Sosna zwyczajna - jak wygląda i jak zrobić z niej syrop?

Źródło:
Lasy Państwowe
Królową Lasów w Polsce jest sosną zwyczajną
Królową Lasów w Polsce jest sosną zwyczajnąlasy.gov.pl
wideo 2/3
Królową Lasów w Polsce jest sosną zwyczajnąlasy.gov.pl

Spacerując po polskich lasach najczęściej natknąć można się na sosnę zwyczajną. Nie ma ona dużych wymagań i może rosnąć na niemal każdym terenie. Drewno sosnowe jest natomiast ważnym materiałem w budownictwie czy meblarstwie.

Sosny zwyczajne osiągają wysokość nawet ponad 40 metrów.Syrop z pędów sosny jest polecany podczas przeziębienia.Sosny warto również posadzić w ogrodzie. Trzeba pamiętać, że nie lubią one zanieczyszczonego powietrza.

Sosna pospolita - co to za gatunek?

W polskich lasach najczęściej spotykanym drzewem jest sosna zwyczajna, nazywana również sosną pospolitą. Jej łacińska nazwa to Pinus sylvestris L. Jest bardzo popularna, ponieważ ma niewielkie wymagania - rośnie zarówno na piaskowych wydmach, jak i na bagnach. Naturalnie występuje w Europie i w Azji.

Jak wygląda sosna? 

Sosny dorastają do 25-40 metrów. Sosna pospolita ma ciemnozielone igły o długości około od pięciu do siedmiu centymetrów. Są sztywne i ostro zakończone, a od strony wewnętrznej - szarozielone. Szyszki sosny są natomiast jajowate i szarobrązowe. Warto podkreślić, że szyszka nie jest owocem sosny, jest jej kwiatostanem (żeńskim).

Sosna ma też charakterystyczną budowę. Korona różni się w zależności od wieku drzewa. Kora ma kolory od żółtego, przez pomarańczowy, do ceglastego. System korzeniowy sosny jest bardzo głęboki, co też pozwala temu gatunkowi rosnąć na suchym terenie. Przyrost roczny sosny to około 50 centymetrów.

Cykl rozwojowy sosny zwyczajnej

U sosny zobaczyć można dwa rodzaje kwiatów - męskie (zbudowany z pręcików, ma woreczki pyłkowe) i żeńskie (szyszki). Wczesnym latem następuje pylenie, a pyłek unosi się na wietrze i trafia do zalążka w kwiecie żeńskim. Dochodzi do zapłodnienia, a z zygot rozwijają się nasiona. Nasiona następnie przenoszone są przez wiatr, aby mogły rozwinąć się młode sporofity.

Sok z pędów sosny

Do przygotowania syropu potrzebne są przede wszystkim pędy sosny. Trzeba pamiętać, aby zbierać je z drzew, które znajdują się jak najdalej od miasta. Nie powinno się jednak bezmyślnie niszczyć leśnych drzew. Nie należy obrywać szczytowych pędów. Jeżeli chcesz mieć pewność, poproś leśniczego z nadleśnictwa o wskazanie miejsca.

Jak zrobić syrop z sosny? Przepis bez gotowania jest bardzo prosty. Pędy sosny dobrze oczyść z brązowej łuski i włóż je do połowy dużego, wyparzonego słoika. Następnie całość zasypać cukrem. Możesz też wykorzystać miód wielokwiatowy. Cukier lub miód powinny zakrywać pędy całkowicie. Następnie słoik lekko zakręć i postaw w nasłonecznionym miejscu. Raz na jakiś czas nim potrząśnij. Po około dwóch lub pięciu tygodniach pędy zaczną zmieniać kolor na bladozielony lub wręcz żółty. Wtedy płyn trzeba przecedzić przez gazę i przelać do wyparzonej szklanej butelki. Z pozostałych pędów można zrobić nalewkę.

SosnaBiodiversity Heritage Library

Syrop z pędów sosny - na co? Jest to specyfik stosowany od lat. Najczęściej podawany jest przy przeziębieniu - działa wykrztuśnie i bakteriobójczo. Poleca się go też przy zapaleniu gardła. 

Sosna zwyczajna w ogrodzie

Ten gatunek drzewa ma wiele odmian, które są szczególnie polecane do ogrodów.

Sosna sylvestris Watereri Odmiana ta jest mrozoodporna i odporna na suszę, ale wymaga dużej ilości słońca. Źle znosi też zanieczyszczenia powietrza. 

Sosna fastigiata Wyglądem przypomina cyprysa. Ma wąską i zwartą koronę. Rocznie przyrasta około 25 centymetrów. Jest to bardzo odporna odmiana. Dobrze znosi mróz, suszę i upały. Nie lubi natomiast wiatru i zanieczyszczonego powietrza.

Sosna aurea Jest to odmiana o ciekawym kolorze igieł - na zimę zmieniają one barwę z niebieskawozielonej na żółtą. Właśnie tej ciekawej kolorystyce zimowych igieł odmiana ta zawdzięcza swoją popularność. Jest ona też mrozoodporna.

Jak sadzić sosnę?

Jeżeli chcesz posadzić sosnę, do wyboru masz dwa rodzaje sadzonki - w donicy lub w jutowym worku (balocie). W obu przypadkach szczególną uwagę należy zwrócić na stan korzeni. Kiedy sadzić sosny? W przypadku sosny w donicy pora może być dowolna w czasie od rozmarznięcia gleby do mniej więcej połowy października. W przypadku balotów zaleca się, aby sadzenie nastąpiło wiosną lub jesienią.

Można również zaopatrzyć się w nasiona sosny. Skąd je wziąć? Można je kupić w sklepie lub wydobyć z szyszek. Wysiew z nasion jest dobrym rozwiązaniem w przypadku obsiewu większej powierzchni. 

Przycinanie sosny jest bardzo ważne, aby iglak mógł się zagęścić. Służy to też uformowaniu rośliny. Najlepszy moment na przycinanie to początek maja. Jak przyciąć sosnę? Aby spowolnić szybki przyrost sosny i zagęścić ją, można skracać tak zwane świeczki, czyli przyrosty. Przycina się je mniej więcej o jedną trzecią lub połowę za pomocą sekatora lub nożyc ogrodowych.

Jak zrobić bonsai z sosny? Jednym z drzew, które można wykorzystać do stworzenia bonsai, jest właśnie sosna. Warto jednak wcześniej zapoznać się ze sztuką bonsai i poćwiczyć na okazie, który nie jest jedynym, reprezentatywnym drzewem w ogrodzie. 

Choroby sosny

Tam, gdzie są rośliny, tam często mogą wystąpić również szkodniki i choroby. Przedstawiamy kilka z nich, które mogą okazać się zagrożeniem dla sosny zwyczajnej.

Osutka sosny Przyczyną osutki (wiosennej, jesiennej i północnej) są różne gatunki grzybów. Są one szczególnie niebezpieczne dla młodych sosen. Szczególnie uważać powinni więc właściciele szkółek. Objawami osutki są małe, żółte plamki na igłach. Z czasem przebarwienia się nasilają i pojawiają się czarne punkty. Później większość igieł opada z drzewa.

Zamieranie pędów sosny Choroba ta spowodowana jest różnymi rodzajami grzyba. Może rozwijać się niezależnie od wieku drzewa. Jej objawem jest nekroza (martwica) wierzchołków młodych pędów. Igły natomiast zmieniają kolor na słomkowożółty lub brązowy.

Huba sosny Choroba ta atakuje korzenie drzewa i część pnia. Sprawcą problemów jest grzyb nazywany korzeniowcem wieloletnim. Choroba zwykle jest szybka i kończy się obumarciem drzewa.

Autorka/Autor:aw//mro

Źródło: Lasy Państwowe

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed burzami. Podczas wyładowań wiatr może osiągać w porywach prędkość do 80 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia na południu kraju. Uważajmy na burze

Ostrzeżenia na południu kraju. Uważajmy na burze

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 18.07. W nocy pojawią się miejscami słabe, przelotne opady deszczu. Dzień przyniesie małe i umiarkowane zachmurzenie. Warunki biometeorologiczne będą neutralne.

Pogoda na jutro - czwartek, 18.07. Miejscami możemy zmoknąć

Pogoda na jutro - czwartek, 18.07. Miejscami możemy zmoknąć

Źródło:
tvnmeteo.pl

W najbliższych dniach synoptycy nie przewidują ekstremalnych upałów. Najcieplej będzie na Dolnym Śląsku, gdzie termometry wskażą 31 stopni Celsjusza. Na początku nowego tygodnia na zachodzie kraju mogą pojawić się burze.

Czeka nas kilka przyjemnych dni, ale na horyzoncie widać powrót upału i burz

Czeka nas kilka przyjemnych dni, ale na horyzoncie widać powrót upału i burz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zalane autostrady, podtopione budynki, brak prądu - z takimi trudnościami musieli się mierzyć mieszkańcy największego kanadyjskiego miasta. Toronto nawiedziły ulewne deszcze. Takich opadów nie było tu od ponad 80 lat.

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CBC, BBC

Fala upałów nawiedziła Grecję. Ze względu na wysoką temperaturę powietrza w najbardziej gorącą część dnia w środę zamknięty został grecki Akropol. Jak poinformowały władze, decyzję podjęto z uwagi na bezpieczeństwo turystów i pracowników.

Znów zamknięto Akropol

Znów zamknięto Akropol

Źródło:
PAP

Mazurskie nadleśnictwa Maskulińskie i Jedwabno zaapelowały w środę do turystów o zachowanie ostrożności podczas spacerów po lesie. Leśnicy proszą też o niewchodzenie do kompleksów leśnych uszkodzonych przez wtorkowe nawałnice. Burze zniszczyły w tych nadleśnictwach tysiące drzew.

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Źródło:
PAP

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację misji o nazwie Ramses. Jej celem jest dotarcie do asteroidy Apophis - poinformował portal space.com. W 2029 roku obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne.

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

Źródło:
PAP, space.com

Jezioro Rusanda w Serbii całkowicie wyschło na skutek suszy. Zbiornik ze słoną wodą, popularny wśród turystów, odsłonił swoje dno. To skutek fali ekstremalnych upałów, która utrzymuje się na Bałkanach od tygodnia.

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Źródło:
Reuters

Fala upałów nawiedza południową Europę. To efekt napływu gorących mas powietrza znad Afryki. Temperatury w różnych krajach, wynoszące często ponad 40 stopni Celsjusza, doprowadziły już do śmierci co najmniej kilkunastu osób i sprzyjają rozprzestrzenianiu się pożarów.

Upał dręczy południową Europę. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

Upał dręczy południową Europę. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

Źródło:
PAP, Reuters

Prawie 5000 interwencji przeprowadzili strażacy po wtorkowych nawałnicach. Najwięcej razy do akcji wyjeżdżali na Pomorzu Gdańskim i Mazowszu oraz w Małopolsce. Cztery osoby zostały ranne. Niebezpiecznie było także w środę na Podkarpaciu.

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W poniedziałek w Chorwacji zanotowano rekordową temperaturę wody morskiej. Nieopodal Dubrownika wyniosła ona 29,7 stopni Celsjusza. To nie jedyne miejsce na Bałkanach, gdzie upał daje się we znaki mieszkańcom i turystom, a pogoda sprzyja wybuchaniu pożarów.

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Źródło:
PAP, Balkan Insight, Total Croatia News

Jest tak rzadkim stworzeniem, że nigdy nie odnotowano obecności żywego osobnika, a od XIX wieku udokumentowano istnienie zaledwie sześciu okazów. Martwy najrzadszy wieloryb świata prawdopodobnie został niedawno wyrzucony na brzeg w Nowej Zelandii.

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Źródło:
CNN, doc.govt.nz, AP, tvnmeteo.pl

Picie napojów alkoholowych, gdy jest gorąco, może doprowadzić między innymi do wzrostu ryzyka udaru cieplnego i do odwodnienia. - Wysoka temperatura dodatkowo nasila efekty działania alkoholu, dlatego w czasie upałów warto całkowicie zrezygnować z jego spożywania - tłumaczy kardiolog doktor habilitowany Adam Janas i przypomina, czym najlepiej nawadniać się w takie dni.

Tego nie pij w upalny dzień

Tego nie pij w upalny dzień

Źródło:
PAP

Naukowcy potwierdzili istnienie jaskini na Księżycu. Znajduje się ona w rejonie Morza Spokojnego, gdzie 55 lat temu doszło do pierwszego lądowania człowieka na powierzchni Srebrnego Globu.

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Źródło:
PAP

Doszło do kolejnego wybuchu najwyższego wulkanu w Europie. Etna wyrzuciła z siebie czerwoną lawę i pióropusze dymu. Z powodu erupcji na początku lipca czasowo zamknięto lotnisko w Katanii, a na ulice miasta pokrył popiół wulkaniczny.

Etna znowu wybuchła

Etna znowu wybuchła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Troje turystów zmarło w weekend na szlakach w stanowych i narodowych parkach w amerykańskim stanie Utah, gdzie panował upał przekraczający 38 stopni Celsjusza. To ojciec z córką oraz znaleziona w odległej lokalizacji 30-letnia kobieta.

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Parlament Rumunii ponad dwukrotnie zwiększył kwotę odstrzału niedźwiedzi brunatnych. To reakcja na śmierć 19-letniej turystki, którą w ubiegłym tygodniu na górskim szlaku w Karpatach Południowych zaatakowała niedźwiedzica. Ustawę przyjęto niemal jednogłośnie, choć spotkała się również z krytyką.  

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

Źródło:
PAP, Radio Wolna Europa, The Guardian, tvn24.pl

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Fala upałów dotrze w środę do Hiszpanii, przynosząc ze sobą temperaturę sięgającą 45 stopni Celsjusza. Gorąco utrudni pracę strażaków, którzy już w poniedziałek walczyli z ogniem w kilkudziesięciu miejscach. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu kraju.

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Źródło:
PAP, eltiempo.es, INFOCA

Niedzielne burze poważnie uszkodziły nagrobki na cmentarzach w Kielcach. Wiatr powyrywał drzewa i połamał gałęzie, które przewróciły się na granitowe płyty i zabytkowe pomniki. Trwa usuwanie skutków burzy i zabezpieczanie pomników.

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W sobotę w rejonie miast Kielmy i Szawle przeszło kilka trąb powietrznych. Jak podały litewskie służby meteorologiczne, były to jedne z najsilniejszych tego typu zjawisk w historii.

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

Źródło:
Meteo.lt, ENEX, delfi.lt

Fokę szarą najłatwiej spotkać na plaży nad Morzem Bałtyckim. Tym razem jeden z osobników tego gatunku zapuścił się w głąb lądu. Wylegujące się zwierzę zauważono nad rzeką w Szczecinie.

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najgorętsze chwile czekają nas w połowie tygodnia. Jaka pogoda będzie w dalszej części lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Źródło:
tvnmeteo.pl

W greckim regionie Attyka, na terenie którego znajdują się stołeczne Ateny, rezerwy wody zmniejszyły się o 30 procent względem zeszłego roku. Władze zaapelowały o jej oszczędne używanie. Kłopot jest jednak jeszcze większy na wyspach, zwłaszcza tych najchętniej odwiedzanych przez turystów.

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Źródło:
PAP, Reuters

Serią śmiertelnych wypadków zaczął się tegoroczny sezon wspinaczkowy na japońską górę Fudżi. Od 10 lipca zginęły cztery osoby - poinformował w poniedziałek portal Japan News. Według policji prefektury Shizuoka liczba ofiar śmiertelnych w całym sezonie w ciągu ostatnich pięciu lat nie przekraczała dwóch.

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Źródło:
PAP

Służby nie dają nadziei na odnalezienie kolejnych ocalałych z wypadku w Nepalu. W zeszłym tygodniu w wyniku zejścia lawiny dwa autobusy wpadły do rzeki, podróżowało nimi co najmniej 65 osób.

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl