Karta wędkarska jest w Polsce niezbędnym dokumentem amatorów łowienia ryb. Jej brak i nielegalny połów ryb może wiązać się z otrzymaniem wysokiego mandatu. Aby zdobyć kartę wędkarską, należy mieć ukończone 14 lat i zdać egzamin ze znajomości zasad i warunków ochrony i połowu ryb.
● Zasady i warunki połowu ryb w powierzchniowych wodach śródlądowych reguluje Ustawa z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym. ● Do amatorskiego połowu ryb uprawniona jest osoba posiadająca kartę wędkarską lub kartę łowiectwa podwodnego. ● Jeżeli połów ryb odbywa się w wodach uprawnionego do rybactwa, osoba ta musi posiadać również stosowne pozwolenie na połów.
Ustawa o rybactwie śródlądowym jednoznacznie stwierdza, że karta wędkarska jest w Polsce niezbędnym dokumentem amatorów łowienia ryb. Brak karty wędkarskiej i nielegalny połów ryb może wiązać się z otrzymaniem wysokiego mandatu.
Z obowiązku posiadania dokumentu zwolnione są poławiające ryby osoby, które nie ukończyły 14 lat. Z tym że mogą one uprawiać amatorski połów ryb wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej posiadającej taką kartę.
Karta wędkarska – jak wyrobić?
Amatorski połów ryb może uprawiać osoba posiadająca dokument uprawniający do takiego połowu: kartę wędkarską lub kartę łowiectwa podwodnego, a jeżeli połów ryb odbywa się w wodach uprawnionego do rybactwa – posiadająca ponadto jego zezwolenie.
Ustawa o rybactwie śródlądowym podpowiada, jak wyrobić kartę wędkarską. Aby zdobyć kartę wędkarską, należy mieć ukończone 14 lat i zdać egzamin ze znajomości zasad i warunków ochrony i połowu ryb. Należy udać się do najbliższego Koła lub Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego, właściwego dla miejsca zamieszkania osoby zdającej. Po pozytywnym wyniku egzaminu kartę wędkarską wydaje starosta właściwy ze miejsce zamieszkania zainteresowanej osoby.
Ile kosztuje karta wędkarska?
Opłata związana z wydaniem karty wędkarskiej wynosi około 30 złotych, koszt może się nieco różnić w poszczególnych powiatach. Przyjmuje się, że cena powinna odpowiadać kosztom wydania karty. Do tego należy doliczyć opłatę urzędową (10 zł) oraz cenę znaczków skarbowych.
Karta wędkarska online
Czy można wyrobić kartę wędkarską przez Internet? Niestety nie, karty wędkarskiej nie można wyrobić przez Internet. Do egzaminu można podejść wyłącznie w trybie stacjonarnym w siedzibie Koła lub Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego, właściwego dla miejsca zamieszkania osoby zdającej. Przez Internet można natomiast wnieść opłatę za wydanie karty.
Zezwolenie na połów ryb
Żeby móc prowadzić połów na konkretnej wodzie, trzeba uzyskać odpowiednie pozwolenie. Każde z województw ma wytyczone konkretne obszary, których dotyczy pozwolenie. Pozwolenie można zdobyć składając wniosek do właściwego organu, można to zrobić online. Dokonując opłaty np. w PZW Okręg Mazowiecki, otrzymasz e-zezwolenie PZW do połowu w określonym okręgu warszawskim. Jeśli interesuje cię inny okręg, możesz wykupić e-zezwolenie w innym PZW, np. w PZW w Olsztynie.
Stawy hodowlane – zezwolenie
Jeśli wybierasz się na staw hodowlany, prawdopodobnie będziesz musiał ponieść dodatkową opłatę za pozwolenie na wędkowanie na danej wodzie. Oprócz tego kolejnym kosztem, który należy ponieść w związku z wędkowaniem w stawie, jest opłata za wyłowione ryby. Jeśli nie chcesz swoich zdobyczy zabierać ze sobą, możesz je wypuścić do wody.
Łowiska karpiowe w Polsce
W Polsce najpopularniejszym rodzajem łowiska jest łowisko karpiowe. Karpie to ryby konsumpcyjne, które pływają w słodkowodnych akwenach. Należą do najbardziej popularnych ryb poławianych w Polsce. Popyt na ten gatunek jest bardzo duży.
Źródło: ISAP, PZW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock