatvn24

Erupcje Etny

Wulkan na Sycylii wybuchł po raz pierwszy w nocy z 11 na 12 maja. Lawa wydobywała się z krateru także w nocy z 14 na 15 maja. Na wschodnich zboczach krwistoczerwone potoki ciągnęły się przez półtora kilometra. Jeden z nich dotarł do zagłębienia Valle del Bove. Wypływowi lawy towarzyszyła chmura popiołu, która poszybowała w niebo.

Etna pozostała aktywna. Sejsmolodzy w okolicy stożka notowali liczne wstrząsy. Kolejny wybuch miał miejsce w czerwcu. Erupcja nie była niebezpieczna dla ludności, ale stanowiła zagrożenie dla przelatujących w pobliżu maszyn. W związku ze wzrostem zagrożenia, na lotniskach na Sycylii ograniczono starty i lądowania samolotów.

Jednak największą aktywność Etna wykazała w grudniu. Pierwsza erupcja miała miejsce w nocy z 2 na 3 grudnia. Wulkan dymił aż do 5 grudnia, powodując liczne utrudnienia komunikacyjne. Wyjątkowa aktywność została uznana przez naukowców za najgwałtowniejsze zjawisko o charakterze eksplozywnym od 20 lat. W związku z żywiołem zamknięto lotnisko w Katanii. Wulkan w grudniu wybuchł jeszcze 6 i 13 grudnia.

Upał w Indiach i Europie

Pod koniec maja Indie zmagały się z nieznośnym upałem. Temperatura dochodziła do 48 st. C, a w skutek męczącej pogody zginęło ponad 2300 osób. Skwar o tej porze roku w Indiach był zapowiedzią zbliżającego się monsunu letniego, a wraz z nim obfitych opadów deszczu.

Na początku czerwca upalna pogoda pojawiła się także w Polsce. 6 czerwca na południowym zachodzie odnotowano 32 st. C. Po chwili oddechu na przełomie czerwca i lipca nad Europę nadciągnęła potężna fala upałów. 2 lipca temperatura powietrza w holenderskim mieście Maastricht wyniosła 38,2 st. C. Według NASA jest to najwyższa wartość, jaką kiedykolwiek zanotowano w Holandii. Słupki rtęci w Kitzingen w Niemczech 5 lipca sięgnęły 40,3 st. C. Dwa dni później w Genewie w Szwajcarii zanotowano 38,9 st. C. Są to, zdaniem naukowców z amerykańskiej agencji kosmicznej, najwyższe wartości jakie zanotowano w tych krajach. Takie miasta jak Londyn, Paryż, Berlin, Kordoba, Frankfurt czy Madryt były blisko pobicia swoich rekordów temperatury.

Skwar w Ameryce, pożary w Europie

Pod koniec lipca skwar dopadł także Amerykanów. W Nowym Jorku 29 lipca odnotowano 35,5 st. C. W sierpniu rekordów temperatury doczekaliśmy się w Polsce. 7 i 8 sierpnia temperatura lokalnie na południu kraju mogła pobić obecny rekord, czyli 40,2 st. C. Było upalnie, ale nowego rekordu nie ustanowiono. Słupki rtęci w tych dniach w Warszawie i Legnicy zanotowały 38 st. C.

Po upałach pojawiły się pożary i susze. W płomieniach stanęły Murcja i Katalonia w Hiszpanii. Groźny żywioł pojawił się także w Chorwacji i w Polsce. Na początku sierpnia w połowie lasów państwowych obowiązywał najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Pożary były spowodowane suszą. Poziom wody w rzekach nieustannie spadał. W niektórych regionach w studniach i kranach zabrakło wody. W połowie sierpnia Wisła zrobiła się rekordowo płytka. Poziom wody wynosił 51 cm.

Rekordy temperatury w Polsce
Rekordy temperatury w Polscetvn24

Sztormy na Bałtyku, pierwszy śnieg

Wraz z nastaniem jesieni pogoda się uspokoiła. Nad Polską od czasu do czasu pojawiły się silne wichury. Wiatr na Śnieżce osiągał prędkość 240 km/h. Nawałnice były związane z głębokimi niżami, które atakowały Europę od zachodu, znad Atlantyku. Groźny wiatr zatrzymał nawet przeprawy promowe między Polską a Szwecją. Na pierwszy atak zimy w Polsce czekaliśmy do początku października, kiedy biały puch pokrył nawet woj. świętokrzyskie.

Grudzień w całej Europie był wyjątkowo ciepły, a w okresie świąt Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii pojawiły się największe od 70 lat powodzie. A same święta były cieplejsze od Wielkanocy w 2015 roku.

Bolidy na niebie

W październiku na Polskim niebie można było oglądać zachwycający spektakl. Jak informuje Kontakt 24, w sieci zawrzało, a na kontaktową skrzynkę napływało wiele wiadomości o kuli ognia widzianej na niebie. Nagrania z rozbłysku analizowali eksperci, a kolejne filmy z bolidem w roli głównej wyglądały co najmniej zachwycająco.

Karol Wójcicki o jasnym bolidzie na niebie
Karol Wójcicki o jasnym bolidzie na niebietvn24

Trujący smog

W 2015 wraz z dużym zanieczyszczeniem powietrza, pojawił się smog. Zjawisko pojawiło się w Polsce na początku listopada. Apogeum miało miejsce 6 i 7 listopada. Niebezpiecznie zanieczyszczone były: Kraków, Wrocław, Katowice, Nowy Sącz, Zakopane i Warszawa.

Najgroźniejszy był jednak smog w Pekinie. Zanieczyszczenie było tak duże, że stężenie mikrocząsteczek o średnicy do 2,5 mikrona (PM2.5) wzrosło do ponad 600 mikrogramów na metr sześcienny powietrza. Według Światowej Organizacji Zdrowia bezpieczny poziom tych najgroźniejszych dla zdrowia zanieczyszczeń powietrza to 25 mikrogramów na metr sześcienny. 7 grudnia pierwszy raz w historii, ogłoszono w Pekinie czerwony, najwyższy alert dotyczący zanieczyszczenia powietrza.

Rekordowy smog wystąpił także we Włoszech. W grudniu w Mediolanie padały rekordy zanieczyszczenia powietrza. Według danych włoskiej Ligi Ochrony Środowiska (Legambiente), normy zawartości szkodliwego pyłu w powietrzu w stolicy Lombardii zostały od stycznia przekroczone 86 razy, podczas gdy według przepisów liczba takich dni w roku nie może być większa niż 35. W Turynie takich dni było w tym roku 73, a w Rzymie 49. Aby zmniejszyć zanieczyszczenie, władze zdecydowały zredukować ruch uliczny. W tym celu w dni powszednie wprowadzano zakaz ruchu niektórych pojazdów.

Rok 2015 najcieplejszy

Jeśli chodzi o globalną temperaturę, w okresie styczeń-listopad 2015 tylko trzy miesiące nie były rekordowo ciepłe. Eksperci podali, że rok 2015 będzie najcieplejszy od momentu rozpoczęcia pomiarów meteorologicznych. Co ciekawe - są już przesłanki świadczące o tym, że rok 2016 będzie jeszcze cieplejszy.

Podobną zależność zanotowano dla Polski. Według klasyfikacji termicznej Haliny Lorenc z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prawie wszystkie miesiące w 2015 roku były cieplejsze niż zazwyczaj. W normie utrzymała się średnia temperatura w czerwcu i maju. Sierpień został oznaczony nawet jako anomalnie ciepły.

Huragany

30 listopada oficjalnie zakończył się sezon huraganów na Atlantyku oraz na wschodnim i centralnym Pacyfiku. Ten sezon był znacznie uboższy w niszczycielskie huragany na Oceanie Atlantyckim. Natomiast rekordowo dużo powstało ich na wschodnim i centralnym Oceanie Spokojnym.

Na Atlantyku w tym sezonie narodziło się 11 nazwanych burz tropikalnych, w tym cztery huragany - Danny, Fred, Joaquin i Kate. Te najsilniejsze nie zakończyły swojej drogi nad terytorium Stanów Zjednoczonych. Natomiast nad ląd trafiły dwie burze tropikalne - Ana i Bill. Te kolejno uderzyły w północno-wschodnie wybrzeże Karoliny Południowej oraz w Teksas. Ana spowodowała niewielkie zniszczenia, ale przyczyniła się do śmierci jednej osoby w Karolinie Północnej. Bill natomiast przyniósł intensywne opady deszczu, które spowodowały powodzie w Teksasie i w Oklahomie.

Pierwszy raz od 1886 roku w październiku w Bahamy uderzył huragan czwartej kategorii. Był to Joaquin. Na wschodnim Pacyfiku utworzyło się 18 burz tropikalnych, w tym 13 huraganów. Pierwszy raz w historii danych meteorologicznych odnotowano taką liczbę huraganów w tej części świata. Część z nich była rekordowa.

Najsilniejszym huraganem na półkuli zachodniej w historii była Patricia. Wiatr osiągał prędkość dochodzącą do 322 km/h. Ciśnienie w centrum układu wynosiło rekordowo 870 hPa. Huragan Sandra natomiast był najsilniejszym huraganem na wschodnim Oceanie Spokojnym. Wiatr stale wiał z prędkością 233 km/h.

Huragan Patricia
Huragan PatriciaNASA

El Nino

Naukowcy uznają El Nino za główny czynnik odpowiedzialny za sezon huraganowy na Atlantyku i Pacyfiku w tym roku. To zjawisko wpłynęło także na wiele pogodowych anomalii w 2015 roku. O El Nino pisaliśmy przez prwie cały rok. Zaczęliśmy w marcu, kiedy się rozpoczęło. Do grudnia alarmowaliśmy o tym, że zjawisko przybiera na sile. W końcu stało się największym El Nino w historii. Według specjalistów ma ono potrwać przynajmniej do lata 2016.

Zjawisko El Nino (styczeń - lipiec 2015)
Zjawisko El Nino (styczeń - lipiec 2015)NASA

Autor: AD, zupi/map / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: PAP / EPA

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. W trakcie wyładowań wiatr może rozpędzać się do 80 kilometrów na godzinę. Lokalnie może też sypnąć gradem.

Przed nami niespokojna noc. IMGW ostrzega przed burzami

Przed nami niespokojna noc. IMGW ostrzega przed burzami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli wtorek 23.07. W nocy przez kraj przetoczy się fala przelotnych opadów deszczu z możliwymi burzami. Dzień będzie pochmurny, również z opadami deszczu. Na termometrach maksymalnie zobaczymy 27 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - wtorek, 23.07. Temperatura w całym kraju spadnie poniżej 30 stopni Celsjusza

Pogoda na jutro - wtorek, 23.07. Temperatura w całym kraju spadnie poniżej 30 stopni Celsjusza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Piorun śmiertelnie poraził 47-letniego mężczyznę i jego 11-letnią córkę na górze Zhaltets w Bułgarii. Drugie dziecko, które zaalarmowało służbę ratowniczą, ocalało i zostało śmigłowcem przetransportowane do szpitala.

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Źródło:
PAP, breaking.bg

Lecąca w kierunku Jowisza sonda JUICE, aby nabrać prędkości, przeleci w przyszłym miesiącu pomiędzy Ziemią a Księżycem - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). To pierwszy tego typu manewr w historii lotów kosmicznych.

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Źródło:
PAP, ESA

W nadchodzących dniach gorące zwrotnikowe powietrze zostanie wyparte znad Polski. Pojawią się burze, podczas których będzie mocno wiać i obficie padać. Już w pierwszy dzień weekendu rozpogodzi się i temperatura sięgnie 32 stopni Celsjusza.

Czeka nas kilka dni bez upału. Co z burzami?

Czeka nas kilka dni bez upału. Co z burzami?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ogień pojawił się na przedmieściach Lizbony. Pożar wybuchł w niedzielę wczesnym popołudniem, a walkę z nim utrudniał upał i silny wiatr. 14 osób, w tym 11 strażaków, odniosło obrażenia. Niebezpieczeństwo pożarowe nie mija.

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Źródło:
SIC Noticias, observador.pt

Cypryjski departament meteorologii (DOM) ostrzega przed spiekotą. Trzy osoby zmarły, a co najmniej kilka trafiło do szpitali w trakcie trwającej właśnie fali upałów na wyspie. Miejscami temperatura może przekroczyć 40 stopni Celsjusza.

Upały na Cyprze. Skwar zabił trzy osoby

Upały na Cyprze. Skwar zabił trzy osoby

Źródło:
PAP, DOM, Cyprus Mail

Po całej serii upalnych dni temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów utrzymuje się nad Japonią. W poniedziałek rano termometry na wyspie Honsiu pokazywały ponad 37 stopni Celsjusza. Gorąco było także w weekend, a mieszkańcy Tokio starali się schłodzić na różne sposoby.

37 stopni przed południem, a będzie jeszcze goręcej

37 stopni przed południem, a będzie jeszcze goręcej

Źródło:
NHK, Reuters

Lawina błotna zalała w niedzielę miasto w północno-wschodniej Francji. Do zdarzenia doszło w departamencie Górna Marna, gdzie weekend przyniósł gwałtowne opady deszczu i burze. Osiem osób zostało rannych.

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Źródło:
France TV, BFMTV

Za nami kolejna noc obserwacji Koźlego Księżyca. Letnie pełnie są szczególnie efektowne - tarcza naszego naturalnego satelity wydaje się wtedy większa i złotawa. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Wypadek w Tatrach. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z akcji ratunkowej przeprowadzonej w sobotę przez ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dotyczyła ona mężczyzny, który upadł na szlaku i rozbił sobie głowę.

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Chorwacka policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o podłożenie ognia w okolicach Trogiru. W czwartek pożar podszedł bardzo blisko kompleksów hotelowych, zagrażając bezpieczeństwu ponad 4000 ludzi, a w niedzielę wciąż trwało jego dogaszanie.

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Źródło:
PAP, index.hr, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu spowodowały, że na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro - Płociduga Duża. Zbiornik ten osuszono w XIX wieku, by uzyskać łąki do wypasu koni. Zdaniem naukowców jezioro to jednak wkrótce znowu zniknie.

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Źródło:
PAP

Położone w środkowym Chile jezioro Laguna del Maule wydaje z siebie dźwięki brzmiące jak piosenki z kosmosu. - Są one spowodowane ruchem lub pękaniem cienkich warstw lodu - powiedział glacjolog Andres Rivera.

To chilijskie jezioro śpiewa

To chilijskie jezioro śpiewa

Źródło:
Reuters

Trzęsienie ziemi odnotowano u wybrzeży Krety w niedzielny poranek. Wstrząsy miały magnitudę 5,3. Od soboty aktywność sejsmiczna w regionie wzrosła, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Źródło:
ERT News, naftemporiki.gr

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zawalenia się mostu w północno-środkowych Chinach. Jak podały lokalne media, do rzeki wpadło 25 pojazdów. Do zdarzenia doszło po ulewach, jakie wystąpiły w piątek nad tą częścią Państwa Środka. Nad kraj nadciągają dalsze burze.

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Źródło:
PAP, Reuters

Temperaturę w miastach można kształtować poprzez zmianę użytkowania terenów dookoła nich. Zespół naukowców z Chin i Wielkiej Brytanii odkrył, że szeroki pas terenów zielonych naokoło metropolii może przyczyniać się do znaczącego obniżenia temperatury w centrum.

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

Źródło:
University of Surrey

Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. W związku z temperaturą dochodzącą do około 40 stopni Celsjusza ponownie zamknięto niektóre obiekty archeologiczne, a także popularny wśród turystów Ogród Narodowy w Atenach. Strażacy walczą z pożarami w różnych regionach kraju.

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Źródło:
PAP, .ekathimerini.com, wetteronline.de

Słowackie pogotowie górskie (HZS) poinformowało o śmierci polskiego wspinacza, który w piątek nie przeżył upadku z Czarnego Szczytu. Tego dnia w Tatrach Wysokich zginął również inny turysta z Polski.

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Niedźwiedź zaatakował 63-letniego pasterza owiec, ciężko raniąc go w nogę - poinformował w sobotę portal "digi24.ro". Do zdarzenia doszło w południowych Karpatach w Rumunii.

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, adevarul.ro, news.ro

Na 20 lipca 2024 roku przypada 55 rocznica historycznej misji Apollo 11, pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Ostatni żyjący z jej uczestników, Buzz Aldrin, opowiedział z tej okazji, jakie znaczenie miał dla niego spacer po powierzchni Srebrnego Globu.

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org

Seria tornad nawiedziła w poniedziałek hrabstwo Cook w Stanach Zjednoczonych. Jak podaje Krajowa Służba Pogodowa (NWS), odnotowano ich aż 24. Tym samym padł nowy rekord liczby powstałych tornad na tym terenie jednego dnia.

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Źródło:
PAP,wgntv.com

Fala upałów nawiedziła Hiszpanię. W andaluzyjskim mieście Écija temperatura przekroczyła w piątek 40 stopni Celsjusza. Ministerstwo Zdrowia w Madrycie apeluje do ludzi, aby pili wodę i chronili się przed słońcem.

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

Źródło:
Reuters

Pożary w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się w Europie. Zgodnie z danymi Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasu, do połowy lipca spłonęło ponad trzykrotnie więcej terenów zielonych, niż wynosi średnia dla tego okresu. Naukowcy ostrzegają, że zagrożenie pożarowe będzie coraz bardziej rosnąć.

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Źródło:
EFFIS, EC, El Garroussi et al. (2024), Springer Nature

Za nami spektakularne burze i gorące dni. Zapanowało lato w pełnej krasie, choć dla wielu upał jest nieznośny. Wyliczenia europejskich i amerykańskich modeli meteorolgicznych szacują, że w trzeciej dekadzie lipca w Polsce się ochłodzi. Rejsowiec "Aura" zawinąć ma do spokojnego portu. Pytanie tylko na jak długo? Sprawdza to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Źródło:
tvnmeteo.pl