Przed nami wyjątkowa noc. Czeka nas maksimum roju Orionidów

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, PAP, tvnmeteo.pl
Orionidy na zdjęciach NASA
Orionidy na zdjęciach NASA
NASA
Orionidy na zdjęciach NASANASA

Najbliższej nocy czeka nas maksimum roju Orionidów. W związku z tym warto skierować wzrok w stronę nieba i wypatrywać "spadających gwiazd". W ciągu godziny można naliczyć 20 meteorów.

Astronomicznych atrakcji w ostatnich dniach nie brakuje. Tylko w tym tygodniu przez kilka wieczorów było widać nad Polską krążącą kometę C/2023 A3, satelity telekomunikacyjne Starlink, a nocne niebo rozświetliła superpełnia Księżyca. Wcześniej mieliśmy okazję podziwiać deszcz meteorów, zwanych Drakonidami, a przez nami kolejny.

Na noc z 20 na 21 października przypada maksimum meteorów z roju Orionidów. Są widoczne na niebie przez niemal cały październik i pierwsze dni listopada, ale moment ich największej aktywności przypada właśnie teraz. Są one jednym z najbardziej znanych rojów meteorów, jakie możemy obserwować na półkuli północnej.

Jasne ślady mogą utrzymywać się przez kilka minut

W ciągu godziny można naliczyć 20 meteorów, czyli tak zwanych spadających gwiazd. To zjawiska świetlne towarzyszące przelotowi skalnego okruchu z kosmosu (meteoroidu) przez atmosferę ziemską. Większość takich drobin spala się w atmosferze, tylko te większe są w stanie dotrzeć do powierzchni naszej planety i po upadku znajdujemy je jako meteoryty. 

Orionidy są znane ze swojej jasności i prędkości. Odłamki kosmicznych skał przecinają ziemską atmosferę z prędkością aż 66 kilometrów na sekundę, niekiedy pozostawiając za sobą świetliste smugi utrzymujące się na niebie nawet przez kilka minut.

Radiant roju, czyli punkt, z którego zdają się rozchodzić błyski meteorów, wschodzi przed północą, a najwyżej na niebie znajduje się około godziny 2 w nocy. Leży on blisko Betelgezy w gwiazdozbiorze Oriona. Do obserwacji warto znaleźć miejsce z dala od miasta lub świateł ulicznych.

Skąd pochodzą Orionidy

Kawałki kosmicznych śmieci, które wchodzą w interakcję z naszą atmosferą, tworząc Orionidy, pochodzą z komety 1P/Halley. Za każdym razem, gdy ciało przelatuje przez nasze regiony Układu Słonecznego, pozostawia za sobą odłamki lodu i skał wzdłuż swojej orbity, która przecina tę ziemską. Gdy odłamki wchodzą w atmosferę, stają się deszczem meteorów - Orionidami w październiku i Eta Akwarydami w maju.

Kometa Halleya potrzebuje około 76 lat, aby raz okrążyć Słońce. Ostatni raz widziana była w 1986 roku, co oznacza, że po raz kolejny odwiedzi nas dopiero w 2061 roku.

Autorka/Autor:as,ps,anw

Źródło: space.com, PAP, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Pozostałe wiadomości

Wkrótce możemy spodziewać się nawet prawie 20 stopni Celsjusza. Jak długo pozostanie z nami wyjątkowo ciepła aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: ostatni podmuch jesiennego ciepła

Pogoda na 16 dni: ostatni podmuch jesiennego ciepła

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 21.10. W nocy temperatura spadnie miejscami poniżej zera stopni. Dzień przyniesie słońce, a także chmury i słabe opady deszczu. Warunki biometeo będą neutralne.

Pogoda na jutro - poniedziałek, 21.10. Nocą miejscami zetnie mróz

Pogoda na jutro - poniedziałek, 21.10. Nocą miejscami zetnie mróz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu nawiedziły West Vancouver, gminę położoną w kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska. Ulice zmieniły się tam w rwące potoki. Ulewy były wywołane przez tak zwaną rzekę atmosferyczną.

Rzeka atmosferyczna przyniosła ulewy. Ulice zmieniły się w rwące potoki

Rzeka atmosferyczna przyniosła ulewy. Ulice zmieniły się w rwące potoki

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed gęstymi mgłami, które mogą ograniczać widzialność. Obowiązują też ostrzeżenia przed silnym wiatrem.

Mgły i porywy sięgające 70 km/h. IMGW ostrzega

Mgły i porywy sięgające 70 km/h. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Słońce znalazło się w maksimum swojego cyklu. Jak wyjaśnili badacze z NASA i Narodowej Służby Oceaniczno-Atmosferycznej, okres największej aktywności naszej gwiazdy jeszcze się nie kończy. Nadchodzące miesiące mogą przynieść kolejne burze geomagnetyczne i zorze polarne rozświetlające niebo.

Znajdujemy się w słonecznym maksimum. Co przyniosą kolejne miesiące?

Znajdujemy się w słonecznym maksimum. Co przyniosą kolejne miesiące?

Źródło:
NASA

Niedźwiedzica z młodymi zaatakowała w sobotę 67-latka, który zbierał grzyby w środkowo-zachodniej Słowacji. Mężczyzna z obrażeniami trafił do szpitala. - Zszedłem ze wzgórza, a samica niedźwiedzia wybiegła z dwoma młodymi i natychmiast mnie zaatakowała - opowiadał o zdarzeniu ranny.

Niedźwiedź zaatakował grzybiarza. "Chroniłem głowę, upadłem na ziemię"

Niedźwiedź zaatakował grzybiarza. "Chroniłem głowę, upadłem na ziemię"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, noviny.sk

Powodzie dotknęły część Włoch. W mieście Licata na Sycylii trwa sprzątanie po ulewach, ludzie usuwają z ulic i domów ogromne ilości błota. - Szkody są ogromne, szczególnie w sektorze rolniczym - powiedział w niedzielę Angelo Balsamo, burmistrz Licaty. W Bolonii odnotowano ofiarę śmiertelną.

"W ciągu kilku minut rozpętało się piekło"

"W ciągu kilku minut rozpętało się piekło"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, ANSA

Słowacka Horska Zachranna Sluzba poinformowała w sobotę wieczorem o śmierci 67-letniego Polaka w Tatrach Wysokich. Mężczyzna zasłabł na szlaku pod Rakuską Czubą (słowacka nazwa Velka Svisztovka), uderzył się w głowę i stracił przytomność. Nie udało się go uratować.

Wypadek w słowackich Tatrach. Nie żyje turysta z Polski

Wypadek w słowackich Tatrach. Nie żyje turysta z Polski

Źródło:
PAP, HZS

Koty łączą konkretne słowa z obrazami. Jak wynika z badań japońskich naukowców, mruczki uczą się powiązań między dźwiękiem a bodźcem wizualnym bez specjalnego treningu z nagrodami. Co ciekawe, proces ten jest zbliżony do sposobu, w jaki ludzkie niemowlęta uczą się nowych słów.

Koty potrafią uczyć się nowych słów nie gorzej niż niemowlęta

Koty potrafią uczyć się nowych słów nie gorzej niż niemowlęta

Źródło:
Science

Satelity Starlink widoczne były w sobotni wieczór na polskim niebie. Zdjęcia "kosmicznego pociągu" otrzymaliśmy na Kontakt24. Również kolejna noc może okazać się fascynująca dla miłośników obserwacji nieba.

"Kosmiczny pociąg" znów nad Polską. A to nie koniec atrakcji

"Kosmiczny pociąg" znów nad Polską. A to nie koniec atrakcji

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Jaka pogoda będzie we Wszystkich Świętych? O tym, co widać w prognozach na drugą połowę października i początek listopada, pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na Wszystkich Świętych. "Dzisiejsze prognozy są jak kubeł zimnej wody"

Pogoda na Wszystkich Świętych. "Dzisiejsze prognozy są jak kubeł zimnej wody"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dwa dzikie słonie zginęły w zderzeniu z jadącym pociągiem w północno-wschodniej Sri Lance. Załoga pociągu wyszła ze zderzenia bez szwanku, ale wykoleiły się dwie cysterny przewożące benzynę.

Słonie zderzyły się z nadjeżdżającym pociągiem

Słonie zderzyły się z nadjeżdżającym pociągiem

Źródło:
PAP

W Kalifornii obowiązują ostrzeżenia przed silnym wiatrem, lokalnie nazywanym "diabelskim". Charakteryzuje się on ciepłymi, suchymi podmuchami, które przyspieszają rozprzestrzenianie się ognia. Tysiące mieszkańców zostało odciętych od dostaw prądu, a miasta pokryły się warstwą naniesionego przez wiatr pyłu.

Diabelski wiatr w Kalifornii. "Chcemy przekazać ludziom, aby byli ostrożni"

Diabelski wiatr w Kalifornii. "Chcemy przekazać ludziom, aby byli ostrożni"

Źródło:
ABC 7, CBS News, PBS News

Na Florydzie rośnie liczba przypadków zakażenia mięsożerną bakterią Vibrio vulnificus. Nagły skok zachorowań związany jest z przejściem dwóch huraganów, Helene i Milton, oraz przyniesionymi przez nie opadami. Patogen ten może powodować martwicę tkanek, a w niektórych przypadkach zakażenie prowadzi do śmierci.

Wzrost zakażeń mięsożerną bakterią. Winne są huragany

Wzrost zakażeń mięsożerną bakterią. Winne są huragany

Źródło:
CNN, Florida Department of Health, tvnmeteo.pl

Trwa największe w historii zjawisko blaknięcia koralowców. Jak wynika z badań amerykańskiej Narodowej Służby Oceaniczno-Atmosferycznej, do tej pory dotknęło ono około 77 procent raf na świecie. Eksperci ostrzegają, że chociaż blaknięcie jest odwracalne, może poważnie uszkodzić te wrażliwe ekosystemy.

Blaknie 77 procent raf koralowych świata. "Zasięg zjawiska wciąż rośnie"

Blaknie 77 procent raf koralowych świata. "Zasięg zjawiska wciąż rośnie"

Źródło:
Reuters, AFP, NOAA, tvnmeteo.pl

Powodzie, które były następstwem intensywnych opadów, doprowadziły do przerwy w dostawach prądu na południowym wschodzie Francji - poinformowały miejscowe władze. Żywioł wyrządził duże straty materialne.

"To więcej niż roczne opady w Paryżu"

"To więcej niż roczne opady w Paryżu"

Źródło:
PAP

Długie przebywanie w pozycji stojącej nie zmniejsza ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Australii i Holandii. Zdaniem ekspertów, stanie może za to zwiększyć ryzyko chorób naczyń krwionośnych.

Stanie zdrowsze od siedzenia? "Może być ryzykowne"

Stanie zdrowsze od siedzenia? "Może być ryzykowne"

Źródło:
PAP, academic.oup.com

Wodny lód na Marsie może tworzyć środowisko przyjazne życiu. Naukowcy przeanalizowali warunki panujące pod pokrywami lodowymi i odkryli, że w niektórych regionach Czerwonej Planety byłyby one wystarczające do podtrzymania życia. Proces, który umożliwiałby mikrobom przetrwanie, możemy obserwować także na Ziemi.

Gdzie mogłoby przetrwać życie na Marsie? Pod takimi strukturami

Gdzie mogłoby przetrwać życie na Marsie? Pod takimi strukturami

Źródło:
PAP, NASA

Rybitwy gnieżdżące się w dolinie środkowej Wisły żerują nie dalej niż kilka kilometrów od swoich kolonii lęgowych - ustalił zespół naukowców z Krakowa. Okazało się też, że rzadki gatunek rybitwy białoczelnej żeruje praktycznie wyłącznie na płyciznach otaczających wyspy, gdzie ptaki te mają gniazda.

Zbadano zwyczaje rybitw gniazdujących w dolinie środkowej Wisły. Wyniki są zaskakujące

Zbadano zwyczaje rybitw gniazdujących w dolinie środkowej Wisły. Wyniki są zaskakujące

Źródło:
PAP

Tysiące czarnych kulek zostały wyrzucone na plaże w okolicach Sydney. Wstępne badania laboratoryjne wykazały, że zawierają one ropę naftową. Źródło zanieczyszczenia pozostaje nieznane - do momentu jego ustalenia plaże pozostaną zamknięte.

Czarne kule na kultowych plażach. "Niezwykle toksyczna substancja"

Czarne kule na kultowych plażach. "Niezwykle toksyczna substancja"

Źródło:
ABC News, Reuters

Skąd wzięły się meteoryty, które znajdujemy na Ziemi? Dotychczas źródła większości z nich były nieznane. Nieco światła na tę tajemnicę rzuca seria badań, w której naukowcy starali się określić pochodzenie najpowszechniejszych kosmicznych skał. Jak się okazuje, tysiące meteorytów wzięły swój początek w zaledwie kilku punktach Układu Słonecznego.

Spadają na Ziemię, ale skąd pochodzą? Rozwiązano część kosmicznej zagadki

Spadają na Ziemię, ale skąd pochodzą? Rozwiązano część kosmicznej zagadki

Źródło:
PAP, astronomy.com, ScienceAlert

Przed nami pogodny weekend, który część z nas spędzi, zbierając grzyby. Pamiętajmy o tym, by zbierać tylko te, które dobrze znamy. Jeżeli popełnimy błąd, może nas to kosztować nawet życie. - Pierwsze objawy zatrucia grzybami występują od 4 do 8 godzin od spożycia. Najczęściej w trzeciej, czwartej dobie dochodzi do rozwoju niewydolności wątroby i nerek - podkreślają lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Objawy zatrucia pojawiają się po kilku godzinach. Do lekarza trzeba zgłosić się natychmiast

Objawy zatrucia pojawiają się po kilku godzinach. Do lekarza trzeba zgłosić się natychmiast

Źródło:
PAP

Smog spowił w piątek stolicę Indii. Jakość powietrza w Delhi plasowała się w kategorii "słabej". O tym, że normy były znacznie przekroczone, poinformowały władze.

W stolicy Indii zrobiło się szaro od smogu

W stolicy Indii zrobiło się szaro od smogu

Źródło:
Reuters

Duża, ciemna plama pojawiła się u wybrzeży Zatoki Meksykańskiej na początku października. Naukowcy wyjaśniają, że jest ona powiązana ze zmianami klimatu, ale w dość nieoczekiwany sposób.

Satelita uchwycił ciemną plamę u wybrzeża Florydy. Skąd się wzięła?

Satelita uchwycił ciemną plamę u wybrzeża Florydy. Skąd się wzięła?

Źródło:
Copernicus, tvnmeteo.pl

Kluczowe Obszary Bioróżnorodności (ang. Key Biodiversity Area) są najważniejszymi na Ziemi miejscami pozwalającymi zachować różnorodność gatunków. Brytyjscy eksperci zauważyli, że na dwóch trzecich tropikalnej części tych terenów zaszły wyraźne zmiany w temperaturze. - To niebezpieczny trend - ocenili.

Kluczowe Obszary Bioróżnorodności coraz gorętsze. To poważne zagrożenie

Kluczowe Obszary Bioróżnorodności coraz gorętsze. To poważne zagrożenie

Źródło:
PAP

Nietypową interwencję przeprowadziła policja w Bay Village w amerykańskim stanie Ohio. Funkcjonariusze musieli usunąć z drogi wielką dmuchaną dynię. Nie było łatwo.

Wielka dmuchana dynia "pochłonęła" policjanta

Wielka dmuchana dynia "pochłonęła" policjanta

Źródło:
Reuters

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło w środę południowy wschód Turcji. Kilka budynków częściowo się zawaliło. Moment trzęsienia widać na nagraniach.

Szli ulicą, gdy na ich głowy zaczął spadać gruz

Szli ulicą, gdy na ich głowy zaczął spadać gruz

Aktualizacja:
Źródło:
USGS, Reuters, PAP

Trafiające do oceanów plastikowe przedmioty, takie jak torby na zakupy czy butelki, są regularnie znajdowane w żołądkach wyrzuconych na brzeg wielorybów i innych zwierząt. Naukowcy z amerykańskiego Duke University postanowili sprawdzić, co sprawia, że ssaki morskie je zjadają.

Kawałek plastiku dla wieloryba jest jak ośmiornica

Kawałek plastiku dla wieloryba jest jak ośmiornica

Źródło:
PAP