Kapturnice to rośliny mięsożerne, które mają bardzo efektowne kielichy. Dla owadów są śmiertelnym niebezpieczeństwem, ale mogą być piękną ozdobą domu lub balkonu.
● Kapturnice wabią owady nektarem. ● Różne gatunki kapturnic mają zupełnie różne kolory. ● Kapturnice naturalnie rosną na bagnach Ameryki Północnej.
Rośliny owadożerne – kapturnica
W bagnistych rejonach Ameryki Północnej żyje naturalnie mięsożerna roślina o nazwie kapturnica (Sarracenia). Jej liście, a w zasadzie ogonki liści, przekształcone są w worki, a blaszka jest wieczkiem, która je przykrywa. We wnętrzu worka kapturnicy czerwonej najczęściej znajduje się woda deszczowa, u innych gatunków w worku jest płyn pochodzący z gruczołów.
Kapturnice to wyjątkowo atrakcyjne wizualnie rośliny owadożerne. Ich dolna część często jest zielona, a górna przybiera kolor czerwony. U góry zobaczyć można również kolorowe żyłki. Owady wabione są słodką cieczą, która znajduje się przy górnej krawędzi. Te, które nie latają, wchodzą po ściance kapturnic i na jej krawędzi ześlizgują się do wnętrza woreczka. Jeżeli kapturnica ma wieczko, to owad nie jest w stanie opuścić pułapki.
Ofiary kapturnicy powoli umierają w płynie znajdującym się w worku. Później zaczynają się rozkładać, a płyn, który z nich powstaje, powoli wsiąka przez ścianki w głąb rośliny.
Popularne gatunki kapturnicy:
– kapturnica purpurowa – jej dzbanki rosną bardziej poziomo; nie ma kapturka, który chroni worek przed deszczem – kapturnica papuzia – jej dzbanki niektórym przypominają wyglądem głowy papug, – kapturnica białolistna – koniec liścia jest pięknie zabarwiony na biało, więc dobrze widać żyłki, – kapturnica żółta – liść ma intensywnie żółty kolor i dorasta do ponad metra wysokości.
Kapturnica – uprawa
Kapturnice warto posadzić na dobrze przepuszczalnym podłożu. Może to być kwaśny torf wymieszany ze żwirkiem kwarcowym lub piaskiem. Rośliny te podlewa się wodą destylowaną lub demineralizowaną. Nie należy wlewać wody bezpośrednio do doniczki, tylko do podstawki.
Najlepszym stanowiskiem dla kapturnicy będzie południowe okno. Jeżeli nie zapewni się jej odpowiedniej ilości światła, nie nabierze pięknych kolorów.
Kiedy roślina zaczyna marnieć, a jej pułapki wyrastają bardzo sporadycznie, to można podejrzewać, że kapturnica chce przejść w sen zimowy. Podczas zimowania kapturnica potrzebuje niższej temperatury, mniejszej ilości światła i delikatnie wilgotnego podłoża. Zimowanie kończy się zwykle wiosną, kiedy zaczynają pojawiać się nowe liście.
Kapturnica – gdzie można kupić?
Różne gatunki kapturnic można kupić w sklepach ogrodniczych. Warto jednak zainteresować się ofertą sklepów zajmujących się roślinami mięsożernymi. Ceny za kłącze zaczynają się już od kilkunastu złotych.
Kapturnica – nie tylko roślina
Pod nazwą kapturnica kryje się również papuga o pięknym upierzeniu. Z wierzchu jest zielona, a brzuch ma niebiesko-czerwony. Co ciekawe, jest to papuga, która stroszy pióra na głowie. Kapturnica trędownikówka to natomiast gatunek motyla z rodziny sówkowatych.
Źródło: swiat-owadozernych.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock