Wystarczy zaledwie 10 minut biegu o umiarkowanej intensywności, aby poprawić swoje funkcje poznawcze - wynika z nowego badania naukowców z Uniwersytetu Tsukuba. Jak twierdzą, dzięki temu dochodzi do zwiększonego przepływu krwi w korze przedczołowej mózgu.
Badania przeprowadzono na grupie 26 uczestników. Naukowcy przeanalizowali reakcje zachodzące przede wszystkim w ich korze przedczołowej (PFC) - części mózgu, która jest związana z funkcjami poznawczymi i kontrolą nastroju. Odkryli, że bieganie spowodowało zwiększony przepływ krwi w tym obszarze.
Najpierw sprawdzono wyniki po odpoczynku, a potem po 10 minutach biegu. W eksperymencie skorzystano także częściowo z testu mierzącego efekt Stroopa - a więc czasu reakcji przetwarzania mózgu, na przykład w doświadczeniu z napisanym czerwoną czcionką słowem "zielony". Uczestnik miał zaś podawać kolor liter, a nie po prostu odczytać słowo.
Okazało się, że po ćwiczeniach uczestnicy otrzymywali lepsze wyniki w testach reakcji i informowali, że są w lepszym nastroju. Był to jednak tylko dodatek do badań zwiększonego przepływu krwi obserwowanego w PFC.
- Eksperyment ten został poparty wynikami zbieżnych aktywacji w regionach kory przedczołowej, zaangażowanych w regulację nastroju - mówiła badaczka Chorphaka Damrongthai z Uniwersytetu Tsukuba w Japonii.
Jedna z najprostszych aktywności
W przypadku biegania dotychczas przeprowadzono niewiele analiz dotyczących konkretnych korzyści dla zdrowia psychicznego, jakie daje, w porównaniu z innymi rodzajami aktywności fizycznej, takimi jak na przykład jazda na rowerze. Tymczasem to jedna z najprostszych aktywności fizycznych, ponieważ nie wymaga żadnego specjalnego sprzętu ani treningów.
- Biorąc pod uwagę zakres czynności, takich jak koordynacja równowagi, ruchu i prędkości podczas biegu, logiczne jest, że nastąpi zwiększona aktywacja neuronów w korze przedczołowej. Dzięki temu korzystają także inne części mózgu - stwierdził biochemik Hideaki Soya z Uniwersytetu Tsukuba.
Ewolucja gatunku
Wiele funkcji w korze przedczołowej jest unikalnych dla ludzi. Ponieważ nie występują w mózgach innych zwierząt, naukowcy sugerują, że ich odkrycia mogą dać więcej informacji w kwestii naszej ewolucji jako gatunku.
To również kolejny dowód na to, że nie trzeba wykonywać wielu długotrwałych ćwiczeń, aby odczuć płynące z nich korzyści. Wcześniejsze badania wykazały wręcz, że krótkie zrywy aktywności fizycznej poprawiają koncentrację umysłową, stan serca i ogólny metabolizm.
- Wszystkie te wyniki potwierdzają naszą hipotezę, że przebieżka o umiarkowanej intensywności może wpłynąć na poprawę nastroju i wzmacnia funkcje poznawcze dzięki aktywacji kory przedczołowej - informują autorzy pracy.
Źródło: sciencealert.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock