Lubczyk – uprawa w domu i ogrodzie

Źródło:
tvnmeteo.pl
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinach
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinachtvnmeteo.pl
wideo 2/7
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinachtvnmeteo.pl

Lubczyk ogrodowy to znana na całym świecie przyprawa, która w niektórych kulturach uznawana jest za afrodyzjak. Lubczyk jest wieloletnią byliną z rodziny selerowatych, która pochodzi z Azji. W Polsce jest najczęściej używany podczas przygotowywania bulionu i jako przyprawa do wielu dań. W poszczególnych regionach znany jest pod nazwami: lubiśnik lekarski, korzeń, łakotne ziele i mleczeń.

● Lubczyk ogrodowy to roślina, która wyróżnia się nie tylko wyjątkowym smakiem i aromatem, ale też właściwościami prozdrowotnymi. ● Liście lubczyku można dodawać do dań w formie świeżej lub suszonej. ● Najwięcej wartościowych składników znajduje się w korzeniu lubczyka, który jest dodawany do wielu preparatów leczniczych. ● Według medycyny ludowej, nalewka z lubczyku jest doskonałym środkiem pozytywnie wpływającym na układ krążenia. 

Jak wygląda lubczyk?

Lubczyk rosnący w ogrodzie może osiągnąć od półtora do dwóch metrów wysokości. Jego łodyga jest prosta, rowkowana i wewnątrz pusta. Liście lubczyku są duże i ciemnozielone, mają ząbkowane brzegi oraz są błyszczące na wierzchu, a jaśniejsze i matowe pod spodem. Kwiaty lubczyku ogrodowego pojawiają się latem (na przełomie czerwca i lipca). Są drobne, zebrane w wieloszypułkowe baldachy szczytowe, w kolorze zielonkawożółtym. Owoce tej rośliny to spłaszczona, żeberkowana podwójna rozłupnia. Korzenie lubczyku mają mało rozgałęzień, są szarawobrunatne lub żółtawobrunatne o grubości do dwóch centymetrów i długości około 25 centymetrów.

Lubczyk – uprawa w ogrodzie

Lubczyk ogrodowy najlepiej czuje się na stanowisku jasnym i ciepłym. Wybierając miejsce w ogrodzie dla lubczyku trzeba pamiętać o tym, że jest to bardzo aromatyczna roślina, co sprawia, że rosnące w jej sąsiedztwie owoce mogą przejąć jej zapach. Najbardziej narażone na takie działanie lubczyku są owoce jagodowe. Gleba pod lubczyk powinna być żyzna i dobrze przepuszczalna. Najlepiej sprawdzi się podłoże próchnicze wzbogacone kompostem o wysokim odczynie pH (między sześć a siedem).

Wysiew nasion lubczyku ogrodowego powinien odbywać się bezpośrednio do gruntu tuż po ich zbiorze – w sierpniu lub październiku przed nastaniem mrozów. Odpowiednia głębokość siewu wynosi od jednego do trzech centymetrów. Można również wykonać wysiew do doniczek lub skrzynek na przełomie marca i kwietnia, a następnie w sierpniu przesadzić młode sadzonki lubczyku do gruntu. Roślina z siewu wiosennego kiełkuje po około 20 dniach, natomiast z sierpniowego – dopiero w kwietniu następnego roku. Na zimę nadziemna część lubczyku zamiera, by wiosną ze śpiących oczek podziemnego kłącza wypuścić liczne młode liście i pędy.

Lubczyk ogrodowy bardzo lubi wilgoć, choć nie do tego stopnia, by stać w wodzie. Najlepiej uzależnić podlewanie od pogody – częściej nawadniać roślinę w upalne dni, rzadziej w chłodniejsze. Gleba pod lubczykiem nigdy nie powinna być wysuszona. Dobrym sposobem na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności gleby jest położenie warstwy ściółki wokół rośliny, co sprawi, że woda nie będzie szybko odparowywać.

Lubczyk w doniczce - uprawa

Do uprawy lubczyku w warunkach domowych najlepiej sprawdzi się doniczka ceramiczna w sporym rozmiarze. Gleba pod roślinę powinna być wymieszana z próchnicą i gliną, a na dnie doniczki dobrze jest ułożyć warstwę drenażową, np. z kamyczków lub odłamków ceramiki. Lubczyk w donice należy postawić na południowym oknie lub balkonie.

W przypadku uprawy lubczyku w doniczce wymagane jest zasilanie rośliny płynnym nawozem dodanym do wody do podlewania. Nawożenie należy wykonywać raz na dwa tygodnie. Kwestia podlewania lubczyku ogrodowego hodowanego w doniczce wygląda tak samo, jak podczas uprawy ogrodowej, czyli ziemia powinna być cały czas wilgotna, ale nie przelana.

Liście lubczyku, zarówno tego uprawianego w ogrodzie, jak i w domu, które mają być od razu dodane do potraw lub zamrożone, można zbierać przez cały okres wegetacji, najlepiej w suche słoneczne dni, w godzinach popołudniowych. Jeśli liście są zbierane w celu suszenia na przyprawę z lubczyku, należy je ściąć przed kwitnieniem rośliny.

Lubczyk – właściwości

Liście lubczyku ogrodowego mają wyjątkowy smak i aromat, jednak nie posiadają specjalnych właściwości prozdrowotnych. Najbardziej wartościową częścią rośliny jest jej korzeń, w którym znajdują się olejki (fitosterole) zawierające estry linalolu, kwasy polifenolowe, ftalidy, alfa-terpineol, pinen, związki kumarynowe oraz pochodne beta-sitosterolu. Olejek z korzenia lubczyku można znaleźć w wielu preparatach farmaceutycznych, głównie w tych używanych w celu uzyskania działania moczopędnego i rozkurczowego, a także w leczeniu wzdęć i niestrawności.

Lubczyk ogrodowy wpływa również na obniżanie poziomu złego cholesterolu, a co za tym idzie, chroni przed chorobami serca. Ponadto składniki zawarte w lubczyku pozytywnie wpływają na skórę, pomagają oczyścić organizm z toksyn, przyspieszają przemianę materii oraz zapobiegają chorobom prostaty.

Lubczyk – do czego można dodawać?

Świeże liście lubczyku można dodawać do rosołu i wszelkich zup gotowanych na bulionie, a także sosów i surówek. Suszony lubczyk jest dodawany do mieszanek przypraw, kostek bulionowych i zup błyskawicznych i popularnej maggi, jednak świetnie sprawdzi się jako samodzielna przyprawa. Zarówno świeże, jak i suszone liście lubczyku dobrze komponują się z mięsem i owocami morza.

W niektórych regionach Polski niezwykle popularna jest nalewka z lubczyku zwana kordiałem. Trunek ten robi się z nasion lubczyku lub sproszkowanego korzenia rośliny, które po prostu zalewa się spirytusem. Nalewka z lubczyku nie jest jednak napojem przeznaczonym jako poczęstunek dla gości na przyjęciu, a lekiem (według tradycyjnej medycyny ludowej) na schorzenia układu krążenia.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na dziś. Czwartek 17.07 przyniesie chmury w całej Polsce. W niektórych regionach kraju popada tylko przelotnie, w innych możliwe są burze. Termometry pokażą maksymalnie od 18 do 22 stopni.

Pogoda na dziś - czwartek, 17 lipca. Niebo nad Polską spowiją chmury

Pogoda na dziś - czwartek, 17 lipca. Niebo nad Polską spowiją chmury

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni nie dadzą nam wytchnienia od opadów deszczu, w wielu regionach będzie się też błyskać. Po weekendzie, za sprawą napływającego znad Afryki powietrza, temperatura wzrośnie do 30 stopni.

Wróci upał. A co z deszczem i burzami?

Wróci upał. A co z deszczem i burzami?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym deszczem, który spaść ma w czasie burz. Alarmy obowiązują na północy i południu kraju.

Pomarańczowe i żółte alarmy w części kraju. IMGW ostrzega

Pomarańczowe i żółte alarmy w części kraju. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Mieszkańcy okolic góry Skarfjellet w środkowej Norwegii żyją w niepewności z powodu jej niepokojąco wysokiej aktywności. Służby monitorują sytuację, a władze wydały ostrzeżenia dla turystów i wspinaczy.

Góra zaczęła się szybko "poruszać". Mieszkańcy zaniepokojeni

Góra zaczęła się szybko "poruszać". Mieszkańcy zaniepokojeni

Źródło:
Reuters

Ulewne deszcze doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego w Nowym Jorku. Na jednej ze stacji metra położonych na Manhattanie powstał gejzer. Eric Adams, burmistrz miasta, powiedział, że nie przypomina sobie tak obfitych opadów.

Gejzer na stacji metra. "Powrót do domu zajął mi ponad dwie godziny"

Gejzer na stacji metra. "Powrót do domu zajął mi ponad dwie godziny"

Źródło:
CNN, Reuters

Ulewne deszcze dały się we znaki mieszkańcom Pomorza i Podlasia. Na Kontakt24 dostaliśmy nagranie, na którym pokazane są intensywne opady deszczu w Augustowie. Podobna sytuacja miała miejsce w Słupsku i jego okolicach.

Mocno pada. Zalane piwnice

Mocno pada. Zalane piwnice

Źródło:
tvnmeteo.pl

Samolot ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądował w Kolonii, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Astronautów ESA. Polak we wtorek wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie pracował w ramach misji kosmicznej Axiom-4. Teraz astronautę czekają badania lekarskie i proces adaptacji do ziemskich warunków.

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Finlandię nawiedziły upały. Gorąco jest nie tylko na południu kraju, ale również na północy, w tym w Rovaniemi, które znane jest jako miejsce zamieszkania Świętego Mikołaja.

Upały nawet w domu Świętego Mikołaja

Upały nawet w domu Świętego Mikołaja

Źródło:
Reuters

W południowo-zachodniej Islandii doszło do erupcji wulkanu Sundhnukur na półwyspie Reykjanes. Miejscowe służby ewakuowały mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów wypoczywających w kurortach. To już dziewiąty wybuch tego wulkanu od grudnia 2023 roku.

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Źródło:
Reuters, The Mirror

Dwa potężne pożary lasów spustoszyły prowincje w północno-zachodniej Turcji, zmuszając setki mieszkańców do ewakuacji i mobilizując służby ratunkowe. To kolejny dramatyczny epizod tegorocznego lata.

Dwa duże pożary w Turcji. Zarządzono ewakuacje

Dwa duże pożary w Turcji. Zarządzono ewakuacje

Źródło:
Reuters

Wtorek to kolejny burzowy dzień w Polsce. W województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim zaobserwowano leje kondensacyjne, czyli zalążki trąb powietrznych.

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Aktualizacja:
Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz

W poniedziałek wschodnie stany USA nawiedziły silne opady, które wywołały powodzie. Woda pochłonęła życie co najmniej dwóch osób. Mieszkańcy i służby oceniają skalę zniszczeń i sprzątają po przejściu żywiołu.

"To było trochę postapokaliptyczne"

"To było trochę postapokaliptyczne"

Źródło:
CNN, CBS News

Burze i przyniesione przez nie ulewy powodują szkody na południu kraju. W Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie) doszło do zalania drogi na odcinku kilku metrów, a na Opolszczyźnie żywioł uszkodził dach stodoły. Padało także w Szczecinie.

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Zalane drogi i uszkodzony dach. Skutki wtorkowych burz

Źródło:
Oława na Sygnale, TVN24

Sąd koronny w Newcastle skazał we wtorek Daniela Grahama i Adama Carruthersa na cztery lata i trzy miesiące więzienia za ścięcie 100-letniego jaworu, który pojawił się w filmie o przygodach Robin Hooda. Mężczyźni odpowiedzieli też za uszkodzenie muru Hadriana z II wieku naszej ery, wpisanego na listę UNESCO.

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Ścięli drzewo znane z "Robin Hooda". Idą do więzienia

Źródło:
PAP

Intensywne opady deszczu nawiedziły miasto Fuji w japońskiej prefekturze Shizuoka. Przyniesione przez burzę tropikalną Nari ulewy spowodowały lokalne powodzie i paraliż komunikacyjny. Służby ostrzegały przed osuwiskami.

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Zalane drogi, paraliż komunikacyjny. Pierwsza taka burza od niemal dekady

Źródło:
Reuters, NHK

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych na Czerwonej Rzece, będącej głównym dopływem Jangcy - podała państwowa agencja Xinhua. Cel? Ochrona środowiska. Jednocześnie jednak w innej części kraju Pekin rozpoczyna budowę nowej, największej na świecie zapory, która budzi ogromne obawy ekologów.

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Chiny zniszczyły 300 zapór wodnych

Źródło:
Xinhua, South China Morning Post, Financial Times, tvn24.pl

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna i kapsuła Dragon - taki widok mogliśmy podziwiać w nocy z poniedziałku na wtorek na polskim niebie. Na pokładzie statku kosmicznego znajduje się polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który we wtorek wróci z ISS na Ziemię. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Kapsuła Dragon nad Polską. Oglądaliście ostatni lot Sławosza

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Poniedziałek upływa w części kraju pod znakiem burz. W kilku miejscowościach pojawiły widać było groźnie wyglądający lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Lej kondensacyjny nad Polską

Lej kondensacyjny nad Polską

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przechodziły w poniedziałek nad częścią kraju. Towarzyszące im opady deszczu spowodowały, że podtopiło Suwałki, a w powiecie raciborskim zalana została trasa Pawłów-Maków. Na terenie Mazowsza spadł grad.

Suwałki popłynęły po ulewie

Suwałki popłynęły po ulewie

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt24

W niedalekiej odległości od gminy Nijar w andaluzyjskiej prowincji Almeria zatrzęsła się ziemia. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1930 roku, na szczęście - jak poinformowały lokalne władze - nie doprowadziło do poważniejszych szkód.

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Trzęsienie ziemi w Andaluzji. Było najsilniejsze od prawie 100 lat

Źródło:
ENEX

Największy znany fragment Marsa na Ziemi, nazwany NWA 16788, zostanie wystawiony na sprzedaż 16 lipca w domu aukcyjnym Sotheby's. To meteoryt, który znaleziony został dwa lata temu na Saharze. Spodziewa się, że cena sprzedaży wyniesie od 2 do 4 milionów dolarów.

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Największy znany fragment Marsa idzie na sprzedaż

Źródło:
CBS News, ABC news

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zbliża się do końca. W programie "Wstajesz i wiesz" reporter TVN24 BiS Hubert Kijek i Piotr Dziuban z firmy Creotech opowiadali o tym, jak będzie wyglądał powrót polskiego astronauty na Ziemię i tym, jakie są jego dalsze plany.

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Akademia astronautów, może nawet Księżyc. Co po powrocie z ISS?

Źródło:
TVN24, PAP

Góra lodowa zagraża portowi w niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii. Jak poinformował lokalny nadawca KNR, masa lodu znalazła się niebezpiecznie blisko zakładu przetwórstwa ryb i lokalnego sklepu. Służby monitorują sytuację na wypadek pęknięcia lodu.

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Góra lodowa utrudnia im pójście do sklepu

Źródło:
PAP

Turcja walczy z pożarami lasów. Ogień ponownie pojawił się w zachodniej części kraju, która płonęła jeszcze niecałe dwa tygodnie temu. Służby walczą z żywiołem z ziemi i powietrza.

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Ugasili śmiertelnie groźny pożar, po dwóch tygodniach ogień wrócił

Źródło:
Reuters, aa.com.tr