Domowe sposoby na przeziębienie mogą złagodzić objawy infekcji. Niektóre z nich, jak rosół czy czosnek, mają naukowo udowodnione działanie. Podpowiadamy, jakich sposobów na przeziębienie można spróbować w domu, także w czasie ciąży i karmienia piersią.
● Domowe sposoby na przeziębienie bazują na naturalnych składnikach. ● Udowodnioną skuteczność w łagodzeniu objawów przeziębienia mają m.in. rosół drobiowy, miód i czosnek. ● Domowy sposób na ból gardła to m.in. płukanki z szałwii oraz płukanie gardła z solą. ● Na chrypę pomoże siemię lniane. ● Mleko z miodem i czosnkiem jest domowym sposobem na przeziębienie, który pomaga na wszystkie objawy infekcji. ● Olejki eteryczne (eukaliptusowy i tymiankowy) przyniosą ulgę podczas kataru i kaszlu. ● Przeziębienie w ciąży i przy karmieniu piersią wymaga stosowania bezpiecznych środków. Użycie każdego z nich należy skonsultować z lekarzem.
Domowe sposoby na przeziębienie
Domowe sposoby na przeziębienie nie powinny zastępować wizyty u lekarza przy pogarszających się i utrzymujących się objawach infekcji, mogą jednak być skuteczną i naturalną metodą na ból gardła, katar czy kaszel. Niektóre z tych naturalnych sposobów na przeziębienie, np. czosnek i napar z lipy, stosowały już nasze prababki, inne - jak np. imbir czy kurkuma - zagościły w naszych domach stosunkowo niedawno. Wiele z nich ma udowodnioną naukowo skuteczność jako pomoc przy łagodzeniu infekcji dróg oddechowych.
Jeśli dopadło cię przeziębienie i chcesz przyspieszyć zdrowienie domowymi sposobami, sięgnij po:
Czosnek na przeziębienie - działa jak naturalny antybiotyk dzięki allicynie, substancji, którą wytwarza czosnek w reakcji na uszkodzenie (pokrojenie, zmiażdżenie). Udowodniono, że czosnek ma działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe i grzybobójcze. W czasie przeziębienia mozna spożywać go na surowo, dodawać do jedzenia, pić z mlekiem, a nawet robić z niego syrop. Jak zrobić syrop z czosnku? Dwie główki czosnku zmiażdż i wymieszaj z sokiem z trzech cytryn i 100 ml miodu, Stopniowo dolej ok. 100 ml chłodnej wody, zakręć słoik i odstaw w ciepłe miejsce na dobę.
Napar z lipy - susz kupisz w aptece lub sklepie zielarskim, lipę w torebkach w każdym spożywczym sklepie. Lipa ma działanie napotne, dlatego jej napar powinniśmy pić podczas gorączki.
Rozgrzewającą herbatę z imbirem - do ulubionej herbaty dodaj pokrojony w plasterki imbir, przykryj spodkiem i pozostaw na ok. 15 min. Po tym czasie dodaj sok z cytryny i łyżeczkę miodu. Możesz też, zamiast herbaty, użyć wrzątku. Taki imbirowy napar działa rozgrzewająco, pomaga na kaszel i katar. Nie pij go jednak podczas gorączki.
Mleko z miodem i czosnkiem - ten stary jak świat domowy sposób na przeziębienie to smak dzieciństwa wielu z nas. I dobrze, bo mleko z miodem i czosnkiem pomaga na kaszel, ból gardła i ogólne przeziębieniowe rozbicie. Mleko i miód tworzą delikatny film na gardle, ułatwiając przełykanie i łagodząc ból oraz chrypę, a czosnek, dzięki wysokiej zawartości allicyny, działa jak naturalny antybiotyk. Dla wzmocnienia efektu możesz dodać do mikstury łyżeczkę masła lub szczyptę kurkumy.
Rosół - naukowcy z University of Nebraska (USA) udowodnili, że przeziębieni pacjenci, którzy jedli rosół drobiowy szybciej dochodzili do zdrowia, niż osoby, które go nie jadły. Mieli też łagodniejsze objawy przeziębienia. Powodem, dla którego rosół działa leczniczo na przeziębienie, jest cysteina, składnik białka znajdującego się w mięsie drobiu. Rosół ułatwia odkrztuszanie wydzieliny, rozgrzewa, działa napotnie. Rozrzedza także wydzielinę w nosie. Dla wzmocnienia leczniczego efektu rosołu można do niego dodać imbir i czosnek.
Domowe sposoby na ból gardła
Istnieje wiele naturalnych, domowych sposobów na ból gardła. Pomogą ci płukanki z soli, szałwii, rumianku, mleko z masłem i miodem i sam miód. Jak przygotować płukankę z soli na ból gardła? Rozpuść łyżkę soli w szklance ciepłej (nie gorącej!) wody i kilka razy dziennie płucz uzyskanym roztworem gardło przez ok. trzy minuty. Zioła powinny zaparzać się przez ok. 15-20 minut. Płukanka z szałwii ma dodatkowo działanie przeciwzapalne, złagodzi więc bol.
Domowe sposoby na chrypę
Jeśli masz chrypę, sięgnij po miód. Wystarczy łyżeczka miodu spożyta bezpośrednio. Pomocne przy chrypie i bólu gardła są także kisiele owocowe, które działają osłaniająco na gardło. Jeszcze lepszym domowym sposobem na chrypę jest siemię lniane. Możesz z niego sporządzić:
napój - dwie łyżki siemienia lnianego zalej szklanką gorącej wody. Pozostaw pod przykryciem przez 15 min, przecedź i wypij;
kleik - łyżkę siemienia lnianego zalej dwiema szklankami wody i gotuj przez ok. 15 min. Powstanie gęsty kleik, który możesz dodatkowo doprawić miodem. Jedz kleik trzy razy dziennie.
płukankę - zalej chłodną wodą dwie łyżeczki siemienia lnianego i odstaw na pół godziny. Przecedź i uzyskaną miksturą płucz gardło kilka razy dziennie.
Domowe sposoby na katar
Domowy sposób na katar, który przyniesie ulgę w oddychaniu, to m.in. napar z majeranku. Co jeszcze pomoże na katar? Spróbuj tych domowych sposobów:
olejki eteryczne: sosnowy, eukaliptusowy, majerankowy. Możesz skropić nimi chusteczkę lub poduszkę, wziąć ciepłą kąpiel w wodzie z kilkoma kroplami wybranego olejku albo zrobić z nich inhalacje. Pamiętaj, że olejków eterycznych nie wolno używać w elektrycznych inhalatorach.
sól fizjologiczna zakraplana do nosa nawilży śluzówkę, ułatwi oczyszczanie nosa z wydzieliny i oddychanie.
nawadnianie: pij dużo płynów, pomogą rozrzedzić wydzielinę. Sięgaj po herbatę z sokiem malinowym, napar z szałwii, tymianku, imbiru. Pij rosół drobiowy.
Domowe sposoby na kaszel
Domowe sposoby, które mogą złagodzić kaszel, to:
miód - w badaniach naukowych przeprowadzonych m.in. w Izraelu, naukowcom udało się ustalić, że miód pomaga na suchy kaszel, pozwala przespać spokojnie noc, hamuje odruch kaszlu. Wystarczy przed snem zjeść łyżeczkę miodu.
syrop z cebuli - działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, łagodzi kaszel. Jak zrobić syrop z cebuli? Dwie cebule pokrój w talarki i układaj warstwami w słoiku: warstwa cebuli, warstwa cukru lub miodu - i tak na przemian. Zakręcony słoik odstaw w ciepłe miejsce na kilka godzin. Sok, który puści cebula, pij trzy razy dziennie.
olejki tymiankowy i eukaliptusowy do inhalacji, na poduszkę, w kąpieli lub do nacierania klatki piersiowej (kilka kropli dodanych do kremu).
Przeziębienie w ciąży
Przeziębienie w ciąży to mało komfortowa sytuacja. Wielu leków nie wolno zażywać, a do tego dochodzi niepokój o dziecko. Spokojnie, jest cała gama produktów leczniczych, które możesz zażywać na przeziębienie w ciąży, pod warunkiem, że przepisał ci je lekarz lub skonsultowałaś z nim ich zażycie. Katar, ból gardła, kaszel i gorączkę złagodzisz też domowymi sposobami na przeziębienie w ciąży. Możesz bezpiecznie stosować: - płukankę z soli na ból gardła, - syrop z cebuli na kaszel, - sól fizjologiczna na katar, - czosnek na przeziębienie, - mleko z miodem i czosnkiem, - napar z rumianku, - miód.
Co na przeziębienie przy karmieniu piersią?
Podobnie jak w czasie ciąży, przeziębienie przy karmieniu piersią uniemożliwia zażywanie wielu leków, ponieważ przenikają do krwi, a z niej do twojego pokarmu. Niestety, przeziębienia przy karmieniu piersią się zdarzają. Co wtedy stosować? Oprócz lekarstw przepisanych przez lekarza możesz ratować się domowymi sposobami na przeziębienie, bezpiecznymi podczas laktacji. Wszystkie sposoby dopuszczalne podczas przeziębienia w ciąży, możesz stosować także przy karmieniu piersią. Poza tym sięgnij po herbatę z sokiem malinowym, napar z lipy i rosół.
Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock