Temperatura przekraczająca 30 stopni Celsjusza mocno wpływa na życie wielu osób. W Polsce mierzymy się właśnie z takimi wartościami i prognozy nie wskazują na to, abyśmy szybko przestali. Nie wszyscy wiedzą jednak, która płeć jest bardziej narażona na ich działanie oraz na przykład, jak bardzo nagrzewają się miasta. Zebraliśmy 10 ciekawostek na temat upałów.
1. Upał to zjawisko meteorologiczne, o którym można mówić, gdy temperatura zmierzona w cieniu przekracza 30 stopni Celsjusza.
2. Terminu "fala upałów" (ang. heatwave) w odniesieniu do okresu z wysoką temperaturą po raz pierwszy użyto w Nowym Jorku w 1892 roku.
3. W czasie pracy na dworze temperatura ciała może wzrosnąć do 40,5 st. C. Śmierć z przegrzania następuje zazwyczaj, gdy osiągamy temperaturę 42 st. C.
4. W Stanach Zjednoczonych, według danych Narodowej Służby Atmosferycznej i Oceanicznej (NOAA), najwięcej osób umiera właśnie z powodu upałów niż jakiekolwiek innego zagrożenia pogodowego. Dane te opracowano w oparciu o 30-letnią średnią z lat 1987-2016. Wynikało z nich, że średnio podczas fal upałów rocznie umiera 131 osób. Słynna fala upałów wystąpiła w lipcu 1995 roku, powodując śmierć prawie 750 osób.
5. Według NASA, gdy temperatura wynosi 35 st. C, wydajność naszej pracy spada o 45 procent.
6. Skutki upałów mogą być jeszcze gorsze w miastach ze względu na efekt miejskiej wyspy ciepła. Obszar metropolitalny jest zwykle cieplejszy niż otaczające niezabudowane miejsca. Według amerykańskiej agencji rządowej Environmental Protection Agency, temperatura w mieście liczącym milion mieszkańców lub więcej może być od 1,8 do 5,4 st. C wyższa niż w okolicznych obszarach. Ta różnica temperatury może wynosić nawet 22 st. C po zachodzie słońca, ponieważ obszary wiejskie szybciej się ochładzają.
7. Wysoka temperatura stanowi większy problem dla mężczyzn. Pocą się bardziej niż kobiety, przez co tracą więcej wody w szybszym czasie.
8. Podczas upałów tracimy na wadze. Ubytek ten jest jednak uzupełniany wraz z jedzeniem i piciem.
9. Gdy temperatura powietrza wynosi 30 st. C, wnętrze samochodu zaparkowanego w słońcu w ciągu 30 minut może nagrzać się do 45 st. C, a w ciągu godziny do 60 st. C.
10. Jeśli chcemy uciec od upałów, powinniśmy pojechać do wyżej położonych regionów. Temperatura powietrza spada o 0,6 st. C na 100 metrów.
Autor: anw,ps/map / Źródło: tvnmeteo.pl, weather.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock