Dziurawiec zwyczajny – właściwości i zastosowanie

Źródło:
tvnmeteo.pl
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?Shutterstock
wideo 2/5
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?Shutterstock

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) jest często nazywany zielem Świętego Jana. Inne nazwy zwyczajowe tej rośliny to: świętojańskie ziele, krewka Matki Boskiej, krew Chrystusa, dzwonki Panny Marii, krzyżowe ziele, dzwoniec, przestrzelon, arlika, durawy i polna ruta. Dziurawiec ma wszechstronne zastosowanie, dzięki czemu jest jedną z najpowszechniej wykorzystywanych roślin w ziołolecznictwie. Warto znać jego właściwości, gdyż może pomóc na wiele schorzeń i problemów zdrowotnych.

● Dziurawiec zwyczajny rośnie dziko, jednak należy do tej samej rodziny roślin, co dziurawce ozdobne – uprawne. ● Dziurawiec zwyczajny ma wiele nazw, z których większość ma chrześcijański wydźwięk, co prawdopodobnie spowodowane jest jego prozdrowotnymi właściwościami. ● Ziele Świętego Jana ma właściwości rozkurczające, przeciwzapalne, uspokajające, antyseptyczne i przeciwbakteryjne. ● W sklepach zielarskich kupić można olejki, oleje, herbaty i nalewki z dziurawca oraz dziurawiec w kapsułkach, tabletkach i drażetkach.

Charakterystyka dziurawca

Dziurawce zwyczajne to jedne z często spotykanych żółtych kwiatów łąkowych, które większość ludzi mija obojętnie. Z wyglądu roślina jest dość pospolita – ma prosto wzniesioną łodygę, która jest rozgałęziona w górnej części, naprzeciwlegle ułożone liście i niewielkie (około trzech centymetrów), żółte kwiaty zebrane w baldachogrona. W tej roślinie, którą wiele ludzi traktuje jak chwast, kryje się szeroka gama drogocennych składników. Na blaszkach liści dziurawca znajdują się prześwitujące kropki, w których zawarty jest olejek eteryczny. Kwiaty tej rośliny wytwarzają bardzo dużo pyłku i stanowią tym samym pokarm dla pszczół.

Dziurawiec – właściwości

Dziurawiec zwyczajny to z pozoru niczym niewyróżniające się żółte kwiaty na łące. Jednak ten gatunek rośliny z rodziny dziurawcowatych był znany jako lek już w starożytności. Dziś należy do leków uniwersalnych stosowanych w ziołolecznictwie. Ziele Świętego Jana ma zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne zastosowanie, a najważniejszym składnikiem w nim zawartym jest hiperycyna – czerwony barwnik, który działa jak antybiotyk i środek przeciwwirusowy. Hiperycyna wykazuje duże, dobroczynne działanie w leczeniu nowotworów, zaburzeń kardiologicznych i neurologicznych, a także zakażeń HIV i depresji. Dziurawiec zawiera także:

- garbniki, które działają przeciwbiegunkowo, bakteriostatycznie i przeciwkrwotocznie, - flawonoidy, - hiperozyd o działaniu moczopędnym, - rutynę posiadająca właściwości antyoksydacyjne, - kwercetynę uszczelniająca naczynia włosowate, - amentoflawon wływający na rozpad tkanki tłuszczowej. - olejki eteryczne, - żywice, - sole mineralne (magnez), - witaminę A, - witaminę C.

Dziurawiec – na co pomaga?

Dziurawiec zwyczajny działa rozkurczowo, rozszerzająco na naczynia narządów wewnętrznych (jelita, żyły obwodowe), żółciopędnie, przeciwbakteryjnie i uspokajająco (wyczerpanie nerwowe, psychoza, nocne moczenie na tle nerwowym, zaburzenia klimakteryczne itp.). Roślina jest też wykorzystywana jako środek moczopędny, przeciwkrwotoczny i w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów.

Dziurawiec można stosować również zewnętrznie – na ropnie, odmrożenia i oparzenia I i II stopnia, na trudno gojące się rany, owrzodzenia żylakowe, egzemy, liszaje, a także blizny i miejsca pozbawione pigmentu. Dostępne są zarówno maści z zawierające wyciąg z dziurawca, jak i ekstrakty olejowe. Napar z dziurawca można stosować do płukania gardła i jamy ustnej w przypadku stanów zapalnych oraz przykrego zapachu z ust.

Dziurawiec zwyczajny w różnych formach

Ziele dziurawca można spotkać pod wieloma postaciami. Największy wybór produktów zawierających wyciąg z dziurawca jest w sklepach zielarskich. Można tam znaleźć:

- nalewkę z dziurawca,

- ziele dziurawca w kapsułkach, tabletkach i drażetkach,

- herbatę z dziurawca,

- macerat (olej) z dziurawca,

- olejek z dziurawca.

Olej z dziurawca – zastosowanie i właściwości

Olej z dziurawca (zwany też olejem świętojańskim) ma szerokie spektrum zastosowań, które sprzyjają poprawie samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Olej z dziurawca wykazuje działanie odkażające oraz ściągające, dlatego stosuje się go w leczeniu nawet trudno gojących się ran, ropni, wyprysków i oparzeń. Można stosować ten specyfik również do masażu obolałych mięśni, podczas nerwobóli i bóli menstruacyjnych.

DziurawiecShutterstock

Olejek z dziurawca można pić w celach uspokajających i wyciszających – świetnie sprawdzi się jako środek zaradczy w łagodzeniu huśtawek emocjonalnych, czy to w trakcie menopauzy, czy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Spożywanie oleju z dziurawca zalecane jest również przy owrzodzeniach żołądka, wspierająco przy stanach zapalnych żołądka, bólach brzusznych, uporczywej biegunce oraz w celu poprawy pracy jelit.

Olej z dziurawca można kupić w aptekach i sklepach zielarski lub zrobić samodzielnie. 

Jak zrobić olej z dziurawca?

Aby uzyskać domowy olej świętojański należy zebrać kwiatostany ziela dziurawca, rozdrobnić je, umieścić w zakręcanym słoju lub butelce i zalać wysokiej jakości oliwą z oliwek, olejem lnianym, słonecznikowym lub migdałowym. Kwiaty muszą być całkowicie zakryte oliwą, a słój szczelnie zakręcony. Słój powinien stać na dobrze nasłonecznionym miejscu przez około dwa tygodnie. Co jakiś czas (najlepiej codziennie) należy poruszyć słojem. Po dwóch tygodniach trzeba włożyć słój do garnka z wodą i lekko podgrzać, następnie przelać zawartość przez gazę rozłożoną i mocno wycisnąć. Powstały olej rozlać do buteleczek (najlepiej z ciemnego szkła), które powinny być przechowywane w ciemnym miejscu, a po otwarciu w lodówce.

Dziurawiec – przeciwwskazania 

Mimo, że dziurawiec zwyczajny ma wiele dobroczynnych właściwości, stosowanie któregokolwiek preparatu z jego zawartością, należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Jest to konieczne, ponieważ dziurawiec może zmniejszać skuteczność niektórych przyjmowanych leków, a także dlatego, że zawarta w nim hipercyna zwiększa poziom wrażliwości na światło słoneczne, co skutkować może (zwłaszcza latem) poparzeniem, a nawet porażeniem słonecznym. Środki z ekstraktem z dziurawca nie powinny być zażywane przez osoby stosujące leki przeciwdepresyjne, gdyż istnieje możliwość wystąpienia zespołu serotoninowego (nadmiaru serotoniny w mózgu), który może wywołać halucynacje, wzrost ciśnienia tętniczego, hipertermię, ból mięśni, drgawki, a nawet śpiączkę i śmierć.

Autorka/Autor:ms//mro

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Upały odpuściły, ale nie na długo. W weekend temperatura w cieniu znów będzie przekraczać 30 stopni Celsjusza. W prognozie pogody na ten tydzień widać też burze, które najsilniejsze mają być w środę.

Odpoczynek od upału będzie krótki

Odpoczynek od upału będzie krótki

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed burzami. We wtorek niebezpiecznie będzie przede wszystkim w zachodniej Polsce, gdzie obowiązują alarmy pierwszego stopnia. W nadchodzących dniach burze będą zagrażać kolejnym regionom.

IMGW ostrzega. Wieczorem oraz w nocy może grzmieć i lać

IMGW ostrzega. Wieczorem oraz w nocy może grzmieć i lać

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Temperatura na Ziemi bije kolejne rekordy. W niedzielę 21 lipca odnotowano najcieplejszy dzień na świecie, odkąd prowadzone są pomiary - wynika ze wstępnych danych europejskiej agencji Copernicus Climate Change Service (C3S).

Najcieplejszy dzień na świecie w historii. Był w niedzielę

Najcieplejszy dzień na świecie w historii. Był w niedzielę

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Ponad 180 osób zmarło w Hiszpanii od początku wakacji z powodu panujących wysokich temperatur - wynika z danych madryckiego Instytutu Zdrowia imienia Karola III. Około połowę z tych zgonów odnotowano w ostatnich kilkunastu dniach.

Piekielny żar. Od początku wakacji w Hiszpanii zmarło ponad 180 osób

Piekielny żar. Od początku wakacji w Hiszpanii zmarło ponad 180 osób

Źródło:
PAP, thelocal.es, eltiempo.es

Erupcja Etny spowodowała tymczasowe zawieszenie przylotów i odlotów na lotnisku w Katanii. To nie pierwsza erupcja w tym miesiącu.

Wybuch Etny. Ośmiokilometrowa chmura pyłu nad Sycylią, zawieszono loty

Wybuch Etny. Ośmiokilometrowa chmura pyłu nad Sycylią, zawieszono loty

Źródło:
PAP, Quotidiano Nazionale, tvnmeteo.pl

Norweski region Telemark, który jest położony około 100 kilometrów na zachód od Oslo, nawiedziły ulewne deszcze. Doszło tam do powodzi, w wyniku której zawalił się most. Służby ewakuowały około 350 mieszkańców i turystów z terenów zagrożonych osunięciami ziemi.

Zawalony most, zalane drogi. Osunięcie ziemi zagraża mieszkańcom i turystom

Zawalony most, zalane drogi. Osunięcie ziemi zagraża mieszkańcom i turystom

Źródło:
PAP, nrk.no

W Kolumbii Brytyjskiej i Albercie szaleją pożary, ewakuowano tysiące osób. Dym generowany przez płomienie przekracza północny Atlantyk - poinformowało europejskie centrum monitorowania atmosfery Copernicus (CAMS).

Od piorunów wybuchają pożary, tysiące ewakuowanych

Od piorunów wybuchają pożary, tysiące ewakuowanych

Źródło:
Reuters, PAP, cbc.ca, nytimes.com

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych osuwisk, które wystąpiły w poniedziałek w Etiopii. Jak przekazały lokalne władze, po pierwszym zejściu masy skalnej ziemia osunęła się drugi raz, grzebiąc ludzi, którzy ruszyli na pomoc ofiarom pierwszej katastrofy. Liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć.

Ponad 150 osób pogrzebanych pod skałami. "Nie dotarliśmy jeszcze do wszystkich ciał"

Ponad 150 osób pogrzebanych pod skałami. "Nie dotarliśmy jeszcze do wszystkich ciał"

Źródło:
PAP, Reuters

Stres ludzi wpływa na samopoczucie psów. Przeprowadzone przez brytyjskich naukowców badanie wykazało, że zapachy wydzielane przez zdenerwowane osoby sprawiały, że zwierzaki wykazywały się pesymizmem.

Psy czują zapach naszego stresu. Przez niego stają się pesymistami

Psy czują zapach naszego stresu. Przez niego stają się pesymistami

Źródło:
University of Bristol

Tajfun Gaemi zbliża się do wybrzeży Tajwanu. Towarzyszą mu podmuchy wiatru sięgające 155 kilometrów na godzinę. W przygotowaniu na nadejście żywiołu odwołana została część dorocznych ćwiczeń wojskowych, wstrzymano połączenia promowe. Po przejściu nad Tajwanem Gaemi ma uderzyć w Chiny.

Gaemi wstrzymał część dorocznych ćwiczeń wojskowych

Gaemi wstrzymał część dorocznych ćwiczeń wojskowych

Źródło:
Reuters, Taiwan News, Focus Taiwan

Pogoda na dziś. Wtorek 23.07 przyniesie części kraju przelotne opady deszczu oraz burze. Nie zabraknie też regionów, w których dopisze pogodna aura. Termometry pokażą maksymalnie od 23 do 27 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - wtorek, 23.07. Lokalnie zagrzmi i popada, do 27 stopni

Pogoda na dziś - wtorek, 23.07. Lokalnie zagrzmi i popada, do 27 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Piorun śmiertelnie poraził 47-letniego mężczyznę i jego 11-letnią córkę na górze Zhaltets w Bułgarii. Drugie dziecko, które zaalarmowało służby ratunkowe, ocalało i zostało śmigłowcem przetransportowane do szpitala.

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Źródło:
PAP, breaking.bg

Lecąca w kierunku Jowisza sonda JUICE, aby nabrać prędkości, przeleci w przyszłym miesiącu pomiędzy Ziemią a Księżycem - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). To pierwszy tego typu manewr w historii lotów kosmicznych.

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Źródło:
PAP, ESA

Ogień pojawił się na przedmieściach Lizbony. Pożar wybuchł w niedzielę wczesnym popołudniem, a walkę z nim utrudniał upał i silny wiatr. 14 osób, w tym 11 strażaków, odniosło obrażenia. Niebezpieczeństwo pożarowe nie mija.

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Źródło:
SIC Noticias, observador.pt

Cypryjski departament meteorologii (DOM) ostrzega przed spiekotą. Trzy osoby zmarły, a co najmniej kilka trafiło do szpitali w trakcie trwającej właśnie fali upałów na wyspie. Miejscami temperatura może przekroczyć 40 stopni Celsjusza.

Upały na Cyprze. Skwar zabił trzy osoby

Upały na Cyprze. Skwar zabił trzy osoby

Źródło:
PAP, DOM, Cyprus Mail

Po całej serii upalnych dni temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Lawina błotna zalała w niedzielę miasto w północno-wschodniej Francji. Do zdarzenia doszło w departamencie Górna Marna, gdzie weekend przyniósł gwałtowne opady deszczu i burze. Osiem osób zostało rannych.

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Źródło:
France TV, BFMTV

Za nami kolejna noc obserwacji Koźlego Księżyca. Letnie pełnie są szczególnie efektowne - tarcza naszego naturalnego satelity wydaje się wtedy większa i złotawa. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Wypadek w Tatrach. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z akcji ratunkowej przeprowadzonej w sobotę przez ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dotyczyła ona mężczyzny, który upadł na szlaku i rozbił sobie głowę.

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Chorwacka policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o podłożenie ognia w okolicach Trogiru. W czwartek pożar podszedł bardzo blisko kompleksów hotelowych, zagrażając bezpieczeństwu ponad 4000 ludzi, a w niedzielę wciąż trwało jego dogaszanie.

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Źródło:
PAP, index.hr, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu spowodowały, że na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro - Płociduga Duża. Zbiornik ten osuszono w XIX wieku, by uzyskać łąki do wypasu koni. Zdaniem naukowców jezioro to jednak wkrótce znowu zniknie.

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Źródło:
PAP

Położone w środkowym Chile jezioro Laguna del Maule wydaje z siebie dźwięki brzmiące jak piosenki z kosmosu. - Są one spowodowane ruchem lub pękaniem cienkich warstw lodu - powiedział glacjolog Andres Rivera.

To chilijskie jezioro śpiewa

To chilijskie jezioro śpiewa

Źródło:
Reuters

Trzęsienie ziemi odnotowano u wybrzeży Krety w niedzielny poranek. Wstrząsy miały magnitudę 5,3. Od soboty aktywność sejsmiczna w regionie wzrosła, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Źródło:
ERT News, naftemporiki.gr

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zawalenia się mostu w północno-środkowych Chinach. Jak podały lokalne media, do rzeki wpadło 25 pojazdów. Do zdarzenia doszło po ulewach, jakie wystąpiły w piątek nad tą częścią Państwa Środka. Nad kraj nadciągają dalsze burze.

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Źródło:
PAP, Reuters

Temperaturę w miastach można kształtować poprzez zmianę użytkowania terenów dookoła nich. Zespół naukowców z Chin i Wielkiej Brytanii odkrył, że szeroki pas terenów zielonych naokoło metropolii może przyczyniać się do znaczącego obniżenia temperatury w centrum.

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

Źródło:
University of Surrey

Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. W związku z temperaturą dochodzącą do około 40 stopni Celsjusza ponownie zamknięto niektóre obiekty archeologiczne, a także popularny wśród turystów Ogród Narodowy w Atenach. Strażacy walczą z pożarami w różnych regionach kraju.

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Źródło:
PAP, .ekathimerini.com, wetteronline.de

Słowackie pogotowie górskie (HZS) poinformowało o śmierci polskiego wspinacza, który w piątek nie przeżył upadku z Czarnego Szczytu. Tego dnia w Tatrach Wysokich zginął również inny turysta z Polski.

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Niedźwiedź zaatakował 63-letniego pasterza owiec, ciężko raniąc go w nogę - poinformował w sobotę portal "digi24.ro". Do zdarzenia doszło w południowych Karpatach w Rumunii.

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, adevarul.ro, news.ro

Na 20 lipca 2024 roku przypada 55 rocznica historycznej misji Apollo 11, pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Ostatni żyjący z jej uczestników, Buzz Aldrin, opowiedział z tej okazji, jakie znaczenie miał dla niego spacer po powierzchni Srebrnego Globu.

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org

Seria tornad nawiedziła w poniedziałek hrabstwo Cook w Stanach Zjednoczonych. Jak podaje Krajowa Służba Pogodowa (NWS), odnotowano ich aż 24. Tym samym padł nowy rekord liczby powstałych tornad na tym terenie jednego dnia.

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Źródło:
PAP,wgntv.com

Fala upałów nawiedziła Hiszpanię. W andaluzyjskim mieście Écija temperatura przekroczyła w piątek 40 stopni Celsjusza. Ministerstwo Zdrowia w Madrycie apeluje do ludzi, aby pili wodę i chronili się przed słońcem.

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

Źródło:
Reuters

Za nami spektakularne burze i gorące dni. Zapanowało lato w pełnej krasie, choć dla wielu upał jest nieznośny. Wyliczenia europejskich i amerykańskich modeli meteorolgicznych szacują, że w trzeciej dekadzie lipca w Polsce się ochłodzi. Rejsowiec "Aura" zawinąć ma do spokojnego portu. Pytanie tylko na jak długo? Sprawdza to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Źródło:
tvnmeteo.pl