Dzisiaj na niebie pojawi się Księżyc w pełni. Nasz naturalny satelita będzie pięknie wyglądał - zwłaszcza podczas wschodu.
W środę o godzinie 14.53 nastąpiła pełnia Śnieżnego Księżyca. Srebrny Glob będzie się dzięki niej okazale prezentował przez środowy wieczór i noc ze środy na czwartek.
Będzie bardzo jasny
Ponieważ maksimum tego zjawiska wystąpiło, gdy niebo było jeszcze jasne, dzisiejszy wchód Księżyca będzie naprawdę imponujący.
"To tylko kilkanaście minut, których po prostu nie możecie przegapić!" - przekazał Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach".
W Warszawie Księżyc zacznie wschodzić o godz. 16.31. W Lublinie stanie się to trzy minuty wcześniej, a w Gdańsku - trzy minuty później. W Krakowie wschód rozpocznie się o 16.43. We Wrocławiu nastąpi o godz. 16.52.
W innym poście Wójcicki zauważył, że przez całą noc Księżyc będzie lśnił bardzo jasno - osiągnie -12,5 magnitudo.
"Księżyc będzie górował około północy na wysokości 51 stopni. Z każdą godziną będzie znajdował się coraz bliżej najjaśniejszej gwiazdy Lwa - Regulusa. Do największego zbliżenia obu ciał dojdzie około godziny 3 nad ranem" - dodał ekspert.
Śnieżny Księżyc. Skąd taka nazwa?
Tradycja nazywania pełni Księżyca jest zwyczajem rdzennych Amerykanów. Obserwowali oni naturę i na podstawie jej zmian czy charakterystycznych zjawisk występujących w danym miesiącu wybierali nazwę dla tego zjawiska. Skąd wziął się Śnieżny Księżyc? Nazwa ta nawiązuje do śniegu, który zwykle o tej porze roku przykrywał Ziemię.
Niektóre plemiona nazywały pełnię w lutym również Księżycem Głodu z powodu braku dostępu do żywności. Niektóre ludy wierzyły, że nadejście tej fazy wybudza przyrodę i wkrótce zyskają świeże pożywienie.
Pełnia Księżyca
Pełnia jest jedną z czterech faz Księżyca. Dochodzi do niej, kiedy nasz naturalny satelita znajduje się w opozycji do Słońca, czyli po przeciwnej stronie Ziemi niż nasza gwiazda. Podczas pełni tarcza Księżyca jest widoczna w całości, w pełni oświetlona przez światło słoneczne. Zjawisko to występuje średnio co 29,5 dnia.
Kiedy kolejna pełnia Księżyca?
Kolejne pełnie przypadną odpowiednio 14 marca, 13 kwietnia oraz 11 czerwca.
Źródło: tvnmeteo.pl, almanac.com
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt24/ C@simirus