Majeranek, czyli lebiodka majeranek to roślina znana pod nazwą majeranek ogrodowy. Jest to roślina wieloletnia, która podobnie jak dziki majeranek (oregano) należy do rodziny jasnotowatych. Majeranek naturalnie występuje jedynie na Cyprze i w Turcji. W Polsce uprawiany jest w ogrodach i na parapetach domów w celu wykorzystania suszonych. Majeranek, zwany również zwyczajowo majoran lub mariolka, znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni - wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych.
● Liście majeranku wydzielają olejki eteryczne, które są wykorzystywane do przygotowywania zimnych i gorących inhalacji. ● Majeranek wykazuje działanie bakteriobójcze, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i przeciwbólowe. ● Napar z majeranku wspomaga leczenie przeziębienia, kataru i zapalenia zatok. ● Maść z majeranku to bezpieczny sposób na wyleczenie niemowlęcia z kataru. ● Uprawa majeranku nie jest bardzo wymagająca, gdyż roślina potrzebuje jedynie dostępu do słońca.
Jak wygląda majeranek?
Majeranek osiąga wysokość do 50 centymetrów, ma sztywną, owłosioną łodygę, która bywa wybarwiona na szaro i posiada liczne rozgałęzienia. Liście lebiodki majeranek są drobne, całobrzegie i krótkoogonkowe. Na liściach występują drobne, przeświecające punkty, które są gruczołami wytwarzającymi olejki eteryczne. Kwiaty majeranku przybierają białawą lub różową barwę.
Majeranek – uprawa
Majeranek można z powodzeniem uprawiać w ogrodzie, jednak należy spełnić kilka wymagań niezbędnych do prawidłowego wzrostu rośliny. Najważniejszym kryterium w uprawie majeranku jest odpowiednie stanowisko. Lebiodka majeranek potrzebuje dużego nasłonecznienia i osłony od wiatru. Roślina najlepiej będzie się czuć w dobrze przepuszczalnej glebie, gdyż niezbyt dobrze znosi nadmiar wody.
Wysiew majeranku należy wykonać wiosną, najlepiej w kwietniu. Możliwe jest również zakupienie gotowych sadzonek oregano w szkółkach bylin i sklepach ogrodniczych. Zarówno sadzenie, jak i wysiew majeranku należy wykonywać w 30-centymetrowych odstępach.
Jak siać majeranek w doniczce?
Uprawa majeranku w doniczce również nie powinna stwarzać problemu. Roślinę należy posadzić lub posiać w ziemi uniwersalnej zmieszanej z gruboziarnistym piaskiem. Najlepszym stanowiskiem dla mariolki w doniczce będzie południowy parapet lub balkon. Roślina będzie dobrze się rozwijała w towarzystwie innych ziół. Podlewanie należy wykonywać dosyć często jednak roślina nie powinna stać w wodzie, a jedynie mieć stale wilgotną ziemię. Warto co jakiś czas obrócić doniczkę z majerankiem, by roślina równomiernie wzrastała.
Majeranek – właściwości
Lebiodka majeranek to roślina o wielu dobroczynnych właściwościach. Związki organiczne w niej zawarte mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i detoksykujące. W majeranku znajdują się m.in.: taniny, garbniki, cynk, witaminy A, C i z grupy B, wapń, fosfor, żelazo, potas, mangan, beta-karoten oraz związki fenolowe. Bardzo istotnym składnikiem zawartym w majeranku są flawonoidy będące antyoksydantami, które wspomagają ochronę komórek przed wolnymi rodnikami.
Majeranek świetnie sprawdza się w problemach żołądkowych. Herbatka z majeranku łagodzi kolki, zgagę, wzdęcia, bóle brzucha, nudności, a także wspomaga pracę układu trawiennego.
Bardzo często lebiodka majeranek jest stosowana w leczeniu przeziębienia. Ze względu na swoje właściwości rozgrzewające, napotne, moczopędne i wykrztuśne, stanowi doskonałą alternatywę dla środków na grypę z apteki. Podczas choroby warto stosować napar z majeranku, który przyniesie ulgę w bólach zatok, ułatwi oddychanie i zniweluje gęstą wydzielinę zalegającą w nosie. Aby uzyskać napar z majeranku, wystarczy wsypać do miski łyżkę oregano i łyżkę sody, a następnie zalać je gorącą wodą. Do mieszanki można dodać również eukaliptusowy, sosnowy lub miętowy olejek eteryczny. Nad tak przygotowanym naparem z majeranku należy się pochylić przykrywając tył głowy ręcznikiem i wdychać wydostającą się z miski parę.
Maść majerankowa: właściwości. Maść majerankowa dla niemowląt
Maść majerankowa lub okłady nasączone naparem z majeranku do doskonały sposób na złagodzenie bólów stawów, w tym bólów reumatycznych, pourazowych i w celu regeneracji stawów i mięśni po wysiłku fizycznym.
Bardzo często stosuje się maść majerankową dla niemowląt, która przynosi maluchom ulgę podczas kataru. Jest to bezpieczna i zalecana przez pediatrów forma lecznicza dla dzieci, która nie tylko zwalcza katar, ale też nawilża śluzówkę nosa i minimalizuje ryzyko infekcji gardła czy ucha.
Maść majerankowa dla niemowląt świetnie sprawdzi się jako wspomaganie gojenia skóry przy oparzeniach, ukąszeniach owadów i zadrapaniach. Maść można kupić w aptece lub zrobić samodzielnie. W celu stworzenia domowej maści majerankowej wystarczy zmieszać łyżkę suszonego majeranku z taką samą ilością oleju kokosowego, niesolonego masła lub wazeliny.
Majeranek – przeciwwskazania
Do stosowania majeranku nie ma wielu przeciwwskazań, jednak kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny używać tej rośliny z umiarem. Osoby mające niskie ciśnienie również nie powinny stosować majeranku w dużej ilości. Zdarzają się przypadki wystąpienia reakcji alergicznych na tą roślinę, dlatego osoby borykające się z uczuleniem na dużą liczbę ziół powinny przebadać się pod kątem alergii na majeranek zanim zaczną go stosować.
Źródło: pzh.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock