10 lat temu przeszła Katrina. Zginęło 1836 osób

Huragan Katrina od 23 do 30 sierpnia 2005 roku
Huragan Katrina od 23 do 30 sierpnia 2005 roku
NASA/NOAA
Huragan Katrina od 23 do 30 sierpnia 2005 rokuNASA/NOAA

Dokładnie dziesięć lat temu nad Atlantykiem szalał potężny i niszczycielski huragan Katrina. Uznaje się go za jeden z najbardziej morderczych huraganów, jakie kiedykolwiek nawiedziły Stany Zjednoczone. W miejscu, w które uderzyła Katrina, jeszcze w tym samym roku pojawiły się dwa kolejne huragany piątej kategorii.

Cyklon tropikalny uformował się 23 sierpnia 2005 roku w rejonie Wysp Bahama. Temperatura wody sięgnęła wtedy 30 stopni Celsjusza. Już następnego dnia prędkość wiatru w ośrodku niżowym przekraczała 120 km/h, co uczyniło Katrinę huraganem pierwszej kategorii według skali Saffira Simpsona. Wkrótce dotarł nad południową Florydę i tam pojawiły się jego pierwsze ofiary. Był już wtedy huraganem trzeciej kategorii.

280 km/h

Później huragan trafił nad wody Zatoki Meksykańskiej. Dzięki dodatkowej porcji ciepła (wody Zatoki Meksykańskiej miały około 32-33 st. C) i wilgoci cyklon szybko zyskał na sile. Siła wiatru wzrosła do ponad 250 km/h, dlatego jego kategoria wzrosła do piątej, najwyższej w skali.

28 sierpnia Katrina osiągnęła swą maksymalną siłę. O godzinie 13 czasu lokalnego zarejestrowano wtedy najwyższą prędkość wiatru - 280 km/h - oraz najniższe ciśnienie atmosferyczne, które wyniosło tylko 902 hPa.

Katrina nad lądem

W poniedziałek 29 sierpnia 2005 roku o godzinie 6.10 czasu lokalnego żywioł uderzył w Nowy Orlean w stanie Luizjana. Wtargnął na ląd z ogromną siłą. Cyklon osłabł wtedy do kategorii trzeciej w skali Saffira Simpsona (wiatr wiał z prędkością 205 km/h) i utrzymała się ona przez cały czas wędrówki huraganu nad Luizjaną.

Zalany Nowy Orlean

Wały przeciwpowodziowe w Nowym Orleanie okazały się nieszczelne, dlatego zalane zostało ponad 80 procent miasta. Z blisko półmilionowej populacji, w 2007 roku liczba mieszkańców spadła do 273 tysięcy. Straty materialne w określono na 821 miliardy dolarów. Tysiące ludzi jeszcze trzy lata po przejściu żywiołu żyło w przyczepach - ich mieszkania długo pozostawały nieodbudowane.

Zanikł koło Kanady

Podobna siła cyklonu utrzymywała się do momentu, gdy dotarł on nad stan Missisipi. Po przebyciu ponad 150 kilometrów w głąb lądu, siła wiatru osłabła na tyle, że został on zdegradowany do kategorii burzy tropikalnej. Stało się to w okolicy miejscowości Clarksville w stanie Tennessee. Resztki huraganu przemieściły się na północny wschód, docierając w okolice wschodniej Kanady. Tam żywioł ostatecznie zanikł.

Bilans ofiar

W wyniku huraganu zginęło w sumie 1836 osób, a 705 zostało uznanych za zaginione. Najtragiczniejszy bilans dotyczy stanu Luizjana - śmierć poniosło tam 1577 osób. Zaraz za nią jest Missisipi - 238 ofiar śmiertelnych. Prezydent USA George W. Bush wprowadził stan wyjątkowy w Luizjanie, Missisipi i Alabamie w sobotę 27 sierpnia, na dwa dni przed wejściem huraganu na kontynentalną część kraju.

Rok huraganów

W 2005 roku na Atlantyku na przestrzeni dwóch miesięcy narodziły się aż trzy huragany, które osiągnęły piątą kategorię w skali Saffira Simpsona. Trzy tygodnie po Katrinie, pojawił się cyklon Rita, który uderzył w Teksas i Luizjanę 24 września. Najwyższa prędkość wiatru, jaką zarejestrowano, to 290 km/h, a ciśnienie w ośrodku spadło do 895 hPa. Żywioł pozbawił życia 120 osób. Miesiąc później, 22 października, huragan Wilma (piątej kategorii) uderzył w Półwysep Jukatan. Najwyższą prędkość wiatru określono na 295 km/h, a najniższe ciśnienie - na 882 hPa. Przyczynił się do śmierci 23 osób.

Autor: AD/kka / Źródło: NOAA, weather.com

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości

Pogodę w Polsce nadal kształtuje układ wysokiego ciśnienia. To za jego sprawą dopisuje nam pogodna i bezdeszczowa aura. W najbliższym czasie ociepli się, wrócą też opady deszczu.

Wiosna pokaże nam przyjemne oblicze, ale wytęskniony deszcz też da o sobie znać

Wiosna pokaże nam przyjemne oblicze, ale wytęskniony deszcz też da o sobie znać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro - czwartek, 20.03. Noc przyniesie pogodną, ale mroźną aurę. Miejscami termometry pokażą nawet -5 stopni Celsjusza. Zdecydowanie cieplej zapowiada się dzień. Zaświeci słońce, a temperatura wzrośnie powyżej 15 stopni.

Pogoda na jutro - czwartek, 20.03. Noc z mrozem, ale dzień nam to wynagrodzi

Pogoda na jutro - czwartek, 20.03. Noc z mrozem, ale dzień nam to wynagrodzi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Smardze zaczynają pojawiać się w polskich lasach. To niejedyny gatunek, jaki możemy znaleźć wiosną - podobna do smardza piestrzenica kasztanowata może być śmiertelnie niebezpieczna. Jak odróżnić od siebie te gatunki?

Pojawiają się w lesie w marcu. Mają trujący odpowiednik

Pojawiają się w lesie w marcu. Mają trujący odpowiednik

Źródło:
Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl

Polskie drzewo zdobyło tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2025. Buk noszący imię Serce Wzgórz Dalkowskich liczy sobie 300 lat i rośnie w zabytkowym parku przy pałacu w Dalkowie na Dolnym Śląsku. Według lokalnych legend, potrafi on nawet spełniać marzenia.

Ma 300 lat i spełnia marzenia. Europejskie Drzewo Roku jest z Polski

Ma 300 lat i spełnia marzenia. Europejskie Drzewo Roku jest z Polski

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W prawie wszystkich województwach obowiązują alarmy przed przymrozkami. Mroźne noce i poranki spodziewane są miejscami aż do weekendu.

IMGW ostrzega. Alarmy w prawie całej Polsce

IMGW ostrzega. Alarmy w prawie całej Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W czwartek przypadnie moment równonocy wiosennej. To dzień, w którym jednocześnie przypada początek astronomicznej wiosny. Co ciekawe, wbrew pozorom podczas równonocy dzień i noc nie mają idealnie takiej samej długości. A kiedy zaczyna się wiosna kalendarzowa?

Równonoc wiosenna. Kiedy rozpocznie się astronomiczna wiosna

Równonoc wiosenna. Kiedy rozpocznie się astronomiczna wiosna

Źródło:
Time and Date, PAP, tvnmeteo.pl

Turysta przetrwał siedem godzin pod śniegiem po tym, jak porwała go lawina na północnym wybrzeżu Norwegii w rejonie gminy Lyngen. Jak opisują lokalne media, w pewnym momencie mężczyzna wezwał ratowników przez telefon.

Przetrwał siedem godzin pod lawiną. "Ewenement"

Przetrwał siedem godzin pod lawiną. "Ewenement"

Źródło:
The Guardian, nettavisen.no

W 2024 roku na świecie doszło do ponad 150 zjawisk pogodowych o niespotykanej wcześniej skali - wynika z raportu opublikowanego przez Światową Organizację Meteorologiczną. Fale upałów, powodzie i cyklony tropikalne bezpośrednio przyczyniły się do śmierci 1700 osób i zabrały dach nad głową ponad 800 tysiącom ludzi. To rekordowa wartość, ale naukowcy obawiają się, że w kolejnych latach będzie ona rosnąć.

150 "niespotykanych" katastrof, 800 tysięcy ludzi bez dachu nad głową

150 "niespotykanych" katastrof, 800 tysięcy ludzi bez dachu nad głową

Źródło:
WMO, The Guardian

Jelenie wstrzymały ruch w okolicach Kołobrzegu. Zwierzęta przebiegły przez drogę, zmuszając kierowców do zatrzymania pojazdów. Wiosna to dla polskich jeleniowatych czas zrzucania poroża - czasami nierozsądne działania ludzi mogą spowodować u nich sporo stresu.

Stado jeleni wstrzymało ruch na drodze. Nagranie

Stado jeleni wstrzymało ruch na drodze. Nagranie

Źródło:
Gazeta Kołobrzeska, Nadleśnictwo Gościno, tvnmeteo.pl

Charakterystyczna "twarz" blobfisha ujęła uczestników nowozelandzkiego plebiscytu. 12 lat po otrzymaniu tytułu "najbrzydszego zwierzęcia świata" ryba zyskała dużo bardziej chwalebny tytuł.

"Najbrzydsze zwierzę świata" zostało Rybą Roku

"Najbrzydsze zwierzę świata" zostało Rybą Roku

Źródło:
BBC

Głęboki niż przyniósł części Japonii obfite opady śniegu. Miejscami w ciągu 12 godzin spadło 30 centymetrów śniegu. Japońska Agencja Meteorologiczna apeluje do mieszkańców o niewychodzenie z domów.

Atak zimy. Eksperci ostrzegają też przed burzami i trąbami powietrznymi

Atak zimy. Eksperci ostrzegają też przed burzami i trąbami powietrznymi

Źródło:
NHK, japantimes.co.jp

Stratowulkan Mount Spurr, położony na Alasce, od prawie roku niepokoi mieszkańców miasta Anchorage na Alasce. We wtorek eksperci z Alaska Volcano Observatory zarejestrowali kolejną serię wstrząsów. Napisali w komunikacie, że "w ciągu najbliższych kilku tygodni lub miesięcy" może dojść do erupcji wulkanu.

Erupcja stratowulkanu na Alasce może być kwestią "tygodni". Ostatnia zamknęła lotnisko

Erupcja stratowulkanu na Alasce może być kwestią "tygodni". Ostatnia zamknęła lotnisko

Źródło:
Live Science, avo.alaska.edu

Astronauci Suni Williams i Butch Wilmore, którzy spędzili na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dziewięć miesięcy, wrócili na Ziemię. Kapsuła Dragon firmy SpaceX wodował u wybrzeży Florydy we wtorek na chwilę przed godziną 23 naszego czasu.

Astronauci wrócili na Ziemię. Gdy wodowali, wokół nich zaczęły pływać delfiny

Astronauci wrócili na Ziemię. Gdy wodowali, wokół nich zaczęły pływać delfiny

Aktualizacja:
Źródło:
NASA, BBC, space.com, Reuters

Tuż przed maską samochodu kierowcy z Atlanty w drogę trafił piorun. Niebezpieczne zdarzenie zostało uchwycone na nagraniu.

Piorun tuż przed maską auta. Nagranie

Piorun tuż przed maską auta. Nagranie

Źródło:
CNN

Burza Laurence daje się we znaki w części Hiszpanii. W Andaluzji znaleziono ciało kobiety, której auto porwały wody powodziowe. Dwie osoby nadal są poszukiwane. Wezbrane rzeki wymusiły ewakuację kilkuset osób. Służby musiały ratować ludzi z zalanych samochodów, a także łodzi.

"To stało się znowu w tak krótkim czasie", "spędziliśmy noc, nie śpiąc"

"To stało się znowu w tak krótkim czasie", "spędziliśmy noc, nie śpiąc"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, El Pais

Zimy w tym roku w Polsce - poza obszarami górskimi - próżno było szukać. Brak pokrywy śnieżnej i małe opady deszczu w czasie tej pory roku to zły prognostyk na wiosnę, która w kalendarzu zacznie się już za kilka dni. Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zwracają uwagę na dwa zjawiska, które mogą stanowić spore zagrożenie dla roślin w naszym kraju. Chodzi o wysmalanie i wypieranie.

Wysmalanie i wypieranie zagrażają roślinom w Polsce

Wysmalanie i wypieranie zagrażają roślinom w Polsce

Źródło:
IMGW-PIB, tvnmeteo.pl

W jednym z australijskich parków znaleziono jadowitego węża z trzema kłami zamiast dwóch. Nietypowa cecha tego osobnika zdradnicy śmiercionośnej pozwala mu na produkcję większej ilości jadu, co sprawia, że jest on jeszcze bardziej niebezpieczny. Pracownicy parku mają pewne hipotezy, skąd mógł wziąć się dodatkowy kieł.

Ten wąż "może być najbardziej niebezpieczny na świecie"

Ten wąż "może być najbardziej niebezpieczny na świecie"

Źródło:
Live Science, tvnmeteo.pl

Do Turcji zmierza bardzo zimne powietrze, pochodzące z bieguna północnego. Nie tylko mocno się ochłodzi - w najbliższych dniach pojawią się tam intensywne opady śniegu. Ich suma pod koniec tygodnia może sięgnąć 90 centymetrów.

Szykuje się potężny atak zimy na Turcję

Szykuje się potężny atak zimy na Turcję

Źródło:
tvnmeteo.pl, yenisafak.com, milliyet.com.tr

Stany Zjednoczone podsumowują miniony weekend, który upłynął pod znakiem niebezpiecznej pogody - tornad, burz i wichur. Potwierdzono, że wzrósł bilans ofiar śmiertelnych. Są miasta, w których z powierzchni Ziemi zniknęły całe dzielnice.

Załamanie pogody w USA. Nie żyje ponad 40 osób

Załamanie pogody w USA. Nie żyje ponad 40 osób

Źródło:
PAP

W ostatnich dniach w Stanach Zjednoczonych panowała bardzo niebezpieczna pogoda. Przez kraj przetaczały się nawałnice. Podróżujący z Tennessee do Teksasu mieli okazję zobaczyć, jak wygląda latanie samolotem w otoczeniu ciemnych chmur i błyskających co chwila piorunów.

Nagrał burzę z pokładu samolotu

Nagrał burzę z pokładu samolotu

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Niebezpieczna burza Laurence przyczyniła się do wielu utrudnień na Półwyspie Iberyjskim. W Portugalii pojawiły się wichury i trąby powietrzne, ostrzega się także przed bardzo wysokimi falami. Miejscami konieczne było wstrzymanie ruchu samolotowego, na drogach panują utrudnienia w związku z walającymi drzewami, które powyrywał silny wiatr.

Problemy lotniska na Maderze, trąby powietrzne nad Algarve

Problemy lotniska na Maderze, trąby powietrzne nad Algarve

Źródło:
PAP
Co pogoda robi nam z mózgiem?

Co pogoda robi nam z mózgiem?

Źródło:
Magazyn TVN24
Premium

Mocno sypnęło śniegiem w centralnej i północnej części Korei Południowej. Trudne warunki atmosferyczne spowodowały, że część dróg została zamknięta. Miejscami spadło ponad 40 centymetrów śniegu.

Zamknięte drogi, auta uwięzione w zaspach. Atak zimy

Zamknięte drogi, auta uwięzione w zaspach. Atak zimy

Źródło:
koreaherald.com, koreajoongangdaily.joins.com

Jeden z mieszkańców Alabamy uchwycił na nagraniu, jak trąba powietrzna wyrzuca w powietrze budynki. Mitch Norred, autor tego wideo, powiedział w rozmowie ze stacją CNN, że tornado zbliżyło się do niego na odległość blisko 100 metrów i zwaliło z nóg.

Bliskie spotkanie z nadciągającym żywiołem. Nagranie

Bliskie spotkanie z nadciągającym żywiołem. Nagranie

Źródło:
CNN

Psy zaprzęgowe biegnące po roztopionym lodzie mogą wkrótce stać się coraz częstszym widokiem. Wykonane prawie sześć lat temu zdjęcie pokazuje skalę problemu, jakim jest utrata arktycznego i antarktycznego lodu - wyjaśnił jego autor Steffen Olsen w rozmowie z BBC. Od lat na świecie maleje powierzchnia lodu morskiego.

"Wiele osób uznało to zdjęcie za piękne. Dla mnie było przerażające"

"Wiele osób uznało to zdjęcie za piękne. Dla mnie było przerażające"

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Do norweskiej rzeki Sandvikselva wyciekły toksyczne substancje. Władze wezwały mieszkańców do powstrzymania się od kąpieli, a także wędkowania. Ekolodzy obawiają się o dobrostan pobliskiego rezerwatu przyrody. Za przyczynę zdarzenia uważa się awarię stacji transformatorowej.

Toksyczne chemikalia wyciekły do rzeki. Zakaz kąpieli, zagrożony rezerwat przyrody

Toksyczne chemikalia wyciekły do rzeki. Zakaz kąpieli, zagrożony rezerwat przyrody

Źródło:
PAP, TV2

W Bieszczadach utworzono nowy rezerwat przyrody o nazwie Dziurkowiec. Jego powierzchnia wynosi ponad 189 hektarów, na jego terenie rosną traworośla i ziołorośla połoninowe oraz buczyna karpacka. To najwyżej położony rezerwat przyrody na Podkarpaciu.

Podkarpacie ma nowy rezerwat przyrody

Podkarpacie ma nowy rezerwat przyrody

Źródło:
PAP

Żubry spacerujące w promieniach wschodzącego słońca - takie wideo otrzymaliśmy na Kontakt24. W Puszczy Knyszyńskiej, gdzie wykonane zostało nagranie, żyje ponad trzystu przedstawicieli tego majestatycznego gatunku.

Żubry witają wschód słońca. Wyjątkowe nagranie

Żubry witają wschód słońca. Wyjątkowe nagranie

Źródło:
Kontakt24, Nadleśnictwo Supraśl, tvnmeteo.pl