Ląduje w filiżance wielu z nas każdego dnia, a niektórzy nie wyobrażają sobie bez niej poranka. Badacze z Uniwersytetu w Buffalo, którzy przyjrzeli się przeszłości kawy, ustalili właśnie, że jej najpopularniejszy gatunek zaczął pojawiać się na pierwszych krzewach już ponad pół miliona lat temu.
Biolodzy, wykorzystując geny krzewów kawowych z całego świata, stworzyli drzewo genealogiczne najpopularniejszego gatunku kawy na świecie. Ustalono, że kawa arabska (Coffeea arabica) pojawiła się na świecie około 600 tysięcy lat temu w lasach Etiopii w wyniku naturalnej krzyżówki dwóch innych gatunków kawy, czyli - jak podkreślił Victor Albert, biolog z Uniwersytetu w Buffalo - "bez jakiejkolwiek interwencji człowieka".
Naukowcy, aby zbadać przeszłość kawy, przeanalizowali genomy między innymi drugiego popularnego gatunku kawy - robusty, nazywanej też kawą kongijską (Coffea canephora) oraz 30 innych roślin, w tym próbkę z XVIII wieku z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, którą szwedzki przyrodnik Karol Linneusz użył przy oznaczeniu botanicznym rośliny.
Dzikie gatunki kawy pochodzą z Etiopii, ale za prekursora produkcji kawy uważa się Jemen, gdzie ziarna była palone, mielone i sprzedawane już w XIV wieku.
Delikatniejsza w smaku i podatna na zmiany klimatu
Arabica, charakteryzująca się słodkim i delikatnym smakiem, stanowi obecnie 60-70 procent światowego rynku kawy, a pozostała część należy do robusty, która ma mocniejszy, bardziej gorzki smak i zawiera większe stężenie kofeiny. Arabica jest bardziej wymagająca w uprawie, jest bowiem bardziej podatna na szkodniki, zmiany klimatyczne i choroby.
- Badania dotyczące tego, w jaki sposób powstał gatunek kawy arabskiej, pomogą w przyszłości w stworzeniu skutecznych preparatów do ochrony upraw - zaznaczył biolog Fabian Echeverria-Beirute z Texas A&M University, który był zaangażowany w badania.
Artykuł na temat badań został opublikowany 15 kwietnia w czasopiśmie naukowym "Nature Genetics".
Źródło: PAP, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock