Kalatea - rusza liśćmi, jest bezpieczna dla kotów i kwitnie wiosną. Jak o nią dbać?

Źródło:
TVNmeteo
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinach
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinachtvnmeteo.pl
wideo 2/3
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinachtvnmeteo.pl

Kalatea to tropikalna roślina, która niewątpliwie jest piękną ozdobą pomieszczenia. Trzeba jednak pamiętać, że jest ona dość trudna w uprawie i wymaga zaangażowania. Gatunki i odmiany tej rośliny są na tyle niezwykłe, że mimo wszystko warto poświęcić swój czas na jej pielęgnację.

● Kalatea jest rośliną bezpieczną dla kotów. ● Pamiętaj, żeby nie stawiać kalatei w przeciągu. ● Roślina ta lubi wysoką wilgotność powietrza.

Kalatea (Calathea) nazywana jest również ostrzeszynem i należy do rodziny marantowatych. Roślina ta pochodzi z lasów deszczowych rosnących w Ameryce Południowej i Środkowej. 

W całym rodzaju wyróżnia się około 300 gatunków. Część z nich uprawiana jest jako rośliny ozdobne. Jest to bowiem roślina, która wygląda bardzo ciekawie - ma duże liście, które są owalne lub podłużne, niektóre mają plamy, inne są prążkowane. Zdarzają się gatunki, które mają liście zabarwione na purpurowo czy różowo. 

Czy kalatea kwitnie? Tak, kwitnie wiosną i latem.

Czy kalatea jest bezpieczna dla kotów? Tak, jest to roślina bezpieczna dla zwierząt.

Bardzo ciekawe jest to, że kalatea dość łatwo rusza swoimi liśćmi. W nocy liście ułożone są niemal pionowo, a gdy poczuje światło słoneczne, liście układają się prawie poziomo. Niektórzy mówią, że kalatea w ten sposób się modli.

ZOBACZ >> Żywe kamienie szczęścia. Lithops - uprawa, nasiona, sadzonki

Calathea - uprawa

Od razu trzeba zaznaczyć, że nie jest to roślina łatwa w uprawie. Lubi stanowiska jasne, ale nie takie, gdzie bezpośrednio padają promienie słoneczne. Ziemia powinna być przepuszczalna i kwaśna, może być torfowa. Kalatea potrzebuje też stałej, dość ciepłej temperatury przez cały rok. Pamiętaj - kalatea bardzo nie lubi przeciągów

Jak podlewać kalateę? Umiarkowanie, ale należy zachować wysoką wilgotność powietrza w pomieszczeniu, a liście zraszać miękką wodą. Co dwa tygodnie kalateę warto nawozić nawozem do roślin zielonych.

KalateaShutterstock

Calathea - ciekawe odmiany

Calathea rufibarba - Kalatea falistolistna Ma bardzo ciekawe zielono-bordowe ubarwienie i lekko faliste liście. Jest to gatunek, który może dorastać do około metra wysokości. Nazywana jest kalateą aksamitną, ponieważ przez małe włoski na liściach i łodygach jest bardzo aksamitna w dotyku.

Calathea warscewiczii Gatunek ten ma duże aksamitne liście, które od spodu są bordowe. Uważany jest za jeden z piękniejszych gatunków z tej rodziny. Dorasta do około metra wysokości. Jest to jednak roślina wymagająca. Przede wszystkim lubi wysoką wilgotność powietrza - około 70 procent.

Kalatea Makoya Jest to nieco niższy gatunek, który dorasta do około 60 centymetrów. Ma też owalne liście, które wznoszą się do góry. Na liściach zobaczyć można wyraźne żyłki i efektowny wzór zbudowany z ciemnozielonych plam. Spód liścia jest fioletowo-czerwony.

Calathea crocata - Kalatea żółtokwiatowa Liście tego gatunku są gładkie, jajowate i ciemnozielone, od spodu purpurowe. To, co jest jednak najważniejsze, to fakt, że może pochwalić się wysokimi, pomarańczowymi kwiatostanami.

Calathea leopardina Ma intensywnie zielone liście, które wydają się niezwykle soczyste. Ten gatunek daje jasno do zrozumienia, że jest rośliną tropikalną. 

Calathea maui queen To wysoka odmiana z owalnymi, ciemnozielonymi liśćmi. Przez środek liści biegnie jasny wzór, który nadaje tej roślinie charakterystyczny wygląd.

Kalatea triostar Jest to roślina, która wyjątkowo mocno przyciąga wzrok i będzie niezwykłą ozdobą wnętrza. Jej podłużne liście mienią się wieloma kolorami - zielenią, bielą, czerwienią i różem. Na zielonych liściach pojawiają się bowiem różne smugi, przypominające rozlaną farbę.

Calathea ornata Sanderiana Odmiana o nazwie Sanderiana ma piękne ubarwienie liści - ciemnozielone z różowymi paskami, które wyglądają jakby ktoś je malował pędzlem. 

Calathea roseopicta - Kalatea różowokropkowana Kolejna odmiana o niezwykłej barwie liści. Dorasta do około pół metra wysokości. Jej liście są zielone po obwodzie, a w środku różowe. 

Maranta Alternatywą dla kalatei może być maranta. Jedną z ciekawszych, ale też rzadkich odmian maranty, jest “Lemon Lime”. Na jej liściach zobaczyć można tuż przy głównym nerwie limonkowe przebarwienie. Popularniejszą odmianą maranty jest Maranta leuconeura Kerchoveana. Na jej liściach zobaczyć można ciemne plam, które tworzą ciekawe wzory.

Calathea - choroby

Najczęstszymi chorobami, które atakują kalatee, są fuzaryjna plamistość liści i fuzaryjna zgnilizna korzeni i pędu. W przypadku plamistości najczęściej na brzegach liści zaczynają pojawiać się brązowe plamy z żółtymi obwódkami. Jeżeli zauważysz takie objawy, usuń chore liście i zastosuj odpowiedni preparat.

Zgnilizna natomiast objawia się więdnącymi, brązowiejącymi i uschniętymi liśćmi. Aby uniknąć tej choroby nie należy nadmiernie podlewać rośliny.

Kalatea - gdzie kupić?

Dorosłe rośliny z różnych gatunków znajdziesz na pewno w sklepach ogrodniczych - stacjonarnych oraz internetowych. Możesz też zaopatrzyć się w niewielkie sadzonki, które samodzielnie wyhodujesz.

ZOBACZ TEŻ >> Monstera – jak dbać o to tropikalne pnącze w domowych warunkach? Rośliny owadożerne - kapturnica, muchołówka, rosiczka i dzbanecznik

Ziemiórki - zwalczanie czarnych muszek w doniczce

Autorka/Autor:aw//mro

Źródło: TVNmeteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Boże Narodzenie. W święta aurę w Polsce ma kształtować silny i stabilny wyż. Czeka nas ochłodzenie. Ale czy ośrodek wysokiego ciśnienia przyniesie nam białe święta? Sprawdź w naszej najnowszej prognozie, czy gdzie pojawi się szansa na śnieg.

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Uwaga na trudne warunki pogodowe na Dolnym Śląsku. Na obszarach górskich w nocy zacznie intensywnie padać śnieg, a do tego będzie mocno wiać. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia.

Intensywne opady, zawieje i zamiecie. IMGW ostrzega

Intensywne opady, zawieje i zamiecie. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, jest tendencja do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

W sobotę 21 grudnia o godzinie 10.20 rozpoczęła się astronomiczna zima. Kalendarzową przywitamy dzień później. Na zimowym niebie będzie można zobaczyć różne gwiazdy i ciekawe zjawiska astronomiczne.

Rozpoczęła się astronomiczna zima

Rozpoczęła się astronomiczna zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Pogoda na dziś. Sobota 21.12 okaże się chłodnym, raczej ponurym dniem. W większości regionów niepotrzebne będą nam parasole, ale we znaki może dać się silniejszy wiatr. Termometry pokażą od 2 do 6 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota 21.12. Chłodno i pochmurno, miejscami silniej powieje

Pogoda na dziś - sobota 21.12. Chłodno i pochmurno, miejscami silniej powieje

Źródło:
tvnmeteo.pl

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online

Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Źródło:
G1 Globo, Folha do Leste

Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Źródło:
CNN, ICP

Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Źródło:
The Guardian, gov.uk, independent.co.uk

Od czwartku na północy Hiszpanii bardzo silnie wieje. Na samym wybrzeżu odnotowano porywy przekraczające 100 kilometrów na godzinę.

Wichury w Hiszpanii. Fale mogą sięgać sześciu metrów

Wichury w Hiszpanii. Fale mogą sięgać sześciu metrów

Źródło:
ENEX, eldiarioalerta.com, wetteronline.de

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii opisali w tym roku łącznie 172 nowych gatunków roślin i grzybów i wybrali z nich 10 najciekawszych. Części nowo odkrytych gatunków już nadano status zagrożonych. Jak podkreślają badacze, "trzeba się ścigać z czasem, aby zdążyć je wszystkie odnaleźć".

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

Źródło:
PAP, kew.org

Gdy my szykujemy się do zimy, na półkuli południowej zaczyna się lato. Mieszkańcy Chile mierzą się już z falą upałów. Temperatura znacząco przekracza 30 stopni Celsjusza.

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Z powodu ocieplenia warstwa lodu na tatrzańskich jeziorach, w tym na Morskim Oku, jest bardzo cienka. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują do turystów, aby nie wchodzili na zamarznięte stawy, ponieważ lód z łatwością może się załamać.

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

"Może dojść do tragedii". Apel do turystów

Źródło:
PAP

Sporo szczęścia miał kot z Massachusetts, który we wtorek znalazł się na środku zamarzniętego jeziora. W pewnym momencie pod zwierzakiem załamał się lód. Na pomoc ruszyli mu świadkowie, którzy wskoczyli do łódki i w ostatniej chwili wyciągnęli go z lodowatej wody.

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Lód pękł pod kotem. To, że żyje, jest "cudem od początku do końca"

Źródło:
CNN, Westford Animal Control

Skamieniałość mastodonta została znaleziona w przydomowym ogródku w stanie Nowy Jork. Prehistoryczne szczątki, w tym pełna szczęka, zachowały się w doskonałym stanie. To pierwsze takie znalezisko w tym regionie od ponad dekady.

Z ziemi w ogródku wystawały zęby. Należały do przodka słonia

Z ziemi w ogródku wystawały zęby. Należały do przodka słonia

Źródło:
New York State Museum, AMNH

Naukowcy obawiają się, że jeden najstarszych i największych gatunków żaby - Calyptocephallela gayi - znajdzie się niedługo na skraju wyginięcia. Z powodu zmian klimatu i działalności człowieka w niepokojącym tempie niszczone są jej siedliska.

Ta żaba przeżyła zagładę dinozaurów. Niebawem to jej może grozić wyginięcie

Ta żaba przeżyła zagładę dinozaurów. Niebawem to jej może grozić wyginięcie

Źródło:
Reuters, Boerenlandvogels

Do 16 wzrosła liczba ofiar potężnego trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło we wtorek Vanuatu na Oceanie Spokojnym. Na miejscu katastrofy nadal trwa akcja poszukiwawcza, ale z każdą godziną maleją szanse na odnalezienie ocalałych. Nad pogrążonym w chaosie krajem unosi się kolejne widmo kataklizmu. Znad Morza Koralowego w kierunku wyspy nadciąga układ niskiego ciśnienia, który w kolejnych dniach może przekształcić się w cyklon.

Widmo kolejnego kataklizmu w Vanuatu

Widmo kolejnego kataklizmu w Vanuatu

Źródło:
Reuters

Widok kalifornijskich wiewiórek ziemnych polujących na norniki i zjadających je wprawił w zdumienie grupę amerykańskich naukowców. Dotychczas drapieżne zachowania tych zwierząt były odnotowywane sporadycznie, bo główne składniki ich diety to orzechy, nasiona i zboża. Nietypowe zachowanie zauważono w trakcie badań na przełomie czerwca i lipca tego roku.

"Te badania radykalnie zmieniają nasze postrzeganie wiewiórek"

"Te badania radykalnie zmieniają nasze postrzeganie wiewiórek"

Źródło:
CNN, Cosmos Magazine, Journal of Ethology

Wysoka temperatura w grudniu sprzyja aktywności kleszczy, dlatego ten niebezpieczny pajęczak może znaleźć się na choince, którą przyniesiemy do domu. Warto przejrzeć swoje zwierzęta, aby sprawdzić czy nie złapały kleszcza, przebywając w pobliżu świątecznego drzewka.

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło

Źródło:
PAP

Renowacja budynku w Alkmaar na północy Holandii doprowadziła do niezwykłego odkrycia. Archeolodzy natrafili na podłogę wykonaną częściowo ze zwierzęcych kości.

Tajemnicza podłoga z kości odkryta w czasie renowacji budynku

Tajemnicza podłoga z kości odkryta w czasie renowacji budynku

Źródło:
alkmaar.nl

Potężne tornado przetoczyło się przez miasto Scotts Valley w amerykańskim stanie Kalifornia. Jego niszczycielską siłę widać na nagraniu uchwyconym przez kamerkę samochodową w ciężarówce.

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Tornado przewróciło ciężarówkę. Nagranie z wnętrza pojazdu

Źródło:
CNN

58-letni myśliwy zmarł po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź. Zwierzę zostało zastrzelone przez innego mężczyznę. Departament Zasobów Dzikiej Przyrody Wirginii "nie wnosi obecnie żadnych oskarżeń w związku z tym incydentem".

Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź

Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź

Źródło:
CBS News

Naukowcy z Politechniki Krakowskiej sprawdzili, jak zmienia się stężenie dioksyn w pyle zawieszonym PM10 w stolicy Małopolski w zależności od pory roku. Okazało się, że zimą mieszkańcy Krakowa wdychają więcej rakotwórczych związków niż latem. To pierwszy w kraju monitoring dioksyn na taką skalę.

Naukowcy: zimą mieszkańcy Krakowa wdychają więcej szkodliwych dioksyn

Naukowcy: zimą mieszkańcy Krakowa wdychają więcej szkodliwych dioksyn

Źródło:
PAP