Wiesiołek – charakterystyka, właściwości i zastosowanie olejku z wiesiołka

Źródło:
tvnmeteo.pl
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia"
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia""Polska i Świat" TVN24
wideo 2/5
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia""Polska i Świat" TVN24

Wiesiołek to niepozorna, lecz niezwykle urokliwa roślina, której właściwości wykorzystuje się w ziołolecznictwie, do pielęgnacji, a także w kuchni. Olej z wiesiołka, pozyskiwany z nasion rośliny, to bogactwo kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów. Warto poznać ich wpływ na zdrowie i wygląd.

● Wiesiołek to roślina zielna wykorzystywana do celów leczniczych, pielęgnacyjnych i w kuchni. ● Najwięcej właściwości posiadają w sobie nasiona wiesiołka, z których pozyskiwany jest olejek wiesiołkowy. ● Olejek z wiesiołka jest cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz innych witamin i minerałów. ● Bogaty skład oleju z wiesiołka powoduje, że może być on stosowany przy wielu dolegliwościach i problemach.

Wiesiołek – charakterystyka rośliny

Wiesiołek (Oenothea L.) to roślina zielna z rodziny wiesiołkowatych, do której zalicza się niemal 120 gatunków. Najliczniej występuje ona w Ameryce Północnej i Południowej, a także w Europie. W Polsce spotkać można około 30 gatunków wiesiołka – najczęściej jest nim wiesiołek dwuletni. Wiesiołek dwuletni nazywany jest także nocną świecą, jego kwiaty zamykają się bowiem w ciągu dnia, a otwierają w nocy. Występuje dość powszechnie na polskich łąkach, polach i w lasach. Wiesiołek dwuletni charakteryzuje się żółtymi kwiatami, odwrotnie jajowatymi liśćmi i wąskimi, podłużnymi owocami. Roślina osiąga od pięciu do 15 centymetrów wysokości. 

Warto dodać, że wiele gatunków wiesiołka jest bardzo trudnych do rozróżnienia. Inne zaś wyróżniają się mocno charakterystycznymi cechami. Przykładem jest choćby wiesiołek krzewiasty, który jest niezwykle dekoracyjną rośliną. Osiąga on do 60 centymetrów wysokości i jest szczególnie polecany jako ozdoba przydomowych rabat oraz balkonowych i tarasowych kompozycji. Najczęściej posiada on intensywnie żółte kwiaty, jednak znane są także odmiany innego koloru. Przykładem jest wiesiołek okazały, który charakteryzuje się jasnoróżowymi, delikatnymi i długo kwitnącymi kwiatami. 

Olejek z wiesiołka 

W ziołolecznictwie wykorzystuje się niemal wszystkie części wiesiołka – liście, młode pędy, korzeń, strąki. Co więcej, jadalne są także jego kwiaty. Najwięcej właściwości posiadają jednak nasiona, z których wyciskany jest drogocenny olejek wiesiołkowy. 

Olejek z wiesiołka pozyskuje się w wyniku tłoczenia na zimno, co gwarantuje zachowanie pełni wartości odżywczych. Bardzo ważne jest także, aby był on świeży. Oznacza to, że najlepiej zamawiać olej z wiesiołka, który nie zalega miesiącami na półkach sklepowych, ale tłoczony jest na świeżo. Jeśli nie ma takiej możliwości, warto zwrócić uwagę na krótką datę ważności. Z czasem cenne związki olejku utleniają się bowiem. Powinien być on ponadto przechowywany i transportowany z zachowaniem odpowiednich środków.

Właściwości oleju z wiesiołka

Olejek wiesiołkowy to źródło cennych substancji, wśród których na szczególną uwagę zasługują: - nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 takie jak kwas linolowy, kwas gamma-linolenowy,  - inne kwasy tłuszczowe takie jak kwas oleinowy, palmitynowy, stearynowy, - fitosterole,  - polifenole,  - enzymy, - witaminy i minerały takie jak witamina E, cynk, selen, magnez, wapń.

Skład olejku z wiesiołka powoduje, że znajduje on swoje zastosowanie przy wielu dolegliwościach, problemach skórnych oraz do pielęgnacji.

Na co pomaga olejek z wiesiołka?

Lista pozytywnego działania oleju z wiesiołka jest bardzo długa. Warto wymienić m.in.:

- obniżenie poziomu cholesterolu we krwi,

- poprawa wyglądu skóry – chodzi tu zarówno o pozytywne rezultaty w pielęgnacji skóry starzejącej się, jak i cery trądzikowej, egzemy, alergii skórnych,

- łagodzenie dolegliwości kobiecych, w tym bolesnych objawów PMS i miesiączek,

- przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej,

- ulgę w dolegliwościach i chorobach reumatycznych, w tym chorobach stawów, uszkodzeń więzadeł, złamań,

- wzmocnienie odporności,

- obniżenie ciśnienia,

- usprawnienie pracy mózgu.

Po olejek z wiesiołka warto sięgnąć także w ciąży, przy czym należy poczekać, aż do zakończenia drugiego trymestru. Dlaczego? Uważany jest on za olejek, który doskonale przygotowuje ciało kobiety do porodu. Olejek z nasion wiesiołka zmiękcza bowiem szyjkę macicy, która staje się dzięki temu bardziej elastyczna i podatna na skrócenie oraz rozwarcie. Ponadto wspomaga on występowanie regularnych skurczów macicy. Olejek z wiesiołka w ciąży polecany jest także do masażu krocza, co przed porodem wpływa na ukrwienie i uelastycznienie tkanek oraz zmniejsza ryzyko pęknięcia krocza.

Olejek z wiesiołka - przeciwwskazania. Olej z wiesiołka w ciąży

Choć olejek z wiesiołka jest produktem naturalnego pochodzenia należy pamiętać o kilku środkach ostrożności. Z uwagą powinny sięgać po niego osoby chorujące na padaczkę, ze skłonnością do krwawień, a także kobiety w pierwszym i drugim trymestrze ciąży. 

Istotne jest także odpowiednie dawkowanie oleju z wiesiołka. Przyjmuje się, że dzienna dawka dla osób dorosłych nie powinna przekroczyć około dwóch i pół mililitra, natomiast w odniesieniu do dzieci powyżej trzeciego roku życia wynosi ona około 1,25 mililitra.

Olejek z wiesiołka – cena

Cena olejku z wiesiołka uzależniona jest przede wszystkim od postaci oleju, który chcemy zakupić i suplementować. Na rynku dostępne są bowiem olejki w czystej postaci w formie płynu, które można stosować wewnętrznie i zewnętrznie, a także wykorzystywać w kuchni. Szeroka jest także oferta olejku z wiesiołka w formie kapsułek.

Koszt płynnego olejku wynosi od 40 złotych za 100 mililitrów wzwyż. Natomiast za 100 kapsułek trzeba zapłacić od 20 złotych wzwyż.

Autorka/Autor:mk//mro

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Burze przechodzą w czwartek nad Polską. W województwie kujawsko-pomorskim, gdzie intensywnie padał deszcz i grad, strażacy interweniowali kilkadziesiąt razy. W niektórych regionach pojawiły się opady dosyć dużego gradu. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Białe ulice, dziesiątki interwencji. Gwałtowna aura w Boże Ciało

Białe ulice, dziesiątki interwencji. Gwałtowna aura w Boże Ciało

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl, TVN24

Trudna aura panowała w czwartek na mazurskich jeziorach. Siła wiatru sięgała 7 w skali Beauforta, co utrudniało sterowanie jachtami nawet doświadczonym żeglarzom i stwarzało spore niebezpieczeństwo. W okolicach Mostu Sztynorckiego doszło do tragicznego wypadku.

Silny wiatr na Mazurach. Seria groźnych wypadków, nie żyje żeglarz

Silny wiatr na Mazurach. Seria groźnych wypadków, nie żyje żeglarz

Źródło:
PAP

Pogoda na jutro, czyli na piątek 31.05. W nocy pogoda w przeważającej części Polski się poprawi - tylko lokalnie może popadać lub zagrzmieć. W dzień na terenie całego kraju czeka nas jednak kolejna dawka burz z gradem i ulewami. Termometry pokażą do 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - piątek 31.05. Nocą lokalnie zagrzmi i popada. W dzień wróci grad

Pogoda na jutro - piątek 31.05. Nocą lokalnie zagrzmi i popada. W dzień wróci grad

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W czwartek 30.05 w wielu regionach kraju pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi i błyska się w kolejnych miejscach. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Pod wieczór wciąż grzmi i silnie wieje

Gdzie jest burza? Pod wieczór wciąż grzmi i silnie wieje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Morska mgła pojawiła się w Karwii (Pomorskie) w godzinach popołudniowych. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek tłumaczyła, że zjawisko to powstaje w bardzo specyficznych warunkach. Może ono być również bardzo niebezpieczne.

Biało nad Bałtykiem. To zjawisko może być groźne

Biało nad Bałtykiem. To zjawisko może być groźne

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega w czwartek przed burzami z intensywnymi opadami deszczu, gradem i porywistym wiatrem. Ostrzeżeniami IMGW objęto niemal całą Polskę, a na terenie aż 11 województw obowiązują alarmy drugiego stopnia.

Połowa Polski na pomarańczowo. To będą trudne godziny

Połowa Polski na pomarańczowo. To będą trudne godziny

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Alert RCB trafił do mieszkańców kolejnych obszarów Polski. W Boże Ciało pogoda może być niebezpieczna w zachodniej oraz w południowej części kraju. Eksperci radzą też, jak przygotować się na nadejście burzy.

Alert RCB w dziesięciu województwach

Alert RCB w dziesięciu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

Kolejne dni przyniosą nam dalszą dominację ciepłego, wilgotnego powietrza znad Morza Śródziemnego. Jego władza nad Polską zacznie jednak słabnąć, a opady deszczu i burze - powoli zanikać. Wraz ze względnym spokojem do naszego kraju zawita jednak niższa temperatura.

Pogoda na 5 dni. Jak długo potrwa gorąca aura

Pogoda na 5 dni. Jak długo potrwa gorąca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na lotnisku Dallas-Fort Worth w Teksasie doszło we wtorek do groźnego zdarzenia. Podczas burzy silny wiatr przesunął samolot pasażerski, stojący na płycie lotniska. Jedno ze skrzydeł prawie uderzyło w rozwinięty rękaw dla pasażerów. Widać to na nagraniu.

Wiatr przesuwa samolot. Nagranie

Wiatr przesuwa samolot. Nagranie

Źródło:
Reuters, poweroutage.us

Kleszcz afrykański pojawił się w Europie, w tym między innymi w Niemczech i na Słowacji. Trwają poszukiwania tego groźnego pajęczaka w Polsce. Z badań wynika, że 60 procent naszego kraju ma warunki odpowiednie dla życia kleszcza Hyalomma. - Mało prawdopodobne, by u nas ich nie było - stwierdziła profesor Anna Bajer z Uniwersytetu Warszawskiego.

"Po napiciu stają się wręcz monstrualne. Mało prawdopodobne, by u nas ich nie było"

"Po napiciu stają się wręcz monstrualne. Mało prawdopodobne, by u nas ich nie było"

Źródło:
PAP

Wyraźny, jasny punkt był widoczny w nocy z wtorku na środę na polskim niebie. Jak się okazuje, był on powiązany z początkiem bardzo ważnej misji Europejskiej Agencji Kosmicznej. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Tajemnicze światło przemknęło po polskim niebie. Czym było?

Tajemnicze światło przemknęło po polskim niebie. Czym było?

Źródło:
O kosmosie i astronautyce, tvnmeteo.pl

W Indiach i Bangladeszu rośnie liczba ofiar śmiertelnych cyklonu Remal, który w niedzielę uderzył w oba te kraje. Zniszczone są dziesiątki tysięcy domów. Straty w sektorze rybołówstwa w Bangladeszu sięgają blisko 15 miliardów dolarów - podały lokalne media.

Wzrosła liczba zabitych po przejściu cyklonu. "Jeden z najdłuższych w historii kraju"

Wzrosła liczba zabitych po przejściu cyklonu. "Jeden z najdłuższych w historii kraju"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcy korzystają ze sztucznej inteligencji w poszukiwaniu rodzaju żeńskiego dla sagowca Encephalartos woodii (E. woodii) w lasach Republiki Południowej Afryki. Choć to gatunek istniejący jeszcze przed dinozaurami, na całym świecie odkryto tylko jeden męski okaz, a obecnie znane egzemplarze są jego klonami.

Sztuczna inteligencja szuka partnerki dla "najbardziej samotnej rośliny świata"

Sztuczna inteligencja szuka partnerki dla "najbardziej samotnej rośliny świata"

Źródło:
PAP, BBC, University of Southampton

Na jednym z poznańskich osiedli zauważono rzadki gatunek ptaka - orłosępa brodatego. Ptak ten zazwyczaj nie występuje w Polsce. Dzięki specjalnemu nadajnikowi wiemy, że ten osobnik wykluł się dwa lata temu we Francji, skąd też przyleciał. Gatunek ten jest wpisany do Czerwonej księgi gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

Potężny ptak wylądował nagle na parapecie. Wiadomo, skąd przyleciał. Nagranie

Potężny ptak wylądował nagle na parapecie. Wiadomo, skąd przyleciał. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, ptakipolski.pl

Z raportu opublikowanego we wtorek przez Komisję Europejską wynika, że tylko 55 procent kąpielisk w Polsce jest bardzo dobrej jakości. To najgorszy wynik w Unii Europejskiej.

Polska ma najbrudniejsze kąpieliska w UE. Raport

Polska ma najbrudniejsze kąpieliska w UE. Raport

Źródło:
PAP

We wtorek na zachodzie kraju przechodziły burze. Towarzyszyły im nie tylko silne porywy wiatru, intensywne opady deszczu i gradobicia. W okolicach miejscowości Smolec na Dolnym Śląsku pojawił się zalążek trąby powietrznej.

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Zorze polarne mogą powrócić w czerwcu na nasze niebo. Aktywny region słoneczny AR3664, odpowiedzialny za silną burzę magnetyczną z początku maja, już wkrótce znów zwróci się w stronę Ziemi. Co istotne, w obserwacjach pomoże nam także Księżyc.

Jest szansa na powrót zorzy polarnej do Polski. Wiemy, kiedy się jej spodziewać

Jest szansa na powrót zorzy polarnej do Polski. Wiemy, kiedy się jej spodziewać

Źródło:
Live Science, Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Strażacy walczą z szybko rozprzestrzeniającym się pożarem lasu w okolicach miasta Kearny w południowej Arizonie. Zniszczone zostały dwa budynki, część mieszkańców ewakuowano.

Zniszczone budynki, ewakuacje. Ogień szybko się rozprzestrzenia

Zniszczone budynki, ewakuacje. Ogień szybko się rozprzestrzenia

Źródło:
Reuters, abc15.com, tvnmeteo.pl

Na orbitę okołoziemską został wyniesiony satelita EarthCARE - podała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Głównym celem misji jest badanie wpływu chmur i aerozoli na ochładzanie oraz ogrzewanie ziemskiej atmosfery, co ma pozwolić na lepsze zrozumienie zmian klimatu na Ziemi.

ESA wystrzeliła satelitę do obserwacji Ziemi

ESA wystrzeliła satelitę do obserwacji Ziemi

Źródło:
PAP

We wtorek różnica temperatury pomiędzy Piłą a Toruniem, które są od siebie oddalone o około 140 kilometrów, wyniosła prawie 14 stopni. Zapytaliśmy o to Tomasza Wasilewskiego, prezentera tvnmeteo.pl.

W Toruniu prawie upał, a 140 kilometrów dalej ziąb. Co się stało w Pile?

W Toruniu prawie upał, a 140 kilometrów dalej ziąb. Co się stało w Pile?

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

15 osób zginęło na skutek osunięcia się zbocza kamieniołomu w Indiach. Osuwisko zostało spowodowane przez ulewy związane z cyklonem Remal, który nadciągną nad południową Azję.

Osunięcie ziemi w kamieniołomie. Nie żyje 15 osób

Osunięcie ziemi w kamieniołomie. Nie żyje 15 osób

Źródło:
PAP, Reuters, Times of India tvnmeteo.pl

Niedźwiedź wtargnął do domku w Arizonie, w którym przebywał 15-letni chłopiec, i zaatakował go, uderzając i drapiąc. Tylko dzięki reakcji starszego brata nie doszło do tragedii. Po ataku zwierzę miało "usiąść na werandzie na kanapie i się rozglądać".

Niedźwiedź wszedł do domu i zaatakował nastolatka. Potem usiadł na kanapie

Niedźwiedź wszedł do domu i zaatakował nastolatka. Potem usiadł na kanapie

Źródło:
NBC News, AZGFD

Osuwisko, które przyczyniło się do śmierci nawet dwóch tysięcy osób, zagraża kolejnym tysiącom mieszkańców Papui-Nowej Gwinei. W kraju ogłoszono stan klęski żywiołowej, zaś akcję poszukiwawczo-ratunkową mają wesprzeć australijscy ratownicy.

Osuwisko przysypało całe wioski. "Skały i ziemia wciąż się poruszają"

Osuwisko przysypało całe wioski. "Skały i ziemia wciąż się poruszają"

Źródło:
PAP, postcourier.com.pg, tvnmeteo.pl

Tajfun Ewiniar szaleje na Pacyfiku. W południowych prowincjach Filipin, w które uderzył jako burza tropikalna, żywioł przyczynił się do śmierci co najmniej siedmiu osób i wywołał niszczycielskie powodzie. Zjawisko nabiera intensywności, a w ciągu kilku dni może dotrzeć do Japonii.

Na Filipinach zabił siedem osób. Ewiniar idzie na Japonię

Na Filipinach zabił siedem osób. Ewiniar idzie na Japonię

Źródło:
PAP, The Straits Times

Pakistan doświadcza ekstremalnej fali upałów. Temperatura na południu kraju wzrosła powyżej 52 stopni Celsjusza, co jest wartością bliską rekordu ciepła w skali całego kraju - podał tamtejszy departament meteorologiczny. Setki osób trafiają do szpitali z objawami udaru cieplnego.

Temperatura sięgnęła 52 stopni w cieniu

Temperatura sięgnęła 52 stopni w cieniu

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Dżibuti we wschodniej Afryce w ubiegłym tygodniu do środowiska uwolniono zmodyfikowane genetycznie komary, które mają pomóc w walce z malarią. To już kolejna taka próba na świecie i zapowiadane są kolejne. Od 2019 roku na całym świecie do środowiska trafił ponad miliard komarów GMO - wynika z danych amerykańskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC).

Wypuszczono już ponad miliard komarów GMO

Wypuszczono już ponad miliard komarów GMO

Źródło:
PAP

"Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie. Kwiaty tego gatunku charakteryzują się niezbyt przyjemnym dla ludzkiego nosa zapachem zgniłego mięsa. Pełni on jednak bardzo ważną rolę w rozmnażaniu się rośliny.

Jest piękna, ale śmierdzi jak zepsute mięso. "Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie

Jest piękna, ale śmierdzi jak zepsute mięso. "Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie

Źródło:
PAP, rhs.org.uk

Meksykańskie miasto Puebla nawiedziła potężna burza gradowa. Ulice zasypała miejscami półtorametrowa warstwa lodu. Do zjawiska doszło nagle, podczas trwającej w kraju fali upałów.

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Źródło:
Reuters, El Pais

Trwa sezon burzowy. W czasie wyładowań atmosferycznych najbezpieczniej jest przebywać wewnątrz budynku. Jednak nawet jeśli zostajemy w domu, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jak przygotować się na burzę?

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Źródło:
PAP, tvn24.pl