Informacje
 • Eta jeszcze szaleje, Theta budzi się do życia. Rekord sezonu huraganów pobity

  10-11-2020 14:57 Na Atlantyku uformowała się 29. burza tropikalna
  Powodzie w Panamie po przejściu Ety Foto: https://worldview.earthdata.nasa.gov/ | Video: ENEX

  Na Oceanie Atlantyckim uformowała się kolejna, 29. w tym sezonie, burza tropikalna - Theta. Tym samym tegoroczny sezon huraganowy jest najbardziej aktywnym w historii.

  Poprzedni rekord w liczbie uformowanych na Atlantyku burz tropikalnych padł 15 lat temu, w 2005 roku. Naliczono ich wtedy 28. W roku 2020 ta liczba została jednak przekroczona. Na Atlantyku utworzyła się właśnie 29. burza tropikalna - Theta.

  Nowy żywioł nazwany został kolejną literą greckiego alfabetu. W każdym sezonie dla burz tropikalnych i huraganów rezerwuje się 21 imion. Ostatnie z tegorocznej listy - Wilfred - wykorzystano w połowie września. Wówczas wszedł w życie plan awaryjny, a kolejne zjawiska nazywane są właśnie literami z greckiego alfabetu.

  Trasa Thety

  Theta we wtorek po południu polskiego czasu znajdowała się 1545 kilometrów na południowy zachód od Azorów. Wiatr w burzy wieje z prędkością 85 kilometrów na godzinę.

  Burza przemieszcza się na wschód z prędkością 19 km/h. Jak informują eksperci z amerykańskiego Narodowego Centrum Huraganów (NHC), nie stanowi ona zagrożenia dla obszarów zamieszkanych przez ludzi, jako że na jej przewidywanej trasie nie ma żadnej wyspy.

  Rekordowy sezon huraganowy

  Rekord liczby huraganów sprzed 15 lat wyrównał się wraz z nadal aktywną Etą, która jest 28. zjawiskiem w tym sezonie. Przyniosła ulewny deszcz i powodzie do Ameryki Środkowej, Meksyku i Florydy w USA, zagraża nadal Kubie.

  CZYTAJ WIĘCEJ: Miami jak Wenecja. Woda na ulicach po przejściu Ety

  Sezon huraganów kończy się 30 listopada, jednak każdy system pogodowy, który w 2020 roku utworzy się po tym czasie, także zostanie do obecnego sezonu zaliczony.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....