Huragany. Kiedy powstają, jaką mają siłę i dlaczego często są im nadawane kobiece imiona?

Źródło:
TVN Meteo
Trasa huraganu Rick
Trasa huraganu RickVentusky.com
wideo 2/2
Trasa huraganu RickVentusky.com

Huragan to niszczycielski żywioł. Może osiągać prędkość ponad 250 km/h, powodować całkowite zniszczenia budynków i powodzie. Jak powstaje taki wiatr? Kiedy można się spodziewać jego nadejścia? I dlaczego huragany mają często kobiece imiona?

● Huragan to – według definicji – zorganizowany system burzowy tworzący się nad ciepłymi (min. 26 °C) wodami oceanów.  ● Huragany tworzą się w dużej odległości od równika, a do ich powstania potrzebna jest obecność chmur burzowych oraz niska zmienność prędkości wiatru. ● Inne nazwy huraganów to tajfuny, cyklony, tornada, orkany.

Jak powstaje huragan?

Huragan to jedno z najgroźniejszych zjawisk w przyrodzie. Zjawiska tego typu występują zarówno na półkuli północnej, jak i południowej. - Huragan to bardzo głęboki niż baryczny o rozmiarach od 300 do 500 km średnicy. Powstaje w obszarach międzyzwrotnikowych i niemal wyłącznie nad mocno rozgrzanymi oceanami, gdzie temperatura powierzchni wody przekracza 30 st. C. Zaczyna się zwykle od tropikalnej burzy, czyli potężnej chmury burzowej, tworzącej się nad rozgrzanym oceanem. Dzieje się tak najczęściej pod koniec lata i na początku jesieni, kiedy morze w rejonach podzwrotnikowych rozgrzewa się najsilniej - tłumaczył w rozmowie w TVN Meteo klimatolog z Uniwersytetu Śląskiego, prof. Tadeusz Niedźwiedź.

Wspomniane warunki sprzyjają powstaniu prądów wstępujących i wielkiej chmury burzowej, która może zostać wprawiona w ruch wirowy. To daje początek huraganowi.

- Huragan osiąga apogeum, gdy rośnie prędkość wiatru. Prędkość wokół centrum cyklonu może sięgać nawet ok. 400 km/h. Paradoksalnie w samym centrum, czyli w oku cyklonu, mającym średnicę sięgającą do 70 km, powietrze jest spokojne, samo zaś miejsce jest bezchmurne, ciepłe i ciche - opowiadał prof. Niedźwiedź.

Huragan, cyklon, tajfun – różne nazwy, to samo zjawisko

Zależnie od miejsca występowania huragany mają różne nazwy. Na północnym Atlantyku i północno-wschodnim Oceanie Spokojnym mamy huragan, który może spustoszyć Haiti, Kubę, Dominikanę. Na północno-zachodnim Pacyfiku pojawi się tajfun, który uderzy w Japonię, Filipiny oraz Chiny. Cyklony spotkamy na południowo-zachodnim Pacyfiku oraz u wybrzeży Oceanu Indyjskiego, uderzają w Tajlandię i Bangladesz. No i jest jeszcze orkan – kiedyś dotyczył cyklonów tropikalnych, obecnie określenie dotyczy huraganów znad Północnego Atlantyku. Często ten wyraz jest też stosowany do nazwania pojawiających się w Europie wiatrów o sile huraganu. 

Skala Saffira-Simpsona i kategorie

Do opisu szkód, jakie może wywołać wiatr, stosuje się skalę Saffira-Simpsona. Dotyczy ona wyłącznie huraganów powstałych na Atlantyku i północnym Pacyfiku. Huragany zostały sklasyfikowane wg intensywności wiatru, co umożliwia oszacowanie potencjalnych szkód. Wyróżnia się pięć kategorii:

1. huragany o prędkości od 119 do 153 km/h; brak większych zniszczeń; powodują podtopienia w strefie przybrzeżnej, szkody w portach 2. huragany o prędkości od 154 do 177 km/h; powodują zniszczenia dachów, drzwi, okien 3. huragany o prędkości od 178 do 209 km/h, powodują zniszczenia małych budynków, całkowite zniszczenia przyczep kempingowych 4. huragany o prędkości od 210 do 249 km/h; powodują całkowite zniszczenia dachów, podtopienia obszarów położonych w głębi lądu 5. huragany o prędkości ponad 250 km/h; powodują całkowite zniszczenia budynków, powodzie.

Skąd się biorą imiona huraganów?

Pierwsze nazwy huraganów były nadawane od imion świętych. Tradycja nadawania kobiecych imion powstała prawdopodobnie w czasie II Wojny Światowej, kiedy to meteorolodzy zaczęli nazywać huragany imionami swoich ukochanych. Od 1979 r. zaczęto nadawać huraganom także imiona męskie.

Huragany w Polsce

Cyklony i tajfuny najczęściej kojarzą się z bardziej egzotycznymi regionami. Okazuje się jednak, że w naszym kraju również może pojawić się huragan, jednakże ze względu na położenie geograficzne Polski (duża odległość od równika) zdarza się to rzadko. W 2004 r. pojawił się orkan Pia, w 2007 r. – orkan Cyryl (Kyrill, Kirył). W 2013 i 2017 r. duże zniszczenia spowodował orkan Ksawery.

Kiedy jechać na wakacje, by nie doświadczyć huraganu

Przed wyjazdem na Dominikanę czy Wyspy Zielonego Przylądka warto sprawdzić informacje podawane przez National Hurricane Center and Central Pacific Hurricane Center odnośnie do prognoz pogody dotyczących prawdopodobieństwa pojawienia się huraganów. 

Wyspy Zielonego Przylądka – kiedy jechać?

W skład Wysp Zielonego Przylądka wchodzi 10 głównych wysp, położonych w obrębie zachodniego wybrzeża Afryki. Sezon huraganów zaczyna się tam w czerwcu i trwa do końca października (w sierpniu i wrześniu występują też duże opady). Ostatnim huraganem, który nawiedził Wyspy Zielonego Przylądka, był huragan Florence w 2018 roku. Zatem: kiedy jechać na Wyspy Zielonego Przylądka? Najlepszym terminem jest okres od października do maja.

Kuba – kiedy jechać?

Huragany są rzadkie na Kubie, szczególnie w porze suchej. Ale mogą się zdarzyć w okresie od sierpnia do października – czyli w czasie pory deszczowej. Wybierając się na Kubę, należy też pamiętać o burzach tropikalnych, które występują najczęściej w czerwcu i lipcu. 

Podsumowując: kiedy jechać na Kubę? Najlepszym miesiącem jest marzec, ze względu na przyjemną, stałą temperaturę. Nie za gorąco, nie za zimno, a skoki temperatur są niewielkie. Dodatkowo, minimalizujemy w ten sposób ryzyko narażenia się na długotrwałe opady – marzec to stosunkowo suchy miesiąc.

Dominikana – kiedy jechać?

Perła Karaibów ma do zaoferowania wiele przepięknych, piaszczystych plaż oraz krystalicznie czystą wodę. Pogoda na wyspie bywa różna, w zależności od tego, czy znajdujemy się w głębi lądu czy na wybrzeżu. Odpowiedź na pytanie, kiedy najlepiej jechać na Dominikanę, może wydawać się dość oczywista: nie podczas sezonu huraganowego. Problem w tym, że przypada on na czas wakacji, trwa od czerwca do października. 

Hawaje – kiedy jechać?

Wyspy należące do Stanów Zjednoczonych Ameryki tworzą przepiękny archipelag, pełen cudownych widoków. Jednakże nawet w takich rajskich sceneriach nie zawsze ustrzeżemy się przed wichurami. Kiedy jechać na Hawaje, by czuć się bezpiecznie? Sezon huraganów na Hawajach zaczyna się około 1 czerwca i trwa zwykle do ok. 30 listopada.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na dziś. Poniedziałek 04.03 zapowiada się pochmurno, miejscami deszczowo. W części kraju wystąpią warunki sprzyjające powstawaniu burz. Na termometrach zobaczymy od 4 do 16 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek 04.03. Niebo spowiją chmury, miejscami burzowe

Pogoda na dziś - poniedziałek 04.03. Niebo spowiją chmury, miejscami burzowe

Źródło:
tvnmeteo.pl

W tym tygodniu możemy spodziewać się alertów IMGW. Synoptycy prognozują, że główne zagrożenie stanowić mogą przymrozki. Miejscami może również wystąpić oblodzenie jezdni i chodników.

Drogi skute lodem i niska temperatura. Tu mogą zostać wydane alerty IMGW

Drogi skute lodem i niska temperatura. Tu mogą zostać wydane alerty IMGW

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

W marcu czasami będzie chłodniej niż w lutym. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w najbliższych dniach? Czy ciepło powróci? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: na północy rodzi się mroźny wyż

Pogoda na 16 dni: na północy rodzi się mroźny wyż

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zorza polarna zalśniła nad Polską w nocy z niedzieli na poniedziałek. Zjawisko najlepiej widoczne było w północnej części kraju, gdzie dopisały także warunki atmosferyczne. Jego zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zorza polarna rozświetliła niebo nad Polską

Zorza polarna rozświetliła niebo nad Polską

Źródło:
Kontakt 24, Z głową w gwiazdach

Po okresie spokojnej i łagodnej aury czeka nas chwilowy powrót gwałtownych zjawisk. System niżów zalegających nad Europą sprowadzi do naszego kraju opady deszczu, lokalnie deszczu ze śniegiem. Miejscami spodziewane są nawet burze. Kolejne dni zapowiadają się dużo chłodniej niż ostatnio.

Pogoda na 5 dni. Idzie ochłodzenie. Powrócą zimowe opady

Pogoda na 5 dni. Idzie ochłodzenie. Powrócą zimowe opady

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima zawitała do Kalifornii - i to bezpośrednio pod drzwi. Pracownicy ośrodka narciarskiego w górach Sierra Nevada przekonali się o tym na własnej skórze, gdy rano otworzyli drzwi i zobaczyli warstwę śniegu sięgającą niemal górnej framugi. W ciągu doby spadło tam niemal 90 centymetrów śniegu.

Taki widok zastali po otwarciu drzwi

Taki widok zastali po otwarciu drzwi

Źródło:
CNN, Sugar Bowl Resort

Rekordowo ciepły luty nie jest zwykłą anomalią, ale skutkiem zmian klimatycznych zachodzących na całym świecie. Profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu tłumaczył, że w walce z globalnym ociepleniem coraz trudniej będzie nam liczyć na oceany - ta naturalna "chłodnica" naszej planety sama staje się coraz cieplejsza. Naukowiec ostrzegł, że skutki zmian klimatycznych odczujemy wszyscy.

Ciepły luty nie był wyjątkiem, ale nową regułą. "Nie cieszyłbym się z tych zmian"

Ciepły luty nie był wyjątkiem, ale nową regułą. "Nie cieszyłbym się z tych zmian"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Lawiny porwały turystów na północy Japonii. Jak przekazali funkcjonariusze policji, w niedzielę doszło do dwóch niepowiązanych ze sobą wypadków. Zginęły dwie osoby.

Dwie lawiny, dwie ofiary śmiertelne

Dwie lawiny, dwie ofiary śmiertelne

Źródło:
PAP, NHK, The Japan News

Strażacy walczą z "potwornym" pożarem, który od prawie tygodnia szaleje w Teksasie. W wyniku żywiołu życie straciły co najmniej dwie osoby. Ogień pochłonął obszar liczący ponad 400 tysięcy hektarów, co czyni go największym pożarem odnotowanym w tym stanie.

Pożary w Teksasie. Ogień strawił ponad 400 tysięcy hektarów ziem

Pożary w Teksasie. Ogień strawił ponad 400 tysięcy hektarów ziem

Źródło:
Reuters, CNN

Wulkan Popocatepetl jest drugą najwyższą górą Meksyku. W sobotę znów dał o sobie znać i wyrzucił w powietrze chmurę dymu i popiołu. Wzbiła się ona na wysokość kilku kilometrów.

Popocatepetl znowu niepokoi

Popocatepetl znowu niepokoi

Źródło:
ENEX, volcanodiscovery.com, gob.mx

Zambia i sąsiednie Zimbabwe zmagają się z niespotykaną od dekad suszą. Wodospady Wiktorii, uznawane za jeden z siedmiu naturalnych cudów świata, po wielu tygodniach suszy, zamiast kaskad wody pokazują turystom skalne ściany. Prezydent Zambii ogłosił stan wyjątkowy.

Jeden z naturalnych cudów świata wysycha. Ogłoszono stan wyjątkowy

Jeden z naturalnych cudów świata wysycha. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters, AP

Za nami miesiąc, który zapisał się w historii meteorologii. Choć w kalendarzu był luty, to pogodowo przenieśliśmy się do kwietnia. Zwłaszcza w ostatnich dniach, kiedy termometry pokazywały blisko 20 stopni Celsjusza.

Oto wykres, który powinien nas niepokoić

Oto wykres, który powinien nas niepokoić

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Śnieżyce nawiedziły Kalifornię. Gwałtowna aura spowodowała, że tysiące domów zostało pozbawionych prądu. Miejscami pokrywa śnieżna może przekraczać trzy metry.

Tysiące domów bez prądu. Śnieżyce w USA

Tysiące domów bez prądu. Śnieżyce w USA

Źródło:
Reuters, The Guardian

Wiosna w Tatry przyszła wyjątkowo wcześnie. Po rekordowo ciepłym lutym śniegu w dolinach w większości miejsc już próżno szukać. Ten leży w wyższych partiach gór, gdzie obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Śnieg w lutym leżał w Zakopanem zaledwie kilka dni

Śnieg w lutym leżał w Zakopanem zaledwie kilka dni

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Brazylijski stan Acre zmaga się z powodziami. W mieście Brasielia sytuacja nigdy nie była tak trudna. Setki mieszkańców zostało bez dachu nad głową, a tysiące przesiedlono. Skutki żywiołu można zobaczyć na nagraniach z drona.

"Wszystko zostało zalane. Niczego nie udało się uratować

"Wszystko zostało zalane. Niczego nie udało się uratować

Źródło:
Reuters

Do Polski zbliża się ochłodzenie. Zima nie wraca, ale jak podkreślił rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski, zapanuje "wczesna wiosna". Po niespotykanie ciepłym lutym pogoda zacznie pasować do kalendarza. Synoptyk przekazał również, jakiej aury możemy spodziewać się w czasie Wielkanocy i na początku kwietnia.

Jaki będzie marzec i co z pogodą w Wielkanoc? IMGW prognozuje

Jaki będzie marzec i co z pogodą w Wielkanoc? IMGW prognozuje

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Śnieg pokrył w sobotę rano niektóre obszary zachodniej Anglii. Warunki do podróżowania były trudne. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie zimowych opadów w Bristolu.

"Taka pogoda dziś przywitała nas w Bristolu"

"Taka pogoda dziś przywitała nas w Bristolu"

Źródło:
BBC, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Testy systemu ostrzegania przed tsunami przeprowadzono w piątek w Lizbonie przy Placu Handlowym. Specjaliści podkreślają, że stolica Portugalii jest w znacznym stopniu narażona na trzęsienie ziemi, które może doprowadzić do powstania groźnych fal.

Lizbona testuje system ostrzegania przed tsunami. "Duże ryzyko trzęsienia ziemi"

Lizbona testuje system ostrzegania przed tsunami. "Duże ryzyko trzęsienia ziemi"

Źródło:
PAP

Sycylia zmaga się z poważną suszą. Brak opadów zimą sprawił, że dostęp do słodkiej wody jest mocno ograniczony. Mieszkańcy muszą magazynować deszczówkę.

Po wodę chodzą do fontanny, wanny napełniają na zapas

Po wodę chodzą do fontanny, wanny napełniają na zapas

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Tak ciepłego lutego w Polsce nie było od ponad 100 lat. Już na samym początku miesiąca zaczęły pojawiać się pierwsze oznaki wiosny. - Właściwie można powiedzieć, że nie tyle wiosna przychodzi wcześniej, co skraca się zima - skomentował rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski. - To już nie będzie to, co kiedyś, gdy temperatura ujemna utrzymywała się kilkanaście czy kilkadziesiąt dni. To już się zmieniło - powiedział.

Zima się skróciła. "To już nie będzie to, co kiedyś"

Zima się skróciła. "To już nie będzie to, co kiedyś"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mają w planach wysłanie w kosmos własnego satelity o nazwie HYPE. Trwa faza projektowania urządzenia, które na orbitę dotrzeć ma na jesieni tego roku. Sprzęt pozwoli na monitorowanie zmian klimatu, a młodzi inżynierowie chcą skupić się na problemie smogu.

Studenci budują satelitę, będzie miał swój selfie stick

Studenci budują satelitę, będzie miał swój selfie stick

Źródło:
TVN24 GO, "Kijek w kosmosie"

Internet jest pełen mitów dotyczących klimatu. Niektórzy powielają je, nie mając zupełnie świadomości. Inni zaś, także politycy, świadomie kłamią. W "Rozmowach o końcu świata" w TVN24 GO i w TVN24 co miesiąc będziemy obalać te największe manipulacje. W pierwszym odcinku tego minicyklu sprawdzamy, jak ludzkość wpływa na obecną zmianę klimatu.

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Źródło:
TVN24 GO, "Rozmowy o końcu świata"

Bóbr, który zamieszkał nad Morskim Okiem, przetrwał zimę - przekazał leśniczy Tatrzańskiego Parku Narodowego Grzegorz Bryniarski. Obecność tych gryzoni w Tatrach jest obserwowana dopiero od trzech lat.

Wiemy, co słychać u bobra znad Morskiego Oka

Wiemy, co słychać u bobra znad Morskiego Oka

Źródło:
PAP

Odyseusz, pierwszy amerykański statek kosmiczny, który wylądował na Księżycu od pół wieku, stracił w czwartek zasilanie i przeszedł w stan uśpienia. W mroźną księżycową noc zakończył misję - poinformowała firma Intuitive Machines, projektant lądownika. Choć komunikacja z pojazdem i realizacja celów naukowych były utrudnione z powodu jego kłopotów z lądowaniem, to udało się uzyskać potrzebne dane, a NASA uznała misję za sukces.

"Dobranoc, Odie. Mamy nadzieję, że jeszcze coś od ciebie usłyszymy"

"Dobranoc, Odie. Mamy nadzieję, że jeszcze coś od ciebie usłyszymy"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Wiosna meteorologiczna się rozpoczęła. To oznacza, że już niedługo przywitamy także wiosnę kalendarzową i astronomiczną. Tę ostatnią wyznacza moment równonocy wiosennej. Kiedy wypada w tym roku? Sprawdź, aby nie przegapić.

Pierwszy dzień wiosny 2024. Wiosna meteorologiczna się zaczęła. Kiedy początek kalendarzowej i astronomicznej wiosny

Pierwszy dzień wiosny 2024. Wiosna meteorologiczna się zaczęła. Kiedy początek kalendarzowej i astronomicznej wiosny

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Grupa fizyków z powodzeniem wykryła słabe przyciąganie grawitacyjne maleńkiej cząsteczki. Ma to nam pomóc zrozumieć, czym jest grawitacja kwantowa. Naukowcy planują dalsze eksperymenty, chcąc zejść do poziomu rządzonego przez mechanikę kwantową, by lepiej zrozumieć naturę grawitacji i prawa rządzące Wszechświatem.

Ten pomiar grawitacji pobił rekord. "Jesteśmy o krok bliżej"

Ten pomiar grawitacji pobił rekord. "Jesteśmy o krok bliżej"

Źródło:
PAP, EurekAlert, University of Southampton

Przegotowanie kranówki pomaga w pozbyciu się z niej mikroplastiku - informują chińscy naukowcy. Najskuteczniej proces ten przebiega w twardej wodzie, zawierającej wyższą zawartość węglanu wapnia.

Jak pozbyć się mikroplastiku z kranówki? Badacze opracowali prostą metodę

Jak pozbyć się mikroplastiku z kranówki? Badacze opracowali prostą metodę

Źródło:
PAP

Pogoda we Włoszech w ostatnich dniach była niebezpieczna. Miejscami padał intensywny deszcz, a w górach - śnieg. W Trydencie-Górnej Adydze lawina porwała narciarzy, jeden z nich zginął. W innych regionach kraju po ulewach rzeki wystąpiły z brzegów, a strażacy śmigłowcem i pontonami ratowali uwięzionych ludzi.

Potężne opady deszczu i śniegu we Włoszech

Potężne opady deszczu i śniegu we Włoszech

Źródło:
Reuters, ENEX, ANSA