Informacje
 • Gdy trują cię twoje własne cztery ściany

  21-11-2017 13:44 W domu najbezpieczniej? Nie zawsze

  Remontować i wyposażać dom trzeba z głową

  Visualhunt (CC BY-SA 1.0)

  "Mój dom jest moją twierdzą" - mówią Anglicy. W domyśle - nigdzie nie powinniśmy się czuć bezpieczniej niż we własnych czterech ścianach. Raport amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) wskazuje jednak, że powietrze w domu może być równie niezdrowe jak poza nim.

  Zanieczyszczenie powietrza zagraża nam nie tylko na zewnątrz, ale i w domowych pieleszach - wskazuje EPA.

  Jej raport opisuje, co może zagrażać naszemu zdrowiu w domu. Na przykład użyte przy remoncie łazienki kleje i szczeliwa wydzielają groźne lotne związki organiczne, a nowo kładziona tapeta w sypialni może doprowadzić do problemów z oddychaniem.

  Do raportu opublikowanego przez EPA nawiązała amerykańska organizacja non-profit Environmental Working Group, działająca na rzecz poprawy jakości życia. Opublikowała poradnik, jak "mieszkać zdrowo i bezpiecznie".

  Kafelki: śliski temat

  Kafelki to w łazience czy kuchni element niemal obowiązkowy. Tymczasem zagrożenia związane z materiałem, z którego są wykonane, bywają poważne. Wiele paneli z włókna szklanego oraz ceramicznych kafli i kafelków zawiera formaldehyd, substancję rakotwórczą i zaburzającą pracę płuc. Inne elementy wyposażenia mogą wykorzystywać szkodliwe dla gospodarki hormonalnej polichlorki winylu, środki chemiczne zmniejszające palność oraz substancje przeciwbakteryjne.

  Czasem pokrywające panele laminaty, farby i lakiery zawierają też niebezpieczne ftalany, które mogą zwiększać ryzyko astmy u dzieci.

  Jadowite cztery ściany

  Kolejnym zagrożeniem, które może na nas czyhać w łazience lub kuchni są środki czystości, chomikowane w szafkach czy pod zlewem. Często są przeterminowane, a jeśli nawet nie, to ich składniki mogą pozostawać ze sobą w niebezpiecznym konflikcie.

  Autorzy raportu zalecają, by nie nadużywać preparatów zawierających amoniak oraz wybielaczy na bazie chloru. Tym bardziej, że zmieszane za sobą, tworzą silnie toksyczny gaz, chloroaminę.

  Groźne dla zdrowia mogą być też środki do czyszczenia toalet oraz piekarników, zawierające kwas solny, kwas fosforowy, wodorotlenek sodu lub potasu. Ich wysokie stężenie w powietrzu może prowadzić do podrażnień skóry, trudności w oddychaniu, a nawet uszkadzać wzrok.

  Wiele potencjalnie szkodliwych substancji może też wchodzić w skład środków do prania, odświeżaczy powietrza i przyborów toaletowych.

  Patrz pod nogi

  Autorzy zalecają, by zastosowane w domu wykładziny nie pokrywały szczelnie szczelnie całej powierzchni podłogi. A to dlatego, że środki chemiczne i klej bez właściwej wentylacji mogą wchodzić w niebezpieczne reakcje chemiczne. Najlepsze mają być dywany syntetyczne z atestami oraz wełniane.

  Coś tu się nie klei

  Najwięcej zastrzeżeń budzą u autorów raportu i poradnika wykorzystywane we wnętrzach mieszkalnych kleje, gips i wypełniacze. Środki bazujące na wodzie i lateksie uznano za względnie bezpieczne, w przeciwieństwie do zawierających biocydy, izocyjanki czy formaldehyd.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Zdziwiony
  Dziwie się że rządy krajów i organizacje światowe dopuszczają w ogóle do obrotu tego typu produkty. Tak samo jak z żywnością, co to znaczy sklep ze zdrową żywnością czy produkty bio. Wszystkie produkty powinny być zdrowe i bio. Wszelka chemia powinna być zakazana. Rolą Państw jest dbanie o to.
  ~laki luk /2017-11-21 14:24

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...