Lubczyk – uprawa w domu i ogrodzie

Źródło:
tvnmeteo.pl
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinach
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinachtvnmeteo.pl
wideo 2/7
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinachtvnmeteo.pl

Lubczyk ogrodowy to znana na całym świecie przyprawa, która w niektórych kulturach uznawana jest za afrodyzjak. Lubczyk jest wieloletnią byliną z rodziny selerowatych, która pochodzi z Azji. W Polsce jest najczęściej używany podczas przygotowywania bulionu i jako przyprawa do wielu dań. W poszczególnych regionach znany jest pod nazwami: lubiśnik lekarski, korzeń, łakotne ziele i mleczeń.

● Lubczyk ogrodowy to roślina, która wyróżnia się nie tylko wyjątkowym smakiem i aromatem, ale też właściwościami prozdrowotnymi. ● Liście lubczyku można dodawać do dań w formie świeżej lub suszonej. ● Najwięcej wartościowych składników znajduje się w korzeniu lubczyka, który jest dodawany do wielu preparatów leczniczych. ● Według medycyny ludowej, nalewka z lubczyku jest doskonałym środkiem pozytywnie wpływającym na układ krążenia. 

Jak wygląda lubczyk?

Lubczyk rosnący w ogrodzie może osiągnąć od półtora do dwóch metrów wysokości. Jego łodyga jest prosta, rowkowana i wewnątrz pusta. Liście lubczyku są duże i ciemnozielone, mają ząbkowane brzegi oraz są błyszczące na wierzchu, a jaśniejsze i matowe pod spodem. Kwiaty lubczyku ogrodowego pojawiają się latem (na przełomie czerwca i lipca). Są drobne, zebrane w wieloszypułkowe baldachy szczytowe, w kolorze zielonkawożółtym. Owoce tej rośliny to spłaszczona, żeberkowana podwójna rozłupnia. Korzenie lubczyku mają mało rozgałęzień, są szarawobrunatne lub żółtawobrunatne o grubości do dwóch centymetrów i długości około 25 centymetrów.

Lubczyk – uprawa w ogrodzie

Lubczyk ogrodowy najlepiej czuje się na stanowisku jasnym i ciepłym. Wybierając miejsce w ogrodzie dla lubczyku trzeba pamiętać o tym, że jest to bardzo aromatyczna roślina, co sprawia, że rosnące w jej sąsiedztwie owoce mogą przejąć jej zapach. Najbardziej narażone na takie działanie lubczyku są owoce jagodowe. Gleba pod lubczyk powinna być żyzna i dobrze przepuszczalna. Najlepiej sprawdzi się podłoże próchnicze wzbogacone kompostem o wysokim odczynie pH (między sześć a siedem).

Wysiew nasion lubczyku ogrodowego powinien odbywać się bezpośrednio do gruntu tuż po ich zbiorze – w sierpniu lub październiku przed nastaniem mrozów. Odpowiednia głębokość siewu wynosi od jednego do trzech centymetrów. Można również wykonać wysiew do doniczek lub skrzynek na przełomie marca i kwietnia, a następnie w sierpniu przesadzić młode sadzonki lubczyku do gruntu. Roślina z siewu wiosennego kiełkuje po około 20 dniach, natomiast z sierpniowego – dopiero w kwietniu następnego roku. Na zimę nadziemna część lubczyku zamiera, by wiosną ze śpiących oczek podziemnego kłącza wypuścić liczne młode liście i pędy.

Lubczyk ogrodowy bardzo lubi wilgoć, choć nie do tego stopnia, by stać w wodzie. Najlepiej uzależnić podlewanie od pogody – częściej nawadniać roślinę w upalne dni, rzadziej w chłodniejsze. Gleba pod lubczykiem nigdy nie powinna być wysuszona. Dobrym sposobem na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności gleby jest położenie warstwy ściółki wokół rośliny, co sprawi, że woda nie będzie szybko odparowywać.

Lubczyk w doniczce - uprawa

Do uprawy lubczyku w warunkach domowych najlepiej sprawdzi się doniczka ceramiczna w sporym rozmiarze. Gleba pod roślinę powinna być wymieszana z próchnicą i gliną, a na dnie doniczki dobrze jest ułożyć warstwę drenażową, np. z kamyczków lub odłamków ceramiki. Lubczyk w donice należy postawić na południowym oknie lub balkonie.

W przypadku uprawy lubczyku w doniczce wymagane jest zasilanie rośliny płynnym nawozem dodanym do wody do podlewania. Nawożenie należy wykonywać raz na dwa tygodnie. Kwestia podlewania lubczyku ogrodowego hodowanego w doniczce wygląda tak samo, jak podczas uprawy ogrodowej, czyli ziemia powinna być cały czas wilgotna, ale nie przelana.

Liście lubczyku, zarówno tego uprawianego w ogrodzie, jak i w domu, które mają być od razu dodane do potraw lub zamrożone, można zbierać przez cały okres wegetacji, najlepiej w suche słoneczne dni, w godzinach popołudniowych. Jeśli liście są zbierane w celu suszenia na przyprawę z lubczyku, należy je ściąć przed kwitnieniem rośliny.

Lubczyk – właściwości

Liście lubczyku ogrodowego mają wyjątkowy smak i aromat, jednak nie posiadają specjalnych właściwości prozdrowotnych. Najbardziej wartościową częścią rośliny jest jej korzeń, w którym znajdują się olejki (fitosterole) zawierające estry linalolu, kwasy polifenolowe, ftalidy, alfa-terpineol, pinen, związki kumarynowe oraz pochodne beta-sitosterolu. Olejek z korzenia lubczyku można znaleźć w wielu preparatach farmaceutycznych, głównie w tych używanych w celu uzyskania działania moczopędnego i rozkurczowego, a także w leczeniu wzdęć i niestrawności.

Lubczyk ogrodowy wpływa również na obniżanie poziomu złego cholesterolu, a co za tym idzie, chroni przed chorobami serca. Ponadto składniki zawarte w lubczyku pozytywnie wpływają na skórę, pomagają oczyścić organizm z toksyn, przyspieszają przemianę materii oraz zapobiegają chorobom prostaty.

Lubczyk – do czego można dodawać?

Świeże liście lubczyku można dodawać do rosołu i wszelkich zup gotowanych na bulionie, a także sosów i surówek. Suszony lubczyk jest dodawany do mieszanek przypraw, kostek bulionowych i zup błyskawicznych i popularnej maggi, jednak świetnie sprawdzi się jako samodzielna przyprawa. Zarówno świeże, jak i suszone liście lubczyku dobrze komponują się z mięsem i owocami morza.

W niektórych regionach Polski niezwykle popularna jest nalewka z lubczyku zwana kordiałem. Trunek ten robi się z nasion lubczyku lub sproszkowanego korzenia rośliny, które po prostu zalewa się spirytusem. Nalewka z lubczyku nie jest jednak napojem przeznaczonym jako poczęstunek dla gości na przyjęciu, a lekiem (według tradycyjnej medycyny ludowej) na schorzenia układu krążenia.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Trwające właśnie letnie przesilenie rozpoczyna piękny czas. Jednocześnie zaczynamy jednak przyglądać się kociołkowi śródziemnomorskiemu i szacować, jak realne może być majaczące zwykle o tej porze widmo powodzi. W oparciu o kształtującą się w ostatnich tygodniach cyrkulację powietrza nad Europą - raz z północy, raz z południa - możemy pokusić się o stwierdzenie, że tegoroczne wakacje w Polsce będą typowe: przyjemne, bez długiej suszy i fal gorąca zmieniających lato w piekło.

Lato "utkane z fal gorąca i chłodu". Co mówią modele?

Lato "utkane z fal gorąca i chłodu". Co mówią modele?

Źródło:
TVN24+

IMGW wydał prognozę zagrożeń meteorologicznych. Jeszcze w weekend w części kraju spodziewane są męczące upały. Na początku przyszłego tygodnia mogą pojawić się także niebezpieczne burze.

W prognozie zagrożeń widać skwar i silne burze

W prognozie zagrożeń widać skwar i silne burze

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Choć samo Boże Ciało nie dopisało, jeśli chodzi o temperaturę, to kolejne dni nam to wynagrodzą. W weekend będzie bardzo ciepło, a miejscami nawet upalnie. Po niedzieli w niektórych częściach kraju popada, ale wartości na termometrach nadal będą wysokie.

Weekend z wysokimi temperaturami. Po niedzieli popada

Weekend z wysokimi temperaturami. Po niedzieli popada

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jezioro Eyre w Australii wypełniło się wodą, choć przez większość czasu jego misa jest całkowicie sucha. Na skutek intensywnych opadów deszczu we wschodniej części kraju jezioro stopniowo wypełniło się wodą. Co ciekawe, to największy zbiornik na kontynencie, a jego pojawienie się przyciąga zwierzęta.

Zasolona równina zmieniła się w jezioro

Zasolona równina zmieniła się w jezioro

Źródło:
NASA Earth Observatory, ABC News

Pogoda na jutro, czyli na sobotę 21.06. Noc przywita nas pogodnym niebem, ale w północnej Polsce może dość silnie wiać. W dzień aura ma sprzyjać spędzaniu czasu na świeżym powietrzu - będzie słonecznie, a termometry pokażą do 28 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - sobota 21.06. Pogodna noc, w dzień do 28 stopni

Pogoda na jutro - sobota 21.06. Pogodna noc, w dzień do 28 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Lot Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego w kosmos musi poczekać. Start misji Axiom-4, początkowo zaplanowany na 29 maja 2025 roku, był już wielokrotnie przekładany z powodu warunków pogodowych i problemów technicznych. O opóźnieniach w lotach kosmicznych i towarzyszących im procedurach opowiadał w rozmowie z tvnmeteo.pl popularyzator nauki doktor Tomasz Rożek.

Dlaczego lot Polaka w kosmos odsuwa się w czasie? "To skomplikowane"

Dlaczego lot Polaka w kosmos odsuwa się w czasie? "To skomplikowane"

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nocy z piątku na sobotę przywitamy astronomiczne lato. Od tego momentu noce na półkuli północnej zaczną stawać się coraz dłuższe. Przed nami także kalendarzowy początek lata.

Najkrótsza noc, najdłuższy dzień. Przywitamy astronomiczne lato

Najkrótsza noc, najdłuższy dzień. Przywitamy astronomiczne lato

Źródło:
timeanddate.com, tvnmeteo.pl

Podwodne łąki trawy morskiej w Morzu Śródziemnym są zagrożone przez działalność człowieka. To mało znane środowiska, które zapewniają szereg korzyści zarówno zwierzętom, jak i ludziom. Naukowcy zanurzyli się pod wodę, aby ocenić straty wywołane przez ruch turystyczny i rybołówstwo.

Unikatowy ekosystem u wybrzeży Chorwacji zanika

Unikatowy ekosystem u wybrzeży Chorwacji zanika

Źródło:
Reuters

Do Japonii dotarła wczesna fala upałów. Wysoka temperatura doprowadziła już do śmierci co najmniej czterech osób. W ostatnich dniach z powodu udaru cieplnego służby medyczne udzielały pomocy ponad 200 osobom.

Upały przyszły wcześniej niż zwykle. Cztery osoby nie żyją

Upały przyszły wcześniej niż zwykle. Cztery osoby nie żyją

Źródło:
PAP, SCMP

Planowany na niedzielę start misji Ax-4 z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim został odwołany, by dać dodatkowy czas na analizę sytuacji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - podała NASA. Ma to związek z wyciekiem w rosyjskim module Zwiezda.

Start misji z polskim astronautą odwołany. Potrzebny jest "dodatkowy czas"

Start misji z polskim astronautą odwołany. Potrzebny jest "dodatkowy czas"

Źródło:
PAP

Komary latem potrafią być prawdziwym utrapieniem. Osoby, które nie cierpią tych uciążliwych owadów, z pewnością ucieszą się z tego, że w tym roku powinno być ich mniej. Ekspert z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wyjaśnia, czemu tego lata komary mogą nam dać spokój.

Co z komarami w tym roku? Ekspert o tym, co nas czeka

Co z komarami w tym roku? Ekspert o tym, co nas czeka

Źródło:
PAP

W centralnych i południowych Chinach ogłoszono pierwsze w tym roku czerwone alerty. Wszystko w związku ze zbliżającym się corocznym monsunem w Azji Wschodniej. Intensywne opady już wyrządziły ogromne szkody, a do kraju zbliża się kolejna porcja ulew.

Monsun przybiera na sile. Pierwsze takie ostrzeżenia w tym roku

Monsun przybiera na sile. Pierwsze takie ostrzeżenia w tym roku

Źródło:
Reuters, Xinhua

W ostatnich dniach część stanu Nowy Jork nawiedziły ulewy. Pogoda sprawiła spore utrudnienia podróżującym. Miejscami deszczu było tak dużo, że padły lokalne rekordy opadów. Na jednej z dróg powstała ogromna dziura.

Po historycznych opadach powstała ogromna dziura

Po historycznych opadach powstała ogromna dziura

Źródło:
WHAM-TV, rochesterfirst.com

W Meksyku trwa usuwanie skutków huragan Erick. Obecnie żywioł już osłabł i stał się cyklonem post-tropikalnym. Silny wiatr łamał drzewa i uszkodził wiele domów. Bez prądu pozostaje ponad 120 tysięcy odbiorców.

"Mam 64 lata i nigdy czegoś takiego nie widziałem"

"Mam 64 lata i nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Źródło:
CNN, Reuters, NHC

Martwa foka została znaleziona na plaży w Sarbinowie (woj. zachodniopomorskie). Informację otrzymaliśmy na Kontakt24. Jak wyjaśnił Sebastian Barszczewski z Błękitnego Patrolu WWF, w czwartek do służb wpłynęło kilka podobnych zgłoszeń.

Bałtyk wyrzucił na brzeg kilka martwych fok. Dlaczego zginęły

Bałtyk wyrzucił na brzeg kilka martwych fok. Dlaczego zginęły

Źródło:
Kontakt24

Metan, będący gazem cieplarnianym, stanowi zagrożenie dla klimatu na Ziemi. Jak sugerują nowe badania, dla niektórych istot żyjących w głębi oceanu stanowi jednak pożywny posiłek. CNN pisze o odkryciu "pierwszych pająków morskich napędzanych metanem". Co ciekawe, nie żywią się nim same - w pozyskiwaniu pokarmu wykorzystują mikroskopijnych pomocników.

Odkryli pająki "napędzane" metanem

Odkryli pająki "napędzane" metanem

Źródło:
CNN

Tuż przed północą w poniedziałek niebo nad Polską rozświetlił bolid, czyli jasny meteor. Zjawisko zarejestrowały stacje obserwacyjne sieci Skytinel. Jak przekazali eksperci, na Ziemię mogły spaść fragmenty skał kosmicznych w postaci meteorytów.

Kula ognia nad Polską. Jej fragmenty mogły spaść na Ziemię

Kula ognia nad Polską. Jej fragmenty mogły spaść na Ziemię

Źródło:
Skytinel, tvnmeteo.pl

Przyczyną eksplozji rakiety Starship od SpaceX mogła być awaria zbiornika na azot - przekazał w mediach społecznościowych Elon Musk. Gigantyczny pojazd wybuchł w środę podczas rutynowego testu. Jak przekazała firma, maszyna "doświadczyła poważnej anomalii".

Eksplozja megarakiety Starship. Elon Musk o przyczynie

Eksplozja megarakiety Starship. Elon Musk o przyczynie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, space.com, Reuters

Tysiące pszczół nie dają żyć pewnemu mieszkańcowi miasta Fulshear w Teksasie. Owady opanowały część budynku, znacznie utrudniając mężczyźnie codziennie funkcjonowanie.

Tysiące pszczół w ścianach domu. "Nie mogę jeść, siedzę jak na szpilkach"

Tysiące pszczół w ścianach domu. "Nie mogę jeść, siedzę jak na szpilkach"

Źródło:
KHOU, tvnmeteo.pl

Ostatnia erupcja Lewotobi Laki-laki na wyspie Flores w Indonezji wymusiła kolejne ewakuacje mieszkańców oraz spowodowała utrudnienia w ruchu lotniczym. Wulkan jest jednak niespokojny od wielu miesięcy, co w negatywny sposób wpływa na lokalną społeczność. Niektórzy musieli przeprowadzić się do schronisk.

Żyją w schronisku od miesięcy, bo na ich domy spada popiół

Żyją w schronisku od miesięcy, bo na ich domy spada popiół

Źródło:
Reuters

W środę temperatura w Hiszpanii przekroczyła 40 stopni Celsjusza. W związku z upałami w części kraju pierwszy raz w tym sezonie wydano czerwone ostrzeżenia, czyli najwyższego stopnia. W czwartek również ma być gorąco, dodatkowo prognozowane są groźne burze.

Ponad 40 stopni, pierwsze czerwone alerty

Ponad 40 stopni, pierwsze czerwone alerty

Źródło:
PAP, meteoalarm.org

Obłoki srebrzyste pojawiły się na niebie nad Suwałkami. Zjawisko to można obserwować gołym okiem, ale by je podziwiać, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Wyjątkowe chmury rozjaśniły nocne niebo

Wyjątkowe chmury rozjaśniły nocne niebo

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

We wtorek w North Park w hrabstwie Allegheny w Pensylwanii ponad 100 skautek zostało uwięzionych przez szybko wzbierające wody strumienia. Dzięki sprawnej akcji służb dziewczynki udało się uratować.

Skautki uwięzione przez rwącą wodę. "Młodsze dziewczynki były przerażone"

Skautki uwięzione przez rwącą wodę. "Młodsze dziewczynki były przerażone"

Źródło:
CBS News

Wołowscy policjanci pomogli rannemu bocianowi, który znajdował się na jezdni. Ptak był zdezorientowany i nie mógł odlecieć. Niestety obrażenia okazały się zbyt duże i zwierzę padło po kilku godzinach.

Ranny bocian błąkał się po jezdni. "Był zdezorientowany, kulał"

Ranny bocian błąkał się po jezdni. "Był zdezorientowany, kulał"

Źródło:
Komenda Powiatowa Policji w Wołowie, tvnmeteo.pl

Kucyk bez kopytka urodził się w stanie Wirginia. Udzielenie pomocy zwierzęciu nie należało do łatwych, źrebak należał bowiem do półdzikiego stada. Samiczka otrzymała protezę i chociaż nigdy nie będzie mogła wrócić na wolność, znalazła kochającą, przyszywaną rodzinę.

Kucyk urodził się bez kopytka. "Ta klaczka zasługuje na wszystko, co najlepsze"

Kucyk urodził się bez kopytka. "Ta klaczka zasługuje na wszystko, co najlepsze"

Źródło:
Augusta Free Press, chincoteague.com

Papież Leon XIV spędzi większość lipca w rezydencji w Castel Gandolfo. To sposób na ucieczkę przed wysokimi temperaturami, jakie panują latem w Rzymie. Gorąco było już w zeszły weekend, kiedy to termometry w Wiecznym Mieście pokazały ponad 36 stopni Celsjusza.

Papież Leon XIV opuści Watykan, by schronić się przed skwarem

Papież Leon XIV opuści Watykan, by schronić się przed skwarem

Źródło:
Reuters, PAP, wetteronline.de

Azjatyckie brunatnice z gatunku undaria pierzastodzielna pojawiły się na plażach w Portugalii - alarmują lokalni biolodzy. Obecność glonów wakame, które w kuchni japońskiej są przysmakiem, zaobserwowano szczególnie na północno-zachodnim wybrzeżu. Eksperci ostrzegają, że te egzotyczne organizmy są groźne dla miejscowych ekosystemów.

Japoński przysmak pojawił się na plażach Portugalii. To nie są dobre wieści

Japoński przysmak pojawił się na plażach Portugalii. To nie są dobre wieści

Źródło:
PAP, IUCN

Nieopodal niemieckiego Lipska trwają poszukiwania wielkiego dzikiego kota, który od kilku dni grasuje po okolicy. Eksperci przypuszczają, że może być to puma. Władze zaapelowały do mieszkańców o zachowanie ostrożności.

Wielki dziki kot widziany w pobliżu Lipska. "Na 80 procent puma"

Wielki dziki kot widziany w pobliżu Lipska. "Na 80 procent puma"

Źródło:
PAP

Niedźwiedź czarny wdarł się do jednego z domów w kalifornijskim mieście Monrovia w Stanach Zjednoczonych. Drapieżnik był niewzruszony obecnością kobiety i jej 17-letniego psa, po splądrowaniu kuchni ze spokojem opuścił budynek. Jak się okazuje, nie była to pierwsza taka jego wizyta w okolicy.

Niedźwiedź plądrował domy w Kalifornii. Nagranie

Niedźwiedź plądrował domy w Kalifornii. Nagranie

Źródło:
CNN, CBS News