Najnowsze

Monstera – jak dbać o to tropikalne pnącze w domowych warunkach?

Najnowsze

[object Object]
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?Shutterstock
wideo 2/5

Odnaleziono około 50 gatunków monstery, a w uprawie domowej największą popularnością cieszą się monstera dziurawa (Monstera deliciosa) i jej odmiana monstera Variegata oraz odmiany ozdobne monstery Adansona (Monstera adansonii) i monstery Madison (Monstera minima).

Monstera to roślina pochodząca z Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie naturalnie występuje w lasach tropikalnych jako nadrzewny epifit.

Monstera dziurawa ma charakterystyczne, duże liście, które z czasem stają się powycinane.

Najbardziej pożądanym przez hodowców gatunkiem monstery jest Variegata, której sadzonki są trudne do zdobycia i drogie.

Monstera dziurawa nie ma wysokich wymagań dotyczących uprawy, wystarczy zapewnić jej odpowiednie stanowisko oraz glebę.

Monstera kwitnie i owocuje, jednak zdarza się to niezwykle rzadko w warunkach domowych. Zawarte w liściach i niedojrzałych owocach soki monstery dziurawej są trujące.

Monstera Deliciosa i monstera Variegata – charakterystyka

Monstera dziurawa Deliciosa to zdecydowanie najchętniej uprawiana odmiana tej rośliny, która jest łatwo dostępna. Natomiast monstera Veriegata ma wręcz wartość kolekcjonerską, jest rzadko spotykana i trzeba za nią sporo zapłacić. Obie odmiany zachwycają okazałymi, dużymi liśćmi z charakterystycznymi wcięciami i dziurami, a różnią się jedynie ich zabarwieniem. Monstera dziurawa ma jednobarwne, ciemnozielone liście, podczas gdy monstera Variegata posiada na liściach bezchlorofilowe plamy w białym kolorze.

Monstera dziurawa rośnie bardzo powoli osiągając docelowo nawet trzy metry wysokości. Charakterystyczne dla tej rośliny są również liczne korzenie powietrzne, które umożliwiają jej pięcie się w górę.

Dorosłe monstery pięknie kwitną, a niekiedy wytwarzają jadalne owoce o smaku kwaśnego ananasa. Kwiaty monstery są w kształcie kolby, okryte białym liściem przykwiatowym, z których po roku, a nawet po 18 miesiącach dojrzeje owoc.

Monstera dziurawa – warunki uprawy i pielęgnacja. Jak dbać o Monsterę?

Monstera dziurawa nie jest rośliną wymagającą i trudną w uprawie. Wystarczy zapewnić jej odpowiednie stanowisko i podłoże oraz wiedzieć, jak często należy ją podlewać.

Kwiat monstera nie przepada za bezpośrednim nasłonecznieniem, dlatego najlepiej wybrać dla niej cieniste stanowisko. Wystawienie tej rośliny na słońce, zwłaszcza letnie, poskutkować może blaknięciem i przypaleniem liści, które są przecież największą jej ozdobą.

Podczas uprawy monstery dziurawej należy pamiętać, że jest to roślina pochodząca z lasów tropikalnych, a co za tym idzie uwielbia dużą wilgotność powietrza. W okresie letnim warto zatem zraszać monsterę miękką wodą dwa do trzech razy w ciągu tygodnia, a zimą raz w tygodniu. Kwiat montera będzie najlepiej się czuł w pomieszczeniu, w którym wilgotność powietrza będzie wynosiła minimum 50 proc., dlatego dobrze postawić obok niej nawilżacz powietrza. Innym rozwiązaniem zapewnienia tej roślinie doniczkowej wilgotności jest ustawienie donicy na podstawce wypełnionej keramzytem i wodą. Woda na podstawce nie powinna jednak dotykać dna donicy.

Jak podlewać monsterę?

Ta okazała roślina doniczkowa nie przepada też za nadmiarem wody, dlatego w ciepłych okresach w ciągu roku monsterę należy podlewać raz w tygodniu, a co trzy tygodnie wodę do podlewania można wzbogacić płynnym, wieloskładnikowym nawozem do roślin zielonych. Zimą roślinę wystarczy podlewać raz na dwa tygodnie.

Jaka ziemia do monstery?

Najlepszym podłożem dla monstery dziurawej będzie dobrze przepuszczalna ziemia do kwiatów doniczkowych, która będzie zapewniać umiarkowaną wilgotność. Gleba powinna zawierać kompost, perlit, keramzyt, torf lub piasek. Do utrzymania odpowiedniego poziomu wilgotności podłoża przyczynią się również włókna lub zrębki kokosowe. Aby zachęcić roślinę do zakwitnięcia należy zapewnić jej temperaturę około 24 st. Celsjusza.

Jak przesadzać monsterę dziurawą?

Młody kwiat monstery mierzący poniżej jednego metra należy przesadzać raz do roku (najlepiej w marcu lub kwietniu) przez około pierwsze dwa, trzy lata jego życia. Starsze monstery dziurawe nie muszą mieć zmienianej donicy ani wymienianego podłoża. Warto natomiast wczesną wiosną zdjąć górną warstwę gleby na głębokości około trzech centymetrów i podmienić ją na nową, bogatszą w składniki odżywcze. Nowa warstwa ziemi powinna dokładnie zakryć korzenie rośliny, a podlewanie po dosypaniu świeżej gleby należy wykonać po upływie 48 godzin.

Jak ukorzenić monsterę?

Rozmnażanie monstery dziurawej najprościej wykonać poprzez ukorzenianie w wodzie lub ziemi sadzonek wierzchołkowych. Sadzonki te pozyskuje się w wyniku odcięcia z części wierzchołkowej rośliny pod węzłem, czyli miejscem, z którego wyrastał liść. Powinny to być łodygi z trzema lub czterema liśćmi i korzeniem powietrznym. Do wytworzenia korzeni zarówno w wodzie, jak i w glebie, konieczna będzie wysoka temperatura (około 26-26 st. Celsjusza) oraz wysoka wilgotność powietrza.

Ile kosztuje monstera i gdzie ją kupić?

Monstera dziurawa Deliciosa dostępna jest w niemal każdym sklepie ogrodniczym, zarówno stacjonarnym, jak i internetowym. Cena małej sadzonki mierzącej średnio 12 cm wynosi około 12 zł. Dojrzalsze i bardziej dorodne kwiaty monstery o wysokości od 60 do 70 cm są warte koło 100 zł, a rośliny wysokie na dwa metry kosztują nawet 500 zł. Ceny trudniej osiągalnej odmiany monstery dziurawej – Variegaty zaczynają się od 500 zł za 35-centymetrową sadzonkę.

Czy monstera jest trująca?

Liście monstery, mimo że piękne, to są także niebezpieczne, gdyż zawierają związki szczawianu wapnia, które w kontakcie z ludzką skórą mogą powodować silne podrażnienia. Związek ten występuje również w niedojrzałych owocach monstery, dlatego można je spożywać wyłącznie wtedy, gdy są w pełni dojrzałe. Spożycie młodych owoców lub liści monstery dziurawej skutkować może zatruciem pokarmowym, czyli wymiotami i biegunką, które mogą prowadzić do odwodnienia organizmu.

Autor: msk//mro / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości