Informacje
 • Zerwane dachy i powalone drzewa w Meksyku. Teraz huragan sunie w kierunku USA

  07-10-2020 21:49 Może przybrań na sile

  Pozostawiając po sobie zniszczenia, huragan Delta uderzył w środę w półwysep Jukatan w Meksyku. Teraz przesuwa się w kierunku południowego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Po zejściu na ląd w Meksyku osłabł, ale w drodze do USA może przybrać na sile.

  Huragan Delta uderzył w północną część półwyspu Jukatan w środę w pobliżu miasta Puerto Morelos w stanie Quintana Roo. Wcześniej był klasyfikowany jako huragan czwartej kategorii w pięciostopniowej rosnącej skali Saffira-Simpsona, ale zanim znalazł się nad lądem osłabł do drugiej kategorii.

  W pobliżu Puerto Morelos odnotowano prędkość wiatru dochodzącą do 135 kilometrów na godzinę. Żywioł łamał drzewa, zrywał dachy z budynków, niszczył linie energetyczne. W niektórych miejscach powalone drzewa zablokowały drogi.

  Na obszarze Jukatanu ewakuowanych zostało prawie 40 tysięcy ludzi. Ewakuacje objęły mieszkańców i turystów.

  Idzie na USA

  Teraz Delta, z prędkością 28 km/h, przemieszcza się w kierunku Stanów Zjednoczonych. Jak prognozuje amerykańskie Narodowe Centrum Huraganów (NHC), w piątek ma uderzyć w południowe wybrzeże, w Luizjanę, a następnie kierować się na północny wschód. Przypomnimy, że w sierpniu Luizjana w dużym stopniu odczuła skutki huraganu czwartej kategorii - Laury. W trakcie drogi przez Zatokę Meksykańską Delta może przybrać na sile.

  Według komunikatu NHC, w środę o godz. 18 czasu wschodnioamerykańskiego żywioł znajdował się w odległości 110 kilometrów od miasta Progreso w północno-zachodniej części Jukatanu. Wiatr osiągał prędkość 155 km/h.

  Władze Nowego Orleanu w Luizjanie wzywają wszystkich mieszkańców do czujności i przygotowań do ewakuacji. Spodziewane są fale sztormowe o wysokości prawie dwóch metrów.

  Kolejne imię z greckiego alfabetu

  Delta to już kolejny system pogodowy w obecnym sezonie na huragany atlantyckie, dla którego trzeba było użyć nazwy z greckiego alfabetu. Wszystko dlatego, że sezon ten jest wyjątkowo aktywny i lista podstawowych 21 imion się wyczerpała.

  Dopiero drugi raz w historii czwartą literę greckiego alfabetu wykorzystano do nazwania burzy na Oceanie Atlantyckim. Jako pierwszy wymagał tego żywioł, który utworzył się 15 listopada, w rekordowym 2005 roku. Z tego względu Delta w 2020 roku jest najwcześniejszą w historii 25. burzą na Oceanie Atlantyckim.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...