Na stanowisku archeologicznym w Palenque, położonym w meksykańskim stanie Chiapas, znaleziono kamienną głowę boga kukurydzy z plemienia Majów.
Według archeologów rzeźba pochodzi sprzed 1300 lat. Jest wykonana ze stiuku, czyli szlachetnej wyprawy tynkarskiej. Ma 22 centymetry wysokości i 45 centymetrów szerokości. Znaleziony artefakt był zwrócony ze wschodu na zachód, co symbolizuje narodziny kukurydzy wraz z pierwszymi promieniami słońca. Naukowcy znaleźli kamienną głowę boga w 2021 roku, podczas prac konserwatorskich w pałacu w Palenque.
- To odkrycie dołącza do tego, którego dokonano w 2018 roku (wtedy badacze odnaleźli na tym stanowisku archeologicznym kamienną rzeźbę głowy - przyp. red.). Oba artefakty zostały znalezione w tym samym miejscu w południowej fasadzie Domu Pałacowego B - powiedział Arnoldo Gonzalez, meksykański archeolog. - Pozwala nam poznać to, w jaki sposób starożytni Majowie z Palenque nieustannie przeżywali mityczne przejście przez narodziny, śmierć i zmartwychwstanie bóstwa kukurydzy - dodał.
Jak przekazali naukowcy, rzeźba ta była częścią ofiary, którą składano w stawie. Wrzucenie jej do wody miało symbolizować wejście boga kukurydzy do świata podziemnego.
Artefakt został znaleziony w wilgotnych warunkach, dlatego jest obecnie w trakcie procesu stopniowego wysuszania, zanim zostanie zabezpieczony i trafi do muzeum - poinformował meksykański Instytut Antropologii i Historii (Instituto Nacional de Antropología e Historia).
Źródło: Reuters, www.france24.com