Lithopsy to rośliny, które do złudzenia przypominają kamienie. W niektórych miejscach na świecie nazywane są również bydlęcymi kopytami przez podobieństwo do odcisku kopyta. Żywe kamienie szczęścia są ciekawym pomysłem na ozdobę domu. Podpowiadamy, jak o nie dbać.
● Lithopsy są ciekawym pomysłem na urozmaicenie domu. ● Żywe kamienie kwitną jesienią. ● Pamiętaj, żeby nie przelać żywych kamieni. W tym przypadku mniej znaczy lepiej.
Lithops - sukulenty z rzędu goździkowców
Potoczna nazwa lithopsów to „żywe kamienie szczęścia”. Opisano około 40 gatunków. Są to sukulenty z rzędu goździkowców, które pochodzą z pustynnych terenów południowej Afryki. Ze względu na swoje pochodzenie są to rośliny, które nie potrzebują zbyt dużej ilości wody. W naturalnym środowisku niektórym gatunkom wystarcza w zupełności mgła.
Nazwa „żywe kamienie” nie wzięła się znikąd. Sukulenty te wyglądają na pierwszy rzut oka jak kamienie. W swoim środowisku naturalnym żyją właśnie pomiędzy skałami, więc ten wygląd pełni funkcję ochronną - nie kuszą zwierząt.
Żywe kamienie składają się w rzeczywistości z dwóch grubych, mięsistych liści, w których roślina przechowuje wodę. W zależności od gatunku i odmiany kamienie mają różne kolory. Ze szczeliny, która znajduje się pomiędzy liśćmi wyłaniają się kolejne liści lub kwiaty.
Kwiat - żywe kamienie
Lithopsy najpiękniej wyglądają jesienią. Wtedy też przypada ich okres kwitnienia. Ze szczeliny, która znajduje się pomiędzy liśćmi zaczynają wyłaniać się delikatne, podobne do stokrotek, kwiaty w kolorze białym lub żółtym. Kiedy kwiaty opadną, lithopsy wchodzą w okres spoczynku. Jest to też czas, kiedy nie należy ich podlewać. Podlewanie zaczyna się dopiero, kiedy liście wyschną, a pod nimi pojawią się nowe.
Żywe kamienie - uprawa
Jak dbać o żywe kamienie? Pierwsza kwestia to doniczka - może być plastikowa, terakotowa lub ceramiczna. Ważne jest, żeby nie była zbyt szeroka ani zbyt głęboka. W dnie powinna mieć otwory. Żywe kamienie najlepiej jest je ustawić w donicy na słonecznym parapecie (południowy lub wschodni). Pamiętaj jednak, żeby zimą stały w miejscu, gdzie temperatura jest niższa (około 15-16 st. Celsjusza). Niektórzy trzymają żywe kamienie w szkle, tworząc z nich ozdobne kompozycje.
Do donicy najlepiej wsypać podłoże do kaktusów i sukulentów. W sklepach dostępne są gotowe podłoża, które rekomendowane są dla lithopsów. Odpowiednie podłoże jest ważne, ponieważ dzięki dobrze przepuszczalnemu podłożu przy podlewaniu żywym kamieniom nie grozi gnicie.
Żywe kamienie - nasiona czy sadzonki?
W sklepach można kupić nasiona żywych kamieni. Wiosną (najlepiej przełom marca i kwietnia) należy wysiać je do doniczki w ciepłym pomieszczeniu.
Jeżeli nie chcesz wysiewać lithopsów z nasion, możesz też kupić gotowe sadzonki. Są one dostępne w sklepach. Ceny zaczynają się od kilku złotych za trzy do pięciu kamieni i rosną wraz z liczbą roślin. Pamiętaj jednak, że najczęściej sadzonki ze sklepów znajdują się w podłożu, które jest nieodpowiednie do długotrwałej uprawy. Po aklimatyzacji rośliny w domu należy ją przesadzić do odpowiedniego podłoża i doniczki.
Lithopsy z nasion powinny zacząć kwitnąć po trzech lub czterech latach od wysiania.
Źródło: GardenersWorld.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock