"Daleki przodek" pizzy na fresku odnalezionym w Pompejach

Źródło:
pompeiisites.org, Guardian
Widoki z Pompejów
Widoki z PompejówShutterstock
wideo 2/2
Widoki z PompejówShutterstock

W Pompejach odnaleziono pochodzący sprzed dwóch tysięcy lat fresk, na którym widać danie przypominające pizzę. Archeolodzy zauważają, że może ono być jej "dalekim przodkiem", ale samą pizzą nie jest, bo brakuje na nim kluczowych składników.

Park Archeologiczny Pompejów poinformował we wtorek o nowym znalezisku na terenie tego starożytnego miasta. To mający 2 tysiące lat fresk przedstawiający martwą naturę, wśród której znajduje się danie przypominające pizzę. Odkrycia dokonano podczas wykopalisk na stanowisku archeologicznym Regio IX. Fresk znajdował się w atrium domu, który był niegdyś połączony z piekarnią.

ZOBACZ TEŻ: Odnaleziono szczątki dwóch kobiet i dziecka. Próbowali uciekać przed erupcją wulkanu

"Pizza" na fresku w Pompejach

Jak wyjaśniają archeolodzy, na fresku widoczna jest srebrna taca, na której znajduje się puchar z winem, a obok niego namalowana jest najpewniej płaska, okrągła focaccia. Jak zasugerowano, jest przyprawiona i widać na niej też pewien typ pesto. Obok niej można zauważyć prawdopodobnie owoc granatu lub daktyla, a także suszone owoce i truskawki.

Pompeje. Znaleziono fresk przedstawiający "przodkinię" pizzyPark Archeologiczny Pompejów / pompeiisites.org

"Choć wygląda to jak pizza (...), zdecydowanie nie może nią być, bo brakuje na niej niektórych najbardziej charakterystycznych składników, głównie pomidorów i mozzarelli" - zauważyli przedstawiciele parku. Jednak, jak wskazano, przeprowadzona analiza ikonograficzna wykazała, że namalowane danie może być "dalekim przodkiem" tej znanej na całym świecie potrawy. Jak przypomina "Guardian", Pompeje znajdują się niedaleko Neapolu, uważanego za miejsce narodzin pizzy, a konkretniej tradycyjnej margherity.

Archeolodzy twierdzą, że fresk mógł był zainspirowany rytuałem gościnności, zwanym xenia, pochodzącym z tradycji greckiej jeszcze z okresu hellenistycznego. Taca mogła więc reprezentować podarunki, jakie oferowano gościom. Obrazy takie były szeroko rozpowszechnione w domach starożytnych Pompejów - w okolicach Wezuwiusza odkryto około 300 takich fresków - choć zazwyczaj nie przedstawiano na nich focaccii. Uwagę badaczy przykuła też "wysoka jakość wykonania" nowo odkrytego malowidła.

Według dyrektora parku Gabriela Zuchtriegela fresk wydaje się odzwierciedlać kontrast między "oszczędnym i prostym posiłkiem" a "luksusem srebrnych tac i wyrafinowaniem artystycznych i literackich przedstawień". - Jak moglibyśmy w tym kontekście nie myśleć o pizzy, która przecież też narodziła się jako "biedne" danie w południowych Włoszech, a teraz podbija świat i jest serwowana w restauracjach Michelin - wskazał.

ZOBACZ TEŻ: Nie tylko wybuch wulkanu. Nowa hipoteza dotycząca zniszczenia Pompejów

Autorka/Autor:pb//az

Źródło: pompeiisites.org, Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Park Archeologiczny Pompejów / pompeiisites.org