Majeranek – właściwości, uprawa, zastosowanie. Maść majerankowa dla niemowląt

Źródło:
pzh.gov.pl
"Ziołowy Zakątek", czyli ziołowy ogród botaniczny na Podlasiu, odc. 407
"Ziołowy Zakątek", czyli ziołowy ogród botaniczny na Podlasiu, odc. 407TVN Meteo
wideo 2/5
"Ziołowy Zakątek", czyli ziołowy ogród botaniczny na Podlasiu, odc. 407TVN Meteo

Majeranek, czyli lebiodka majeranek to roślina znana pod nazwą majeranek ogrodowy. Jest to roślina wieloletnia, która podobnie jak dziki majeranek (oregano) należy do rodziny jasnotowatych. Majeranek naturalnie występuje jedynie na Cyprze i w Turcji. W Polsce uprawiany jest w ogrodach i na parapetach domów w celu wykorzystania suszonych. Majeranek, zwany również zwyczajowo majoran lub mariolka, znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni - wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych.

● Liście majeranku wydzielają olejki eteryczne, które są wykorzystywane do przygotowywania zimnych i gorących inhalacji. ● Majeranek wykazuje działanie bakteriobójcze, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i przeciwbólowe. ● Napar z majeranku wspomaga leczenie przeziębienia, kataru i zapalenia zatok. ● Maść z majeranku to bezpieczny sposób na wyleczenie niemowlęcia z kataru. ● Uprawa majeranku nie jest bardzo wymagająca, gdyż roślina potrzebuje jedynie dostępu do słońca. 

Jak wygląda majeranek?

Majeranek osiąga wysokość do 50 centymetrów, ma sztywną, owłosioną łodygę, która bywa wybarwiona na szaro i posiada liczne rozgałęzienia. Liście lebiodki majeranek są drobne, całobrzegie i krótkoogonkowe. Na liściach występują drobne, przeświecające punkty, które są gruczołami wytwarzającymi olejki eteryczne. Kwiaty majeranku przybierają białawą lub różową barwę.

Majeranek – uprawa

Majeranek można z powodzeniem uprawiać w ogrodzie, jednak należy spełnić kilka wymagań niezbędnych do prawidłowego wzrostu rośliny. Najważniejszym kryterium w uprawie majeranku jest odpowiednie stanowisko. Lebiodka majeranek potrzebuje dużego nasłonecznienia i osłony od wiatru. Roślina najlepiej będzie się czuć w dobrze przepuszczalnej glebie, gdyż niezbyt dobrze znosi nadmiar wody.

Wysiew majeranku należy wykonać wiosną, najlepiej w kwietniu. Możliwe jest również zakupienie gotowych sadzonek oregano w szkółkach bylin i sklepach ogrodniczych. Zarówno sadzenie, jak i wysiew majeranku należy wykonywać w 30-centymetrowych odstępach.

Jak siać majeranek w doniczce?

Uprawa majeranku w doniczce również nie powinna stwarzać problemu. Roślinę należy posadzić lub posiać w ziemi uniwersalnej zmieszanej z gruboziarnistym piaskiem. Najlepszym stanowiskiem dla mariolki w doniczce będzie południowy parapet lub balkon. Roślina będzie dobrze się rozwijała w towarzystwie innych ziół. Podlewanie należy wykonywać dosyć często jednak roślina nie powinna stać w wodzie, a jedynie mieć stale wilgotną ziemię. Warto co jakiś czas obrócić doniczkę z majerankiem, by roślina równomiernie wzrastała.

Majeranek – właściwości

Lebiodka majeranek to roślina o wielu dobroczynnych właściwościach. Związki organiczne w niej zawarte mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i detoksykujące. W majeranku znajdują się m.in.: taniny, garbniki, cynk, witaminy A, C i z grupy B, wapń, fosfor, żelazo, potas, mangan, beta-karoten oraz związki fenolowe. Bardzo istotnym składnikiem zawartym w majeranku są flawonoidy będące antyoksydantami, które wspomagają ochronę komórek przed wolnymi rodnikami.

Majeranek świetnie sprawdza się w problemach żołądkowych. Herbatka z majeranku łagodzi kolki, zgagę, wzdęcia, bóle brzucha, nudności, a także wspomaga pracę układu trawiennego.

Bardzo często lebiodka majeranek jest stosowana w leczeniu przeziębienia. Ze względu na swoje właściwości rozgrzewające, napotne, moczopędne i wykrztuśne, stanowi doskonałą alternatywę dla środków na grypę z apteki. Podczas choroby warto stosować napar z majeranku, który przyniesie ulgę w bólach zatok, ułatwi oddychanie i zniweluje gęstą wydzielinę zalegającą w nosie. Aby uzyskać napar z majeranku, wystarczy wsypać do miski łyżkę oregano i łyżkę sody, a następnie zalać je gorącą wodą. Do mieszanki można dodać również eukaliptusowy, sosnowy lub miętowy olejek eteryczny. Nad tak przygotowanym naparem z majeranku należy się pochylić przykrywając tył głowy ręcznikiem i wdychać wydostającą się z miski parę.

Maść majerankowa: właściwości. Maść majerankowa dla niemowląt

Maść majerankowa lub okłady nasączone naparem z majeranku do doskonały sposób na złagodzenie bólów stawów, w tym bólów reumatycznych, pourazowych i w celu regeneracji stawów i mięśni po wysiłku fizycznym.

Bardzo często stosuje się maść majerankową dla niemowląt, która przynosi maluchom ulgę podczas kataru. Jest to bezpieczna i zalecana przez pediatrów forma lecznicza dla dzieci, która nie tylko zwalcza katar, ale też nawilża śluzówkę nosa i minimalizuje ryzyko infekcji gardła czy ucha.

Maść majerankowa dla niemowląt świetnie sprawdzi się jako wspomaganie gojenia skóry przy oparzeniach, ukąszeniach owadów i zadrapaniach. Maść można kupić w aptece lub zrobić samodzielnie. W celu stworzenia domowej maści majerankowej wystarczy zmieszać łyżkę suszonego majeranku z taką samą ilością oleju kokosowego, niesolonego masła lub wazeliny.

Majeranek – przeciwwskazania

Do stosowania majeranku nie ma wielu przeciwwskazań, jednak kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny używać tej rośliny z umiarem. Osoby mające niskie ciśnienie również nie powinny stosować majeranku w dużej ilości. Zdarzają się przypadki wystąpienia reakcji alergicznych na tą roślinę, dlatego osoby borykające się z uczuleniem na dużą liczbę ziół powinny przebadać się pod kątem alergii na majeranek zanim zaczną go stosować.

Autorka/Autor:ms//mro

Źródło: pzh.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Wielkanoc. Do świąt pozostały jeszcze prawie dwa tygodnie, ale aktualne wyliczenia modeli meteorologicznych prognozują oczekiwany wzrost temperatury. Kilka dni może przynieść nam nawet wartości bliższe latu niż wiośnie.

Pogoda na Wielkanoc. Wielki Tydzień może być naprawdę gorący

Pogoda na Wielkanoc. Wielki Tydzień może być naprawdę gorący

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zdaniem naukowców postępująca zmiana klimatu sprawi, że Wenecja do 2150 roku może okresowo znajdować się pod wodą. Polscy badacze wskazują, że czarny scenariusz może dotyczyć także naszych miast.

Złe prognozy dla Wenecji, nie lepsze dla Trójmiasta

Złe prognozy dla Wenecji, nie lepsze dla Trójmiasta

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Środa 9.04 zapowiada się z opadami deszczu w części kraju. Nie będą jednak one zbyt duże. Na termometrach zobaczymy do 13 stopni Celsjusza. Powieje dość silny wiatr.

Pogoda na dziś - środa, 9.04. W części kraju przydadzą się parasole

Pogoda na dziś - środa, 9.04. W części kraju przydadzą się parasole

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najbliższe dni przyniosą sporo zagrożeń meteorologicznych - wynika z prognozy zagrożeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W środę w części kraju pojawią się intensywne opady śniegu, a nawet zawieje śnieżne. Kolejne dni przyniosą niebezpieczeństwo związane między innymi z roztopami.

Mogą pojawić się zawieje śnieżne. Prognoza zagrożeń IMGW

Mogą pojawić się zawieje śnieżne. Prognoza zagrożeń IMGW

Źródło:
IMGW

Mieszkaniec hrabstwa Woodford w stanie Kentucky uratował kilka kotów i kociąt z zalanych w trakcie powodzi domów. Gdy jego sąsiedzi w popłochu uciekali przed wielką wodą, mężczyzna ruszył na ratunek pozostawionym futrzakom.

Ruszył na ratunek przerażonym futrzakom. "Dryfowały w pojemniku"

Ruszył na ratunek przerażonym futrzakom. "Dryfowały w pojemniku"

Źródło:
CNN

W nocy z wtorku na środę na niebie pojawiło się księżycowe halo. Wyjątkowe zjawisko było widoczne między innymi w województwie lubuskim. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia od jednego z naszych czytelników.

Wokół księżyca pojawiła się aureola

Wokół księżyca pojawiła się aureola

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni to ciąg dalszy chłodnej aury, miejscami nawet zimowej, ale już niedługo pogoda mocno się zmieni. Wartości, jakie zobaczymy na termometrach w niedzielę, zadowolą ciepłolubnych.

Zimno wam? Wiemy, kiedy zrobi się cieplej

Zimno wam? Wiemy, kiedy zrobi się cieplej

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Boliwii panuje katastrofalna powódź. Do tej pory w wyniku ulewnych deszczy życie straciło co najmniej 55 osób. Do opuszczenia domów zmuszone były całe rodziny, aby uciekać przed wielką wodą. Trudna sytuacja panuje także na terenach rolniczych, a największe zmartwienie mają hodowcy bydła.

Takiej sytuacji nie było od dekad. Całe rodziny musiały uciekać

Takiej sytuacji nie było od dekad. Całe rodziny musiały uciekać

Źródło:
Reuters

Mieszkaniec amerykańskiego stanu Maine został zaatakowany przez lisa na własnym podwórku. Zwierzę najpierw zaatakowało jego psa. Mężczyzna próbował się bronić, aż w końcu został zmuszony zastrzelić intruza. Wyniki badań wykazały, że lis był chory na wściekliznę. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

"Zobaczyłem, że mój pies walczy z innym zwierzęciem". Nagranie

"Zobaczyłem, że mój pies walczy z innym zwierzęciem". Nagranie

Źródło:
WMTW, "Fakty po Południu" TVN24

Co najmniej 50 hipopotamów oraz innych zwierząt zginęło z powodu zakażenia wąglikiem w Parku Narodowym Wirunga w Demokratycznej Republice Konga. Lokalne władze zaapelowały do mieszkańców o niezbliżanie się do dzikich zwierząt i gotowanie wody przed jej wypiciem.

50 martwych hipopotamów. Zabiła je bakteria groźna dla ludzi

50 martwych hipopotamów. Zabiła je bakteria groźna dla ludzi

Źródło:
Reuters

Amerykańscy naukowcy podali, że udało im się wskrzesić wilka strasznego - wymarłego kuzyna wilków szarych. Na świat przyszły trzy szczenięta o cechach typowych dla tego gatunku. Ogłoszenie wywołało spore kontrowersje w środowisku naukowym, a wielu badaczy twierdzi, że nie mamy do czynienia z "pełnoprawnym" wskrzeszeniem.

Twierdzą, że odtworzyli wymarły gatunek

Twierdzą, że odtworzyli wymarły gatunek

Źródło:
PAP, CNN, Reuters, New Scientist

Amerykańskie przedsiębiorstwo Colossal Biosciences ogłosiło "wskrzeszenie" wymarłego przed tysiącami lat wilka strasznego. Osiągnięcie naukowców rodzi pytania o to, czy czeka nas przywrócenie do życia innych zwierząt, które dawno zniknęły z powierzchni naszej planety. Chodzi o mamuty, a nawet dinozaury.

"Wskrzeszono" wilka strasznego. Czy na Ziemię wrócą mamuty i dinozaury?

"Wskrzeszono" wilka strasznego. Czy na Ziemię wrócą mamuty i dinozaury?

Źródło:
New York Times, Yale e360, Fakty TVN, TVN24

Zwierzęta, podobnie jak ludzie, mogą zmagać się z alergią. Kilka lat temu w ogrodzie zoologicznym w Chicago odkryto, że mieszkający tam niedźwiedź polarny Siku jest uczulony między innymi na ludzki naskórek.

Cierpisz z powodu alergii? Pewien niedźwiedź polarny wie, z czym się zmagasz

Cierpisz z powodu alergii? Pewien niedźwiedź polarny wie, z czym się zmagasz

Źródło:
BBC

Stany Zjednoczone mierzą się z gigantycznymi powodziami, które od niemal tygodnia nawiedzają wschodnie i środkowe regiony. W poniedziałek szczególnie trudna sytuacja panowała nad brzegami rzeki Ohio. W Cincinnati mieszkańcy obawiali się powtórki sprzed prawie 30 lat, kiedy to miasto nawiedziła jedna z najgorszych powodzi w historii.

"Nagle zdali sobie sprawę, że są w sytuacji zagrożenia"

"Nagle zdali sobie sprawę, że są w sytuacji zagrożenia"

Źródło:
Reuters, cincinnati.com

W poniedziałek nad Białymstokiem pojawiło się interesujące zjawisko optyczne. Wokół słońca utworzyła się kolorowa "tarcza świetlna" zwana wieńcem. Jeden z naszych czytelników uchwycił ją na zdjęciu.

"Tarcza świetlna" wokół słońca

"Tarcza świetlna" wokół słońca

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Rośnie liczba ofiar katastrofalnej powodzi, jaka nawiedziła stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Oficjalne dane mówią o co najmniej 33 zabitych, to o trzech więcej niż informowano w niedzielę. Kataklizm wywołały wielogodzinne, ulewne opady deszczu, które - według prognoz - mogą wystąpić także w innych regionach kraju.

"Nam udało się uratować, ale reszta jest uwięziona w domach"

"Nam udało się uratować, ale reszta jest uwięziona w domach"

Źródło:
Reuters, BBC

Mieszkańcy Indii zmagają się z ekstremalnymi upałami. Mimo wczesnej pory roku termometry w Delhi pokazały w poniedziałek 39 stopni Celsjusza. W północnych regionach kraju obowiązują żółte, pomarańczowe i czerwone ostrzeżenia.

"Przechodzimy bezpośrednio z zimy do lata"

"Przechodzimy bezpośrednio z zimy do lata"

Źródło:
PAP, BBC

W ostatnich dniach mocno sypnęło śniegiem w Tatrach. W Dolinie Pięciu Stawów Polskich leży już 110 centymetrów śniegu, a na Kasprowym Wierchu niemal 90 cm - wynika z poniedziałkowych pomiarów IMGW.

Ponad metr śniegu w Tatrach

Ponad metr śniegu w Tatrach

Źródło:
IMGW, PAP

Fala zimna dotarła do północnych i północno-wschodnich regionów Grecji. W poniedziałek ulice i domy znalazły się pod warstwą śniegu, a termometry pokazały ujemne wartości. Według prognoz w najbliższych dniach chłód rozleje się po całym kraju.

Atak zimy w Grecji. Odwołano lekcje

Atak zimy w Grecji. Odwołano lekcje

Źródło:
Greekreporter, ENEX

Co najmniej 30 osób zginęło na skutek powodzi, jaka dotknęła w sobotę Kinszasę, stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Władze regionu podały, że z zalanych regionów ewakuowano wiele osób. Powódź spowodowała także paraliż komunikacyjny na głównych arteriach komunikacyjnych miasta.

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Źródło:
PAP, Reuters

Przed nami kolejna fala arktycznego zimna. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w nadchodzących dniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nizinnych lasach deszczowych Panamy naukowcy odkryli drzewo "odporne" na uderzenia piorunów. Trwające wiele lat badania wykazały, że niezwykła budowa Dipteryx oleifera pozwala na czerpanie korzyści z tego, co dla innych drzew jest śmiertelnym zagrożeniem.

To drzewo wykorzystuje pioruny jako "broń"

To drzewo wykorzystuje pioruny jako "broń"

Źródło:
PAP, caryinstitute.org, livescience.com

Dwa żółwie słoniowe w jednym z zoo w Filadelfii po raz pierwszy zostały rodzicami, wydając na świat cztery młode. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko dlatego, że ten podgatunek żółwia jest krytycznie zagrożony wyginięciem. Również dlatego, że świeżo upieczeni rodzice są około stulatkami.

Stuletnie żółwie zdecydowały się na pierwsze dziecko

Stuletnie żółwie zdecydowały się na pierwsze dziecko

Źródło:
BBC, ABC News, tvn24.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać, jak stado żubrów zareagowało na załamanie pogody. Jak napisał Reporter24 pan Antoni, autor wideo, zwierzęta kompletnie nie przejęły się sypiącym śniegiem.

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Tornado przeszło przez hrabstwo Tippah w stanie Missisipi. Wirujący lej poderwał w górę dom jednej z rodzin i rzucił nim na odległość ponad 70 metrów. W środku byli ludzie.

Tornado poderwało dom i przeniosło go 70 metrów dalej. W środku byli ludzie

Tornado poderwało dom i przeniosło go 70 metrów dalej. W środku byli ludzie

Źródło:
CNN, wlbt.com

Suzu gangesowy, delfin żyjący w mętnych wodach rzeki Ganges i Brahmaputra, może wyginąć przez działalność człowieka. Jak pisze BBC, ponad 6,3 tysięcy osobników tego gatunku jest zagrożonych z powodu polowań oraz rejsów turystycznych.

Żyją w mętnych wodach, zagrażają im rejsy i polowania

Żyją w mętnych wodach, zagrażają im rejsy i polowania

Źródło:
BBC, PAP

W sobotę nastąpiło drastyczne załamanie pogody. Do Polski napłynęło surowe, zimne powietrze znad bieguna północnego, które sprawiło, że "temperatura tąpnęła". Nowy tydzień przyniesie drugie uderzenie zimna. - Możemy mieć powtórkę tego, co było w sobotę - powiedziała na antenie TVN24 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

Źródło:
TVN24

Ulewne deszcze nawiedziły amerykański stan Kentucky. W hrabstwie Franklin wody powodziowe porwały 9-letniego Gabriela. Jak podała stacja CNN, chłopiec zginął w czasie drogi na przystanek autobusu szkolnego.

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Źródło:
CNN, Reuters, BBC

Niedźwiedź zaatakował zbieracza poroża w obwodzie moskiewskim. Według lokalnych mediów mężczyzna przeżył, ponieważ udawał martwego. Ranny trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami głowy i twarzy.

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Źródło:
Reuters, gazetametro.ru

Fale powodziowe zmyły most kolejowy... wraz ze stojącym na nim pociągiem. Do zdarzenia doszło w stanie Arkansas, który od kilku dni zmaga się z intensywnymi opadami deszczu. Jak podały lokalne media, chociaż wypadek wyglądał groźnie, nikt nie został ranny.

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Źródło:
CNN, KY3

Gwałtowne burze, którym towarzyszył ulewny deszcz, nawiedziły południowe i środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Doprowadziły do powstania rozległych powodzi. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej 16 osób - podały lokalne media.

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Źródło:
Reuters, PAP, france24.com