Fistaszki – uprawa, wartości odżywcze, właściwości

Źródło:
pta.med.pl; pzh.gov.pl
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia"
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia""Polska i Świat" TVN24
wideo 2/2
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia""Polska i Świat" TVN24

Fistaszki, a właściwie orzechy ziemne to bardzo popularna, smaczna i lubiana przekąska. Chętnie sięgamy po nie podczas imprez oraz seansów filmowych. Czy orzeszki ziemne są zdrowe? Czy warto wprowadzić je do codziennego jadłospisu? Poznaj wartości odżywcze i właściwości orzeszków ziemnych oraz dowiedz się, jak objawia się alergia na nie.

Fistaszki, czyli orzechy ziemne, uprawiane są w ciepłych krajach na całym świecie – głównie w Azji i Afryce.Do właściwości orzechów ziemnych należy dostarczanie organizmowi energii, redukcja stresu i regulowanie poziomu cholesterolu oraz cukru we krwi.Spożywanie orzeszków ziemnych jest zalecane kobietom w ciąży.Orzeszki ziemne uznawane są za bardzo silny alergen.

Orzechy ziemne – uprawa

Fistaszki odkryto już 1500 lat przed narodzinami Jezusa w Ameryce Południowej, a konkretnie w Peru. Inkowie oprócz jedzenia uprażonych orzechów, chętnie wykorzystywali także ich olej. Dzisiaj fistaszki uprawiane są prawie na całej kuli ziemskiej, w krajach o ciepłym klimacie. Największe plantacje można spotkać w Azji oraz Afryce. Za ich głównych dystrybutorów uważa się z kolei Sudan, Senegal i Nigerię.

Warto zauważyć, że fistaszki nie należą do grupy orzechowatych, a roślin bodowatych. Jak wskazuje nazwa, orzeszki ziemne rosną pod ziemią. Sama roślina osiąga niewielką wysokość, która może wynosić od 50 do 70 cm. Strąki z orzechami ziemnymi kiełkują i dojrzewają w ziemi. Po przekwitnięciu kwiatu jego szypułka znacznie się wydłuża sięgając do ziemi, dzięki czemu strączek może się w niej zagłębić. Następnie dojrzewa w niej do osiągnięcia długości od pięciu do ośmiu cm, stając się formą gotową do spożycia.

Orzeszki ziemne – wartości odżywcze

Fistaszki są przede wszystkim bardzo cennym źródłem aminokwasów, zawierają aż 20 rodzajów tych związków. W związku z tym uważa się, że z powodzeniem mogą zastępować jajka czy mięso. W niesolonych orzechach ziemnych można znaleźć: białko, błonnik i tłuszcze oraz spore ilości witamin i składników mineralnych, m.in.: - witaminy z grupy B, - fioliany, - witaminę E, - cynk, - żelazo, - miedź, - magnez, - potas, - mangan, - kwasy fenolowe, - flawonoidy, - fitosterole, - alkaidy, - koenzym Q10.

Orzeszki ziemne – właściwości

Orzeszki ziemne działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwutleniająco i przeciwgrzybiczo. Ze względu na wysoką zawartość niacyny uważa się, że regularne spożywanie fistaszków wpływa korzystnie na walkę ze stresem. Z kolei wysoka zawartość potasu może pomóc ochronić organizm przed problemami z nadciśnieniem i podwyższonym poziomem cukru we krwi. Warto sięgnąć po garść orzechów również by wspomóc pamięć i koncentrację.

Regularne spożywanie fistaszków powinny rozważyć osoby z podwyższonym cholesterolem. Zawarte w nich związki sprzyjają obniżeniu niekorzystnej frakcji LDL. Niski poziom glikemiczny sprawia, że orzechy arachidowe mogą być idealną przekąską dla diabetyków. Ponadto duża ilość witaminy B w fistaszkach pomaga w regulacji stężenia glukozy we krwi i przemianie jej w glikogen.

Orzechy ziemne - kcal

Orzechy ziemne to dosyć kaloryczny produkt – w 100 g znajduje się 581 kcal. Należy jednak pamiętać o cennych witaminach oraz związkach mineralnych, które można w nich znaleźć. Właśnie dlatego warto sięgać po niesolone fistaszki jako po zdrową, a przy okazji smaczną przekąskę.

Orzeszki ziemne w ciąży

Wiele kobiet w ciąży zastanawia się, czy fistaszki są dla nich dobrym wyborem. Odpowiedź może być tylko jedna – tak. Orzechy ziemne to źródło cennych witamin i składników mineralnych, które przyszła mama powinna regularnie uzupełniać. Kolejnym argumentem przemawiającym za włączeniem orzeszków arachidowych do diety ciężarnej jest ich wysoka kaloryczność – mała ilość fistaszków to spory zastrzyk energii, której w tym szczególnym okresie należy dostarczać organizmowi w zwiększonej ilości.

Alergia na orzechy ziemne – objawy

Orzeszki ziemne uznawane są za jeden z ośmiu najsilniejszych alergenów. Uczulenie na fistaszki może objawiać się: pokrzywką, nieżytem nosa, świądem lub biegunką. W ostrzejszych przypadkach może pojawić się również opuchlizna górnych dróg oddechowych, a co za tym idzie problemy z oddychaniem. Jeżeli masz jakieś alergie pokarmowe, koniecznie wykonaj testy na uczulenie na fistaszki, ponieważ mocny wstrząs anafilaktyczny może doprowadzić nawet do śmierci!

Fistaszki – zastosowanie w kuchni

Jak już ustaliliśmy – fistaszki to chętnie wybierana przekąska. Należy jednak wiedzieć o tym, że te malutkie orzeszki mogą dodać ciekawego smaku wielu daniom. Przede wszystkim można z nich zrobić pyszne masło orzechowe, które jest świetnym dodatkiem do chleba, ale także sosów, a nawet niektórych zup. Orzechy arachidowe warto połączyć również z innymi bakaliami i wrzucić je do porannej owsianki – zastrzyk dodatkowej energii gwarantowany. To jednak nie wszystko, fistaszki sprawdzą się jako składnik smacznej i prostej w wykonaniu sałatki. Wystarczy połączyć ulubioną sałatę, paprykę, ogórka, kukurydzę pomidorki koktajlowe, orzeszki ziemne oraz podsmażoną polędwicę wołową, zalewając wszystko sosem czosnkowym z chili na bazie oliwy.

Orzeszki ziemne mogą być bardzo ciekawym dodatkiem do nadziewania faszerowanych papryk lub pieczarek. Warto dodawać je również do różnego rodzaju sosów. Najciekawsze połączenie uzyskuje się po zestawieniu fistaszków z piersią z kurczaka.

ZOBACZ TEŻ >> Pistacje – właściwości i zastosowanie

Autorka/Autor:ms//mro

Źródło: pta.med.pl; pzh.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Groźnie wyglądająca chmura pojawiła się we wtorek w Jeleniej Górze. Był to wał szkwałowy, który często zwiastuje nadejście burzy. Jego zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt24.

Wał szkwałowy sunął nad Jelenią Górą

Wał szkwałowy sunął nad Jelenią Górą

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Pogoda na jutro, czyli środę, 23.07. Noc w niemal całym kraju będzie pogodna. W dzień aura się jednak popsuje - pojawią się chmury, z których popada deszcz. W większości kraju termometry pokażą ponad 20 stopni.

Pogoda na jutro - środa, 23.07. Pogodna noc, w dzień aura się popsuje

Pogoda na jutro - środa, 23.07. Pogodna noc, w dzień aura się popsuje

Źródło:
tvnmeteo.pl

Iran zmaga się z falą ekstremalnych upałów. Temperatura przekracza miejscami 50 stopni Celsjusza. W niektórych regionach mieszkańcy skarżą się na niedobór wody. Z powodu spiekoty środa w stolicy kraju będzie dniem wolnym od pracy.

Ponad 50 stopni. Władze apelują o oszczędzanie wody

Ponad 50 stopni. Władze apelują o oszczędzanie wody

Źródło:
The Guardian, Al Jazeera

Nadchodzące dni będą bardzo ciepłe, ale nie upalne. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 28 stopni Celsjusza. W części kraju dominować będzie umiarkowane zachmurzenie z opadami deszczu. Niewykluczone są też burze.

Na kilka dni zapomnimy o upale. Pogoda na pięć dni

Na kilka dni zapomnimy o upale. Pogoda na pięć dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wysoka temperatura powietrza, której doświadczają w ostatnich dniach mieszkańcy Półwyspu Bałkańskiego, sprzyja wybuchom pożarów. Ogień pojawił się we wtorek na zachodzie Bułgarii. Z żywiołem walczyło kilkanaście zastępów straży pożarnej. Pożary pojawiły się także w Albanii i Kosowie.

Pożary na Półwyspie Bałkańskim. "Dobrze, że strażacy tu byli"

Pożary na Półwyspie Bałkańskim. "Dobrze, że strażacy tu byli"

Źródło:
ENEX, Reuters

Połamane gałęzie, zalane ulice - to skutki burz z intensywnymi opadami deszczu, jakie wystąpiły w poniedziałek oraz w nocy z poniedziałku na wtorek. W związku z dynamiczną pogodą strażacy przeprowadzili dziesiątki interwencji w kilku województwach zachodniej Polski.

Dziesiątki interwencji strażaków. Zalane ulice, połamane gałęzie

Dziesiątki interwencji strażaków. Zalane ulice, połamane gałęzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzecia w tym roku fala upałów ogarnęła Ateny. Z powodu wysokiej temperatury zamknięto we wtorek na kilka godzin Akropol. Gorąco jest również w Czarnogórze i Chorwacji.

Akropol zamknięty na kilka godzin z powodu upałów

Akropol zamknięty na kilka godzin z powodu upałów

Źródło:
Reuters, Enex

Intensywne opady deszczu nawiedziły chińską prowincję Szantung. W ciągu pięciu godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle pada w tym regionie w pół roku. Potężne ulewy doprowadziły do powstania powodzi. W wyniku żywiołu zginęły co najmniej dwie osoby.

W pięć godzin spadło tyle deszczu, ile w pół roku

W pięć godzin spadło tyle deszczu, ile w pół roku

Źródło:
Reuters

20 lipca podczas spaceru z rodzicami 4-letnie dziecko zostało zaatakowane przez pumę. Niebezpieczna sytuacja miała miejsce na terenie Parku Narodowego Olympic w stanie Waszyngton. Amerykańskie media podają, że ojciec rzucił się na ratunek. Dzięki temu skończyło się na lekkich obrażeniach.

Puma zaatakowała 4-latka w parku narodowym

Puma zaatakowała 4-latka w parku narodowym

Źródło:
CBS News, tvn24.pl

Około 50 tysięcy mieszkańców okolic stolicy Filipin, Manili, musiało opuścić swoje mieszkania z powodu powodzi wywołanych tajfunem Wipha. W części kraju nie funkcjonują szkoły i urzędy. Zginęły co najmniej trzy osoby.

Ewakuują 50 tysięcy osób. Tajfun przyniósł ekstremalne ulewy

Ewakuują 50 tysięcy osób. Tajfun przyniósł ekstremalne ulewy

Źródło:
Reuters, PAP, Al Jazeera

Na plaży Sao Conrado w pobliżu Rio de Janeiro znaleziono ciało martwego humbaka. Zwierzę znajdywało się w zaawansowanym stanie rozkładu i prawdopodobnie zostało przyciągnięte na mieliznę przez prąd. Badaniem ssaka zajęli się specjaliści.

Martwy humbak znaleziony na popularnej plaży

Martwy humbak znaleziony na popularnej plaży

Źródło:
Reuters, Correio Popular, CBN

Turcja zmaga się z upałami, które znacznie zwiększyły ryzyko wystąpienia pożarów. W części kraju ogień już się pojawił, a strażacy walczą z żywiołem. Instytucje ostrzegły mieszkańców, by uważali na to, jak zachowują się w lasach i w pobliżu innych terenów zielonych.

Wielkie gorąco w Turcji. Apel służb

Wielkie gorąco w Turcji. Apel służb

Źródło:
PAP, Reuters

Włosi mierzą się z trudną pogodą, która wyraźnie dzieli kraj. Południe i centrum doświadczają potwornych upałów, a na na północy szaleją burze, które przynoszą ze sobą ulewy, grożące podtopieniami i osuwiskami. Taka sytuacja potrwa już kilka dni.

Włoski but podzielony. Jedni będą "umierać z gorąca", inni zmierzą się z burzami

Włoski but podzielony. Jedni będą "umierać z gorąca", inni zmierzą się z burzami

Źródło:
Reuters, RaiNews

W słoneczne dni warto unikać kontaktu z niektórymi roślinami. Wśród nich jest między innymi seler, popularny składnik dań.

Ekspert: wystrzegaj się tych roślin, jeśli planujesz przebywać na słońcu

Ekspert: wystrzegaj się tych roślin, jeśli planujesz przebywać na słońcu

Źródło:
PAP

W niedzielę Francję nawiedziły burze, którym towarzyszył bardzo silny wiatr. Zrywał on dachy i powalał drzewa. W wyniku gwałtownej pogody jedna osoba została ranna. Część kraju pozostaje objęta pomarańczowymi alarmami.

Wiatr porwał ławkę, ta wylądowała w basenie

Wiatr porwał ławkę, ta wylądowała w basenie

Źródło:
Enex, The Connexion

Pod koniec miesiąca czeka nas aura zimniejsza niż zwykle o tej porze roku. Jakie jeszcze niespodzianki przyniosą kolejne dni? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: chłód wróci jeszcze w lipcu

Pogoda na 16 dni: chłód wróci jeszcze w lipcu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewne deszcze i powodzie zbierają śmiertelne żniwo w Korei Południowej. W wyniku skutków żywiołu zginęło już 18 osób, trwają poszukiwania zaginionych. Woda uszkodziła tysiące dróg i budynków.

"Ziemia zapadła się pode mną, woda sięgała do szyi"

"Ziemia zapadła się pode mną, woda sięgała do szyi"

Źródło:
BBC, Reuters

Sławosz Uznański-Wiśniewski obecnie przechodzi proces rehabilitacji w niemieckiej Kolonii. W mediach społecznościowych poinformował, że już za kilka dni wróci do kraju. Pobyt w Polsce nie będzie jednak zbyt długi.

Wiadomo, kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski wróci do Polski

Wiadomo, kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski wróci do Polski

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Kosmiczne drożdże, które przyleciały razem ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim z powrotem na Ziemię, od dzisiaj będą badane przez grupę polskich naukowców. Wyniki badań mogą zrewolucjonizować wiele obszarów wiedzy.

Wysłali w kosmos drożdże z genem z niesporczaka. Teraz otworzyli przesyłkę

Wysłali w kosmos drożdże z genem z niesporczaka. Teraz otworzyli przesyłkę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Powódź, która była następstwem intensywnych opadów deszczu, nawiedziła w sobotę Silver Spring w stanie Maryland. Służby uratowały dziesiątki osób uwięzionych w zalanych samochodach.

Ulice zmieniły się w rwące potoki

Ulice zmieniły się w rwące potoki

Źródło:
FOX Weather, The New York Times, Patch.com

Na zachodzie Hiszpanii służby zmagają się z dużym pożarem lasu. Ewakuowano kilkaset osób. Lokalne władze twierdzą, że przyczyną może być celowe podpalenia. Trwa poszukiwanie sprawcy.

Walczą z potężnym pożarem. Ewakuacja kilkuset osób

Walczą z potężnym pożarem. Ewakuacja kilkuset osób

Źródło:
PAP, El Mundo

Tajfun Wipha uderzył w niedzielę w Hongkong. Żywioł doprowadził do paraliżu komunikacyjnego - odwołano loty, zawieszono kursowanie pociągów i promów. Następnie dotarł do chińskiej prowincji Guangdong i stał się burzą tropikalną.

Kilkaset powalonych drzew, zalane ulice. Tajfun Wipha uderzył

Kilkaset powalonych drzew, zalane ulice. Tajfun Wipha uderzył

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, South China Morning Post, CNN

Coraz gorętsze i suchsze lata w Polsce sprawiają, że ryzyko pożarów rośnie z roku na rok. Zdaniem dr Kamila Leziaka z Uniwersytetu Warszawskiego jeśli zmiany klimatu nie zostaną powstrzymane, za kilka dekad Polska może doświadczać fal upałów i katastrofalnych pożarów na skalę znaną dziś z Kalifornii czy Australii.

Za kilka dekad polskie pożary mogą przypominać kalifornijskie

Za kilka dekad polskie pożary mogą przypominać kalifornijskie

Źródło:
PAP

W prywatnym rumuńskim zoo Arca lui Noe urodził się legrys, czyli hybryda lwa i tygrysa. Zwierzę stało się miejscową atrakcją turystyczną. Jego narodziny budzą kontrowersję wśród organizacji zajmujących się prawami zwierząt.

W rumuńskim zoo przyszedł na świat legrys

W rumuńskim zoo przyszedł na świat legrys

Źródło:
Reuters

Ekstremalne upały nawiedziły północno-zachodnie Chiny. W Turfanie temperatura powierzchni ziemi wzrosła aż do 63 stopni Celsjusza. Skwar dotyka nie tylko tego regionu - w całym kraju fala gorąca utrudnia codzienne życie i zagraża funkcjonowaniu kluczowych sektorów gospodarki.

63 stopnie Celsjusza przy gruncie. Przez skwar stanęły fabryki

63 stopnie Celsjusza przy gruncie. Przez skwar stanęły fabryki

Źródło:
Reuters, The Independent

Radżastan w Indiach nawiedziły gwałtowne ulewy, które doprowadziły do podtopień. W sobotę szczególnie trudna sytuacja panowała w mieście Adźmer, gdzie woda zamieniła ulice w rwące strumienie, a pobliskie jezioro się przelało. W okolicach miasta doszło do tragicznego wypadku, w którym zginęły trzy kobiety.

Ulice jak rwące strumienie. Utonęły trzy młode kobiety

Ulice jak rwące strumienie. Utonęły trzy młode kobiety

Źródło:
Reuters, Times of India, economictimes.indiatimes.com

W sobotę w wietnamskiej zatoce Ha Long wiał porywisty wiatr, który wywrócił łódź turystyczną. W wyniku tego zdarzenia zginęło 37 osób - podały państwowe media. Trwają poszukiwania zaginionych.

Wiatr wywrócił łódź turystyczną. Wzrósł bilans ofiar

Wiatr wywrócił łódź turystyczną. Wzrósł bilans ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, AFP, BBC