Sosna zwyczajna - jak wygląda i jak zrobić z niej syrop?

Źródło:
Lasy Państwowe
Królową Lasów w Polsce jest sosną zwyczajną
Królową Lasów w Polsce jest sosną zwyczajnąlasy.gov.pl
wideo 2/3
Królową Lasów w Polsce jest sosną zwyczajnąlasy.gov.pl

Spacerując po polskich lasach najczęściej natknąć można się na sosnę zwyczajną. Nie ma ona dużych wymagań i może rosnąć na niemal każdym terenie. Drewno sosnowe jest natomiast ważnym materiałem w budownictwie czy meblarstwie.

Sosny zwyczajne osiągają wysokość nawet ponad 40 metrów.Syrop z pędów sosny jest polecany podczas przeziębienia.Sosny warto również posadzić w ogrodzie. Trzeba pamiętać, że nie lubią one zanieczyszczonego powietrza.

Sosna pospolita - co to za gatunek?

W polskich lasach najczęściej spotykanym drzewem jest sosna zwyczajna, nazywana również sosną pospolitą. Jej łacińska nazwa to Pinus sylvestris L. Jest bardzo popularna, ponieważ ma niewielkie wymagania - rośnie zarówno na piaskowych wydmach, jak i na bagnach. Naturalnie występuje w Europie i w Azji.

Jak wygląda sosna? 

Sosny dorastają do 25-40 metrów. Sosna pospolita ma ciemnozielone igły o długości około od pięciu do siedmiu centymetrów. Są sztywne i ostro zakończone, a od strony wewnętrznej - szarozielone. Szyszki sosny są natomiast jajowate i szarobrązowe. Warto podkreślić, że szyszka nie jest owocem sosny, jest jej kwiatostanem (żeńskim).

Sosna ma też charakterystyczną budowę. Korona różni się w zależności od wieku drzewa. Kora ma kolory od żółtego, przez pomarańczowy, do ceglastego. System korzeniowy sosny jest bardzo głęboki, co też pozwala temu gatunkowi rosnąć na suchym terenie. Przyrost roczny sosny to około 50 centymetrów.

Cykl rozwojowy sosny zwyczajnej

U sosny zobaczyć można dwa rodzaje kwiatów - męskie (zbudowany z pręcików, ma woreczki pyłkowe) i żeńskie (szyszki). Wczesnym latem następuje pylenie, a pyłek unosi się na wietrze i trafia do zalążka w kwiecie żeńskim. Dochodzi do zapłodnienia, a z zygot rozwijają się nasiona. Nasiona następnie przenoszone są przez wiatr, aby mogły rozwinąć się młode sporofity.

Sok z pędów sosny

Do przygotowania syropu potrzebne są przede wszystkim pędy sosny. Trzeba pamiętać, aby zbierać je z drzew, które znajdują się jak najdalej od miasta. Nie powinno się jednak bezmyślnie niszczyć leśnych drzew. Nie należy obrywać szczytowych pędów. Jeżeli chcesz mieć pewność, poproś leśniczego z nadleśnictwa o wskazanie miejsca.

Jak zrobić syrop z sosny? Przepis bez gotowania jest bardzo prosty. Pędy sosny dobrze oczyść z brązowej łuski i włóż je do połowy dużego, wyparzonego słoika. Następnie całość zasypać cukrem. Możesz też wykorzystać miód wielokwiatowy. Cukier lub miód powinny zakrywać pędy całkowicie. Następnie słoik lekko zakręć i postaw w nasłonecznionym miejscu. Raz na jakiś czas nim potrząśnij. Po około dwóch lub pięciu tygodniach pędy zaczną zmieniać kolor na bladozielony lub wręcz żółty. Wtedy płyn trzeba przecedzić przez gazę i przelać do wyparzonej szklanej butelki. Z pozostałych pędów można zrobić nalewkę.

SosnaBiodiversity Heritage Library

Syrop z pędów sosny - na co? Jest to specyfik stosowany od lat. Najczęściej podawany jest przy przeziębieniu - działa wykrztuśnie i bakteriobójczo. Poleca się go też przy zapaleniu gardła. 

Sosna zwyczajna w ogrodzie

Ten gatunek drzewa ma wiele odmian, które są szczególnie polecane do ogrodów.

Sosna sylvestris Watereri Odmiana ta jest mrozoodporna i odporna na suszę, ale wymaga dużej ilości słońca. Źle znosi też zanieczyszczenia powietrza. 

Sosna fastigiata Wyglądem przypomina cyprysa. Ma wąską i zwartą koronę. Rocznie przyrasta około 25 centymetrów. Jest to bardzo odporna odmiana. Dobrze znosi mróz, suszę i upały. Nie lubi natomiast wiatru i zanieczyszczonego powietrza.

Sosna aurea Jest to odmiana o ciekawym kolorze igieł - na zimę zmieniają one barwę z niebieskawozielonej na żółtą. Właśnie tej ciekawej kolorystyce zimowych igieł odmiana ta zawdzięcza swoją popularność. Jest ona też mrozoodporna.

Jak sadzić sosnę?

Jeżeli chcesz posadzić sosnę, do wyboru masz dwa rodzaje sadzonki - w donicy lub w jutowym worku (balocie). W obu przypadkach szczególną uwagę należy zwrócić na stan korzeni. Kiedy sadzić sosny? W przypadku sosny w donicy pora może być dowolna w czasie od rozmarznięcia gleby do mniej więcej połowy października. W przypadku balotów zaleca się, aby sadzenie nastąpiło wiosną lub jesienią.

Można również zaopatrzyć się w nasiona sosny. Skąd je wziąć? Można je kupić w sklepie lub wydobyć z szyszek. Wysiew z nasion jest dobrym rozwiązaniem w przypadku obsiewu większej powierzchni. 

Przycinanie sosny jest bardzo ważne, aby iglak mógł się zagęścić. Służy to też uformowaniu rośliny. Najlepszy moment na przycinanie to początek maja. Jak przyciąć sosnę? Aby spowolnić szybki przyrost sosny i zagęścić ją, można skracać tak zwane świeczki, czyli przyrosty. Przycina się je mniej więcej o jedną trzecią lub połowę za pomocą sekatora lub nożyc ogrodowych.

Jak zrobić bonsai z sosny? Jednym z drzew, które można wykorzystać do stworzenia bonsai, jest właśnie sosna. Warto jednak wcześniej zapoznać się ze sztuką bonsai i poćwiczyć na okazie, który nie jest jedynym, reprezentatywnym drzewem w ogrodzie. 

Choroby sosny

Tam, gdzie są rośliny, tam często mogą wystąpić również szkodniki i choroby. Przedstawiamy kilka z nich, które mogą okazać się zagrożeniem dla sosny zwyczajnej.

Osutka sosny Przyczyną osutki (wiosennej, jesiennej i północnej) są różne gatunki grzybów. Są one szczególnie niebezpieczne dla młodych sosen. Szczególnie uważać powinni więc właściciele szkółek. Objawami osutki są małe, żółte plamki na igłach. Z czasem przebarwienia się nasilają i pojawiają się czarne punkty. Później większość igieł opada z drzewa.

Zamieranie pędów sosny Choroba ta spowodowana jest różnymi rodzajami grzyba. Może rozwijać się niezależnie od wieku drzewa. Jej objawem jest nekroza (martwica) wierzchołków młodych pędów. Igły natomiast zmieniają kolor na słomkowożółty lub brązowy.

Huba sosny Choroba ta atakuje korzenie drzewa i część pnia. Sprawcą problemów jest grzyb nazywany korzeniowcem wieloletnim. Choroba zwykle jest szybka i kończy się obumarciem drzewa.

Autorka/Autor:aw//mro

Źródło: Lasy Państwowe

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Zimowa aura utrzyma się w Polsce jeszcze przez kilka dni. Nocami będzie chwytał mróz, poza tym pojawią się opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Od piątku zacznie się ocieplać. W niedzielę termometry mogą pokazać ponad 20 stopni Celsjusza.

Widać koniec zimna. Wkrótce może być ponad 20 stopni

Widać koniec zimna. Wkrótce może być ponad 20 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed nocnymi opadami śniegu. W części kraju spaść może do 10 centymetrów białego puchu. Niemal w całej Polsce obowiązują także żółte alarmy przed przymrozkami.

Tutaj w nocy dosypie śniegu. IMGW wydał alarmy

Tutaj w nocy dosypie śniegu. IMGW wydał alarmy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na wtorek 08.04. Noc w całej Polsce zapowiada się pochmurno, lokalnie może prószyć śnieg i padać śnieg z deszczem. W dzień parasole przydadzą się jedynie na wschodzie, gdzie wciąż może padać deszcz ze śniegiem. Opadom towarzyszyć mogą silniejsze podmuchy wiatru.

Pogoda na jutro - wtorek 08.04. Przed nami zimna noc

Pogoda na jutro - wtorek 08.04. Przed nami zimna noc

Źródło:
tvnmeteo.pl

W poniedziałek nad Białymstokiem pojawiło się interesujące zjawisko optyczne. Wokół Słońca utworzyła się kolorowa "tarcza świetlna" zwana wieńcem. Jeden z naszych czytelników uchwycił ją na zdjęciu.

"Tarcza świetlna" wokół Słońca

"Tarcza świetlna" wokół Słońca

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Miniona noc była w części kraju mroźna, temperatura przy gruncie spadła miejscami do -9 stopni Celsjusza. To jednak nie koniec przymrozków. Kolejne noce również przyniosą spadek temperatury poniżej zera.

-9 stopni przy gruncie. Kolejne noce też będą mroźne

-9 stopni przy gruncie. Kolejne noce też będą mroźne

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Rośnie liczba ofiar katastrofalnej powodzi, jaka nawiedziła stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Oficjalne dane mówią o co najmniej 33 zabitych, to o trzech więcej niż informowano w niedzielę. Kataklizm wywołały wielogodzinne, ulewne opady deszczu, które - według prognoz - mogą wystąpić także w innych regionach kraju.

"Nam udało się uratować, ale reszta jest uwięziona w domach"

"Nam udało się uratować, ale reszta jest uwięziona w domach"

Źródło:
Reuters, BBC

Mieszkańcy Indii zmagają się z ekstremalnymi upałami. Mimo wczesnej pory roku termometry w Delhi pokazały w poniedziałek 39 stopni Celsjusza. W północnych regionach kraju obowiązują żółte, pomarańczowe i czerwone ostrzeżenia.

"Przechodzimy bezpośrednio z zimy do lata"

"Przechodzimy bezpośrednio z zimy do lata"

Źródło:
PAP, BBC

W ostatnich dniach mocno sypnęło śniegiem w Tatrach. W Dolinie Pięciu Stawów Polskich leży już 110 centymetrów śniegu, a na Kasprowym Wierchu niemal 90 cm - wynika z poniedziałkowych pomiarów IMGW.

Ponad metr śniegu w Tatrach

Ponad metr śniegu w Tatrach

Źródło:
IMGW, PAP

Fala zimna dotarła do północnych i północno-wschodnich regionów Grecji. W poniedziałek ulice i domy znalazły się pod warstwą śniegu, a termometry pokazały ujemne wartości. Według prognoz w najbliższych dniach chłód rozleje się po całym kraju.

Atak zimy w Grecji. Odwołano lekcje

Atak zimy w Grecji. Odwołano lekcje

Źródło:
Greekreporter, ENEX

Przed nami kolejna fala arktycznego zimna. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w nadchodzących dniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co najmniej 30 osób zginęło na skutek powodzi, jaka dotknęła w sobotę Kinszasę, stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Władze regionu podały, że z zalanych regionów ewakuowano wiele osób. Powódź spowodowała także paraliż komunikacyjny na głównych arteriach komunikacyjnych miasta.

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Źródło:
PAP, Reuters

W nizinnych lasach deszczowych Panamy naukowcy odkryli drzewo "odporne" na uderzenia piorunów. Trwające wiele lat badania wykazały, że niezwykła budowa Dipteryx oleifera pozwala na czerpanie korzyści z tego, co dla innych drzew jest śmiertelnym zagrożeniem.

To drzewo wykorzystuje pioruny jako "broń"

To drzewo wykorzystuje pioruny jako "broń"

Źródło:
PAP, caryinstitute.org, livescience.com

Dwa żółwie słoniowe w jednym z zoo w Filadelfii po raz pierwszy zostały rodzicami, wydając na świat cztery młode. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko dlatego, że ten podgatunek żółwia jest krytycznie zagrożony wyginięciem. Również dlatego, że świeżo upieczeni rodzice są około stulatkami.

Stuletnie żółwie zdecydowały się na pierwsze dziecko

Stuletnie żółwie zdecydowały się na pierwsze dziecko

Źródło:
BBC, ABC News, tvn24.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać, jak stado żubrów zareagowało na załamanie pogody. Jak napisał Reporter24 pan Antoni, autor wideo, zwierzęta kompletnie nie przejęły się sypiącym śniegiem.

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Tornado przeszło przez hrabstwo Tippah w stanie Missisipi. Wirujący lej poderwał w górę dom jednej z rodzin i rzucił nim na odległość ponad 70 metrów. W środku byli ludzie.

Tornado poderwało dom i przeniosło go 70 metrów dalej. W środku byli ludzie

Tornado poderwało dom i przeniosło go 70 metrów dalej. W środku byli ludzie

Źródło:
CNN, wlbt.com

Suzu gangesowy, delfin żyjący w mętnych wodach rzeki Ganges i Brahmaputra, może wyginąć przez działalność człowieka. Jak pisze BBC, ponad 6,3 tysięcy osobników tego gatunku jest zagrożonych z powodu polowań oraz rejsów turystycznych.

Żyją w mętnych wodach, zagrażają im rejsy i polowania

Żyją w mętnych wodach, zagrażają im rejsy i polowania

Źródło:
BBC, PAP

Pogoda na dziś. Poniedziałek 07.04 w całym kraju zapowiada się pochmurno. W prawie całym kraju chmury przyniosą opady od deszczu po mokry śnieg. Termometry pokażą od 4 do 10 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek 07.04. Chłodny początek tygodnia z opadami

Pogoda na dziś - poniedziałek 07.04. Chłodny początek tygodnia z opadami

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę nastąpiło drastyczne załamanie pogody. Do Polski napłynęło surowe, zimne powietrze znad bieguna północnego, które sprawiło, że "temperatura tąpnęła". Nowy tydzień przyniesie drugie uderzenie zimna. - Możemy mieć powtórkę tego, co było w sobotę - powiedziała na antenie TVN24 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

Źródło:
TVN24

Ulewne deszcze nawiedziły amerykański stan Kentucky. W hrabstwie Franklin wody powodziowe porwały 9-letniego Gabriela. Jak podała stacja CNN, chłopiec zginął w czasie drogi na przystanek autobusu szkolnego.

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Źródło:
CNN, Reuters, BBC

Niedźwiedź zaatakował zbieracza poroża w obwodzie moskiewskim. Według lokalnych mediów mężczyzna przeżył, ponieważ udawał martwego. Ranny trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami głowy i twarzy.

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Źródło:
Reuters, gazetametro.ru

Fale powodziowe zmyły most kolejowy... wraz ze stojącym na nim pociągiem. Do zdarzenia doszło w stanie Arkansas, który od kilku dni zmaga się z intensywnymi opadami deszczu. Jak podały lokalne media, chociaż wypadek wyglądał groźnie, nikt nie został ranny.

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Źródło:
CNN, KY3

Sobota przyniosła części kraju niebezpieczną aurę. Strażacy przeprowadzili łącznie 1317 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru i intensywnych opadów śniegu - poinformował w niedzielę st. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Źródło:
PAP

Gwałtowne burze, którym towarzyszył ulewny deszcz, nawiedziły południowe i środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Doprowadziły do powstania rozległych powodzi. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej 16 osób - podały lokalne media.

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Źródło:
Reuters, PAP, france24.com

imowa aura nastała na Podkarpaciu i Podlasiu, a także i w Małopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy materiały pokrytych śniegiem krajobrazów.

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Pogoda na Wielkanoc. Trwające znaczne ochłodzenie w Polsce i powrót zimowej pogody każą nam zadać pytanie o to, co czeka nas w pogodzie w trakcie zbliżających się świąt wielkanocnych. Nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, co widać w amerykańskich i europejskich modelach meteorologicznych.

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Źródło:
tvnmeteteo.pl

Zima ponownie zawitała do Polski. W kilku regionach kraju występują opady śniegu. Krótkotrwała zawieja pojawiła się także w Warszawie. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia i filmy z zaśnieżonych miejscowości.

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24

Po wielu ciepłych dniach do Polski wróciła zimno. Nocami może chwytać silny mróz. Niska temperatura może powodować u niektórych osób reakcje alergiczne. Schorzenie nazywane jest pokrzywką z zimna.

Zimno też może uczulać

Zimno też może uczulać

Źródło:
American Academy of Dermatology, alergia.org.pl

Trzy osoby zginęły w mieście Coria del Rio w Sewilli po tym, jak zawalił się dach magazynu. Zdaniem służb, do tragicznego zdarzenia przyczyniły się silny wiatr i i ulewny deszcz, które do Hiszpanii sprowadziła w piątek burza Nuria.

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Źródło:
ENEX, RTVE, El Pais

W jednej z angielskich wsi w hrabstwie Hertfordshire samiec myszołowca towarzyskiego atakował ludzi. Drapieżny ptak obierał sobie za cel łysych wysokich mężczyzn. Niektórzy trafiali z zakrwawioną głową do szpitala. W czwartek problematycznego osobnika udało się złapać.

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Źródło:
The Independent, BBC News