Trudne warunki drogowe, liczne awarie energetyczne. Rano bez prądu było 81 tysięcy odbiorców

[object Object]
Trudne warunki na drogach w Polscetvn24
wideo 2/19

Jak przekazała Państwowa Straż Pożarna, we wtorek od północy do godziny 6 rano odnotowano ponad 150 interwencji związanych ze skutkami zimowej pogody. W ponad 81 tysiącach gospodarstw domowych nie było prądu. W ciągu dnia awarie stopniowo były usuwane.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przez cały poniedziałek ostrzegali przed intensywnymi opadami śniegu. Najsilniej padało w województwie podkarpackim. IMGW informowało, że na wschodzie Polski opady nie ustąpią w ciągu nocy z poniedziałku na wtorek. Miejscami prognozowano opady rzędu 15 centymetrów. Dodatkowo wiatr powodował zamiecie i zawieje śnieżne.

Sprawdź aktualne ostrzeżenia meteorologiczne

Taka pogoda spowodowana jest niżem nazwanym przez meteorologów Lars. To on przynosi intensywne opady śniegu w południowo-wschodniej oraz wschodniej części Polski.

CZYTAJ WIĘCEJ O NIŻU LARS>

Najdłużej intensywne opady miały dawać się we znaki mieszkańcom Podkarpacia. Widzialność była znacznie ograniczona. Z powodu silniejszych porywów wiatru, które na północnym wschodzie osiągały nawet 65 kilometrów na godzinę, istniało ryzyko zawiei i zamieci śnieżnych. Dodatkowym niebezpieczeństwem były oblodzenia.

Niebezpieczne godziny

Jak podało we wtorek rano Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, w poniedziałek Państwowa Straż Pożarna odnotowała 675 interwencji. Najwięcej w województwach: podkarpackim - 341, lubelskim - 114 i podlaskim - 83 - poinformował we wtorek rano na Twitterze Grzegorz Świszcz, wiceszef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Jak dodał, według stanu na godz. 6.00, bez prądu pozostaje około 81,6 tys. odbiorców (woj. podlaskie - 64,3 tys., podkarpackie - 16,9 tys. i świętokrzyskie - 360).

Jak dodał rzecznik komendanta głównego PSP mł. bryg. Krzysztof Batorski, interwencje strażaków były związane z intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem. Działania strażaków polegały głównie na usuwaniu połamanych gałęzi i drzew ze szlaków komunikacyjnych.

- Dziś od północy do szóstej rano odnotowaliśmy 158 takich zdarzeń. Najwięcej w województwach: podlaskim - 60, lubelskim - 55 i podkarpackim - 30 - powiedział Batorski. Zaznaczył, że nie odnotowano osób rannych.

Opady rzędu 25 centymetrów na Podlasiu

Jak poinformował IMGW, w ciągu ostatniej doby w Białymstoku spało 25 cm śniegu, rano pokrywa sięgała tam 35 cm. W Suwałkach pojawiły się opady rzędu 19 cm śniegu - pokrywa osiągnęła 26 cm.

31 tysięcy odbiorców jest wciąż w Podlaskiem bez prądu w związku z awariami, do których doszło na skutek opadów śniegu - podała we wtorek wieczorem spółka PGE Dystrybucja SA. Energetycy dodali, że w ciągu dnia udało się przywrócić prąd u 32. tys. odbiorców. Awarie są cały czas systematycznie usuwane.

Prądu wciąż nie ma jeszcze w 25 gminach w Rejonie Energetycznym Białystok Teren i w 17 w Rejonie Energetycznym Bielsk Podlaski. "Awarie dotyczą połamanych słupów, zerwanych przewodów, czy drzew i gałęzi na liniach energetycznych. Z uwagi na panujące warunki na drogach, ekipy mają znacznie utrudniony dojazd do miejsc awarii. Bywa tak, że część linii należy obejść, aby zlokalizować miejsce awarii, bo śnieg nie pozwala na przejazd autem. Pracy nie ułatwia też ciągle padający mokry śnieg" - podała we wtorek wieczorem w komunikacie PGE Dystrybucja.

Trudne warunki utrzymują się na drogach w regionie. Problemy są po południu, na przykład na drodze krajowej nr 19 na odcinek Bielsk Podlaski-Siemiatycze. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że ciężarówki nie mogą podjechać pod wzniesienie, co spowodowało zablokowanie pasa w stronę Siemiatycz. Utrudnienia mogą potrwać około dwóch godzin.

Podobne problemy mają ciężarówki na trasie z Suwałk do polsko-litewskiej granicy w Budzisku. Tam utrudnienia mogą potrwać około trzech godzin. Policja poinformowała o kolizji dwóch tirów w Lipniaku na tej trasie.

Śliskie drogi w Lubelskiem

Wszystkie drogi w woj. lubelskim są przejezdne, ale w wielu miejscach śliskie - informowali rano drogowcy. Najtrudniejsza sytuacja była w południowo-wschodniej części regionu. - Wszystkie drogi krajowe są przejezdne, nawierzchnie w większości są czarne i mokre, na drodze krajowej nr 2 lokalnie może występować jeszcze błoto pośniegowe - mówił rzecznik prasowy lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i autostrad Łukasz Minkiewicz.

Również wszystkie drogi wojewódzkie były przejezdne, ale na wielu z nich mógł występować zajeżdżony śnieg i błoto pośniegowe.

Jak poinformował dyżurny zimowego utrzymania dróg w Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Lublinie, najtrudniejsza sytuacja była w południowo-wschodniej części województwa - w okolicach Tomaszowa Lubelskiego, Chełma, Zamościa, Hrubieszowa. Tam w wielu miejscach występował śnieg na jezdni, koleiny w śniegu, a nawet zaspy wchodzące na jezdnię, powodujące przewężenia trasy.

Śnieg w woj. podkarpackim

W poniedziałek późnym wieczorem w Rzeszowie zawalił się dach hali magazynowej sklepu motoryzacyjnego. Przyczyną zdarzenia był napór ciężkiego śniegu. Nikt nie ucierpiał.

Więcej o zdarzeniu przeczytasz TUTAJ.

Autor: kw,anw / Źródło: PAP, IMGW

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Alert RCB. Na północy kraju może wiać silny wiatr. Z tego powodu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało SMS-y z ostrzeżeniami do odbiorców sieci komórkowych przebywających na północy kraju.

Alert RCB na północy Polski. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Alert RCB na północy Polski. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Źródło:
RCB

Pogoda na jutro, czyli na sobotę 28.09. W nocy w części kraju prognozowane są burze, podczas których będzie intensywnie padał deszcz. W dzień termometry pokażą maksymalnie 19 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - sobota, 28.09. Nocą możliwe burze z ulewnym deszczem

Pogoda na jutro - sobota, 28.09. Nocą możliwe burze z ulewnym deszczem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Obfite opady deszczu nawiedziły Wielką Brytanię. W części kraju ulice zmieniły się w rwące rzeki. W hrabstwie Shropshire w Anglii zalany został stadion drużyny piłkarskiej AFC Telford United.

Stadion piłkarski zmienił się w basen. Ulewy nawiedziły Wielką Brytanię

Stadion piłkarski zmienił się w basen. Ulewy nawiedziły Wielką Brytanię

Źródło:
Reuters, BBC, shropshirestar.com

Helene uderzyła we Florydę jako huragan czwartej kategorii. Żywioł osłabł i jest obecnie burzą tropikalną, ale niesie ze sobą obfite opady deszczu i silny, niszczycielski wiatr. Oficjalny bilans ofiar śmiertelnych żywiołu wzrósł do siedmiu osób.

Helene zabija w USA

Helene zabija w USA

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Do Polski napłynie powietrze pochodzenia arktycznego. Sprawi, że noce będą bardzo rześkie. Lokalnie prognozowane są przygruntowe, poranne przymrozki. Temperatura wyniesie miejscami maksymalnie 13 stopni.

Przed nami rześkie noce i poranne przymrozki

Przed nami rześkie noce i poranne przymrozki

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 95 kilometrów na godzinę. Synoptycy wydali ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Będzie wiało, miejscami bardzo mocno. Ostrzeżenia IMGW mają nawet drugi stopień

Będzie wiało, miejscami bardzo mocno. Ostrzeżenia IMGW mają nawet drugi stopień

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Poziom wody w niektórych rzekach na południowym zachodzie i zachodzie Polski pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na 18 stacjach hydrologicznych.

Na tych rzekach wciąż są przekroczone stany alarmowe

Na tych rzekach wciąż są przekroczone stany alarmowe

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Niezwykłego odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu Arizony. Dzięki danym uzyskanym przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zauważyli zaskakujące szczegóły na temat atmosfery jednej z egzoplanet. - To naprawdę niesamowite - podkreślił współautor badań profesor Thomas Beatty.

Ta planeta ma asymetryczną atmosferę. "To naprawdę niesamowite"

Ta planeta ma asymetryczną atmosferę. "To naprawdę niesamowite"

Źródło:
PAP, eurekalert.org, tvnmeteo.pl

Ma za sobą występy w telewizji, a jego profil w mediach społecznościowych bije rekordy popularności. Mowa o gigantycznym młodym pingwinie królewskim, który stał się główną atrakcją australijskiego oceanarium.

Ma dziewięć miesięcy i waży tyle co jego rodzice zastępczy razem wzięci

Ma dziewięć miesięcy i waży tyle co jego rodzice zastępczy razem wzięci

Źródło:
Reuters, BBC, AP

Fala wezbraniowa na Odrze w piątek przechodzi przez Kostrzyn nad Odrą w województwie lubuskim. Stan alarmowy jest tam przekroczony o blisko pół metra. Jeszcze tego samego dnia fala ma dotrzeć do Pomorza Zachodniego - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Fala wezbraniowa na Odrze. Gdzie jest i jak będzie się przemieszczać

Fala wezbraniowa na Odrze. Gdzie jest i jak będzie się przemieszczać

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP, TVN24

Na farmie krokodyli położonej w północnej części Tajlandii zabito 125 zwierząt. Powodem były obawy przed tym, że gady uciekną podczas trwających w kraju powodzi i będą stanowić zagrożenie dla ludności.

Zabito 125 krokodyli. Powodem były obawy, że uciekną w czasie powodzi

Zabito 125 krokodyli. Powodem były obawy, że uciekną w czasie powodzi

Źródło:
PAP, theanimalreader.com

Po fali ulewnego deszczu sparaliżowane zostało jedno z najludniejszych miast świata - Bombaj. W niektórych miejscach stolicy indyjskiego stanu Maharasztra spadło prawie 275 litrów deszczu na metr kwadratowy. W wyniku podtopień zginęły co najmniej cztery osoby.

Potężne ulewy sparaliżowały ponad 20-milionowe miasto. Cztery osoby nie żyją

Potężne ulewy sparaliżowały ponad 20-milionowe miasto. Cztery osoby nie żyją

Źródło:
PAP, India Meteorological Department

Moo Deng to dwumiesięczna hipopotamica karłowata mieszkająca w otwartym zoo Khao Kheow w Tajlandii. Władze instytucji ogłosiły, że od teraz wizyty u Moo Deng odbywać się będą tylko w soboty i niedziele. To skutek jej bijącej rekordy popularności. O zachowaniach wielu ludzi, którzy przychodzą zobaczyć hipopotamkę, dyrektor zoo mówi, że są "okrutne i niebezpieczne". Zagroził podjęciem kroków prawnych.

Hipopotamka-celebrytka padła ofiarą popularności. Zachowania "okrutne i niebezpieczne"

Hipopotamka-celebrytka padła ofiarą popularności. Zachowania "okrutne i niebezpieczne"

Źródło:
NBC News

Najświeższe badania naukowców rzucają nowe światło na awulsję, czyli proces tworzenia się nowego koryta istniejącej rzeki, który może prowadzić do katastrofalnych powodzi. Naukowcy podkreślają, że ich praca może pomóc rządom i planistom zidentyfikować obszary o wysokim ryzyku nagłych zalań.

Rzeki mogą nagle zmienić swój bieg, a skutki bywają katastrofalne. Przyjrzano się awulsji

Rzeki mogą nagle zmienić swój bieg, a skutki bywają katastrofalne. Przyjrzano się awulsji

Źródło:
PAP, Nature

W środę włoskie służby nadal poszukiwały babci i pięciomiesięcznego dziecka. Zaginęli po tym, jak włoską miejscowość Montecatini Val di Cecina nawiedziła powódź. Akcję utrudniają zniszczenia spowodowane spływem wody z rzek, które mocno wezbrały po ulewach.

Przyjechali spędzić wakacje w Toskanii, woda natarła na ich dom. Szukają babci i dziecka

Przyjechali spędzić wakacje w Toskanii, woda natarła na ich dom. Szukają babci i dziecka

Źródło:
Reuters, Corriere.it, ENEX, PisaToday, Punto Radio, Il Fatto Quotidiano

Zachodnie regiony Słowacji po powodzi zmagają się z plagą komarów - te mnożą się masowo. Na zalane tereny wysłano śmigłowiec, z którego rozpylono specjalną substancję owadobójczą.

Po powodzi komary mnożą się na potęgę

Po powodzi komary mnożą się na potęgę

Źródło:
PAP, TASR, tvnmeteo.pl

Zmiany klimatyczne zwiększyły intensywność opadów deszczu, które wywołały ekstremalną powódź w centralnej Europie - wynika z raportu organizacji World Weather Attribution opublikowanego w środę. Zdaniem naukowców, jeśli nie zatrzymamy ocieplenia planety, tak katastrofalne zjawiska będą zdarzać się coraz częściej.

"Budujemy na bazie tego, co wiemy z przeszłości. Przyszłość zapowiada się bardziej intensywnie"

"Budujemy na bazie tego, co wiemy z przeszłości. Przyszłość zapowiada się bardziej intensywnie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, World Weather Attribution, Reuters

Spośród dziewięciu krytycznych procesów wspierających życie na Ziemi aż sześć przekroczyło bezpieczną granicę, a siódmy proces wkrótce ją przekroczy. Oznacza to wzrost ryzyka trwałych zmian i nieodwracalnych uszkodzeń ekosystemów - wynika z raportu Planetary Health Check (PHC).

Ziemia w stanie krytycznym. Sześć granic planetarnych zostało przekroczonych

Ziemia w stanie krytycznym. Sześć granic planetarnych zostało przekroczonych

Źródło:
PAP

Nowozelandzcy naukowcy odkryli w głębinach Pacyfiku nowy gatunek ryby, nazywanej "rekinem duchem" lub "rekinem widmo". Wyróżnia się on niezwykle długim pyskiem, który może stanowić połowę długości jego ciała.

Odkryli nowy gatunek "rekina widmo"

Odkryli nowy gatunek "rekina widmo"

Źródło:
PAP

Nowy satelita pogodowy, należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), przesłał pierwsze zdjęcia. Urządzenie sfotografowało między innymi przemieszczający się przez Europę niż genueński Boris, czyli sprawcę powodzi między innymi w Polsce. - Chociaż nadal jesteśmy w trakcie uruchamiania satelity, te wstępne wyniki już przekroczyły nasze oczekiwania - powiedział kierownik projektu Ville Kangas.

Powodziowy niż na zdjęciach z nowego satelity. "Wyniki przekroczyły nasze oczekiwania"

Powodziowy niż na zdjęciach z nowego satelity. "Wyniki przekroczyły nasze oczekiwania"

Źródło:
PAP, ESA

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi i osunięć ziemi spowodowanych przez tajfun Yagi w Birmie przekroczyła 400 - podała we wtorek agencja AFP, powołując się na komunikat rządzącej w kraju junty. Żywioł siał spustoszenie w kilku azjatyckich krajach w pierwszej połowie września.

Supertajfun. Liczba zabitych wzrosła niemal dwukrotnie

Supertajfun. Liczba zabitych wzrosła niemal dwukrotnie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Kot syjamski Rayne Beau, który w czerwcu zaginął w Parku Narodowym Yellowstone, po wielu tygodniach wrócił do właścicieli. Nie wiadomo, w jaki sposób przebył sam niemal 1300 km. Susan i Benny Anguiano liczą, że nagłaśniając historię swojego kota, rozwiążą tę zagadkę.

Kot, który zaginął w słynnym parku narodowym, odnalazł się 1287 km dalej. Jest już w domu

Kot, który zaginął w słynnym parku narodowym, odnalazł się 1287 km dalej. Jest już w domu

Źródło:
The Guardian, KSBY, The New York Times

Psy rasy chow chow pomalowane tak, by przypominały pandy, stały się jedną z największych atrakcji w ogrodzie zoologicznym Shanwei w Chinach, a następnie hitem w sieci. Pomysł na farbowanie psów miał zwiększyć zainteresowanie zoo.

Psy udające pandy atrakcją chińskiego zoo

Psy udające pandy atrakcją chińskiego zoo

Źródło:
China Daily, CNN, Global Times, Sky News

Służby zastrzeliły niedźwiedzia polarnego, który zbliżył się do jednego z domów w odległej wiosce na Islandii. Pojawienie się drapieżnika wywołało obawy wśród mieszkańców. Po raz ostatni zwierzę tego gatunku było widziane w tym kraju w 2016 roku.

Niedźwiedź polarny pojawił się tam pierwszy raz od 2016 roku. Zastrzelono go

Niedźwiedź polarny pojawił się tam pierwszy raz od 2016 roku. Zastrzelono go

Źródło:
CNN

Wiele krajów Ameryki Południowej od kilku miesięcy zmaga się z olbrzymimi pożarami. Żywioł pochłonął miliony hektarów lasów dziewiczych oraz innej chronionej roślinności. Amnesty International wystosowała apel do władz tego regionu o podjęcie stosownych działań, które mogłyby zatrzymać szalejący żywioł.

Katastrofalne pożary. Apel o podjęcie "bezprecedensowych działań"

Katastrofalne pożary. Apel o podjęcie "bezprecedensowych działań"

Źródło:
PAP, Amnesty International

Intensywne opady deszczu nawiedziły w poniedziałek Cannes na południu Francji. Ulicami miasta słynącego z festiwalu filmowego płynęły rzeki wody, która zabierała ze sobą auta. W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia i nagrania.

Zalało Cannes. Woda porywała samochody

Zalało Cannes. Woda porywała samochody

Źródło:
Reuters, PAP

Nawet w słynącej z ogromnych upałów Arizonie tegoroczne lato zapisze się w historii. Stolica tego amerykańskiego stanu ma za sobą rekordowo długą serię dni, w których temperatura sięgała 100 stopni Fahrenheita lub więcej. To prawie 38 stopni Celsjusza.

Blisko 40 stopni przez 113 dni. Tak jeszcze nie było

Blisko 40 stopni przez 113 dni. Tak jeszcze nie było

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl