Dziurawiec zwyczajny – właściwości i zastosowanie

Źródło:
tvnmeteo.pl
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?Shutterstock
wideo 2/5
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?Shutterstock

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) jest często nazywany zielem Świętego Jana. Inne nazwy zwyczajowe tej rośliny to: świętojańskie ziele, krewka Matki Boskiej, krew Chrystusa, dzwonki Panny Marii, krzyżowe ziele, dzwoniec, przestrzelon, arlika, durawy i polna ruta. Dziurawiec ma wszechstronne zastosowanie, dzięki czemu jest jedną z najpowszechniej wykorzystywanych roślin w ziołolecznictwie. Warto znać jego właściwości, gdyż może pomóc na wiele schorzeń i problemów zdrowotnych.

● Dziurawiec zwyczajny rośnie dziko, jednak należy do tej samej rodziny roślin, co dziurawce ozdobne – uprawne. ● Dziurawiec zwyczajny ma wiele nazw, z których większość ma chrześcijański wydźwięk, co prawdopodobnie spowodowane jest jego prozdrowotnymi właściwościami. ● Ziele Świętego Jana ma właściwości rozkurczające, przeciwzapalne, uspokajające, antyseptyczne i przeciwbakteryjne. ● W sklepach zielarskich kupić można olejki, oleje, herbaty i nalewki z dziurawca oraz dziurawiec w kapsułkach, tabletkach i drażetkach.

Charakterystyka dziurawca

Dziurawce zwyczajne to jedne z często spotykanych żółtych kwiatów łąkowych, które większość ludzi mija obojętnie. Z wyglądu roślina jest dość pospolita – ma prosto wzniesioną łodygę, która jest rozgałęziona w górnej części, naprzeciwlegle ułożone liście i niewielkie (około trzech centymetrów), żółte kwiaty zebrane w baldachogrona. W tej roślinie, którą wiele ludzi traktuje jak chwast, kryje się szeroka gama drogocennych składników. Na blaszkach liści dziurawca znajdują się prześwitujące kropki, w których zawarty jest olejek eteryczny. Kwiaty tej rośliny wytwarzają bardzo dużo pyłku i stanowią tym samym pokarm dla pszczół.

Dziurawiec – właściwości

Dziurawiec zwyczajny to z pozoru niczym niewyróżniające się żółte kwiaty na łące. Jednak ten gatunek rośliny z rodziny dziurawcowatych był znany jako lek już w starożytności. Dziś należy do leków uniwersalnych stosowanych w ziołolecznictwie. Ziele Świętego Jana ma zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne zastosowanie, a najważniejszym składnikiem w nim zawartym jest hiperycyna – czerwony barwnik, który działa jak antybiotyk i środek przeciwwirusowy. Hiperycyna wykazuje duże, dobroczynne działanie w leczeniu nowotworów, zaburzeń kardiologicznych i neurologicznych, a także zakażeń HIV i depresji. Dziurawiec zawiera także:

- garbniki, które działają przeciwbiegunkowo, bakteriostatycznie i przeciwkrwotocznie, - flawonoidy, - hiperozyd o działaniu moczopędnym, - rutynę posiadająca właściwości antyoksydacyjne, - kwercetynę uszczelniająca naczynia włosowate, - amentoflawon wływający na rozpad tkanki tłuszczowej. - olejki eteryczne, - żywice, - sole mineralne (magnez), - witaminę A, - witaminę C.

Dziurawiec – na co pomaga?

Dziurawiec zwyczajny działa rozkurczowo, rozszerzająco na naczynia narządów wewnętrznych (jelita, żyły obwodowe), żółciopędnie, przeciwbakteryjnie i uspokajająco (wyczerpanie nerwowe, psychoza, nocne moczenie na tle nerwowym, zaburzenia klimakteryczne itp.). Roślina jest też wykorzystywana jako środek moczopędny, przeciwkrwotoczny i w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów.

Dziurawiec można stosować również zewnętrznie – na ropnie, odmrożenia i oparzenia I i II stopnia, na trudno gojące się rany, owrzodzenia żylakowe, egzemy, liszaje, a także blizny i miejsca pozbawione pigmentu. Dostępne są zarówno maści z zawierające wyciąg z dziurawca, jak i ekstrakty olejowe. Napar z dziurawca można stosować do płukania gardła i jamy ustnej w przypadku stanów zapalnych oraz przykrego zapachu z ust.

Dziurawiec zwyczajny w różnych formach

Ziele dziurawca można spotkać pod wieloma postaciami. Największy wybór produktów zawierających wyciąg z dziurawca jest w sklepach zielarskich. Można tam znaleźć:

- nalewkę z dziurawca,

- ziele dziurawca w kapsułkach, tabletkach i drażetkach,

- herbatę z dziurawca,

- macerat (olej) z dziurawca,

- olejek z dziurawca.

Olej z dziurawca – zastosowanie i właściwości

Olej z dziurawca (zwany też olejem świętojańskim) ma szerokie spektrum zastosowań, które sprzyjają poprawie samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Olej z dziurawca wykazuje działanie odkażające oraz ściągające, dlatego stosuje się go w leczeniu nawet trudno gojących się ran, ropni, wyprysków i oparzeń. Można stosować ten specyfik również do masażu obolałych mięśni, podczas nerwobóli i bóli menstruacyjnych.

DziurawiecShutterstock

Olejek z dziurawca można pić w celach uspokajających i wyciszających – świetnie sprawdzi się jako środek zaradczy w łagodzeniu huśtawek emocjonalnych, czy to w trakcie menopauzy, czy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Spożywanie oleju z dziurawca zalecane jest również przy owrzodzeniach żołądka, wspierająco przy stanach zapalnych żołądka, bólach brzusznych, uporczywej biegunce oraz w celu poprawy pracy jelit.

Olej z dziurawca można kupić w aptekach i sklepach zielarski lub zrobić samodzielnie. 

Jak zrobić olej z dziurawca?

Aby uzyskać domowy olej świętojański należy zebrać kwiatostany ziela dziurawca, rozdrobnić je, umieścić w zakręcanym słoju lub butelce i zalać wysokiej jakości oliwą z oliwek, olejem lnianym, słonecznikowym lub migdałowym. Kwiaty muszą być całkowicie zakryte oliwą, a słój szczelnie zakręcony. Słój powinien stać na dobrze nasłonecznionym miejscu przez około dwa tygodnie. Co jakiś czas (najlepiej codziennie) należy poruszyć słojem. Po dwóch tygodniach trzeba włożyć słój do garnka z wodą i lekko podgrzać, następnie przelać zawartość przez gazę rozłożoną i mocno wycisnąć. Powstały olej rozlać do buteleczek (najlepiej z ciemnego szkła), które powinny być przechowywane w ciemnym miejscu, a po otwarciu w lodówce.

Dziurawiec – przeciwwskazania 

Mimo, że dziurawiec zwyczajny ma wiele dobroczynnych właściwości, stosowanie któregokolwiek preparatu z jego zawartością, należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Jest to konieczne, ponieważ dziurawiec może zmniejszać skuteczność niektórych przyjmowanych leków, a także dlatego, że zawarta w nim hipercyna zwiększa poziom wrażliwości na światło słoneczne, co skutkować może (zwłaszcza latem) poparzeniem, a nawet porażeniem słonecznym. Środki z ekstraktem z dziurawca nie powinny być zażywane przez osoby stosujące leki przeciwdepresyjne, gdyż istnieje możliwość wystąpienia zespołu serotoninowego (nadmiaru serotoniny w mózgu), który może wywołać halucynacje, wzrost ciśnienia tętniczego, hipertermię, ból mięśni, drgawki, a nawet śpiączkę i śmierć.

Autorka/Autor:ms//mro

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Mężczyzna zginął, gdy drzewo uderzyło w jego samochód na drodze w hrabstwie Hampshire w Wielkiej Brytanii. To trzecia ofiara śmiertelna burzy Bert niosącej intensywne opady śniegu, ulewy i wichury - poinformowała w niedzielę BBC. Zamknięto wiele dróg, są też utrudnienia w ruchu kolejowym. W sobotę wieczorem tysiące domów były bez prądu.

Trzy osoby nie żyją, domy bez prądu po śnieżycach i wichurach

Trzy osoby nie żyją, domy bez prądu po śnieżycach i wichurach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W niedzielę na drogach będzie ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią i oblodzeniem w różnych częściach kraju. Na terenie kilku województw może również niebezpiecznie silnie wiać.

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Niedziela 24.11 będzie pochmurna z opadami deszczu, śniegu i śniegu z deszczem. Lokalnie możliwe są też niebezpieczne opady marznące. Odczujemy chłód, a neutralny biomet ma przechodzić w niekorzystny.

Pogoda na dziś - niedziela 24.11. Chłód i opady marznące

Pogoda na dziś - niedziela 24.11. Chłód i opady marznące

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura szybko opuści Polskę. Czeka nas duże ocieplenie. Po weekendzie temperatura dojdzie aż do 15 stopni Celsjusza. Śnieg zostanie tylko w górach, a padać będzie jedynie deszcz.

Przed nami gigantyczny skok temperatury

Przed nami gigantyczny skok temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jeden z gości ogrodu zoologicznego w Kurytybie na południu Brazylii wskoczył do stawu z hipopotamami, a następnie przedostał się do miejsca, w którym przebywały małpy - poinformowały lokalne media. Strażnikom zoo udało się schwytać mężczyznę, po czym przekazali go służbom.

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Źródło:
PAP

Kanadyjski rząd federalny przeprosił za zabicie w latach 50. i 60. XX wieku ponad tysiąca inuickich psów i zapowiedział wypłacenia 45 milionów dolarów odszkodowania. Oficjalne przeprosiny przedstawił w sobotę minister ds. relacji między Koroną a rdzennymi narodami Gary Anandasangaree.

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Źródło:
PAP

Burza śnieżna nawiedziła w piątek północno-wschodnie Stany Zjednoczone. Przyniosła ze sobą obfity śnieg. Miejscami w stanie New Jersey spadło ponad 50 centymetrów tego opadu.

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Źródło:
Reuters, FOX Weather

Trąba wodna uformowała się w sobotę rano w rejonie Darłowa na Pomorzu Zachodnim. Wirujący nad Bałtykiem lej został uchwycony na zdjęciu. - Tego typu zjawisko jest bardzo lokalne i krótkotrwałe - przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński.

Wirujący lej nad Bałtykiem

Wirujący lej nad Bałtykiem

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy Nowego Delhi, stolicy Indii, mierzą się ze spowijającym miasto smogiem. W sobotę jakość powietrza była tam znacznie poniżej normy. Lokalni aktywiści klimatyczni podkreślają, że walka z zanieczyszczeniami nie powinna trwać jedynie w sezonie smogowym.

"Czujemy się, jakbyśmy wdychali dym z 40 papierosów na raz"

"Czujemy się, jakbyśmy wdychali dym z 40 papierosów na raz"

Źródło:
Reuters, The Guardian, tvnmeteo.pl

Z powodu zagrożenia lawinowego zamknięty został w sobotę szlak czerwony przez Kocioł pod Śnieżką - przekazali przedstawiciele Karkonoskiego Parku Narodowego. Po ostatnich opadach śniegu pogorszyły się warunki turystyczne w polskich górach. Lawinową jedynkę wprowadzono w tym tygodniu również w Tatrach, trudne warunki na szlakach są też w Beskidach.

Mogą schodzić lawiny. Zamknięty szlak pod Śnieżką

Mogą schodzić lawiny. Zamknięty szlak pod Śnieżką

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W związku z groźbą powodzi ewakuowano część mieszkańców w hrabstwie Sonoma w pobliżu rzeki Russian River w Kalifornii. Sytuację w stanie pogarszają obfite opady śniegu i osuwiska błotne. Trudna sytuacja jest też w stanie Waszyngton. W Seattle tysiące ludzi pozostają bez prądu.

Rzeka atmosferyczna. Drogi pod wodą, mieszkańcy ewakuowani

Rzeka atmosferyczna. Drogi pod wodą, mieszkańcy ewakuowani

Źródło:
PAP, Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Zaginiony morski gatunek od dekad ukrywał się na zdjęciach innych zwierząt. Jak przekazali naukowcy, do ponownego odkrycia niepozornego Haplosyllis anthogorgicola doszło przez przypadek. Dokładna analiza fotografii innych zwierząt zamieszkujących ten sam ekosystem pozwoliła ustalić, że morskie robaki nie zniknęły, a po prostu świetnie się maskowały.

Na tym zdjęciu kryje się zaginiony gatunek. Chował się przed badaczami od dekad

Na tym zdjęciu kryje się zaginiony gatunek. Chował się przed badaczami od dekad

Źródło:
The Royal Society, Science X Network

Ludzki błąd doprowadził do śmierci młodego goryla nizinnego w ogrodzie zoologicznym Calgary Zoo w kanadyjskim stanie Alberta. Dwuletnia samiczka o imieniu Eyare zmarła w wyniku urazów głowy.

"Ta tragedia dotknęła nas wszystkich". Przez ludzki błąd zginął goryl

"Ta tragedia dotknęła nas wszystkich". Przez ludzki błąd zginął goryl

Źródło:
CNN

Naukowcy stworzyli najcieńsze spaghetti świata - pojedyncza nitka jest 200 razy cieńsza niż ludzki włos. Do jego przygotowania wykorzystano mąkę, kwas mrówkowy oraz... sprzęt laboratoryjny. Makaron nie jest przeznaczony do spożycia - powstał, by przetestować technikę wytwarzania skrobiowych nanowłókien mających zastosowanie w medycynie.

Tak wygląda najcieńsze spaghetti świata

Tak wygląda najcieńsze spaghetti świata

Źródło:
UCL, tvnmeteo.pl

Ulewy spowodowały utrudnienia komunikacyjne na Cyprze. W nocy z czwartku na piątek w rejonie miasta Limassol doszło do podtopień i osuwisk, których skutki były sprzątane cały dzień. W weekend meteorolodzy prognozują kolejne intensywne opady deszczu.

Ulewy w cypryjskim kurorcie. Część dróg zalało, część zablokowały osuwiska

Ulewy w cypryjskim kurorcie. Część dróg zalało, część zablokowały osuwiska

Źródło:
KNEWS Kathimerini, Cyprus Mail

Intensywne opady śniegu spowodowały paraliż komunikacyjny w środkowej i północnej Francji. W okolicach Paryża doszło do karambolu z udziałem kilku pojazdów, ponad 30 osób zostało rannych. Ogromne korki powstały także na kilku autostradach - w jednym miejscu utknęło ponad dwa tysiące samochodów ciężarowych.

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Źródło:
Le Monde

Zima zawitała także na Węgry. Biało zrobiło się w prawie całym kraju, a miejscami spadło ponad 20 centymetrów śniegu. W nocy z czwartku na piątek w części kraju obowiązywały ostrzeżenia meteorologiczne. Od rana występowały poważne utrudnienia komunikacyjne.

W nocy napadało 20 centymetrów śniegu. Paraliż na węgierskich drogach

W nocy napadało 20 centymetrów śniegu. Paraliż na węgierskich drogach

Źródło:
Daily News Hungary, index.hu

Pingwin cesarski Gus, który na początku miesiąca przypłynął do Australii, wrócił na wolność. Ptak znalazł się ponad 3000 kilometrów od domu - na wolności gatunek ten występuje jedynie na Antarktydzie. Wyczerpane i niedożywione zwierzę odzyskało siły pod okiem specjalistów.

Pionier wśród pingwinów wrócił na wolność. "To było wspaniałe uczucie"

Pionier wśród pingwinów wrócił na wolność. "To było wspaniałe uczucie"

Źródło:
ABC News Australia, DBCA

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci gromadzi w rosnącym tempie nieduże, centymetrowej wielkości kawałki plastiku pochodzące z różnych części świata. Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Masa plastikowych odpadów w rejonie Pacyficznej Plamy Śmieci wzrosła prawie pięciokrotnie

Źródło:
PAP, theoceancleanup.com, iopscience.iop.org

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience