Podczas wykopalisk na terenie ruin starożytnych Pompejów archeolodzy znaleźli pozostałości piekarni. Niewolnicy razem z osłami byli w niej zamykani i zmuszani do mielenia ziarna do produkcji chleba - poinformowała w piątek dyrekcja parku archeologicznego.
Pozostałości piekarni znaleziono na terenie pod nazwą Regio IX, gdzie po raz pierwszy prowadzone są wykopaliska. To obszar starożytnego miasta, zniszczonego w 79 roku naszej ery w wyniku erupcji Wezuwiusza. Ten teren nie został dotychczas zbadany przez archeologów.
Eksperci wyjaśnili, że to małe pomieszczenie było faktycznie więzieniem z kratami w małych oknach umieszczonych wysoko w ścianie. Niewolnicy z osłami byli wykorzystywani do pracy przy kamieniu młyńskim.
Na posadzce archeolodzy odkryli wyryte ślady, które służyły do koordynowania ruchu zwierząt.
"Nieoceniona wartość całego terenu wykopalisk"
Jak podkreślił dyrektor Pompejów Gabriel Zuchtriegel, najnowsze odkrycie ukazuje "wstrząsający aspekt dotyczący niewolnictwa w czasach antycznych".
- Odkrycie piekarni więzienia to dalsze potwierdzenie nieocenionej wartości całego terenu wykopalisk i wyjątkowości tego miejsca, którego zazdrości nam cały świat - powiedział minister kultury Włoch Gennaro Sangiuliano.
Źródło: PAP, Reuters