Zdaniem naukowców coraz więcej osób na świecie cierpi na alergie pokarmowe, w tym na orzeszki ziemne. Stanowią one składnik wielu produktów spożywczych, a ich przypadkowe zjedzenie może wiązać się z przykrymi konsekwencjami.
Liczba cierpiących na alergię na orzeszki ziemne wzrasta. Z danych Światowej Organizacji Alergologii (WAO) wynika, że na całym świecie uczulonych na nie może być nawet 550 milionów osób. Czasopismo akademickie "American Journal of Managed Care" podało, że w Stanach Zjednoczonych alergie na orzechy dotykają około 1,2 procent całej populacji. Jak wskazują dane amerykańskich lekarzy, orzeszki ziemne stają się najczęstszym czynnikiem wywołującym alergie pokarmowe u najmłodszych pacjentów.
- Alergia na orzeszki ziemne jest powszechniejsza niż kiedykolwiek wcześniej i stała się poważnym problemem dla zdrowia publicznego. Alergicy z niecierpliwością oczekują leczenia, które może pomóc załagodzić reakcje alergiczne na orzeszki. My, jako alergolodzy, nie chcemy niczego więcej niż tylko możliwości leczenia, które zaoferuje naszym pacjentom zarówno bezpieczeństwo, jak i skuteczność, które rzeczywiście wpłyną na ich życie - stwierdziła Christina Ciaccio, profesor nadzwyczajny pediatrii i medycyny oraz szef Centrum Medycznego i Nauk Biologicznych na Uniwersytecie w Chicago.
- Alergia orzechowa niesie ze sobą przytłaczający ciężar psychospołeczny, który codziennie wpływa na pacjentów i ich rodziny. Orzeszki ziemne są wszędzie, a zagrożenie poważną reakcją związaną z przypadkowym narażeniem na kontakt z orzeszkami ziemnymi wpływa znacząco na codzienne życie - powiedziała Lisa Gable, dyrektor naczelna Działu Badań organizacji Food Allergy Reseach & Education (FARE), zajmującej się zwiększaniem świadomości dotyczącej różnego typu alergii pokarmowych.
W świetle tych danych naukowcy postanowili znaleźć sposób na skuteczne leczenie tej alergii.
Skuteczna, ale też ryzykowna
Kilka tygodni temu Agencja Żywności i Leków (Food and Drug Administration) zatwierdziła pierwszą substancję przeznaczoną do walki z alergią na orzeszki ziemne. Ma formę proszku przyjmowanego doustnie. Co zaskakujące, jest stworzona właśnie z orzeszków ziemnych.
Terapia tym środkiem jest rekomendowana dla osób w wieku od 4 do 17 lat. Podczas jej przyjmowania, pacjenci nie powinni spożywać zupełnie orzeszków. Leczenie to nie jest jednak wystarczająco bezpieczne dla wszystkich alergików. Ze względu na możliwość wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, uczuleni muszą być w pełni świadomi podejmowanego ryzyka.
Szczepionka na alergię
W niedalekiej przyszłości leczenie alergii na orzeszki ziemne może być skuteczniejsze. Australijscy naukowcy - dr Paul Howley z firmy biotechnologicznej Sementis i prof. John Hayball z Uniwersytetu Australii Południowej opracowali szczepionkę. Jej skuteczność mają gwarantować umieszczone fragmenty białek orzeszków ziemnych na platformie specjalnego wirusa. Dzięki temu organizm ma zostać odczulony. Metodę tę nazwano w skrócie SCV.
Dr William Smith, Kierownik Oddziału Immunologii Klinicznej i Alergii w Szpitalu Królewskim w Adelajdzie, który także brał udział w badaniach, stwierdził, że istnieją różne stopnie "klinicznego" odczulania na alergię na orzeszki ziemne, ale jak dotąd żadne z nich nie okazało się bezpiecznie i całkowicie wyeliminowało dolegliwości.
- Skuteczna szczepionka musi być bezpieczna, aby można ją było podawać przy minimalnym ryzyku wystąpienia działań niepożądanych [...] i co najważniejsze - wywołać ochronę na całe życie - mówił. Jak stwierdził, wstępne dane dotyczące szczepionki SCV są zachęcające.
- To bardzo ekscytujące badania i jesteśmy pozytywnie nastawieni do zrobienia kolejnego kroku w kierunku tego, co mamy nadzieję będzie lekarstwem na alergię orzechową - podsumował.
Autor: kw / Źródło: retailpharmacymagazine.com.au, drugs.com, biospace.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock