Dziurawiec zwyczajny – właściwości i zastosowanie

Źródło:
tvnmeteo.pl
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?Shutterstock
wideo 2/5
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?Shutterstock

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) jest często nazywany zielem Świętego Jana. Inne nazwy zwyczajowe tej rośliny to: świętojańskie ziele, krewka Matki Boskiej, krew Chrystusa, dzwonki Panny Marii, krzyżowe ziele, dzwoniec, przestrzelon, arlika, durawy i polna ruta. Dziurawiec ma wszechstronne zastosowanie, dzięki czemu jest jedną z najpowszechniej wykorzystywanych roślin w ziołolecznictwie. Warto znać jego właściwości, gdyż może pomóc na wiele schorzeń i problemów zdrowotnych.

● Dziurawiec zwyczajny rośnie dziko, jednak należy do tej samej rodziny roślin, co dziurawce ozdobne – uprawne. ● Dziurawiec zwyczajny ma wiele nazw, z których większość ma chrześcijański wydźwięk, co prawdopodobnie spowodowane jest jego prozdrowotnymi właściwościami. ● Ziele Świętego Jana ma właściwości rozkurczające, przeciwzapalne, uspokajające, antyseptyczne i przeciwbakteryjne. ● W sklepach zielarskich kupić można olejki, oleje, herbaty i nalewki z dziurawca oraz dziurawiec w kapsułkach, tabletkach i drażetkach.

Charakterystyka dziurawca

Dziurawce zwyczajne to jedne z często spotykanych żółtych kwiatów łąkowych, które większość ludzi mija obojętnie. Z wyglądu roślina jest dość pospolita – ma prosto wzniesioną łodygę, która jest rozgałęziona w górnej części, naprzeciwlegle ułożone liście i niewielkie (około trzech centymetrów), żółte kwiaty zebrane w baldachogrona. W tej roślinie, którą wiele ludzi traktuje jak chwast, kryje się szeroka gama drogocennych składników. Na blaszkach liści dziurawca znajdują się prześwitujące kropki, w których zawarty jest olejek eteryczny. Kwiaty tej rośliny wytwarzają bardzo dużo pyłku i stanowią tym samym pokarm dla pszczół.

Dziurawiec – właściwości

Dziurawiec zwyczajny to z pozoru niczym niewyróżniające się żółte kwiaty na łące. Jednak ten gatunek rośliny z rodziny dziurawcowatych był znany jako lek już w starożytności. Dziś należy do leków uniwersalnych stosowanych w ziołolecznictwie. Ziele Świętego Jana ma zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne zastosowanie, a najważniejszym składnikiem w nim zawartym jest hiperycyna – czerwony barwnik, który działa jak antybiotyk i środek przeciwwirusowy. Hiperycyna wykazuje duże, dobroczynne działanie w leczeniu nowotworów, zaburzeń kardiologicznych i neurologicznych, a także zakażeń HIV i depresji. Dziurawiec zawiera także:

- garbniki, które działają przeciwbiegunkowo, bakteriostatycznie i przeciwkrwotocznie, - flawonoidy, - hiperozyd o działaniu moczopędnym, - rutynę posiadająca właściwości antyoksydacyjne, - kwercetynę uszczelniająca naczynia włosowate, - amentoflawon wływający na rozpad tkanki tłuszczowej. - olejki eteryczne, - żywice, - sole mineralne (magnez), - witaminę A, - witaminę C.

Dziurawiec – na co pomaga?

Dziurawiec zwyczajny działa rozkurczowo, rozszerzająco na naczynia narządów wewnętrznych (jelita, żyły obwodowe), żółciopędnie, przeciwbakteryjnie i uspokajająco (wyczerpanie nerwowe, psychoza, nocne moczenie na tle nerwowym, zaburzenia klimakteryczne itp.). Roślina jest też wykorzystywana jako środek moczopędny, przeciwkrwotoczny i w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów.

Dziurawiec można stosować również zewnętrznie – na ropnie, odmrożenia i oparzenia I i II stopnia, na trudno gojące się rany, owrzodzenia żylakowe, egzemy, liszaje, a także blizny i miejsca pozbawione pigmentu. Dostępne są zarówno maści z zawierające wyciąg z dziurawca, jak i ekstrakty olejowe. Napar z dziurawca można stosować do płukania gardła i jamy ustnej w przypadku stanów zapalnych oraz przykrego zapachu z ust.

Dziurawiec zwyczajny w różnych formach

Ziele dziurawca można spotkać pod wieloma postaciami. Największy wybór produktów zawierających wyciąg z dziurawca jest w sklepach zielarskich. Można tam znaleźć:

- nalewkę z dziurawca,

- ziele dziurawca w kapsułkach, tabletkach i drażetkach,

- herbatę z dziurawca,

- macerat (olej) z dziurawca,

- olejek z dziurawca.

Olej z dziurawca – zastosowanie i właściwości

Olej z dziurawca (zwany też olejem świętojańskim) ma szerokie spektrum zastosowań, które sprzyjają poprawie samopoczucia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Olej z dziurawca wykazuje działanie odkażające oraz ściągające, dlatego stosuje się go w leczeniu nawet trudno gojących się ran, ropni, wyprysków i oparzeń. Można stosować ten specyfik również do masażu obolałych mięśni, podczas nerwobóli i bóli menstruacyjnych.

DziurawiecShutterstock

Olejek z dziurawca można pić w celach uspokajających i wyciszających – świetnie sprawdzi się jako środek zaradczy w łagodzeniu huśtawek emocjonalnych, czy to w trakcie menopauzy, czy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Spożywanie oleju z dziurawca zalecane jest również przy owrzodzeniach żołądka, wspierająco przy stanach zapalnych żołądka, bólach brzusznych, uporczywej biegunce oraz w celu poprawy pracy jelit.

Olej z dziurawca można kupić w aptekach i sklepach zielarski lub zrobić samodzielnie. 

Jak zrobić olej z dziurawca?

Aby uzyskać domowy olej świętojański należy zebrać kwiatostany ziela dziurawca, rozdrobnić je, umieścić w zakręcanym słoju lub butelce i zalać wysokiej jakości oliwą z oliwek, olejem lnianym, słonecznikowym lub migdałowym. Kwiaty muszą być całkowicie zakryte oliwą, a słój szczelnie zakręcony. Słój powinien stać na dobrze nasłonecznionym miejscu przez około dwa tygodnie. Co jakiś czas (najlepiej codziennie) należy poruszyć słojem. Po dwóch tygodniach trzeba włożyć słój do garnka z wodą i lekko podgrzać, następnie przelać zawartość przez gazę rozłożoną i mocno wycisnąć. Powstały olej rozlać do buteleczek (najlepiej z ciemnego szkła), które powinny być przechowywane w ciemnym miejscu, a po otwarciu w lodówce.

Dziurawiec – przeciwwskazania 

Mimo, że dziurawiec zwyczajny ma wiele dobroczynnych właściwości, stosowanie któregokolwiek preparatu z jego zawartością, należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Jest to konieczne, ponieważ dziurawiec może zmniejszać skuteczność niektórych przyjmowanych leków, a także dlatego, że zawarta w nim hipercyna zwiększa poziom wrażliwości na światło słoneczne, co skutkować może (zwłaszcza latem) poparzeniem, a nawet porażeniem słonecznym. Środki z ekstraktem z dziurawca nie powinny być zażywane przez osoby stosujące leki przeciwdepresyjne, gdyż istnieje możliwość wystąpienia zespołu serotoninowego (nadmiaru serotoniny w mózgu), który może wywołać halucynacje, wzrost ciśnienia tętniczego, hipertermię, ból mięśni, drgawki, a nawet śpiączkę i śmierć.

Autorka/Autor:ms//mro

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na jutro. W sobotę 15.06 w wielu regionach kraju możliwe są opady deszczu. Najwięcej słońca będzie na wschodzie i południu. Zrobi się cieplej, a miejscami nawet gorąco.

Pogoda na jutro - sobota 15.06. Deszcz w połowie kraju

Pogoda na jutro - sobota 15.06. Deszcz w połowie kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Weekend przyniesie zmianę pogody. Zacznie robić się cieplej, a w niektórych regionach Polski zagrzmi. W następnym tygodniu spodziewamy się gwałtownych burz i ulew przy ponad 30-stopniowych upałach.

W weekend wrócą burze. Później będzie ich więcej

W weekend wrócą burze. Później będzie ich więcej

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trwa usuwanie skutków nawałnic i powodzi, jakie w weekend nawiedziły południe i wschód Austrii. Wstępnie straty szacuje się na co najmniej pięć milionów euro. W pomoc poszkodowanym zaangażował się rząd oraz organizacje pozarządowe i osoby prywatne.

Największe opady od 40 lat. Tysiące zalanych domów w Austrii

Największe opady od 40 lat. Tysiące zalanych domów w Austrii

Źródło:
PAP

Uderzenie gorąca spodziewane jest już w przyszłym tygodniu. Z prognoz wynika, że miejscami temperatura wyniesie 33 stopnie Celsjusza. Jak wyjaśniła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, w niektórych regionach będzie jednak zdecydowanie chłodniej.

Nadciąga pierwsza fala upałów. Jak długo potrwa?

Nadciąga pierwsza fala upałów. Jak długo potrwa?

Źródło:
tvnmeteo.pl

W ostatnim czasie Grecję nęka fala upałów. Służby skarżą się, że turyści przyjeżdżają nieprzygotowani i wyruszają na spacery bez nakryć głowy, podczas gdy temperatura przekracza 40 stopni Celsjusza. Ponieważ podczas wędrówek zmarło czworo zagranicznych turystów, a dwóch jest zaginionych, lokalne media ostrzegają przed tragicznymi skutkami upalnej pogody.

Turyści umierają podczas wędrówek. Greckie media: nie zdają sobie sprawy z ryzyka

Turyści umierają podczas wędrówek. Greckie media: nie zdają sobie sprawy z ryzyka

Źródło:
PAP, The Independent, tvnmeteo.pl

Powrót kapsuły Starliner z dwojgiem astronautów na pokładzie został po raz kolejny przesunięty. Amerykanie mają wrócić na Ziemię nie wcześniej niż 22 czerwca - podała w piątek NASA.

Pechowa misja. Powrót astronautów znów przełożony

Pechowa misja. Powrót astronautów znów przełożony

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przetoczyły się w nocy z czwartku na piątek przez Rumunię. W różnych częściach kraju mocno padało i silnie wiało, co doprowadziło do poważnych zniszczeń.

Grad dziurawił elewacje i szyby samochodów, deszcz zamienił stolicę w "małą Wenecję"

Grad dziurawił elewacje i szyby samochodów, deszcz zamienił stolicę w "małą Wenecję"

Źródło:
ENEX

Żmija nosoroga ugryzła siedmioletnie dziecko w Chorwacji. Ten silnie jadowity gatunek staje się coraz większym problemem nie tylko w okolicach Splitu, gdzie doszło do ataku - węże te znajdowane są coraz bliżej ludzkich siedzib także w innych popularnych wśród turystów regionach.

Najbardziej jadowity wąż Europy ukąsił dziecko w Chorwacji

Najbardziej jadowity wąż Europy ukąsił dziecko w Chorwacji

Źródło:
PAP, Dnevnik, TPortal

Ulewne deszcze nawiedziły południowe i środkowe Chile. W wyniku żywiołu zginęła jedna osoba, a tysiące ludzi musiało opuścić swoje domy. Władze wprowadziły w pięciu regionach stan katastrofy.

Stan "katastrofy" po ulewach. "Potrzebujemy łodzi, aby wydostać ludzi"

Stan "katastrofy" po ulewach. "Potrzebujemy łodzi, aby wydostać ludzi"

Źródło:
Reuters, phys.org

W Tajlandii urodziły się bliźnięta słoni. Ciąża bliźniacza u tego gatunku jest niezwykle rzadka. - To cud - powiedziała w rozmowie z BBC weterynarz Lardthongtare Meepan, która odbierała poród.

Urodziły się bliźnięta słoni. "To cud"

Urodziły się bliźnięta słoni. "To cud"

Źródło:
BBC

Osuwiska i powodzie zabiły co najmniej sześć osób w północno-wschodnich Indiach i spowodowały uwięzienie ponad 2000 turystów w górskim regionie Sikkim. Doszło do nich po ulewnych opadach deszczu, które od kilku dni nawiedzają tę część Azji. Niebezpiecznie jest również w sąsiednim Nepalu, gdzie zginęły cztery osoby.

Tysiące turystów ugrzęzły w górach. "Pada nieprzerwanie od 36 godzin"

Tysiące turystów ugrzęzły w górach. "Pada nieprzerwanie od 36 godzin"

Źródło:
Reuters, CNN, Times of India

NASA wyróżniła zdjęcie zorzy polarnej i obserwatorium na Śnieżce tytułem fotografii dnia. Zdjęcie powstało spontanicznie i dzięki ogromnemu szczęściu - mówi jego autor, Daniel Koszela. Jak podkreśla zorza, którą uwiecznił, "przejdzie do historii".

Zjawisko, które "przejdzie do historii". NASA wyróżnia zdjęcie Polaka

Zjawisko, które "przejdzie do historii". NASA wyróżnia zdjęcie Polaka

Źródło:
PAP

Niektóre rośliny wykazują inteligentne zachowania. Badanie naukowców ze Stanów Zjednoczonych wskazało, że nawłoć potrafi informować otaczające ją rośliny o ataku roślinożercy - ale tylko te należące do tego samego gatunku. Odbiór takiego sygnału warunkuje dalsze zachowanie rośliny.

Nawłoć to bardzo inteligentna i komunikatywna roślina

Nawłoć to bardzo inteligentna i komunikatywna roślina

Źródło:
ScienceAlert, Cornell University

Nie biorą wolnego, nie proszą o podwyżkę i nie chodzą na L4 - urząd miasta w Katowicach wykorzystuje owce do koszenia trawy. Trawniki skoszone równo, niczym boisko piłkarskie, to w miastach już wcale nie norma. Jeśli sami zastanawiacie się, czy kosić trawę, czy nie, odpowiedzi znajdziecie w materiale magazynu "Polska i Świat".

W Katowicach trawniki przycinają owce, w Warszawie ryk kosiarek słychać rzadziej

W Katowicach trawniki przycinają owce, w Warszawie ryk kosiarek słychać rzadziej

Źródło:
TVN24

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podsumował maj pod względem temperatury i opadów atmosferycznych. Z raportu wynika, że był to miesiąc ekstremalnie ciepły - ze średnią temperaturą wynoszącą 16 stopni Celsjusza. A jak wyglądały kwestie związane z opadami?

Maj 2024 roku był w Polsce ekstremalnie ciepły

Maj 2024 roku był w Polsce ekstremalnie ciepły

Źródło:
IMGW

Pięcioletni chłopiec zginął, a drugi został ranny, gdy w kraju związkowym Styria we wschodniej Austrii doszło do niewielkiego osunięcia się ziemi - poinformowały miejscowe media.

Tragedia w czasie spaceru. Nie żyje dziecko

Tragedia w czasie spaceru. Nie żyje dziecko

Źródło:
spegiel.de, derstandard.at, AFP, ENEX

Biały bizon urodził się w amerykańskim Parku Narodowym Yellowstone. Według ekspertów, taki przypadek zdarza się raz na 10 milionów narodzin. Tymczasem zamieszkujący okoliczne tereny rdzenni Amerykanie uznali te narodziny za znak i spełnienie ich dawnej przepowiedni.

Przypadek jeden na miliony. Rdzenni Amerykanie mówią o spełnieniu przepowiedni

Przypadek jeden na miliony. Rdzenni Amerykanie mówią o spełnieniu przepowiedni

Źródło:
CBS News, BBC, tvn24.pl

- Doszło do poważnego zachorowania, niestety rokowania dowódcy są niepewne - między innymi takie słowa było słychać podczas środowej transmisji na żywo z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, po czym transmisja została przerwana. Zdarzenie zaniepokoiło internautów, jednak NASA wydała już w tej sprawie wyjaśniający wszystko komunikat.

Rokowania dowódcy są "niepewne". Zerwana transmisja ze stacji kosmicznej, NASA tłumaczy

Rokowania dowódcy są "niepewne". Zerwana transmisja ze stacji kosmicznej, NASA tłumaczy

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Mierzący 3,6 metra krokodyl terroryzował społeczność Aborygenów zamieszkujących północ Australii. Jak podała australijska policja, zwierzę zostało odstrzelone, a następnie zjedzone przez lokalną społeczność.

Terroryzował społeczność. Postanowiono go zjeść

Terroryzował społeczność. Postanowiono go zjeść

Źródło:
abc.net.au, PAP

Delos już niedługo zatonie w Morzu Egejskim. Wyspa, na której znajdują się ruiny świątyń, domów mieszkalnych i amfiteatrów, jest coraz bardziej narażona na skutki rosnącego poziomu morza, a część budynków już uległa zniszczeniu. Archeolodzy przewidują, że zniknięcie Delos to kwestia dekad.

Tę grecką wyspę za 50 lat pochłoną morskie fale

Tę grecką wyspę za 50 lat pochłoną morskie fale

Źródło:
AFP, Greek City Times

Kamera znajdująca się w autobusie miejskim uchwyciła dramatyczny moment, w którym jeleń uderza w przednią szybę pojazdu i ją rozbija. Zwierzę prawie wpadło na pasażerów siedzących w środku. Do zdarzenia doszło w mieście Warwick w stanie Rhode Island.

Uderzył w przednią szybę i wpadł do autobusu. Nagranie

Uderzył w przednią szybę i wpadł do autobusu. Nagranie

Źródło:
Reuters, eu.usatoday.com, abc7.com

Pierwsza ofiara śmiertelna małpiej ospy została odnotowana w Republice Południowej Afryki. Jak przekazał minister zdrowia RPA, w kraju potwierdzono pięć przypadków zarażenia ludzi tym wirusem. To niejedyny kraj, który zmaga się z tą niebezpieczną chorobą.

Wirus małpiej ospy zabija w kolejnym kraju

Wirus małpiej ospy zabija w kolejnym kraju

Źródło:
PAP, Sowetan Live

Około 1000 zwierząt spłonęło w pożarze targowiska w Bangkoku. Ogień wybuchł we wtorek na skutek zwarcia instalacji elektrycznej w części bazaru, w której mieściły się sklepy zoologiczne.

Spłonęło około 1000 zwierząt z ponad 100 sklepów zoologicznych

Spłonęło około 1000 zwierząt z ponad 100 sklepów zoologicznych

Źródło:
BBC, Reuters, Khaosod

Pożar wybuchł na południu Francji. Ogień strawił ponad 600 hektarów. W akcji gaszenia biorą udział samoloty i śmigłowce gaśnicze oraz 137 pojazdów. - Siła, z jaką wybuchł ten pożar, zaskoczyła nas wszystkich - powiedział Michel Persoglio, strażak. 

"Siła, z jaką wybuchł, zaskoczyła nas wszystkich"

"Siła, z jaką wybuchł, zaskoczyła nas wszystkich"

Źródło:
tf1info.fr, francetvinfo.fr

Lej kondensacyjny pojawił się w środę nad Bałtykiem w rejonie Mielna (Zachodniopomorskie). Zalążek trąby wodnej udało się uchwycić na zdjęciach.

Lej kondensacyjny pojawił się nad Bałtykiem

Lej kondensacyjny pojawił się nad Bałtykiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Na Cyprze wybuchł pożar, który zmusiły mieszkańców pięciu miejscowości do ewakuacji. Co najmniej trzy domy zostały zniszczone, a kilka innych uszkodzonych - podały lokalne media.

Pożar na Cyprze. "Ogień przeleciał przez naszą miejscowość jak huragan, nic nie zostało"

Pożar na Cyprze. "Ogień przeleciał przez naszą miejscowość jak huragan, nic nie zostało"

Źródło:
ENEX, cyprus-mail.com

Mieszkaniec Bydgoszczy zauważył na parapecie swojego okna pustułkę. Nagranie, na którym widać młodego osobnika, przesłał na Kontakt 24. - W tej fazie wciąż jest jeszcze karmiona przez rodziców, ale za kilka tygodni się usamodzielni - powiedział ornitolog Przemysław Chylarecki.

"Pierwszy raz widziałem takiego ptaka, na dodatek siedzącego na oknie". Nagranie z Bydgoszczy

"Pierwszy raz widziałem takiego ptaka, na dodatek siedzącego na oknie". Nagranie z Bydgoszczy

Źródło:
Kontakt 24

Kenijski rząd zapowiedział plan eliminacji wron orientalnych. Według krajowych służb ochrony dzikiej przyrody, ten inwazyjny gatunek wypiera rodzime gatunki, przenosi choroby oraz zakłóca spokój mieszkańców i turystów. Jak tłumaczą władze, eliminacja tych ptaków mieści się w ramach środków prawnych mających na celu kontrolę problematycznego szkodnika.

Chcą wybić milion wron

Chcą wybić milion wron

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Kobiety mogą być bardziej odporne na stres związany z lotem w kosmos niż mężczyźni - wynika z opublikowanych badań. Zdaniem naukowców, aktywność genów u astronautów jest bardziej zaburzona niż u astronautek, a powrót do normy po wylądowaniu na Ziemi zajmuje im więcej czasu.

Kobiety mogą znosić loty kosmiczne lepiej niż mężczyźni

Kobiety mogą znosić loty kosmiczne lepiej niż mężczyźni

Źródło:
PAP, nature.com, The Guardian

Zaczął się sezon na obłoki srebrzyste. Lśniące chmury, najwyższe spośród wszystkich, jakie da się zobaczyć z powierzchni naszej planety, dostrzegł nocą z wtorku na środę Reporter 24 w Suwałkach.

Niebo w Suwałkach zalśniło

Niebo w Suwałkach zalśniło

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W sąsiedztwie popularnych wśród turystów plaż Portugalii coraz częściej jest obserwowana obecność atlantyckich wielorybów - informują biolodzy, cytowani przez miejscowe media. Według specjalistów może to wynikać z podnoszącej się temperatury wody u wybrzeża.

Pojawiają się w pobliżu portugalskich plaż coraz częściej

Pojawiają się w pobliżu portugalskich plaż coraz częściej

Źródło:
PAP, Publico

Około dwa miliony lat temu Układ Słoneczny przeszedł przez gęsty obłok międzygwiazdowy i to mogło doprowadzić do zmian klimatu na Ziemi - wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie "Nature Astronomy".

Obłok międzygwiazdowy mógł wpłynąć na ziemski klimat dwa miliony lat temu

Obłok międzygwiazdowy mógł wpłynąć na ziemski klimat dwa miliony lat temu

Źródło:
PAP, eurekalert.org