Jak psy mogą pomóc w ochronie żółwi morskich?

Autor:
anw
Źródło:
phys.org
Żółwie morskie
Żółwie morskie
wideo 2/2
Żółwie morskie

Pewien mieszaniec ras terierów o imieniu Dory potrafi szybko zlokalizować jaja żółwi morskich, znajdujące się w gniazdach na plaży, na Florydzie. Robi to dużo sprawniej niż ludzie. Amerykańscy eksperci stwierdzili, że można wykorzystać inne wyszkolone psy tropiące do ochrony jaj tych morskich stworzeń, które uznawane są za zagrożone.

Wiele gatunków żółwi morskich (Cheloniidae) jest zagrożonych wyginięciem. Jedną z przyczyn zmniejszenia się ich populacji jest utrata terenów pod budowę gniazd. W ciągu ostatnich lat obrońcy przyrody z całego świata próbują chronić żółwie morskie poprzez ochronę ich jaj. Według ekspertów, tylko tak można zwiększyć ich szansę na przetrwanie. Biolodzy morscy, aby chronić jaja, najpierw muszę je znaleźć w gniazdach, co niestety nie jest łatwym zadaniem. Popularną metodą jest podążanie za śladami żółwia, który założył gniazdo. Ale nie zawsze te ślady prowadzą wprost do celu. Dlatego badacze z USA chcieli sprawdzić, jak wyszkolony pies odnajdzie się w tym zadaniu.

Psy tropiące jaja żółwi

Amerykańscy naukowcy (Rebekah Lindborg, Pepe Peruyero, Blair Witherington) w swoich badaniach opublikowanych 13 września na łamach czasopisma "PLOS ONE", wykorzystali psa o imieniu Dory do szukania gniazd żółwi morskich wzdłuż ośmiokilometrowego odcinka plaży Vero Beach na Florydzie.

Dory to bezpański pies, którego znaleziono na Florydzie. Jest mieszanką różnych ras terierów, które znane są z umiejętności tropienia stworzeń żyjących w ziemi. Po kilku miesiącach szkolenia Dory była gotowa do pomocy w szukaniu żółwich gniazd na plaży. Naukowcy sprawdzili, czy suczce uda się znaleźć ich więcej niż ludziom.

Okazało się, że Dory zlokalizowała 560 gniazd, podczas gdy ludzie znaleźli tylko 256, choć naukowcy przyznają, że suczka pracowała więcej dni. Mimo to uważają, że dużo lepiej wybierała miejsce do kopania w poszukiwaniu gniazda.

Zdaniem autorów publikacji psy tropiące mogą pomóc biologom w dużo szybszym i bardziej precyzyjnym znajdywaniu gniazd z jajami.

Żółwie morskie

Żółwie morskie kopią dołki w piasku nad brzegiem morza, aby zbudować sobie gniazda, w których składają jaja. Kiedy młode osobniki się wyklują, muszą następnie dostać się do morza. Czasami pokonanie tej odległości to prawdziwa walka o przetrwanie.

Małe żółwie morskie z gatunku KarettaShutterstock

Autor:anw

Źródło: phys.org

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości