Fistaszki – uprawa, wartości odżywcze, właściwości

Źródło:
pta.med.pl; pzh.gov.pl
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia"
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia""Polska i Świat" TVN24
wideo 2/2
"Jeśli nie będzie roślin, nie będzie życia""Polska i Świat" TVN24

Fistaszki, a właściwie orzechy ziemne to bardzo popularna, smaczna i lubiana przekąska. Chętnie sięgamy po nie podczas imprez oraz seansów filmowych. Czy orzeszki ziemne są zdrowe? Czy warto wprowadzić je do codziennego jadłospisu? Poznaj wartości odżywcze i właściwości orzeszków ziemnych oraz dowiedz się, jak objawia się alergia na nie.

Fistaszki, czyli orzechy ziemne, uprawiane są w ciepłych krajach na całym świecie – głównie w Azji i Afryce.Do właściwości orzechów ziemnych należy dostarczanie organizmowi energii, redukcja stresu i regulowanie poziomu cholesterolu oraz cukru we krwi.Spożywanie orzeszków ziemnych jest zalecane kobietom w ciąży.Orzeszki ziemne uznawane są za bardzo silny alergen.

Orzechy ziemne – uprawa

Fistaszki odkryto już 1500 lat przed narodzinami Jezusa w Ameryce Południowej, a konkretnie w Peru. Inkowie oprócz jedzenia uprażonych orzechów, chętnie wykorzystywali także ich olej. Dzisiaj fistaszki uprawiane są prawie na całej kuli ziemskiej, w krajach o ciepłym klimacie. Największe plantacje można spotkać w Azji oraz Afryce. Za ich głównych dystrybutorów uważa się z kolei Sudan, Senegal i Nigerię.

Warto zauważyć, że fistaszki nie należą do grupy orzechowatych, a roślin bodowatych. Jak wskazuje nazwa, orzeszki ziemne rosną pod ziemią. Sama roślina osiąga niewielką wysokość, która może wynosić od 50 do 70 cm. Strąki z orzechami ziemnymi kiełkują i dojrzewają w ziemi. Po przekwitnięciu kwiatu jego szypułka znacznie się wydłuża sięgając do ziemi, dzięki czemu strączek może się w niej zagłębić. Następnie dojrzewa w niej do osiągnięcia długości od pięciu do ośmiu cm, stając się formą gotową do spożycia.

Orzeszki ziemne – wartości odżywcze

Fistaszki są przede wszystkim bardzo cennym źródłem aminokwasów, zawierają aż 20 rodzajów tych związków. W związku z tym uważa się, że z powodzeniem mogą zastępować jajka czy mięso. W niesolonych orzechach ziemnych można znaleźć: białko, błonnik i tłuszcze oraz spore ilości witamin i składników mineralnych, m.in.: - witaminy z grupy B, - fioliany, - witaminę E, - cynk, - żelazo, - miedź, - magnez, - potas, - mangan, - kwasy fenolowe, - flawonoidy, - fitosterole, - alkaidy, - koenzym Q10.

Orzeszki ziemne – właściwości

Orzeszki ziemne działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwutleniająco i przeciwgrzybiczo. Ze względu na wysoką zawartość niacyny uważa się, że regularne spożywanie fistaszków wpływa korzystnie na walkę ze stresem. Z kolei wysoka zawartość potasu może pomóc ochronić organizm przed problemami z nadciśnieniem i podwyższonym poziomem cukru we krwi. Warto sięgnąć po garść orzechów również by wspomóc pamięć i koncentrację.

Regularne spożywanie fistaszków powinny rozważyć osoby z podwyższonym cholesterolem. Zawarte w nich związki sprzyjają obniżeniu niekorzystnej frakcji LDL. Niski poziom glikemiczny sprawia, że orzechy arachidowe mogą być idealną przekąską dla diabetyków. Ponadto duża ilość witaminy B w fistaszkach pomaga w regulacji stężenia glukozy we krwi i przemianie jej w glikogen.

Orzechy ziemne - kcal

Orzechy ziemne to dosyć kaloryczny produkt – w 100 g znajduje się 581 kcal. Należy jednak pamiętać o cennych witaminach oraz związkach mineralnych, które można w nich znaleźć. Właśnie dlatego warto sięgać po niesolone fistaszki jako po zdrową, a przy okazji smaczną przekąskę.

Orzeszki ziemne w ciąży

Wiele kobiet w ciąży zastanawia się, czy fistaszki są dla nich dobrym wyborem. Odpowiedź może być tylko jedna – tak. Orzechy ziemne to źródło cennych witamin i składników mineralnych, które przyszła mama powinna regularnie uzupełniać. Kolejnym argumentem przemawiającym za włączeniem orzeszków arachidowych do diety ciężarnej jest ich wysoka kaloryczność – mała ilość fistaszków to spory zastrzyk energii, której w tym szczególnym okresie należy dostarczać organizmowi w zwiększonej ilości.

Alergia na orzechy ziemne – objawy

Orzeszki ziemne uznawane są za jeden z ośmiu najsilniejszych alergenów. Uczulenie na fistaszki może objawiać się: pokrzywką, nieżytem nosa, świądem lub biegunką. W ostrzejszych przypadkach może pojawić się również opuchlizna górnych dróg oddechowych, a co za tym idzie problemy z oddychaniem. Jeżeli masz jakieś alergie pokarmowe, koniecznie wykonaj testy na uczulenie na fistaszki, ponieważ mocny wstrząs anafilaktyczny może doprowadzić nawet do śmierci!

Fistaszki – zastosowanie w kuchni

Jak już ustaliliśmy – fistaszki to chętnie wybierana przekąska. Należy jednak wiedzieć o tym, że te malutkie orzeszki mogą dodać ciekawego smaku wielu daniom. Przede wszystkim można z nich zrobić pyszne masło orzechowe, które jest świetnym dodatkiem do chleba, ale także sosów, a nawet niektórych zup. Orzechy arachidowe warto połączyć również z innymi bakaliami i wrzucić je do porannej owsianki – zastrzyk dodatkowej energii gwarantowany. To jednak nie wszystko, fistaszki sprawdzą się jako składnik smacznej i prostej w wykonaniu sałatki. Wystarczy połączyć ulubioną sałatę, paprykę, ogórka, kukurydzę pomidorki koktajlowe, orzeszki ziemne oraz podsmażoną polędwicę wołową, zalewając wszystko sosem czosnkowym z chili na bazie oliwy.

Orzeszki ziemne mogą być bardzo ciekawym dodatkiem do nadziewania faszerowanych papryk lub pieczarek. Warto dodawać je również do różnego rodzaju sosów. Najciekawsze połączenie uzyskuje się po zestawieniu fistaszków z piersią z kurczaka.

ZOBACZ TEŻ >> Pistacje – właściwości i zastosowanie

Autorka/Autor:ms//mro

Źródło: pta.med.pl; pzh.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Przed nami kolejna fala arktycznego zimna. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w nadchodzących dniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać, jak stado żubrów zareagowało na załamanie pogody. Jak napisał Reporter24 pan Antoni, autor wideo, zwierzęta kompletnie nie przejęły się sypiącym śniegiem.

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed przymrozkami. W nocy i o poranku termometry mogą pokazać przy gruncie -6 stopni Celsjusza. Sprawdź, gdzie chwyci lekki mróz.

Żółte alarmy w prawie całym kraju. IMGW ostrzega

Żółte alarmy w prawie całym kraju. IMGW ostrzega

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Poniedziałek 07.04 w całym kraju zapowiada się pochmurno. W prawie całym kraju chmury przyniosą opady od deszczu po mokry śnieg. Termometry pokażą od 4 do 10 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek 07.04. Chłodny początek tygodnia z opadami

Pogoda na dziś - poniedziałek 07.04. Chłodny początek tygodnia z opadami

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima wróciła w weekend do Polski, a wszystko wskazuje na to, że chłodniejsza aura pozostanie z nami na dłużej. Również opady przyjmą w nadchodzących dniach zimowy charakter. W większości kraju zagości deszcz ze śniegiem, lokalnie może także dosypać śniegu.

W prognozach widać śnieg. Gdzie dosypie go najwięcej?

W prognozach widać śnieg. Gdzie dosypie go najwięcej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę nastąpiło drastyczne załamanie pogody. Do Polski napłynęło surowe, zimne powietrze znad bieguna północnego, które sprawiło, że "temperatura tąpnęła". Nowy tydzień przyniesie drugie uderzenie zimna. - Możemy mieć powtórkę tego, co było w sobotę - powiedziała na antenie TVN24 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

Źródło:
TVN24

Ulewne deszcze nawiedziły amerykański stan Kentucky. W hrabstwie Franklin wody powodziowe porwały 9-letniego Gabriela. Jak podała stacja CNN, chłopiec zginął w czasie drogi na przystanek autobusu szkolnego.

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Źródło:
CNN, Reuters, BBC

Niedźwiedź zaatakował zbieracza poroża w obwodzie moskiewskim. Według lokalnych mediów mężczyzna przeżył, ponieważ udawał martwego. Ranny trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami głowy i twarzy.

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Źródło:
Reuters, gazetametro.ru

Co najmniej 30 osób zginęło na skutek powodzi, jaka dotknęła w sobotę Kinszasę, stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Władze regionu podały, że z zalanych regionów ewakuowano wiele osób. Powódź spowodowała także paraliż komunikacyjny na głównych arteriach komunikacyjnych miasta.

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Źródło:
PAP, Reuters

Fale powodziowe zmyły most kolejowy... wraz ze stojącym na nim pociągiem. Do zdarzenia doszło w stanie Arkansas, który od kilku dni zmaga się z intensywnymi opadami deszczu. Jak podały lokalne media, chociaż wypadek wyglądał groźnie, nikt nie został ranny.

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Źródło:
CNN, KY3

Sobota przyniosła części kraju niebezpieczną aurę. Strażacy przeprowadzili łącznie 1317 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru i intensywnych opadów śniegu - poinformował w niedzielę st. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Źródło:
PAP

Gwałtowne burze, którym towarzyszył ulewny deszcz, nawiedziły południowe i środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Doprowadziły do powstania rozległych powodzi. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej 16 osób - podały lokalne media.

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Źródło:
Reuters, PAP, france24.com

imowa aura nastała na Podkarpaciu i Podlasiu, a także i w Małopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy materiały pokrytych śniegiem krajobrazów.

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Pogoda na Wielkanoc. Trwające znaczne ochłodzenie w Polsce i powrót zimowej pogody każą nam zadać pytanie o to, co czeka nas w pogodzie w trakcie zbliżających się świąt wielkanocnych. Nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, co widać w amerykańskich i europejskich modelach meteorologicznych.

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Źródło:
tvnmeteteo.pl

Zima ponownie zawitała do Polski. W kilku regionach kraju występują opady śniegu. Krótkotrwała zawieja pojawiła się także w Warszawie. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia i filmy z zaśnieżonych miejscowości.

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24

Po wielu ciepłych dniach do Polski wróciła zimno. Nocami może chwytać silny mróz. Niska temperatura może powodować u niektórych osób reakcje alergiczne. Schorzenie nazywane jest pokrzywką z zimna.

Zimno też może uczulać

Zimno też może uczulać

Źródło:
American Academy of Dermatology, alergia.org.pl

Trzy osoby zginęły w mieście Coria del Rio w Sewilli po tym, jak zawalił się dach magazynu. Zdaniem służb, do tragicznego zdarzenia przyczyniły się silny wiatr i i ulewny deszcz, które do Hiszpanii sprowadziła w piątek burza Nuria.

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Źródło:
ENEX, RTVE, El Pais

W jednej z angielskich wsi w hrabstwie Hertfordshire samiec myszołowca towarzyskiego atakował ludzi. Drapieżny ptak obierał sobie za cel łysych wysokich mężczyzn. Niektórzy trafiali z zakrwawioną głową do szpitala. W czwartek problematycznego osobnika udało się złapać.

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Źródło:
The Independent, BBC News

W łożyskach kotek, a także w płodach, może znajdować się mikroplastik - wynika z niewielkiego badania naukowców z Uniwersytetu w Parmie. Zdaniem ekspertów niebezpieczne cząsteczki mogą przenikać przez barierę łożyskową i kumulować się w płodach.

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Źródło:
PAP

W ostatnim czasie w Peru padał intensywny deszcz. Do tragicznego zdarzenia doszło w prowincji Chanchamayo, gdzie trzech robotników zginęło w wyniku osuwiska.

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Źródło:
Reuters, elbuho.pe, hytimes.pe, pachamamaradio.org

Minionej nocy na polskim niebie pojawiła się zorza polarna. Świetlny spektakl był widoczny między innymi na północy kraju. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Susza panuje w Kampinoskim Parku Narodowym. Przepływ wody w biegnącym przez jego teren cieku osiągnął w środę rekordowo niską wartość. Jak przekazali w mediach społecznościowych przedstawiciele parku, jest to szczególnie niebezpieczne dla wrażliwych na ogień kampinoskich ekosystemów.

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

Źródło:
KPN, Regionalne Centrum Ekologiczne REC Polska

Kot został odnaleziony podczas telewizyjnej relacji na żywo. Zwierzak zaginął podczas tornada, które w środę przeszło nad stanem Arkansas.

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

Źródło:
fox13memphis.com, tvnmeteo.pl

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba sfotografował asteroidę 2024 YR4. Do niedawna istniało niewielkie ryzyko, że obiekt mógłby uderzyć w Ziemię w 2032 roku. Obecnie to prawdopodobieństwo oceniane jest na bliskie zeru.

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Źródło:
ESA, phys.org
Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Źródło:
CNN, iScience

Polska misja IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną wystartuje najwcześniej w maju - przekazała NASA. W jej tamach na ISS poleci astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Źródło:
PAP, NASA

Samce muszki owocowej, które "piją" alkohol, są bardziej atrakcyjne dla samic. Jak wynika z badań, ten związek chemiczny powoduje zwiększoną produkcję hormonów płciowych. Co jeszcze ciekawsze - w mózgach muszek owocowych naukowcy zidentyfikowali mechanizm pozwalający na kontrolę konsumpcji alkoholu.

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Źródło:
PAP, BBC

Tornada przetoczyły się w środę nad centralnymi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Trąby powietrzne spowodowały spore zniszczenia w stanach Missouri i Arkansas. Meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec zagrożeń - kolejne dni mają przynieść wyjątkowo obfite ulewy.

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Źródło:
Reuters, CNN

Część Ameryki Północnej powoli kapie w głąb Ziemi. Jak wyjaśnili naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego, proces ten zachodzi bardzo głęboko pod powierzchnią, na granicy skorupy i płaszcza Ziemi. Modelowanie komputerowe pomogło im też w ustaleniu, co powoduje cieknięcie skał.

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Źródło:
University of Texas - Austin

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 nawiedziło południowe wybrzeże Birmy (Mjanmy) - przekazało niemieckie centrum informacyjne GFZ. Azjatycki kraj nadal zmaga się ze skutkami ubiegłotygodniowych wstrząsów, które wystąpiły w okolicy miasta Mandalaj. Jak podała agencja AP, liczba ofiar kataklizmu przekroczyła 3 tysiące.

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Źródło:
PAP, Reuters