Ryzyko, że twój pies będzie miał demencję, jest duże. Na co zwracać uwagę i jak dbać o zwierzę

Źródło:
CNN
Naukowcy zbadali jak głaskanie psów wpływa na mózg ludzi
Naukowcy zbadali jak głaskanie psów wpływa na mózg ludziTVN24
wideo 2/8
Psy i koty

Psy, tak samo jak ludzie, mogą z wiekiem chorować na demencję. Naukowcy wskazali, że pewnych procesów nie da się uniknąć. Według nowych badań, które przeprowadzono w ramach inicjatywy Dog Aging Project, u wielu psów ryzyko rozwoju zaburzeń poznawczych wzrasta o 52 procent każdego roku po ukończeniu przez nie dziesiątego roku życia. Na co zwrócić uwagę i jak wesprzeć starzejącego się pupila?

Według dr Dany Varble, głównej weterynarz w North American Veterinary Community, nawet jeśli u psa pojawiają się pierwsze oznaki starości, powinniśmy przyjąć to ze spokojem, ale też odpowiednio zadziałać.

- Właściciele zwierząt domowych zbyt często myślą, że ich pupile po prostu "zwalniają" i nie zdają sobie sprawy, że są pewne rzeczy, które mogą zrobić, aby złagodzić lub nawet powstrzymać spadek poznawczy, do którego dochodzi wraz z wiekiem - powiedziała Varble. - Badania pokazują, że aktywność umysłowa i ćwiczenia są ważne dla dobrego samopoczucia psychicznego psa, tak samo jak w przypadku człowieka. Stymulacja mózgu jest ważna i można to łatwo zrobić na przykład za pomocą zabawek ze smakołykami - dodała. Jak wyjaśniła, właściciele ukrywają w nich smaczne rzeczy, a zadaniem psa jest ich wypchnięcie, wyszarpnięcie lub wyciągnięcie. Zdaniem ekspertów, zabawa ta sprawdza się także w przypadku kotów.

- Wykazano także, że właściwe suplementy diety spowalniają spadek zmian w mózgu. Istnieją również specjalne karmy dla starzejących się psów - wspomniała Varble.

Szczegóły badania

W badaniu, które ujrzało światło dzienne w ubiegły czwartek w czasopiśmie naukowym "Scientific Reports", naukowcy poprosili ponad 15 tysięcy właścicieli psów o wypełnienie dwóch ankiet dotyczących zdrowia i stanu poznawczego ich zwierzaków. Pierwszą przeprowadzono w grudniu 2019, a drugą rok później. Następnie naukowcy podzielili psy według wieku i przeanalizowali wyniki.

Na samym początku określili, że ryzyko demencji u psa rosło o 68 procent na każdy rok po przekroczeniu 10 lat. Ale gdy uwzględniono inne czynniki, takie jak rasa, istniejące problemy zdrowotne, sterylizacja oraz aktywność fizyczna, okazało się, że ryzyko spadło do 52 proc.

Nieaktywne fizycznie psy tej samej rasy o podobnym stanie zdrowia i wieku były prawie siedmiokrotnie bardziej narażone na zachorowanie na psią demencję. Badacze dodali jednak, że nie można było stwierdzić, czy to brak aktywności prowadzi do demencji, czy na odwrót.

Badanie wykazało także, że u zwierząt, które przebyły choroby neurologiczne, a także oczu lub uszu, ryzyko szybszego spadku zdolności poznawczych było większe.

Ale były też dobre wiadomości: naukowcy nie stwierdzili prawie żadnych zmian u psów, które nie przekroczyły 10. roku życia.

Na co zwrócić uwagę?

Weterynarze od lat badają oznaki i objawy psiej demencji, by lepiej je zrozumieć i pomóc otoczyć zwierzęta opieką. Jak wskazali, istnieje kilka cech, na które trzeba zwrócić uwagę. Po pierwsze psy z demencją stają się bardziej zdezorientowane. Zaczynają mieć problemy z poruszaniem się po domu lub błądzą, jakby się zgubiły. Mogą chować się za meblami i nie potrafią samodzielnie się wydostać. Czasami patrzą bez celu w podłogę, ścianę czy przestrzeń, a nawet przestają rozpoznawać członków rodziny.

Psy, u których zaczyna postępować demencja, tracą także zdolność do rozpoznawania pór dnia. Mogą mylić dzień z nocą, a cierpieć na bezsenność. Niektóre psy zapominają o latach szkolenia domowego, także w kontekście załatwiania swoich potrzeb. Dodatkowo zmieniają się ich zachowania względem właścicieli i innych ludzi. Psy mogą stać się wyjątkowo przylepne, bojaźliwe lub potrzebujące uwagi. To może działać też w drugą stronę - nagle zwierzęta robią się aspołeczne, nie mają ochoty na zabawę i spędzają czas samotnie. Papierkiem lakmusowym są też wszystkie niespodziewane zmiany w aktywności fizycznej.

Varble poradziła, by każde podejrzane zachowanie u starzejącego się psa konsultować z weterynarzem. - Wczesna interwencja może przedłużyć i poprawić jakość życia naszych zwierząt domowych - dodała.

Zanim weterynarz zdiagnozuje demencję, powinien najpierw przeprowadzić serię innych badań, by wyeliminować takie problemy jak cukrzyca, utrata wzroku i słuchu, problemy z nerkami lub układem moczowym, zapalenie stawów, nadciśnienie czy chorobę Cushinga. Jeśli przypuszczenia okażą się słuszne, powinien zaproponować odpowiednie leczenie, opracować dietę i wskazać sposoby, na zachęcenie zwierzaka do większej aktywności fizycznej.

Autorka/Autor:kw

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Choć to dopiero pierwsza połowa kwietnia, to drzewa w wielu miejscach są już zielone, zakwitły kasztanowce, magnolie, tulipany. Widać też żółte dywany rzepaku. Niemal wszystko kwitnie w jednej chwili. Szybkie nadejście wiosny może nas cieszyć, jednak należy pamiętać, że to może mieć negatywne konsekwencje. Jak mówi Maja Popielarska, prezenterka tvnmeteo.pl i prowadząca programu "Nowa Maja w ogrodzie" w HGTV, to "zaburza pracę owadów zapylających, które później będą mieć mniej pokarmu do pozyskania".

Wiosna "dostała zadyszki". Niektóre rośliny kwitną miesiąc wcześniej

Wiosna "dostała zadyszki". Niektóre rośliny kwitną miesiąc wcześniej

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Pod koniec maja w szkockim jeziorze Loch Ness rozpoczną się kolejne poszukiwania słynnego potwora. O pomoc została poproszona amerykańska agencja kosmiczna. - Mamy nadzieję, że eksperci z NASA mogą dysponować zaawansowaną technologią obrazowania do skanowania jeziora. Musielibyśmy usiąść i porozmawiać z nimi o tym, jak ją tu sprowadzić - powiedziała Aimee Todd z Loch Ness Centre. W tym roku mija 90 lat od pierwszej zorganizowanej ekspedycji w celu wyjaśnienia tajemnicy.

Będą szukać potwora z Loch Ness. Proszą NASA o pomoc

Będą szukać potwora z Loch Ness. Proszą NASA o pomoc

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Sobota 13.04 zapowiada się pochmurno, jednak w większości kraju ominą nas opady deszczu. W przeważającej części Polski prognozowany jest również korzystny biomet. Termometry pokażą od 15 do 22 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota 13.04. Na niebie chmury, ale można liczyć nawet na 22 stopnie

Pogoda na dziś - sobota 13.04. Na niebie chmury, ale można liczyć nawet na 22 stopnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dwie znacznych rozmiarów asteroidy w poniedziałek miną naszą planetę - wynika z danych udostępnionych przez Centrum ds. Badań Obiektów Bliskich Ziemi (CNEOS). Są one zaliczane do tak zwanych obiektów potencjalnie niebezpiecznych.

Dwie "potencjalnie niebezpieczne" asteroidy zbliżą się do Ziemi

Dwie "potencjalnie niebezpieczne" asteroidy zbliżą się do Ziemi

Źródło:
PAP

Sytuacja baryczna w Europie jest obecnie niezwykle stabilna, ale nie oznacza to, że najbliższe dni okażą się spokojne. W weekend i na początku przyszłego tygodnia w części kraju może zagrzmieć, a porywy wiatru sięgną nawet 90 kilometrów na godzinę. Po raz kolejny czeka nas również spadek temperatury.

Pogoda na 5 dni. Nie tylko ochłodzenie. Nadciąga duża zmiana w pogodzie

Pogoda na 5 dni. Nie tylko ochłodzenie. Nadciąga duża zmiana w pogodzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jeden dzień weekendu może przynieść gwałtowne zjawiska. Z prognozy zagrożeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że w części kraju możliwy jest silny wiatr, a na dużym obszarze Polski pojawią się również burze.

W większości kraju może zrobić się groźnie

W większości kraju może zrobić się groźnie

Źródło:
IMGW

Ptak naśladował dźwięk syreny policyjnej w angielskim hrabstwie Oxfordshire. Zwierzęciu udało się niemal idealnie odwzorować charakterystyczny odgłos towarzyszący przejazdowi auta na sygnale. Jak potwierdzili funkcjonariusze w mediach społecznościowych, to wcale nie spóźniony żart primaaprilisowy.

Ptak zaśpiewał jak syrena policyjna

Ptak zaśpiewał jak syrena policyjna

Źródło:
Reuters, BBC, All About Birds

Lirydy pojawią się na nocnym niebie. Ten rój meteorów charakteryzuje się sporą szybkością, i chociaż nie zawsze jest bardzo aktywny, od czasu do czasu towarzyszą mu efektowne deszcze spadających gwiazd. Sprawdź, kiedy warto będzie spojrzeć w niebo.

Tę atrakcję zobaczysz gołym okiem. Będzie widoczna na niebie już niebawem

Tę atrakcję zobaczysz gołym okiem. Będzie widoczna na niebie już niebawem

Źródło:
PAP

Policja z Florydy ratowała ludzi uwięzionych przez wody powodziowe. W czwartek nad miastem Tallahassee przeszły dwie silne burze, które przyniosły lokalnie ponad 250 litrów deszczu na metr kwadratowy. Opady uszkodziły drogi, domy i samochody.

Wody przybywało, zostali uwięzieni. Nagranie

Wody przybywało, zostali uwięzieni. Nagranie

Źródło:
Reuters, Tallahassee Democrat, NWS

- Obecne zmiany klimatyczne będą miały reperkusje przez dziesiątki tysięcy, a nawet setki tysięcy lat - podkreśla geolog Jan Zalasiewicz, emerytowany profesor Uniwersytetu w Leicester, który jest jednym z inicjatorów koncepcji ustanowienia epoki nazywanej antropocenem. Jak mówi, "zmieniliśmy biologię w każdym zakątku Ziemi w niespotykanej wcześniej skali i wyjątkowo krótkim czasie".

"Pod tym względem jesteśmy wyjątkowi w historii świata". Co po nas zostanie?

"Pod tym względem jesteśmy wyjątkowi w historii świata". Co po nas zostanie?

Źródło:
PAP

Władze Orenburga położonego nad rzeką Ural wezwały w piątek mieszkańców do natychmiastowego opuszczenia domów z powodu podnoszących się wód powodziowych - informuje agencja informacyjna Reuters. Sytuację określono jako "krytyczną". Pod wodą jest wiele domów. Trwają największe powodzie od 70 lat.

Mają zabrać dokumenty i uciekać. Sytuacja jest "krytyczna"

Mają zabrać dokumenty i uciekać. Sytuacja jest "krytyczna"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Lisy mogły być najlepszymi przyjaciółmi społeczności łowiecko-zbierackich. Na dawnym cmentarzu w Argentynie archeolodzy odnaleźli szczątki przedstawiciela gatunku Dusicyon avus, wymarłego kuzyna dzisiejszych psowatych. Sposób pochówku zwierzęcia wskazywał na to, że było ono bliskim towarzyszem jednego z ówczesnych mieszkańców Patagonii.

Lisy mogły być najlepszymi przyjaciółmi człowieka

Lisy mogły być najlepszymi przyjaciółmi człowieka

Źródło:
CNN, NY Times

Mieszkańcy jednego z bloków w warszawskim Śródmieściu znaleźli na klatce schodowej węża zbożowego. Liczącego ponad 1,2 metra egzotycznego gościa odłowili strażnicy miejscy.

Na schodach przestraszył ich czerwony wąż

Na schodach przestraszył ich czerwony wąż

Źródło:
PAP

Kończy się sezon narciarski w Tatrach. Duże ocieplenie w ostatnich dniach spowodowało, że na szczytach szybko ubywa śniegu. Otwarty jest jeszcze szlak na odcinku Czarny Staw - Rysy oraz rejon Kotła Gąsienicowego.

"Śnieg ginie w oczach". Ostatnia szansa na narty w Tatrach

"Śnieg ginie w oczach". Ostatnia szansa na narty w Tatrach

Źródło:
PAP, TPN

Archeolodzy natknęli się w Pompejach na malowidła, na których widać sceny z mitologii greckiej. Freski są zachowane w doskonałym stanie. - To naprawdę prawdziwy skarbiec, bo za każdym razem podczas wykopalisk odkrywamy coś pięknego i znaczącego - powiedział włoski minister kultury Gennaro Sangiuliano.

Doskonale zachowane freski odkryte w Pompejach

Doskonale zachowane freski odkryte w Pompejach

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Wysychają ważne dla mieszkańców stolicy Kolumbii i okolic źródła wody pitnej. Władze podjęły decyzję o racjonowaniu wody dla około dziewięciu milionów ludzi.

W tej stolicy trzeba racjonować wodę. Sytuacja najgorsza od 40 lat

W tej stolicy trzeba racjonować wodę. Sytuacja najgorsza od 40 lat

Źródło:
PAP, Reuters. tvnmeteo.pl

Trzech rozbitków zostało uratowanych z bezludnej wyspy w Mikronezji. Ich łódź została uszkodzona podczas rejsu, na który wybrali się w Niedzielę Wielkanocną. Odnalezienie mężczyzn było możliwe dzięki wykonanemu na piasku napisowi.

Spędzili dziewięć dni na bezludnej wyspie. Ocalił ich "akt pomysłowości"

Spędzili dziewięć dni na bezludnej wyspie. Ocalił ich "akt pomysłowości"

Źródło:
BBC, Reuters

Troje holenderskich turystów zginęło na skutek zejścia lawiny w austriackich Alpach. Do wypadku doszło w rejonie Alp Ötztalskich niedaleko popularnego kurortu Soelden. Jak podkreślają służby ratunkowe, warunki w górach są trudne.

Lawina porwała turystów. Trzy osoby nie żyją

Lawina porwała turystów. Trzy osoby nie żyją

Źródło:
PAP, Reuters, Ruhr Nachrichten

Znak ostrzegający przed nisko latającymi bocianami został ustawiony w niemieckiej miejscowości Sandstedt. Dochodziło tam do wypadków z udziałem tych majestatycznych ptaków, które podczas zbliżania się do gniazd często znajdowały się na drodze ciężarówek.

"Uwaga, nisko latające bociany!" Postawiono nietypowy znak

"Uwaga, nisko latające bociany!" Postawiono nietypowy znak

Źródło:
RTL

Wiosna zaskakuje temperaturą. W pierwszych dniach kwietnia zrobiło się tak gorąco, że poczuliśmy lato. Jakiej pogody spodziewać się w wakacje? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej stworzył eksperymentalną długoterminową prognozę pogody na lato 2024.

Jaka pogoda czeka nas w wakacje? Oto prognoza IMGW na lato 2024

Jaka pogoda czeka nas w wakacje? Oto prognoza IMGW na lato 2024

Źródło:
IMGW

Powstanie i funkcjonowanie Jedwabnego Szlaku było kluczowe dla rozprzestrzenienia się kury domowej ze środkowej Azji na inne obszary - twierdzą naukowcy. Po przeanalizowaniu dziesiątek tysięcy fragmentów skorupek jaj udało im się określić, że ptaki te towarzyszyły ludziom od około V wieku przed naszą erą.

Kury mogły przywędrować do nas Jedwabnym Szlakiem

Kury mogły przywędrować do nas Jedwabnym Szlakiem

Źródło:
PAP, Max Planck Institute od Geoanthropology

Naukowcy przedstawili właśnie bezpośrednie dowody na istnienie kryształu Wignera. Choć od dziesięcioleci ten niezwykły rodzaj materii, składający się wyłącznie z elektronów, był przedmiotem wielu eksperymentów, po raz pierwszy udało się go zaobserwować.

Oto bezpośredni dowód na istnienie kryształu Wignera

Oto bezpośredni dowód na istnienie kryształu Wignera

Źródło:
princeton.edu, newscientist.com, tvnmeteo.pl

Europejska Agencja Kosmiczna za kilka miesięcy wyśle misję Proba-3, dzięki której będzie możliwe wywołanie sztucznego zaćmienia Słońca. Nietypowy instrument ma wykonać zdjęcia tarczy naszej dziennej gwiazdy.

ESA chce wywołać sztuczne zaćmienie Słońca

ESA chce wywołać sztuczne zaćmienie Słońca

Źródło:
PAP, ESA, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze z tornadami przeszły w środę przez południe Stanów Zjednoczonych. Nie żyje co najmniej jedna osoba. Zniszczonych jest wiele domów. Na przedmieściach Huston w Teksasie uszkodzony został budynek centrum handlowego.

"Widziałem tylko budynki z powybijanymi szybami, przewrócone auta, zerwane linie energetyczne"

"Widziałem tylko budynki z powybijanymi szybami, przewrócone auta, zerwane linie energetyczne"

Źródło:
Reuters, CNN, ABC News

Położona na północy Norwegii gmina Vadso zwróciła się do Komisji Europejskiej o wsparcie w utworzeniu strefy czasowej z dobą wydłużoną o dwie godziny. Według władz przyciągnie to więcej mieszkańców i dzięki temu bliscy będą mieli więcej czasu na spotkania ze sobą.

Chcą wydłużyć dobę do 26 godzin

Chcą wydłużyć dobę do 26 godzin

Źródło:
PAP

Minął tydzień od potężnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło wschodnie regiony Tajwanu. Miało magnitudę 7,2. Służby ratownicze odnalazły w środę na szlaku turystycznym cztery ciała, w tym dwóch obejmujących się osób. Według informacji strażaków bilans ofiar wzrósł do 16 zabitych. Trzy osoby są nadal zaginione.

Po tygodniu od trzęsienia ziemi znaleziono ciała dwóch obejmujących się osób

Po tygodniu od trzęsienia ziemi znaleziono ciała dwóch obejmujących się osób

Źródło:
PAP, Reuters