Jeden z mieszkańców Kanady uchwycił na nagraniu pływające po tafli jeziora Ontario grube płaty lodu, przypominające naleśniki. To krążki lodowe, jedna z form lodu pływającego.
W poniedziałek (7 lutego) jeden z mieszkańców Kanady uchwycił na nagraniu zjawisko, w którym kawałki lodu tworzyły zamarznięte dyski, unoszące się na powierzchni jeziora Ontario. To krążki lodowe (ang. ice pancakes), nazywane też lodem plackowym, zjawisko stanowiące etap zamarzania rzeki lub zbiornika wodnego. Jest to jedna z form lodu pływającego.
Jak powstają krążki lodowe
Krążki lodowe to płyty lodu o średnicy od 30 centymetrów do trzech metrów i grubości do 10 cm. Na skutek zderzania się płytek o siebie ich kształt jest przeważnie okrągły. Przy słabym falowaniu na wodzie tworzą się z zamarzania śniegu lub poprzez kruszenie szkła lodowego lub lodu świeżego, zwanego niłasem.
Jeżeli falowanie jest silne, krążki mogą powstawać także na skutek łamania lodu szarego (śniegolodu). Mogą tworzyć się także na pewnej głębokości i wypływać na powierzchnię.
Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl