Lubczyk – uprawa w domu i ogrodzie

Źródło:
tvnmeteo.pl
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinach
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinachtvnmeteo.pl
wideo 2/7
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinachtvnmeteo.pl

Lubczyk ogrodowy to znana na całym świecie przyprawa, która w niektórych kulturach uznawana jest za afrodyzjak. Lubczyk jest wieloletnią byliną z rodziny selerowatych, która pochodzi z Azji. W Polsce jest najczęściej używany podczas przygotowywania bulionu i jako przyprawa do wielu dań. W poszczególnych regionach znany jest pod nazwami: lubiśnik lekarski, korzeń, łakotne ziele i mleczeń.

● Lubczyk ogrodowy to roślina, która wyróżnia się nie tylko wyjątkowym smakiem i aromatem, ale też właściwościami prozdrowotnymi. ● Liście lubczyku można dodawać do dań w formie świeżej lub suszonej. ● Najwięcej wartościowych składników znajduje się w korzeniu lubczyka, który jest dodawany do wielu preparatów leczniczych. ● Według medycyny ludowej, nalewka z lubczyku jest doskonałym środkiem pozytywnie wpływającym na układ krążenia. 

Jak wygląda lubczyk?

Lubczyk rosnący w ogrodzie może osiągnąć od półtora do dwóch metrów wysokości. Jego łodyga jest prosta, rowkowana i wewnątrz pusta. Liście lubczyku są duże i ciemnozielone, mają ząbkowane brzegi oraz są błyszczące na wierzchu, a jaśniejsze i matowe pod spodem. Kwiaty lubczyku ogrodowego pojawiają się latem (na przełomie czerwca i lipca). Są drobne, zebrane w wieloszypułkowe baldachy szczytowe, w kolorze zielonkawożółtym. Owoce tej rośliny to spłaszczona, żeberkowana podwójna rozłupnia. Korzenie lubczyku mają mało rozgałęzień, są szarawobrunatne lub żółtawobrunatne o grubości do dwóch centymetrów i długości około 25 centymetrów.

Lubczyk – uprawa w ogrodzie

Lubczyk ogrodowy najlepiej czuje się na stanowisku jasnym i ciepłym. Wybierając miejsce w ogrodzie dla lubczyku trzeba pamiętać o tym, że jest to bardzo aromatyczna roślina, co sprawia, że rosnące w jej sąsiedztwie owoce mogą przejąć jej zapach. Najbardziej narażone na takie działanie lubczyku są owoce jagodowe. Gleba pod lubczyk powinna być żyzna i dobrze przepuszczalna. Najlepiej sprawdzi się podłoże próchnicze wzbogacone kompostem o wysokim odczynie pH (między sześć a siedem).

Wysiew nasion lubczyku ogrodowego powinien odbywać się bezpośrednio do gruntu tuż po ich zbiorze – w sierpniu lub październiku przed nastaniem mrozów. Odpowiednia głębokość siewu wynosi od jednego do trzech centymetrów. Można również wykonać wysiew do doniczek lub skrzynek na przełomie marca i kwietnia, a następnie w sierpniu przesadzić młode sadzonki lubczyku do gruntu. Roślina z siewu wiosennego kiełkuje po około 20 dniach, natomiast z sierpniowego – dopiero w kwietniu następnego roku. Na zimę nadziemna część lubczyku zamiera, by wiosną ze śpiących oczek podziemnego kłącza wypuścić liczne młode liście i pędy.

Lubczyk ogrodowy bardzo lubi wilgoć, choć nie do tego stopnia, by stać w wodzie. Najlepiej uzależnić podlewanie od pogody – częściej nawadniać roślinę w upalne dni, rzadziej w chłodniejsze. Gleba pod lubczykiem nigdy nie powinna być wysuszona. Dobrym sposobem na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności gleby jest położenie warstwy ściółki wokół rośliny, co sprawi, że woda nie będzie szybko odparowywać.

Lubczyk w doniczce - uprawa

Do uprawy lubczyku w warunkach domowych najlepiej sprawdzi się doniczka ceramiczna w sporym rozmiarze. Gleba pod roślinę powinna być wymieszana z próchnicą i gliną, a na dnie doniczki dobrze jest ułożyć warstwę drenażową, np. z kamyczków lub odłamków ceramiki. Lubczyk w donice należy postawić na południowym oknie lub balkonie.

W przypadku uprawy lubczyku w doniczce wymagane jest zasilanie rośliny płynnym nawozem dodanym do wody do podlewania. Nawożenie należy wykonywać raz na dwa tygodnie. Kwestia podlewania lubczyku ogrodowego hodowanego w doniczce wygląda tak samo, jak podczas uprawy ogrodowej, czyli ziemia powinna być cały czas wilgotna, ale nie przelana.

Liście lubczyku, zarówno tego uprawianego w ogrodzie, jak i w domu, które mają być od razu dodane do potraw lub zamrożone, można zbierać przez cały okres wegetacji, najlepiej w suche słoneczne dni, w godzinach popołudniowych. Jeśli liście są zbierane w celu suszenia na przyprawę z lubczyku, należy je ściąć przed kwitnieniem rośliny.

Lubczyk – właściwości

Liście lubczyku ogrodowego mają wyjątkowy smak i aromat, jednak nie posiadają specjalnych właściwości prozdrowotnych. Najbardziej wartościową częścią rośliny jest jej korzeń, w którym znajdują się olejki (fitosterole) zawierające estry linalolu, kwasy polifenolowe, ftalidy, alfa-terpineol, pinen, związki kumarynowe oraz pochodne beta-sitosterolu. Olejek z korzenia lubczyku można znaleźć w wielu preparatach farmaceutycznych, głównie w tych używanych w celu uzyskania działania moczopędnego i rozkurczowego, a także w leczeniu wzdęć i niestrawności.

Lubczyk ogrodowy wpływa również na obniżanie poziomu złego cholesterolu, a co za tym idzie, chroni przed chorobami serca. Ponadto składniki zawarte w lubczyku pozytywnie wpływają na skórę, pomagają oczyścić organizm z toksyn, przyspieszają przemianę materii oraz zapobiegają chorobom prostaty.

Lubczyk – do czego można dodawać?

Świeże liście lubczyku można dodawać do rosołu i wszelkich zup gotowanych na bulionie, a także sosów i surówek. Suszony lubczyk jest dodawany do mieszanek przypraw, kostek bulionowych i zup błyskawicznych i popularnej maggi, jednak świetnie sprawdzi się jako samodzielna przyprawa. Zarówno świeże, jak i suszone liście lubczyku dobrze komponują się z mięsem i owocami morza.

W niektórych regionach Polski niezwykle popularna jest nalewka z lubczyku zwana kordiałem. Trunek ten robi się z nasion lubczyku lub sproszkowanego korzenia rośliny, które po prostu zalewa się spirytusem. Nalewka z lubczyku nie jest jednak napojem przeznaczonym jako poczęstunek dla gości na przyjęciu, a lekiem (według tradycyjnej medycyny ludowej) na schorzenia układu krążenia.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni przyniosą nam gwałtowny powrót zimy. Nad naszymi wschodnimi granicami może rozbudować się niż, który przyniesie śnieg, śnieg z deszczem i silny wiatr. Właściwie z dnia na dzień temperatura odczuwalna spadnie z ponad 20 stopni do niemal zera.

Zanosi się na prawdziwy atak zimy. W prognozie widać śnieżyce

Zanosi się na prawdziwy atak zimy. W prognozie widać śnieżyce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed przymrozkami. W nocy i nad ranem miejscami temperatura obniży się do około -1 stopnia Celsjusza, a przy gruncie do -4 st. C. Dodatkowo IMGW opublikował prognozę zagrożeń na kolejne dni.

Kilkanaście województw z żółtymi alarmami IMGW

Kilkanaście województw z żółtymi alarmami IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli czwartek, 3.04. W nocy i nad ranem w części kraju mogą pojawić się przymrozki oraz lokalne zamglenia. Później, w ciągu dnia, dominować już będzie słoneczna i pogodna aura. Na termometrach zobaczymy do 18-19 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - czwartek, 3.04. W nocy pojawią się przymrozki

Pogoda na jutro - czwartek, 3.04. W nocy pojawią się przymrozki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 nawiedziło południowe wybrzeże Birmy (Mjanmy) - przekazało niemieckie centrum informacyjne GFZ. Azjatycki kraj nadal zmaga się ze skutkami ubiegłotygodniowych wstrząsów, które wystąpiły w okolicy miasta Mandalaj. Jak podała agencja AP, liczba ofiar kataklizmu przekroczyła 3 tysiące.

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Źródło:
PAP, Reuters

Rząd Słowacji zatwierdził plan odstrzału 350 niedźwiedzi oraz wprowadził stan nadzwyczajny w 55 z 79 powiatów kraju. Z decyzją władz nie zgadzają się obrońcy przyrody. Według nich planowany odstrzał kilkakrotnie przekracza dopuszczalny poziom.

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Stan nadzwyczajny i zgoda na odstrzał 350 niedźwiedzi

Źródło:
PAP, TVN24

Po raz pierwszy naukowcy wykazali, że niektóre gatunki porostów mogłyby przetrwać warunki panujące na Marsie. W badaniu, prowadzonym przez Polaków, organizmy poddano symulacji, której rezultat zaprzeczył wcześniejszym założeniom dotyczącym życia na Czerwonej Planecie.

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Te niezwykłe organizmy występują w Polsce i być może poradzą sobie na Marsie

Źródło:
phys.org, zpe.gov.pl

Część Ameryki Północnej powoli kapie w głąb Ziemi. Jak wyjaśnili naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego, proces ten zachodzi bardzo głęboko pod powierzchnią, na granicy skorupy i płaszcza Ziemi. Modelowanie komputerowe pomogło im też w ustaleniu, co powoduje cieknięcie skał.

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Źródło:
University of Texas - Austin

W dolinie Biebrzy panuje susza. Wystarczy iskra, żeby doszło do pożaru. Susza może mieć także katastrofalny wpływ na tamtejsze ptaki, które do lęgu potrzebują rozlewisk.

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Tak sucho nad Biebrzą nie było nawet podczas historycznego pożaru

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Ogromne fale nawiedziły we wtorek wschodnie wybrzeże Australii. Na popularnej wśród surferów plaży Bondi ocean poważnie uszkodził klub surfingowy. Trudna sytuacja panowała także na południe od Sydney, gdzie przypływ podmył promenadę.

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

"Królewski przypływ" uderzył w kultową plażę

Źródło:
Reuters, ABC News

Stany Zjednoczone przygotowują się na przejście kolejnego intensywnego systemu burzowego. Miejscami od środy do soboty ma spaść więcej deszczu niż zazwyczaj pada przez całą wiosnę. Meteorolodzy ostrzegają przed katastrofalnymi powodziami, szczególnie na obszarach, które zmagają się ze skutkami poprzednich burz.

Ostrzeżenie przed "pokoleniowymi" powodziami

Ostrzeżenie przed "pokoleniowymi" powodziami

Źródło:
CNN, PAP, tvnmeteo.pl

Potężne ulewy nawiedziły w ubiegłym tygodniu australijski Queensland. Według szacunków władz, pod wodą znalazło się około 500 tysięcy kilometrów kwadratowych terenu. Ponad 100 tysięcy sztuk bydła zatonęło. Meteorolodzy nie mają dobrych wieści, bo prognozowane są kolejne opady.

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Roczne opady w tydzień. Pod wodą obszar wielkości Francji

Źródło:
AFP, PAP

W okolicach Grindaviku na Islandii trwa erupcja wulkaniczna. Prewencyjnie ewakuowano mieszkańców miasta i turystów przebywających w słynnej Błękitnej Lagunie. Od samego rana w regionie trwa wzmożona aktywność sejsmiczna. Wstrząsy były odczuwalne w wielu regionach kraju.

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Wulkan się obudził. Wstrząsy odczuwalne w stolicy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, RUV

W ostatnich dniach wiele regionów Stanów Zjednoczonych nawiedziły niszczycielskie burze, którym towarzyszyły tornada. Zginęło co najmniej siedem osób. Wiatr niszczył domy, drzewa i zrywał linie energetyczne. Meteorolodzy ostrzegają, że to jeszcze nie koniec gwałtownych zjawisk.

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Nie żyje siedem osób. "Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa"

Źródło:
PAP, NBC News, CNN

Strażacy z Kalifornii od kilku dni walczą z pożarem przy granicy z Nevadą. Udało się powstrzymać rozprzestrzenianie się żywiołu, jednak to nie koniec zmagań służb. Jak podała gazeta "Los Angeles Times", płomienie nadal są potencjalnym zagrożeniem dla znajdujących się w pobliżu drzew, których wiek szacowany jest na ponad 4000 lat.

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Ogień zagraża drzewom liczącym ponad 4000 lat

Źródło:
PAP, Los Angeles Times, AP, tvnmeteo.pl

W Birmie trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa po trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło kraj w zeszłym tygodniu. Bilans ofiar wzrósł do ponad 2,7 tysięcy. Jak opowiadali na antenie TVN24 wolontariusze z organizacji Humanosh Emergency Medical Team, koordynację pomocy utrudnia brak usług komunikacyjnych, a przez zniszczone drogi służby mają problemy z dotarciem do potrzebujących.

"Podróż, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

"Podróż, która do tej pory trwała dwie godziny, zajmuje dziesięć"

Źródło:
Reuters, PAP, TVN24

Ulewy nawiedziły w poniedziałek południową Brazylię. Najtrudniejsza sytuacja panowała w rejonie Sao Paulo, gdzie woda zalała kilka ważnych arterii komunikacyjnych. Transport miejski został wstrzymany, a tysiące domów pozostało bez dostępu do prądu.

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Na ulicach zamiast autobusów pojawiły się amfibie

Źródło:
PAP, G1 Globo

Wystartowała misja Fram2. Załoga kapsuły Crew Dragon "Resilience" spędzi cztery dni na orbicie polarnej - to pierwsza załogowa misja, której trasa przebiega nad obszarami okołobiegunowymi. Cywilni astronauci mają w planach przeprowadzenie ponad 20 eksperymentów.

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Spędzą kilka dni na nieprzyjaznej orbicie. Pierwsza taka misja w historii

Źródło:
Reuters, SpaceX, CNN, "Z głową w gwiazdach", "O kosmosie i astronautyce"

Drastyczne ochłodzenie przerwie ciepłą, wiosenną pogodę. Jak bardzo spadnie temperatura? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Źródło:
tvnmeteo.pl

Z analiz Centrów Kontroli i Prewencji Chorób w USA wynika, że może być więcej gatunków kleszczy, które powodują u ludzi rzadką alergię na czerwone mięso. Głównym jej sprawcą pozostaje jednak niesławny Amblyomma americanum.

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Źródło:
Live Science, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przetoczyły się w weekend przez środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Towarzyszył im porywisty wiatr, który powalał drzewa. Narodowa Służba Pogodowa ostrzega przed tornadami, które mogą się pojawić w poniedziałek w centralnej części Missisipi i w dolinie rzeki Ohio.

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Źródło:
CNN, USA Today

W środkowej części Słowacji odnaleziono ciało poszukiwanego od niedzielnego popołudnia 59-letniego mężczyzny. Najprawdopodobniej został zaatakowany przez niedźwiedzia - poinformowały w poniedziałek policja i państwowa Straż Ochrony Przyrody. Okoliczności tragedii ma potwierdzić sekcja zwłok.

Znaleziono ciało poszukiwanego mężczyzny. Mógł zaatakować go niedźwiedź

Znaleziono ciało poszukiwanego mężczyzny. Mógł zaatakować go niedźwiedź

Źródło:
PAP, mynovohrad.sme.sk

Biały daniel został uchwycony na zdjęciach i nagraniu przez Reportera24. Zwierzę pojawiło się w miejscowości Rudziniec (województwo śląskie). Towarzyszył mu osobnik o ciemniejszym umaszczeniu.

Zobaczył białego daniela. "To nie był albinos"

Zobaczył białego daniela. "To nie był albinos"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Bilans ofiar śmiertelnych piątkowego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Birmę, przekroczył 1700 osób - poinformował w poniedziałek rzecznik rządzącej krajem junty generał Zaw Min Tun. Państwowe media w Chinach przekazały, że ekipy ratunkowe wyciągnęły żywą kobietę, która pod gruzami hotelu spędziła 60 godzin.

Po 60 godzinach wyciągnięto spod gruzów żywą kobietę

Po 60 godzinach wyciągnięto spod gruzów żywą kobietę

Źródło:
PAP, Reuters

Marznące opady deszczu uszkodziły w weekend linie energetyczne w kanadyjskiej prowincji Ontario. Spowodowały, że ponad 350 tysięcy osób było pozbawionych prądu. Gwałtowana aura nawiedziła również amerykańskie stany Michigan i Wisconsin.

Marznący deszcz i setki tysięcy osób bez prądu

Marznący deszcz i setki tysięcy osób bez prądu

Źródło:
Reuters, PAP, globalnews.ca

W Mjanmie trwa dramatyczna akcja ratunkowa po trzęsieniu ziemi. W niedzielę służby poinformowały o uratowaniu ciężarnej kobiety, która spędziła ponad 50 godzin pod gruzami. Niestety, niedługo po tym zmarła w szpitalu.

Ciężarna kobieta spędziła pod gruzami ponad 50 godzin, zmarła w szpitalu

Ciężarna kobieta spędziła pod gruzami ponad 50 godzin, zmarła w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, AFP, Reuters

Na początku tygodnia nad Polską pojawi się więcej chmur, z których ma padać deszcz. W niektórych regionach będzie szansa na opady, tak potrzebne o tej porze roku. Zmiana pod tym względem nastąpi w drugiej połowie tygodnia.

Gdzie pojawi się szansa na deszcz? Pogoda na 5 dni

Gdzie pojawi się szansa na deszcz? Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Silne trzęsienie ziemi w Mjanmie było odczuwalne także w Chinach. Na własnej skórze mogły doświadczyć tego pielęgniarki z ośrodka położniczego w prowincji Junnan. Kobiety próbowały ochronić noworodki przed skutkami zjawiska. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

Chwile grozy na oddziale położniczym. Nagranie

Chwile grozy na oddziale położniczym. Nagranie

Źródło:
CNN, Xinhua, The Hindustian Times, Reuters

Niedzielny test rakiety Spectrum, wyprodukowanej przez niemiecką firmę Isar Aerospace, zakończył się niepowodzeniem. Maszyna eksplodowała kilkadziesiąt sekund po starcie. Początek misji przekładany był wielokrotnie. Przedsiębiorstwo zapowiada kolejne starty.

Pierwsza taka misja z Europy i eksplozja tuż po starcie

Pierwsza taka misja z Europy i eksplozja tuż po starcie

Źródło:
PAP, Reuters, The Guardian

Piątkowe trzęsienie ziemi niemal zrównało z ziemią niektóre regiony Mjanmy (Birmy). Najbardziej zniszczone zostało miasto Mandalaj. To, jak ogromne są uszkodzenia, widać na zdjęciach satelitarnych.

Dzielnice zrównane z ziemią. Zniszczenia na zdjęciach satelitarnych

Dzielnice zrównane z ziemią. Zniszczenia na zdjęciach satelitarnych

Źródło:
Reuters

Na Pacyfiku w rejonie archipelagu Tonga doszło do silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7 - podała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS). Wydano ostrzeżenie przed możliwością pojawienia się tsunami, ale po kilkudziesięciu minutach je odwołano.

Silne trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Było zagrożenie tsunami

Silne trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Było zagrożenie tsunami

Źródło:
USGS, tvnmeteo.pl, Reuters