TVN Meteo | Ciekawostki

Jak odpowietrzyć kaloryfer? Odpowietrzanie grzejnika krok po kroku

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
red.
"Oto minęły cztery lata i jesteśmy praktycznie w punkcie wyjścia"
"Oto minęły cztery lata i jesteśmy praktycznie w punkcie wyjścia"tvn24
wideo 2/4
tvn24"Oto minęły cztery lata i jesteśmy praktycznie w punkcie wyjścia"

Jak odpowietrzyć kaloryfer, jeśli słabo grzeje lub hałasuje? Jest to nieskomplikowana procedura, którą warto wykonać na początku każdego sezonu grzewczego i zawsze, kiedy istnieje podejrzenie, że grzejnik jest zapowietrzony. Kaloryfery zapowietrzają się przez kontakt z powietrzem w instalacjach otwartych, gdy są nieprawidłowo napełnione wodą lub elementy instalacji są nieszczelne. Podpowiadamy, jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny, łazienkowy i drabinkowy w łazience.

● Żeby odpowietrzyć kaloryfer, należy najpierw zakręcić zawór wody lub termostat. ● Odpowietrzany grzejnik powinien być zimny.  ● Inny sposób odpowietrzania kaloryferów stosuje się w przypadku grzejników z odpowietrznikiem ręcznym, a inny jeśli grzejnik nie ma odpowietrznika. ● Kaloryferów z automatycznym odpowietrznikiem nie trzeba odpowietrzać. ● Do odpowietrzenia grzejnika potrzebne są ręcznik lub szmatka, miska, płaski śrubokręt lub klucz nastawny albo specjalny klucz do odpowietrznika.

Jak odpowietrzyć kaloryfer?

Odpowietrzanie grzejników nie jest skomplikowane i nie wymaga specjalnych sprzętów. Żeby odpowietrzyć kaloryfer, należy zakręcić zawór wody. Najlepiej, żeby grzejnik był zimny. Pod kaloryfer stawiamy miskę, do której wypłynie woda z grzejnika. 

Sposób odpowietrzania kaloryfera zależy od jego rodzaju, choć zazwyczaj jest on podobny dla różnych typów grzejników. Różnice w odpowietrzaniu mogą zależeć też od tego, czy grzejnik ma zainstalowany odpowietrznik (zazwyczaj znajduje się na górze) i czy jest on ręczny, czy automatyczny.

Kaloryfer z ręcznym odpowietrznikiem odpowietrza się śrubokrętem płaskim, kluczem nastawnym lub kluczem dołączonym do fabrycznie zainstalowanego odpowietrznika.

Grzejnik z automatycznym odpowietrznikiem odpowietrza się sam, nie trzeba takiego kaloryfera odpowietrzać ręcznie.

Odpowietrzanie grzejników

Po co odpowietrza się grzejniki? Zapowietrzone grzeją nierównomiernie i nie pomaga zwiększanie temperatury na termostacie czy piecu. Zapowietrzony grzejnik nie tylko działa nieefektywnie, ale może też uszkodzić instalację grzewczą i skorodować. Jeśli słyszysz w grzejniku bulgotanie lub szumienie, to znak, że kaloryfer jest zapowietrzony. Odpowietrzanie grzejników przeprowadza się, by: - kaloryfer pracował wydajnie i dobrze ogrzewał pomieszczenie, - chronić instalację centralnego ogrzewania przed uszkodzeniem wskutek interakcji tlenu z żelazem w grzejnikach, - zniwelować hałas generowany przez kaloryfery (szumy, bulgotanie), - zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.

Odpowietrzanie kaloryfera trwa od kilku do kilkunastu minut w zależności od materiału, z którego wykonany jest grzejnik i od tego, czy ma zamontowany odpowietrznik. Przed rozpoczęciem odpowietrzania grzejnika, warto sprawdzić ciśnienie w instalacji i w razie potrzeby dopuścić wodę do ok. 1,2-1,4 atmosfery. Ułatwi to proces odpowietrzania kaloryfera.

Zapowietrzony kaloryfer - przyczyny

Grzejniki zapowietrzają się z kilku powodów: - powietrze znajduje się w grzejniku już od nowości i nie zostaje usunięte w wystarczającym stopniu przed uruchomieniem, - instalacja centralnego ogrzewania została nieprawidłowo napełniona wodą (wraz z powietrzem), - powietrze wytrąca się do grzejników z wody, - instalacja centralnego ogrzewania jest nieszczelna (zawory, pompy, rury z tworzyw sztucznych).

Jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny?

Żeby odpowietrzyć kaloryfer żeliwny, będziesz potrzebować dwóch płaskich kluczy. Odpowietrzanie starego grzejnika żeliwnego przeprowadź następująco:

1. Pod kaloryferem rozłóż ręcznik i podstaw miskę na wypływającą wodę, 2. zakręć termostat lub zawór zasilający, by do grzejnika nie dopływała woda, 3. kluczem odkręć delikatnie śrubę (najczęściej znajduje się na rurze, która doprowadza ciepłą wodę do grzejnika). 4. Usłyszysz syk powietrza i zobaczysz wypływającą wodę. Gdy poleci spokojnym strumieniem, dokręć śrubę. Odkręć zawór wody, by ponownie płynęła do kaloryfera. 5. Ustaw termostat (na początek najlepiej na maksymalną wartość). Sprawdź ciśnienie w instalacji i w razie potrzeby wyreguluj tak, by wskazywało na 0,9-1,2 atmosfery.

Odpowietrzanie grzejników aluminiowych

Aluminiowy grzejnik bez odpowietrznika odpowietrza się tak samo jak żeliwny kaloryfer. Jeśli w grzejniku jest odpowietrznik:

1. Zakręć termostat (powinien wskazywać 0) 2. Przekręć zawór grzejnika w dół i podstaw pojeminik 3. Kluczykiem do odpowietrzania przekręć śrubę (jest w białym kołnierzu) aż do usłyszenia syku 4. zakręć śrubę, gdy z zaworu zacznie lecieć woda.

Pamiętaj o zakręceniu zaworu wody przed odpowietrzaniem grzejnika i odkręceniu go po zakończonym procesie.

Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy?

Odpowietrzanie grzejnika łazienkowego nie różni się niczym od odpowietrzania kaloryferów w innych pomieszczeniach. Musisz zamknąć termostat, odpowietrznik przekręcić w swoją stronę i przystąpić do odpowietrzania grzejnika.

Jeśli masz w łazience grzejnik drabinkowy z odpowietrznikiem na górze, nie podstawisz pod niego miski. Zamiast tego użyj szmatki lub ręcznika, którym zbierzesz wylewającą się wodę. Po odpowietrzeniu kaloryfera nie zapomnij ustawić termostatu na pożądaną wartość.

Autor:red.

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości