Babka płesznik – właściwości i zastosowanie. Czym się różni od babki jajowatej?

Źródło:
tvnmeteo.pl
Czym są flawanole?
Czym są flawanole?pixabay.com/Shutterstock
wideo 2/6
Czym są flawanole?pixabay.com/Shutterstock

Babka płesznik to roślina, której właściwości lecznicze cenione były już w starożytności. Współcześnie, z uwagi na wysoką zawartość błonnika, sięgają po nią coraz chętniej głównie osoby borykające się z problemami układu pokarmowego. Lista dobroczynnego wpływu babki płesznik na nasze zdrowie i samopoczucie jest jednak znacznie dłuższa.

● Babka płesznik to roślina z rodziny babkowatych ceniona za swoje właściwości lecznicze. ● Nasiona babki płesznik są bogate w błonnik, stąd polecane w problemach z układem trawiennym. ●  Babka płesznik działa też wykrztuśnie, wspomaga odchudzanie, poprawia wygląd problematycznej skóry. ● Mielone nasiona babki płesznika można wykorzystać do przygotowania naparu, dodawać do potraw lub przyjmować samodzielnie, pamiętając o odpowiednim dawkowaniu.

Babka płesznik - co to za roślina?

Babka płesznik (Plantago psyllium) to gatunek rośliny z rodzinny babkowatych, który uprawiany jest w basenie Morza Śródziemnego, ale rośnie także w północnej Afryce i zachodniej Azji. Z uwagi na wygląd swoich nasion często nazywana jest również pchlicą lub pchlim nasieniem. Babka płesznik potrafi osiągać nawet do 40 centymetrów wysokości, jej łodyga jest rozgałęziona, a w górnej części bardzo mocno owłosiona. Listki są niewielkie i wąskie, ale najcenniejszym jej elementem są małe, jasnobrązowe nasiona. Roślina uprawiana i zbierana jest w zasadzie wyłącznie w celu ich pozyskania. Nasiona babki płesznik wykorzystywane są w postaci suszonej w całości lub postaci sproszkowanej. 

Właściwości babki płesznik

Małe nasiona babki płesznik to prawdziwa skarbnica składników, które pozytywnie wpływają na stan zdrowia. Przede wszystkim należy nich wymienić błonnik, którego zawartość w 100 gramach nasion wynosi niemal 70 gramów. Ponadto znajdziemy tu również: - białko,  - polisacharydy,  - tłuszcze,  - fitosterole,  - ksylozę,  - arabinozę,  - aukubinę, - taniny. 

Nasiona babki płesznik, a precyzyjnie mówiąc – łuski babki płesznik, pod wpływem kontaktu z wodą pęcznieją i uwalniają charakterystyczny śluz. To właśnie ten bogaty w błonnik kleik jest remedium na problemy trawienne.

Babka płesznik – zastosowanie

Nasiona babki płesznik mogą być stosowane na dolegliwości układu pokarmowego. Komitet ds. Produktów Leczniczych doszedł do wniosku, że są one skuteczne w leczeniu zaparć nawykowych oraz w przypadku odczuwalnego bólu podczas wydalania stolca z powodu takich chorób jak szczelina odbytu, hemoroidy lub po zabiegach chirurgicznych odbytu bądź odbytnicy. Skąd takie działanie babki płesznik? Zawierające błonnik oraz polisacharydy łuski nasion babki płesznik po ich spożyciu tworzą w jelitach śluz, który ułatwia przesuwanie mas kałowych. Co ważne, śluz pomaga także w przypadku biegunek. Zwiększając lepkość przesuwanej masy, normalizuje bowiem częstotliwość wypróżnień. Działa ponadto osłonowo. 

Śluz powoduje także, że babka płesznik posiada właściwości wykrztuśne. Powlekając drogi oddechowe, łagodzi również kaszel i to dlatego roślina ta jest powszechnie stosowana w syropach.

Dzięki wysokiej zawartości błonnika nasiona babki płesznik wspomagają proces odchudzania. Nie tylko ułatwiają przemianę materii, ale też zmniejszają uczucie głodu i ograniczają wchłanianie tłuszczów. 

Babka płesznik wpływa też pozytywnie na wygląd skóry, łagodząc stany zapalne, czy swędzenie. Polecana jest szczególnie osobom borykającym się z atopowym zapaleniem skóry (AZS), trądzikiem różowatym, łuszczycą. 

Jak stosować babkę płesznik?

Przyjmując babkę płesznik należy przede wszystkim pamiętać o tym, że musi być łączona z dużą ilością wody. Zaleca się, aby wypijać wówczas minimum półtora litra wody dziennie. Najlepiej przyjmować ją rano i wieczorem, z odstępem od 30 minut do godziny przed lub po zażyciu ewentualnych leków na zaparcia. Ponadto nie należy przyjmować babki płesznik bezpośrednio przed snem.

Babka płesznik - jak przygotować?

Najczęściej spotykanym sposobem jest przyrządzanie naparu z mielonej babki płesznik. Nasiona wystarczy zalać letnią wodą, odczekać około 15 minut i spożyć kleik. Mielone nasiona babki płesznik można także dodawać do innych produktów – musli, jogurtów, owsianek, sałatek. Można także jeść ją samodzielnie. 

Babka płesznik – dawkowanie

Babkę płesznik uważa się za bezpieczną zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci powyżej szóstego roku życia. Może być ona także z powodzeniem stosowana przez kobiety w ciąży. Mimo że posiada ona wiele właściwości leczniczych, należy pamiętać jednak o właściwym jej dawkowaniu. Przyjmuje się, że dzieci nie powinny przyjmować więcej niż dwie łyżeczki nasion dziennie, zaś dorośli – do ośmiu łyżeczek. Warto mieć na uwadze, że zioła i rośliny mogą wchodzić w interakcje z lekami, zatem nie zaczynajmy kuracji na własną rękę - skonsultujmy się z lekarzem prowadzącym.

Babka płesznika – cena

Babkę płesznik można kupić w aptekach, sklepach zielarskich, a także ze zdrową żywnością. Cena waha się od dwudziestu złotych za kilogram, zależy to jednak od miejsca. Warto pamiętać, że podobnie jak w przypadku innych roślin leczniczych, tak i w przypadku babki płesznik warto wybierać sprawdzone źródła.

Babka płesznik czy siemię lniane?

Babka płesznik często mylona jest z siemieniem lnianym. Podobne są także ich właściwości. Jednak jeśli zastanawiasz się, którą z roślin wybrać – babkę płesznik czy siemię lniane, to warto zwrócić uwagę na zawartość błonnika, którego w babce jest znacznie więcej. Zbliżone właściwości posiada także babka jajowata. Podobnie jak babka płesznik, tak i babka jajowata zaliczana jest do produktów wysokobłonnikowych. 

Babka płesznik a babka jajowata – różnice

Babka jajowata (Plantago ovata), podobnie jak babka płesznik pochodzi z rodziny babkowatych. Cechują ją niemal te same właściwości, a od babki płesznik różni się przede wszystkim wyglądem. Należy jednak zauważyć, że rozbieżności te dla niewprawnego oka są trudne do określenia.

Autorka/Autor:red

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? We wtorek 18.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. W zachodniej części kraju intensywnie pada deszcz i wieje silny wiatr, rozpędzający się w porywach nawet do 100 kilometrów na godzinę. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Znad Niemiec nadciągają nawalne opady

Gdzie jest burza? Znad Niemiec nadciągają nawalne opady

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownymi burzami na znacznym obszarze Polski. W niektórych miejscach w nocy z wtorku na środę wiatr w porywach będzie rozpędzać się aż do 100 kilometrów na godzinę. Zostały wydane również ostrzeżenia związane z upałem. Według synoptyków IMGW temperatura w środę sięgnie nawet 33 stopni Celsjusza.

Niebezpieczna noc. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Niebezpieczna noc. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Do końca tygodnia czeka nas pogoda w kratkę. Ponieważ chłód z północy będzie ścierał się z gorącem znad Afryki, spodziewamy się dużych różnic w temperaturze oraz gwałtownych burz.

U jednych upał, u innych 19 stopni. Przepychanka mas powietrza może mieć poważne skutki

U jednych upał, u innych 19 stopni. Przepychanka mas powietrza może mieć poważne skutki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed zapowiadanymi na wtorkowy wieczór i najbliższą noc gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Alert został wysłany do osób przebywających na terenie sześciu województw.

Alert RCB dla sześciu województw. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Alert RCB dla sześciu województw. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Pięć lat temu pewna galaktyka zaczęła świecić jaśniej niż kiedykolwiek i nie przestała. Teraz naukowcy mają prawdopodobne wyjaśnienie tego zjawiska. Ich zdaniem po razy pierwszy udało się zaobserwować aktywację czarnej dziury w czasie rzeczywistym.

"Być może obserwujemy aktywację masywnej czarnej dziury w czasie rzeczywistym"

"Być może obserwujemy aktywację masywnej czarnej dziury w czasie rzeczywistym"

Źródło:
ESO

Rekin podpłynął bardzo blisko plaż na Wyspach Kanaryjskich, wymuszając ich zamknięcie. Drapieżnik jest na bieżąco monitorowany przez służby morskie.

W panice uciekali przed głowomłotem. Zamknięto plaże na Gran Canarii

W panice uciekali przed głowomłotem. Zamknięto plaże na Gran Canarii

Źródło:
Onda Cero, El Norte de Castilla

Nadchodzące dni przyniosą nam bardzo nierówną aurę. W południowej Polsce spodziewana jest pierwsza w tym roku fala upałów, której nie uda się jednak wedrzeć na północ. Prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski wyjaśnił, że jest to związane z systemem frontów atmosferycznych, który będzie przechodził nad Polską w niezbyt przyjemnym dla nas towarzystwie burz i ulew.

Aura podzieli Polskę. Z jednej strony afrykański upał, z drugiej niecałe 20 stopni

Aura podzieli Polskę. Z jednej strony afrykański upał, z drugiej niecałe 20 stopni

Źródło:
TVN24

Kolejne dni przyniosą wysoki indeks UV na południu kraju, szczególnie w Tatrach. Eksperci ostrzegają, że wysoko w górach promieniowanie może być szczególnie niebezpieczne. Przykrych konsekwencji słońca i upału da się uniknąć, ale wymaga to odpowiedniego planowania wycieczki i pamiętania o kilku zasadach.

Dziś i jutro będzie prażyć słońce. Jak się przed nim bronić?

Dziś i jutro będzie prażyć słońce. Jak się przed nim bronić?

Źródło:
TVN24, IMGW

Upały nadciągają na Stany Zjednoczone. Tereny zamieszkałe przez 70 milionów ludzi zostały objęte ostrzeżeniami przed gorącem, a niektóre regiony czeka potencjalnie najdłuższa fala gorąca od dekad. Co ciekawe, w części kraju spodziewana jest niemal zimowa aura.

Na horyzoncie "najdłuższa od dziesięcioleci" fala upałów

Na horyzoncie "najdłuższa od dziesięcioleci" fala upałów

Źródło:
PAP, NWS, NHC

Pogoda na dziś. Wtorek 18.06 na obszarze całej Polski przyniesie opady deszczu, a w wielu regionach możliwe są również burze z gradem. W części kraju temperatura osiągnie 30 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - wtorek 18.06. Pierwszy upał i burze z gradem

Pogoda na dziś - wtorek 18.06. Pierwszy upał i burze z gradem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły Salwador. Intensywne opady utrzymują się od soboty nad całym krajem, powodując podtopienia i śmiertelnie groźne osuwiska. Gwałtowna aura przyczyniła się do śmierci 11 osób, a meteorolodzy ostrzegają, że pogoda może się pogorszyć.

W ulewach zginęło 11 osób. Deszcz ma padać jeszcze mocniej

W ulewach zginęło 11 osób. Deszcz ma padać jeszcze mocniej

Źródło:
PAP, Reuters, Prensa Latina

Chiny zmagają się ze skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych, które przynoszą poważne powodzie na południowych obszarach i osunięcia ziemi, w których w ostatnich dniach zginęło co najmniej dziewięć osób. W północnych regionach rolniczych panuje z kolei susza, co może odbić się negatywnie na zbiorach.

40-stopniowe upały na północy, powodzie na południu. Zabici i zaginieni

40-stopniowe upały na północy, powodzie na południu. Zabici i zaginieni

Źródło:
PAP

Na Babiej Górze odkryto dwa nieznane dotąd naukowcom gatunki jastrzębców, roślin należących do rodziny astrowatych. Zostały uznane za gatunki endemiczne, a więc występujące tylko tam. Łacińskie określenie jednego z nich pochodzi od nazwy Babiogórskiego Parku Narodowego, który w tym roku obchodzi swoje 70-lecie.

Mamy w Polsce dwa nowe gatunki endemiczne

Mamy w Polsce dwa nowe gatunki endemiczne

Źródło:
PAP

Płynąca do Polski fala gorącego powietrza z Afryki napotka przeszkodę. Jak bardzo upalnie będzie? Co czeka nas w drugiej połowie czerwca i jak zacznie się lipiec? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: upał inny niż miał być

Pogoda na 16 dni: upał inny niż miał być

Źródło:
tvnmeteo.pl

Stan Michigan nawiedziły gwałtowne burze. W miejscowości Bloomingdale wiatr zdmuchnął stojącą w ogrodzie trampolinę. Mieszkaniec domu uchwycił ten moment na nagraniu.

Silnie wieje, nagle trampolina zaczyna fruwać. Nagranie

Silnie wieje, nagle trampolina zaczyna fruwać. Nagranie

Źródło:
Reuters, fox17online.com

Antycyklon afrykański nadciąga nad Włochy. Nadano mu imię sędziego z Piekła z "Boskiej komedii" Dantego, wyznaczającego miejsce grzesznym duszom. W szczycie upałów temperatura ma przekroczyć 40 stopni Celsjusza.

Nadciąga antycyklon Minos. Nadano mu imię sędziego z piekła Dantego

Nadciąga antycyklon Minos. Nadano mu imię sędziego z piekła Dantego

Źródło:
PAP, ilmeteo.it

Susza daje się we znaki rolnikom i spowodowała straty w plonach. W okresie od 11 kwietnia do 10 czerwca występowała na terenie 15 województw - podał w raporcie Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG). Według ekspertów największe zagrożenie występowało wśród upraw zbóż jarych.

Susza rolnicza w 15 województwach. Gdzie wystąpiły największe niedobory wody

Susza rolnicza w 15 województwach. Gdzie wystąpiły największe niedobory wody

Źródło:
PAP, susza.iung.pulawy.pl

Corades yanacocha - tak nazwany został nowy gatunek motyla odkryty m.in. przez polskich naukowców pod Quito, stolicą Ekwadoru. Na ślad nowego owada badacze natknęli się podczas przeglądania zdjęć na portalu internetowym. "Trudno jest zrozumieć, jak przez tak długi czas okazały, jaskrawo ubarwiony gatunek motyla uchował się przed okiem badaczy" - czytamy na stronie Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wpadli na trop nowego gatunku motyla dzięki zdjęciu w internecie

Wpadli na trop nowego gatunku motyla dzięki zdjęciu w internecie

Źródło:
uj.edu.pl

Pożar szaleje na terenie hrabstwa Los Angeles w stanie Kalifornia. Zmusił do ewakuacji 1200 osób, głównie urlopowiczów - poinformowały lokalne władze. Z ogniem walczy ponad 400 strażaków, wspomaganych przez ciężki sprzęt i samoloty.

Pożar w hrabstwie Los Angeles. Ewakuacja ponad 1000 osób

Pożar w hrabstwie Los Angeles. Ewakuacja ponad 1000 osób

Źródło:
Reuters, CNN, PAP,eu.usatoday.com

W czasie wyprawy na Marsa nerki astronautów mogą zostać niemal całkowicie zniszczone - wynika z badania przeprowadzonego przez zespół naukowców. Winne temu ma być głównie promieniowanie kosmiczne. Artykuł na ten temat został opublikowany na łamach "Nature Communications".

Wyprawa na Marsa. Nerki astronautów mogą nie przetrwać tak długiego lotu

Wyprawa na Marsa. Nerki astronautów mogą nie przetrwać tak długiego lotu

Źródło:
PAP, nature.com

Obfite opady deszczu spowodowały, że w środkowym Ekwadorze doszło do osunięcia ziemi. Zwały błota i skał zeszły z górskiego zbocza na drogę i domy. Zginęło co najmniej sześć osób, a 30 uznaje się za zaginione - podały władze tego kraju.

Po ulewach osunęła się ziemia. Nie żyje sześć osób

Po ulewach osunęła się ziemia. Nie żyje sześć osób

Źródło:
Reuters, PAP

Czternastu Jordańczyków zmarło w czasie hadżdżu, corocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki w Arabii Saudyjskiej. Przyczyną śmierci części z nich był udar cieplny - poinformowało jordańskie ministerstwo spraw zagranicznych. Władze ostrzegają przed bardzo wysoką temperaturą powietrza.

Pielgrzymi umierają od upału

Pielgrzymi umierają od upału

Źródło:
Reuters

Mieszkańcy kompleksu luksusowych apartamentowców w chilijskim nadmorskim kurorcie Vina del Mar żyją w strachu. Obawiają się zawalenia ich domów po tym, jak u podnóża jednego z bloków po ulewach otworzyła się głęboka na 30 metrów dziura. Budynek zawisł tuż nad przepaścią.

"Kładziemy się spać w strachu"

"Kładziemy się spać w strachu"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Tegoroczne lato w Chorwacji ma być wyjątkowo gorące, co zwiększy ryzyko suszy i pożarów. Do walki z zapowiadanym "piekielnym" latem zaangażowano kilku tysięcy strażaków, a nawet wojsko.

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Burze słoneczne na Marsie mogą mieć wpływ na członków misji załogowych, którzy w przyszłości tam wyruszą. Badania przeprowadzone po dotarciu silnego rozbłysku słonecznego do Czerwonej Planety pokazały, że ludzie powinni być przygotowani na poważne dawki promieniowania. Naukowcy zaobserwowali także marsjańskie zorze.

Zorze na Marsie mogą być piękne, ale i niebezpieczne

Zorze na Marsie mogą być piękne, ale i niebezpieczne

Źródło:
JPL NASA, tvnmeteo.pl

Ulewne deszcze nawiedziły wschodni Meksyk. Oberwanie chmury trwało dwie godziny i spowodowało lokalne podtopienia. W mieście Tizimin podnoszący się poziom wody uwięził starszą kobietę w jej własnym domu. Konieczna była interwencja strażaków.

Padało dwie godziny. 90-latka zabrana z zalanego domu

Padało dwie godziny. 90-latka zabrana z zalanego domu

Źródło:
The Yucatan Times, El Univeral, ENEX

El Nino oficjalnie dobiegło końca, a to, co po nim nastąpi, może wstrząsnąć pogodą na całym świecie - donosi CNN. Stany Zjednoczone mogą doświadczyć wyjątkowo gorącego lata, obfitującego w huragany.

El Nino oficjalnie dobiegło końca. Amerykanie drżą

El Nino oficjalnie dobiegło końca. Amerykanie drżą

Źródło:
Reuters, cpc.ncep.noaa.gov

Ulewne deszcze nawiedziły w piątek japońską wyspę Okinawa. Opady były tak intensywne, że drogi zamieniały się w rzeki, co znacznie utrudniało podróż - auta utknęły w korkach. Władze wydały ostrzeżenia meteorologiczne dla mieszkańców, a także nakazy ewakuacji.

Okinawa pod wodą. Spadło rekordowo dużo deszczu

Okinawa pod wodą. Spadło rekordowo dużo deszczu

Źródło:
Okinawa Times, ENEX, NHK

1344 metry - na taką głębokość zanurkował pewien żółw skórzasty z rejonu Wysp Salomona. Jeśli wynik ten zostanie potwierdzony badaniami naukowymi, zostanie uznany za rekord Guinnessa.

"Spektakularny" wyczyn żółwia może trafić do Księgi rekordów Guinnessa

"Spektakularny" wyczyn żółwia może trafić do Księgi rekordów Guinnessa

Źródło:
livescience.com, tvnmeteo.pl

Powrót kapsuły Starliner z dwojgiem astronautów na pokładzie został po raz kolejny przesunięty. Amerykanie mają wrócić na Ziemię nie wcześniej niż 22 czerwca - podała w piątek NASA.

Pechowa misja. Powrót astronautów znów przełożony

Pechowa misja. Powrót astronautów znów przełożony

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl