Krzewy i drzewa owocowe. Ekologiczne metody ochrony przed szkodnikami

Źródło:
bydgoszcz.pzd.pl
40 procent gatunków roślin może wyginąć ("Polska i Świat" TVN24)
40 procent gatunków roślin może wyginąć ("Polska i Świat" TVN24)"Polska i Świat" TVN24
wideo 2/3
40 procent gatunków roślin może wyginąć ("Polska i Świat" TVN24)"Polska i Świat" TVN24

Drzewa owocowe, zarówno w sadach, jak i w przydomowych ogródkach, często padają ofiarami szkodników. Jeśli zależy ci na ekologicznej uprawie owoców, postaw na środki ochrony przed szkodnikami, które nie zawierają chemii. Podpowiadamy, jakie ekologiczne metody ochrony przed szkodnikami są skuteczne i kiedy należy je stosować.

● Drzewa owocowe, m.in. jabłonie, śliwy, czereśnie i wiśnie, są łakomym kąskiem dla szkodników, które powodują choroby, gorszą jakość owoców i mniejsze plony.

● Nie musisz używać chemii, żeby zwalczać szkodniki krzewów i drzew owocowych.

● Wśród ekologicznych metod ochrony drzew owocowych przed szkodnikami znajdują się np. preparaty na bazie oleju parafinowego oraz opryski z wyciągów roślin, takich jak skrzyp polny czy czosnek.

Drzewa owocowe w ekologicznej uprawie

Drzewa owocowe dają mniej plonów, a owoce są gorszej jakości, jeśli zaatakowały je szkodniki. Jeśli nie chcemy używać chemicznych preparatów szkodnikobójczych w naszych sadach lub przydomowych ogrodach, zależy nam na smaczniejszych i zdrowszych owocach, pozostaje nam zastosowanie ekologicznych metod ochrony krzewów i drzew owocowych przed szkodnikami. Warto pamiętać, że chemiczne środki ochrony roślin szkodzą nie tylko niechcianym gościom, ale zabijają też pożyteczne owady, w tym pszczoły. Ekologiczną metodę dobieramy nie tylko do rodzaju atakującego drzewa szkodnika, ale też do pory roku, a nawet gatunku rośliny.

Drzewa owocowe: szkodniki atakujące uprawy

Szkodniki są dużym problemem w ekologicznej uprawie drzew owocowych, ponieważ dostępne środki do ich zwalczania są w większości oparte na chemii i niedozwolone w ogrodnictwie ekologicznym. Najbardziej zagrożone szkodnikami są jabłonie, wiśnie, śliwy i czereśnie.

W zależności od gatunku drzewa owocowego spustoszenie sieją m.in.:

chrząszcz kwieciak jabłkowiec – jego larwy uszkadzają pąki kwiatów jabłoni. Zwalcza się je ręcznie w trakcie kwitnienia - należy zerwać wszystkie uszkodzone pąki kwiatowe. Można też na początku czerwca założyć na pień drzewa tekturową opaskę, którą zdejmuje się po miesiącu i niszczy wraz z larwami; szpeciele/przędziorki - atakują jabłonie. Oprysk wykonuje się preparatami na bazie oleju parafinowego (na przedwiośniu), a w sezonie wegetacyjnym można używać preparatów siarkowych, które przy okazji chronią drzewa przed innymi chorobami. Warto też wprowadzić do sadu Dobroczynka gruszowca, który zwalcza nie tylko szpeciele, ale i przędziorki; mszyca jabłoniowa – uszkadza liście, pędy i zawiązki owocowe jabłoni. Mszyca jabłoniowa pojawia się wiosną i zasiedla wierzchołki pędów, osłabiając ich wzrost. Ekologiczne sposoby na te szkodniki to m.in. mydło ogrodnicze K 2 proc. z denaturatem 2 proc., roztwór z suszonego czosnku, wyciąg z czosnku; mszyca jabłoniowo-babkowa zasiedla wierzchołki pędów i liście jabłoni, uszkadzając pąki, kwiaty i zawiązki. Zwalcza się ją tak samo jak mszycę jabłoniową; bawełnica korówka żeruje na pędach, pniach, konarach oraz korzeniach jabłoni, osłabiając drzewo i narażając je na przemarznięcie zimą. Bawełnice zwalcza się tak samo jak mszyce żerujące na jabłoniach oraz przez usuwanie zainfekowanych pędów i konarów. owocówka jabłkóweczka to motyl, którego larwy uszkadzają owoce jabłoni. Robaczywieniu jabłek można zapobiec, używając środków dopuszczonych do stosowania w rolnictwie ekologicznym (np. Madex SC, Ecodian-CP VP) oraz zakładając na przełomie czerwca i lipca tekturowe opaski na drzewa. Po zbiorach opaski wraz z larwami trzeba zniszczyć, to samo dotyczy robaczywych jabłek; nasionnica trześniówka - jej larwy zasiedlają owoce wiśni i czereśni. Dorosłe osobniki wyłapuje się na żółte lepy, przeprowadza się też eksperymentalne na razie opryski z wyciągu z miodli indyjskiej i wywaru z drewna krzewu quassia amara; mszyca czereśniowa uszkadza liście i pędy czereśni oraz wiśni. Zwalcza się ją tak samo jak inne mszyce, koniecznie trzeba to robić wczesną wiosną. Jeśli drzewo zostanie zainfekowane dużą ilością mszycy czereśniowej, pozostaje tylko niszczenie pędów z koloniami szkodnika; mszyca śliwowo-trzcinowa żeruje na pędach i liściach śliwy, przenosi wirus PPV wywołujący szarkę (ospowatość śliwy). Zwalcza ją Mydło Ogrodnicze K z dodatkiem denaturatu tak jak w przypadku mszyc żerujących na jabłoniach.

Ekologiczne opryski drzew owocowych wczesną wiosną

Pierwsze opryski drzew owocowych przeprowadza się na przedwiośniu, gdy na drzewach pojawiają się pierwsze pąki. Ekologiczne środki na szkodniki, których możesz użyć wczesną wiosną, żeby ochronić swoje krzewy i drzewa owocowe to m.in. preparaty olejowe. Środki olejowe tworzą na powierzchni zaatakowanej przez szkodniki roślinę powłokę, która odcina im dostęp do tlenu. Szkodniki, w tym mszyce, przędziorki i miseczniki, duszą się i giną. Opryski tymi produktami wykonujemy od końca lutego do połowy marca, żeby zniszczyć zimujące stadia rozwoju szkodników. Wśród preparatów olejowych znajdziesz te na bazie oleju parafinowego, np. Promanal 60 EC, Treol 770 EC, ale też równie skuteczny środek na bazie jadalnego oleju rydzowego (Emulpar 940 EC). Tego ostatniego można też użyć w trakcie sezonu, kiedy drzewa owocują.

Ekologiczne opryski krzewów i drzew owocowych wiosną

Wiosną, kiedy drzewo ma już dobrze rozwinięte pąki liściowe, stosuje się opryski miedzianem. W uprawach ekologicznych można używać preparatu w płynie o nazwie Miedzian Extra 350 SC. Można go używać do ochrony jabłoni i grusz przeciw parchowi (oprysk stosuje się wtedy, gdy pojawiają się pierwsze liście) i zarazie ogniowej (gdy pękają pąki). Opryski miedzianem są też skutecznym sposobem ochrony drzew brzoskwini przed kędzierzawością liści i rakiem bakteryjnym (przed tym ostatnim oprysk miedzianem może uratować także morele).

Jesienne opryski ekologiczne drzew owocowych

Jesienią można wykonywać opryski miedzianem i 5 proc. roztworem mocznika. Oprysk miedzianem wykonuje się albo zanim liście opadną, albo zaraz po ich opadnięciu. Roztworem mocznika spryskuje się obficie drzewa jabłoni tuż przed opadnięciem wszystkich liści - trzeba jednak pamiętać, żeby spryskać też te już leżące na ziemi. Taki oprysk powinien uchronić jabłoń przed parchem.

Roślinne metody ochrony krzewów i drzew owocowych przed szkodnikami

Do ekologicznej ochrony drzew przed szkodnikami można też wykorzystywać właściwości niektórych roślin, np. skrzypu polnego, mniszka lekarskiego, czosnku, pokrzywy, krwawnika pospolitego, cebuli. Są bezpieczne w stosowaniu przez cały sezon. Sporządza się z nich odwary lub kompost, a działają nie tylko jako środki szkodniko- i bakteriobójcze, ale są też cennym nawozem dla drzew i krzewów.

jabłonie i grusze - oprysk ze skrzypu polnego przeciwdziała parchowi jabłoni, a z krwawnika - mączniakowi jabłoni. Wykonuje się go, gdy pokażą się pierwsze liście i powtarza w okresie rozwoju zawiązków owoców oraz w czasie ich wzrostu. czereśnie i wiśnie - wyciąg z krwawnika i odwar ze skrzypu polnego mogą zapobiec brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych. Stosuje się go, kiedy pąki kwiatowe są białe i powtarza w czasie kwitnienia. brzoskwinie - oprysk z krwawnika, pokrzywy lub skrzypu polnego należy wykonać w czasie kwitnienia brzoskwiń, żeby zapobiec kędzierzawości liści brzoskwiń.

Pamiętaj: ekologiczne opryski drzew owocowych, także te na bazie wyciągów z roślin, wymagają użycia odzieży ochronnej tak samo jak środki chemiczne.

Źródła: Polski Związek Działkowców z Bydgoszczy bydgoszcz.pzd.pl, zachodniopomorski ośrodek doradztwa rolniczego zodr.pl, Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy inhort.pl

Bibliografia: Danelski W.. "Ekologiczne metody zwalczania szkodników w sadach owocowych", Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, Barzkowice 2014, [dostęp online: 28.03.2022] Rozpara E. i in., "Metody ochrony przed szkodnikami i chorobami w uprawach ekologicznych", Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, Skierniewice 2013

Autorka/Autor:red.//am

Źródło: bydgoszcz.pzd.pl

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash

Pozostałe wiadomości

Polak był świadkiem jednego z tornad, które w sobotnią noc uderzyły w stan Nebraska. Pogoda zaskoczyła mężczyznę w drodze, co zmusiło go do poszukiwania schronienia na stacji benzynowej. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

Źródło:
Kontakt 24

Pogoda na majówkę 2024. Do Polski zmierza powietrze z południa, dzięki któremu przez kilka dni temperatura miejscami będzie przekraczać 25 stopni. Zrobi się gorąco, jednak zawita do nas także więcej chmur, z których część może okazać się burzowa. Sprawdź najnowszą szczegółową prognozę pogody na majówkę przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Niedźwiedzie mogą stanowić zagrożenie dla turystów, którzy planują wypoczynek w Bieszczadach. W kilku podkarpackich miejscowościach w tym roku dochodziło już do incydentów z udziałem tych ssaków. Jak tłumaczyli eksperci, wybudzone ze snu zimowego zwierzęta mogą być rozdrażnione.

W Bieszczadach łatwiej je spotkać niż jelenie. Leśnicy ostrzegają: mogą być rozdrażnione

W Bieszczadach łatwiej je spotkać niż jelenie. Leśnicy ostrzegają: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP

Trwa ocena szkód wyrządzonych przez tornada, jakie w sobotnią noc przeszły nad częścią Stanów Zjednoczonych. W miejscowości Minden w stanie Iowa żywioł zniszczył prawie połowę budynków. Mieszkańcy opowiadali, że niektóre domy zostały po prostu zmiecione z powierzchni ziemi.

Tornado rozszarpało pół miasta. "Dom całkowicie zniknął z powierzchni ziemi"

Tornado rozszarpało pół miasta. "Dom całkowicie zniknął z powierzchni ziemi"

Źródło:
PAP, Reuters, Des Moines Register

Trąba powietrzna przeszła nad chińskim Kantonem, przyczyniając się do śmierci co najmniej pięciu osób. Jak podały lokalne media, żywioł uszkodził ponad 140 budynków. Prowincja Guangzhou, w której leży miasto, jest od ponad tygodnia nawiedzana przez burze z ulewami.

Uderzył wiatr, zaczęły sypać się iskry

Uderzył wiatr, zaczęły sypać się iskry

Źródło:
PAP, CNN, Xinhua

IMGW ostrzega przed zagrożeniami meteorologicznymi. W południowej Polsce obowiązują alarmy przed roztopami, które utrzymają się nawet do środy. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

Alarmy IMGW. Sprawdź, gdzie należy uważać

Alarmy IMGW. Sprawdź, gdzie należy uważać

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Niedziela w całym kraju zapowiada się pogodnie. Na termometrach zobaczymy od 20 do 24 stopni. Lokalnie może powiać silniejszy wiatr.

Pogoda na dziś - niedziela 28.04. To będzie ciepły i pogodny, ale miejscami wietrzny dzień

Pogoda na dziś - niedziela 28.04. To będzie ciepły i pogodny, ale miejscami wietrzny dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trwa akcja poszukiwawcza ludzi, którzy próbowali przekroczyć ciężarówką wezbraną rzekę Kwa Muswii na południu Kenii. Do tej pory znaleziono 11 żywych osób i siedem martwych.

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Bogocie, stolicy Kolumbii, w domu mieszka rodzina z ponad 20 krowami. Warunki, w jakich są przetrzymywane, pozostawiają wiele do życzenia. Sprawą zainteresowały się lokalne władze oraz organizacje ochrony praw zwierząt.

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Źródło:
noticiascaracol.com, El Pais, tvnmeteo.pl

Brytyjski turysta został zaatakowany przez rekina w Trynidadzie i Tobago - poinformowały w sobotę brytyjskie media. 64-letni mężczyzna przebywa na oddziale intensywnej terapii. Do ataku doszło zaledwie 10 metrów od brzegu.

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Źródło:
BBC, PAP

W ciągu ostatnich lat narażenie antarktycznej fauny i flory na szkodliwe działanie promieni słonecznych wzrosło - donosi międzynarodowy zespół naukowców, dodając, że zwierzęta i rośliny muszą sobie z tym zagrożeniem radzić. Wszystko przez dziurę ozonową, która potrafi niezwykle długo utrzymywać się nad najzimniejszym kontynentem.

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Źródło:
nature.com, BBC

Wysoce zjadliwego wirusa ptasiej grypy (HPAI) wykryto u delfina butlonosego z Florydy. Jest to pierwszy taki udokumentowany przypadek - donoszą naukowcy z University of Florida.

Ptasia grypa po raz pierwszy wykryta u delfina

Ptasia grypa po raz pierwszy wykryta u delfina

Źródło:
phys.org

Dwuletniej orce, uwięzionej od miesiąca w zatoce wyspy Vancouver, udało się samodzielnie pokonać piaszczystą płyciznę dzielącą zatokę od otwartych wód Pacyfiku - przekazały w piątek kanadyjskie media. Akcja ratunkowa ssaka morskiego trwała od początku kwietnia.

W zatoce była uwięziona od miesiąca. Młoda orka wypłynęła na otwarte wody Pacyfiku

W zatoce była uwięziona od miesiąca. Młoda orka wypłynęła na otwarte wody Pacyfiku

Źródło:
AP News, PAP, The Guardian

W Szwajcarii trwa wielkie odśnieżanie zamkniętych na okres zimowy alpejskich dróg. W kantonie Gryzonia rozpoczęło się udrażnianie przełęczy San Bernardino. Praca jest niełatwa - operatorzy sprzętu muszą uważać między innymi na schodzące lawiny.

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Źródło:
fm1today.ch

Fala upałów nawiedziła południowe i wschodnie Indie. W czwartek temperatura wzrosła miejscami powyżej 40 stopni Celsjusza. Nie zniechęciło to jednak obywateli głosujących w wyborach, które obecnie odbywają się w części dotkniętych przez upały regionów.

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Ruszyli do urn w czterdziestostopniowym upale

Źródło:
Reuters, CNN, IMD

Emocje kur domowych można wyczytać z ich... skóry. Jak pokazało badanie przeprowadzone przez francuskich naukowców, zwierzęta te czerwienieją, znajdując się w pewnych sytuacjach. Odkrycie może pomóc nam oceniać, w jakim stanie psychofizycznym są zwierzęta, co jest szczególnie ważne dla dobrostanu gatunków hodowlanych.

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Źródło:
INRAE

Należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda ExoMars Trace Gas sfotografowała powierzchnię Czerwonej Planety. Na zdjęciu widać coś na kształt chmary pająków.

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Źródło:
ESA,cbsnews.com

Dynamicznie zmieniająca się pogoda zepsuła początek sezonu szparagowego w Polsce. - Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce - powiedział prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga Marian Jakobsze.

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

Źródło:
PAP

Wysoko w Tatrach panuje jeszcze zimowa aura. Na Kasprowym Wierchu leżą 93 centymetry śniegu. - Takich warunków narciarskich pod koniec kwietnia to chyba jeszcze nie było - powiedział Maciej Stasiński, reporter TVN24.

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

Źródło:
TVN24, TPN, TOPR

Ponad dwumetrowy krokodyl spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego zginęły trzy osoby - dwóch mężczyzn i kobieta. Jak podają lokalne media, gad wbiegł po zmroku na drogę położoną na obrzeżach miasta Culiacan w stanie Sinaloa w zachodnim Meksyku.

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Źródło:
PAP, losnoticieristas.com

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters