Pustynia Błędowska - największa, ale nie jedyna w Polsce

Źródło:
TVNmeteo
Pustynia Siedlecka Shutterstock

Pustynie w Polsce są w większości efektem działalności człowieka i w niczym nie przypominają takich pustyń jak Sahara czy Gobi. Mimo to w Polsce mamy więcej pustyni niż inne europejskie kraje, a dwie z nich: Pustynia Błędowska i Pustynia Siedlecka są pokaźnych rozmiarów. Pustynie w Polsce zarastają roślinnością, warto je więc szybko zobaczyć. Podpowiadamy, gdzie jechać, żeby zobaczyć ruchome wydmy i pustynny piasek w Polsce.

● Pustynie w Polsce są najczęściej efektem działalności człowieka. Stopniowo zarastają sosnami i inną roślinnością. ● Największą pustynią w Polsce jest Pustynia Błędowska, leżąca na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej. ● Inne pustynie w Polsce to: Pustynia Siedlecka, Pustynia Borów Dolnośląskich, Pustynia Kozłowska i Pustynia Starczynowska.

Pustynie w Polsce

Pustynie w Polsce nie są tak ogromne i spektakularne jak Sahara, wciąż jednak są miejscami, które przyciągają turystów. A ci, spodziewając się piaszczystych połaci jasnego piasku, bywają zawiedzeni. Polskie pustynie zarastają, warto więc je odwiedzić, dopóki wciąż można na nich dostrzec piasek. Najbardziej znane i największe pustynie w Polsce to Pustynia Błędowska i Pustynia Siedlecka. Na tym jednak nie koniec. Do polskich pustyni możemy także zaliczyć Pustynię Borów Dolnośląskich, Pustynię Kozłowską i Pustynię Starczynowską.

Pustynia Błędowska: największa pustynia w Polsce

Pustynia Błędowska ma prawie 10 km długości i około 4 metrów szerokości, w sumie zajmuje około 32 km2 powierzchni. Znajduje się na granicy województwa śląskiego i małopolskiego (na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej) między Dąbrową Górniczą a gminą Klucze. Przepływa przez nią rzeka Biała Przemsza. W latach 30. ubiegłego wieku Pustynia Błędowska tworzyła z Pustynią Ryczowską (już zarośniętą), Dziadowskim Morzem (koło Boru Biskupiego, w okolicach Bukowna) i Pustynią Starczynowską, Wielką Pustynię Błędowską o powierzchni 150 km2. 

W okresie międzywojennym na terenie Pustyni Błędowskiej znajdował się poligon wojskowy. Nadal można natknąć się tam na niewypały, dlatego pustynia nie jest dostępna dla zwiedzających w całości. Turyści mogą korzystać z wyznaczonych ścieżek dydaktycznych, punktów widokowych czy wybrać się na spacer żółtym Szlakiem Pustynnym PTK. Pustynia Błędowska niestety coraz mocniej zarasta, jej południowa część jest już niemal całkiem zarośnięta. W przeszłości jednak na tej pustyni można było nawet zaobserwować burzę piaskową czy fatamorganę. 

Pustynia Siedlecka

Pustynia Siedlecka znajduje się na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej w okolicy wsi Siedlec. Kiedyś znajdowały się tu wyrobiska kopalni piasków formierskich. Pustynia Siedlecka ma około 30 ha powierzchni, z czego około 25 ha to piaski, na pozostałych 5 ha rosną sosny. Są tu wysokie na 30 metrów wydmy, porośnięte szuwarami oczko wodne. W upalne letnie dni na Pustyni Siedleckiej można nawet zaobserwować fatamorganę. 

Pustynia Borów Dolnośląskich 

Pustynia w lesie? Tak, taka właśnie jest Pustynia Borów Dolnośląskich. Powstała przede wszystkim wskutek prowadzonych od początku XX wieku działań na poligonie wojskowym. Po wycofaniu się z tych terenów wojsk radzieckich, w 1992 roku Pustynia Borów Dolnośląskich miała około 160 km ha. Wybierając się na tę pustynię, możemy skorzystać z dostępnych punktów widokowych, z których dobrze widać ruchome piaszczyste wydmy. W skład Pustyni Borów Dolnośląskich wchodzą też mniejsze pustynie, m.in. Pustynia Strachowska (zamknięta dla zwiedzających, na jej terenie działa poligon wojskowy) oraz Pustynia Kozłowska.

Pustynia Kozłowska

Pustynia Kozłowska znajduje się w Przemkowskim Parku Krajobrazowym (woj. dolnośląskie) i ma około 20 ha. Zarasta sosnami, wrzosami, brzozą i mchem w szybkim tempie, dlatego warto pospieszyć się z wycieczką. Północna Pustynia Kozłowska rozciąga się wzdłuż wydmy Długa Góra, a południowa wzdłuż wydmy Gołębia Góra. Te najwyższe wydmy na Pustyni Kozłowskiej mają wysokość około 160 m n.p.m., rozdziela je ogromne wrzosowisko. Najlepiej wybrać się więc tu w sierpniu lub we wrześniu, żeby zobaczyć je w rozkwicie. 

Pustynia Starczynowska 

Pustynia Starczynowska leży w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim (na południe od Bukowna). Powstała już w średniowieczu, wskutek intensywnej wycinki drzew, teraz jednak Pustynia Starczynowska jest już prawie całkowicie porośnięta sosnami i brzozami, nie jest więc idealnym wyborem dla amatorów piaszczystych krajobrazów. Dlaczego więc nosi nazwę pustyni? Nie zawsze tak było, jeszcze w latach 30. ubiegłego wieku piaski zajmowały tu około 5 km2 powierzchni, a i teraz jest tu dużo piasku, nawet jeśli nie jest bardzo widoczny - szacuje się, że sięga nawet 20 m w głąb ziemi. Zarastanie terenu tylko częściowo nastąpiło naturalnie. Część obszaru celowo obsadzono sosną i wierzbą kaspijską, by chronić Olkusz przed lotnymi piaskami.

ZOBACZ >> Parki narodowe w Polsce - mapa i lista

Autorka/Autor:ks//m

Źródło: TVNmeteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW wciąż ostrzega przed groźną, zimową pogodą. W mocy są alarmy przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi. Sprawdź, gdzie uważać na niebezpieczną pogodę.

Zawieje i zamiecie śnieżne. Ostrzeżenia IMGW w części kraju

Zawieje i zamiecie śnieżne. Ostrzeżenia IMGW w części kraju

Źródło:
IMGW

Już dzisiejszego wieczoru będziemy mogli zobaczyć na niebie niezwykłe zjawisko - zakrycie Saturna przez Księżyc. Do obserwacji tego fenomenu nie potrzebujemy żadnych specjalistycznych przyrządów. Sprawdź, kiedy warto spojrzeć w górę.

Dziś wieczorem czeka nas "jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych 2025 roku"

Dziś wieczorem czeka nas "jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych 2025 roku"

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Za sprawą powrotu zimy do Polski pogoda w części kraju była niebezpieczna. Występowały burze śnieżne, wiał silny wiatr. Na jadące auto w Koszalinie spadło drzewo. Opady śniegu i śliska nawierzchnia utrudniały kierowcom poruszanie się - zimowe opony były koniecznością. Pogodowe relacje otrzymaliśmy na Kontakt24.

Atak zimy w części Polski. Drzewo spadło na samochód

Atak zimy w części Polski. Drzewo spadło na samochód

Źródło:
dd

W Kazachstanie na autostradzie między Astaną a Pietropawłowskiem w karambolu zderzyło się 95 pojazdów. Jak informują władze, ponad 20 osób zostało rannych, część z nich wymagała zabrania do szpitala. Do zdarzenia doszło w czasie burzy śnieżnej.

Potężny karambol na autostradzie. Kilkudziesięciu rannych

Potężny karambol na autostradzie. Kilkudziesięciu rannych

Źródło:
Reuters, Zakon.kz, Anadolu Agency, timesca.com, nur.kz

Pogoda na dziś. W sobotę 4.01 będzie pochmurno, w części kraju pojawią się opady śniegu. Termometry wskażą od -2 do 1 stopni. Warunki biometeo przeważnie będą korzystne.

Pogoda na dziś - sobota, 4.01. Miejscami sypnie śniegiem

Pogoda na dziś - sobota, 4.01. Miejscami sypnie śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Tatrach podniesiono z pierwszego do drugiego stopień zagrożenia lawinowego. W nocy w górach intensywnie padał śnieg, którego na Kasprowym Wierchu leży już 45 centymetrów. Trudne warunki panują także w Beskidach. Ratownicy apelują o ostrożność.

W Tatrach wzrosło zagrożenie lawinowe

W Tatrach wzrosło zagrożenie lawinowe

Źródło:
PAP, IMGW

W Tajlandii słoń zaatakował hiszpańską turystkę. Do zdarzenia doszło podczas mycia zwierząt w jednym z tamtejszych ośrodków rekreacyjnych. W wyniku odniesionych obrażeń kobieta zmarła - informują media.

Słoń zaatakował turystkę, kobieta zmarła

Słoń zaatakował turystkę, kobieta zmarła

Źródło:
PAP, El Pais, EFE

Zimowa aura nastała w piątek w dużej części kraju. Na Kontakt24 otrzymaliśmy materiały dokumentujące zmianę pogody.

Atak zimy na waszych nagraniach

Atak zimy na waszych nagraniach

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W długi weekend nad Polskę nasunie się ciepły front, który przyniesie miejscami obfite opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem. Będzie też mroźno. W święto Trzech Króli mocno się ociepli.

"Nadchodzące ocieplenie to tylko przerwa w marszu zimy nad Europą"

"Nadchodzące ocieplenie to tylko przerwa w marszu zimy nad Europą"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzęsienie ziemi nawiedziło w piątek rano miasto Kerkrade, położone na granicy niemiecko-holenderskiej. Miało magnitudę 2,4. Na terenach, gdzie wstrząsy były wyraźnie odczuwalne, mieszka 385 tysięcy osób. 

Ziemia zatrzęsła się na granicy niemiecko-holenderskiej. "Łóżko nagle zadrżało"

Ziemia zatrzęsła się na granicy niemiecko-holenderskiej. "Łóżko nagle zadrżało"

Źródło:
wdr.de, aachener-zeitung.de, bild.de, erdbebennews.de

Niebezpieczne zdarzenie w Rybniku (woj. śląskie). Miejski autobus wypadł z drogi. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Kierowca został ukarany mandatem. Od wczoraj kierowcy na Śląsku zmagają się z jazdą w trudnych warunkach, na ulicach jest ślisko z powodu zalegającego śniegu i błota pośniegowego. Dzisiaj sytuacja może się pogorszyć, bo synoptycy zapowiadają kolejne opady i silny wiatr.

Zaśnieżone drogi i autobus w rowie. Zimowa noc i poranek na Śląsku

Zaśnieżone drogi i autobus w rowie. Zimowa noc i poranek na Śląsku

Źródło:
tvn24.pl

Ośmioletni chłopiec przeżył samotnie pięć dni w pełnym dzikich zwierząt parku narodowym w Zimbabwe. Dziecko zabłądziło, oddalając się od domu. Chłopiec został odnaleziony cały i zdrowy, choć park, w którym się zgubił, znany jest ze szczególnie dużej populacji lwów.

Chłopiec przeżył pięć dni wśród lwów, słoni i hipopotamów. "Prawdziwy cud"

Chłopiec przeżył pięć dni wśród lwów, słoni i hipopotamów. "Prawdziwy cud"

Źródło:
PAP, BBC

Tragicznie zakończyła się historia młodej orki nazywanej J61. Naukowcy z Centrum Badań nad Wielorybami poinformowali o śmierci młodego ssaka kilkanaście dni po przyjściu na świat. Jego matką jest orka J35, która w 2018 roku przez 17 dni w akcie żałoby pływała ze swoim zmarłym cielęciem. Zdaniem obserwatorów J35 również teraz nie potrafi rozstać się ze swoim dzieckiem.

"Śmierć J61 jest szczególnie druzgocąca"

"Śmierć J61 jest szczególnie druzgocąca"

Źródło:
ENEX, Center for Whale Research

Wyjątkowo zimne powietrze ma objąć znaczną część Stanów Zjednoczonych w weekend i na początku następnego tygodnia - informuje CNN. Temperatura spadnie znacząco poniżej normy, a mróz dotknie prawdopodobnie nawet obszary nad Zatoką Meksykańską.

Przed nimi "brutalne natarcie mrozu"

Przed nimi "brutalne natarcie mrozu"

Źródło:
CNN

Prawie 200 śladów dinozaurów odkryto tego lata w kamieniołomach w hrabstwie Oxfordshire w południowo-wschodniej Anglii - poinformowali w czwartek naukowcy. Jest to największe stanowisko tego typu znalezione w Wielkiej Brytanii. Badacze nie są pewni, co pomogło zachować ślady w skamieniałym błocie.

Dobrze zachowane ślady dinozaurów. "Można cofnąć się w czasie"

Dobrze zachowane ślady dinozaurów. "Można cofnąć się w czasie"

Źródło:
PAP, BBC

Setki osób musiały opuścić domy w północno-zachodniej części Anglii. Po ulewnych opadach deszczu doszło do rozległych podtopień. Drogi, posesje i pola są pod wodą.

Ulewy w Anglii. Setki ewakuowanych

Ulewy w Anglii. Setki ewakuowanych

Źródło:
BBC, Reuters

Zdjęcie "Skarby Oriona nad Królową Beskidów" zostało wybrane zdjęciem dnia przez NASA. Autorem niezwykłej fotografii jest Włodzimierz Bubak, który na co dzień jest nauczycielem w jednej ze szkół technicznych w Jaworznie.

Zrobił zdjęcie wschodu Oriona nad Babią Górą, wyróżniła go NASA

Zrobił zdjęcie wschodu Oriona nad Babią Górą, wyróżniła go NASA

Źródło:
PAP, Trzeci Plan

Ważący ponad 500 kilogramów metalowy pierścień spadł z nieba na kenijską wioskę Mukuku w hrabstwie Makueni. Wydarzeniu towarzyszył olbrzymi huk, który był słyszalny z odległości 50 kilometrów. Kenijska Agencja Kosmiczna przekazała, że tajemniczy obiekt był najprawdopodobniej fragmentem rakiety kosmicznej, który nie spłonął w ziemskiej atmosferze.

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Źródło:
PAP, KSA

Pierwsze dni 2025 roku przyniosły niezwykłe spektakle na niebie w postaci zorzy polarnej. Zjawisko było widoczne zarówno w nocy z wtorku na środę, jak i ze środy na czwartek. Kolorowe smugi na niebie oglądali mieszkańcy wielu regionów Polski.

Zorza polarna nad Polską

Zorza polarna nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt24

Dwóch mężczyzn z Teksasu może mówić o niesamowitym szczęściu. Przetrwali znalezienie się w samym środku tornada, gdy łowili ryby na łódce. Moment uderzenia żywiołu udało się nagrać.

"Nie powinienem tu być". Dramatyczne nagranie

"Nie powinienem tu być". Dramatyczne nagranie

Źródło:
CNN, KKTV, tvnmeteo.pl

Starty polskich satelitów, zaskakujące odkrycia zwierząt sprzed setek milionów lat i archeologiczne znaleziska, które mogą zmienić dotychczasowe ustalenia naukowców. Oto jedne z najważniejszych wydarzeń w polskiej nauce w 2024 roku.

"Przełomowe wydarzenie w historii polskiej nauki", szczątki pierwszych Słowian i zwierzęta sprzed milionów lat

"Przełomowe wydarzenie w historii polskiej nauki", szczątki pierwszych Słowian i zwierzęta sprzed milionów lat

Źródło:
PAP

Rok 2024 prawdopodobnie przejdzie do historii jako najcieplejszy na świecie. - Pozostaje oczywiście pytanie jak długo. Wszystko wskazuje na to, że ten rekord szybko zostanie pobity - powiedział Bogdan Chojnicki, profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

"To zmienia rzeczywistość na całym globie"

"To zmienia rzeczywistość na całym globie"

Źródło:
PAP

Wzrost średniej globalnej temperatury nasila gwałtowne zjawiska pogodowe. Wrześniowa powódź na południowym zachodzie Polski, a także susza hydrologiczna to nowa rzeczywistość, z którą musimy się mierzyć.

"Powódź w Polsce była symptomem zmieniającego się świata"

"Powódź w Polsce była symptomem zmieniającego się świata"

Źródło:
PAP

Ekstremalne fale upałów, rekordowe opady deszczu, niszczycielskie susze. W 2024 roku mieliśmy wiele okazji do zaobserwowania wpływu zmian klimatycznych na środowisko i ludzkie życie. Skutki ocieplającego się klimatu odczuli zarówno mieszkańcy bliskich nam regionów, jak i odległych zakątków świata.

Ofiary śmiertelne, ogień, ogromne opady, rekordowe susze. Katastrofy naturalne w 2024 roku

Ofiary śmiertelne, ogień, ogromne opady, rekordowe susze. Katastrofy naturalne w 2024 roku

Źródło:
tvnmeteo.pl, Reuters, World Weather Attribution

Dwóch mężczyzn zostało znalezionych martwych w lesie w stanie Waszyngton podczas polowania na Wielką Stopę w USA. Poszukiwacze legendarnego stworzenia wybrali się do lasu przed Wigilią, a gdy nie wrócili do domu pierwszego dnia świąt, ich rodziny zaalarmowały policję. Akcja ratunkowa trwała trzy dni.

Szukali Wielkiej Stopy, zostali znalezieni martwi

Szukali Wielkiej Stopy, zostali znalezieni martwi

Źródło:
BBC, NPR, Skamania County Sheriff's Office

Ten rok zapisze się na kartach historii za sprawą katastrofalnej powodzi, która dotknęła południowo-zachodnią Polskę. W wyniku kilkudniowych i intensywnych opadów deszczu spowodowanych niżem genueńskim wylały rzeki w dorzeczu Odry. W 2024 roku zdarzały się także niezapomniane chwile, jak majowa zorza polarna czy kometa C/2023 A3.

Warszawa cieplejsza od Madrytu, wielka woda, zimowy krajobraz w środku lata

Warszawa cieplejsza od Madrytu, wielka woda, zimowy krajobraz w środku lata

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Kilka osób zostało rannych po tym, jak w brazylijskim mieście Barueri w obszarze metropolitalnym Sao Paulo zawalił się dach supermarketu. Doszło do tego po intensywnych opadach gradu.

Od gradu zawalił się dach supermarketu

Od gradu zawalił się dach supermarketu

Źródło:
Reuters, CNN Brasil

W kończącym się roku we Włoszech odnotowano ponad 350 ekstremalnych zjawisk pogodowych. To, jak zaznaczyli eksperci, sześć razy więcej niż dziesięć lat temu, co jest wyraźnym potwierdzeniem zmian klimatu i ich skutków.

351 ekstremalnych zjawisk. Najgorzej na północy

351 ekstremalnych zjawisk. Najgorzej na północy

Źródło:
PAP