TVN Meteo | Ciekawostki

Babka lancetowata - właściwości, zastosowanie, przepis na syrop 

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
ks//mro
Źródło:
tvnmeteo.pl
40 procent gatunków roślin może wyginąć ("Polska i Świat" TVN24)
40 procent gatunków roślin może wyginąć ("Polska i Świat" TVN24)"Polska i Świat" TVN24
wideo 2/7
"Polska i Świat" TVN2440 procent gatunków roślin może wyginąć ("Polska i Świat" TVN24)

Babka lancetowata, lub inaczej babka wąskolistna, to powszechnie występująca roślina o właściwościach leczniczych. Liście babki lancetowatej wykorzystywane są do przygotowania syropu i naparu, można ich też używać jako okładu. Babki lancetowatej używa się wspomagająco m.in. w leczeniu chorób układu oddechowego i pokarmowego oraz zewnętrznie w przebiegu chorób skóry.

● Babka lancetowata/babka wąskolistna (Plantago lanceolata L.) uważana za chwast ze względu na swoje pospolite występowanie na całym obszarze Polski. ● Babka lancetowata ma właściwości lecznicze o działaniu wykrztuśnym, antybakteryjnym, przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.  ● Babka lancetowata ma długie wąskie (lancetowate) liście i drobne brązowe kwiaty osadzone na długich łodyżkach.

Babka lancetowata

Babka lancetowata/babka wąskolistna (Plantago lanceolata L.) to roślina z rodziny babkowatych. Rośnie na łąkach, polach, przy drogach, na trawnikach. Tę pospolitą roślinę, uważaną za chwast, można spotkać powszechnie w całej Europie. Jej liście, a czasami także korzenie wykorzystywane są w celach leczniczych.

Jak wygląda babka lancetowata? Jakie ma właściwości?

Babka lancetowata ma od kilku centymetrów do nawet 0,5 m wysokości. Jej kwiaty są brązowe, drobne, osadzone na długich łodygach. Babka lancetowata kwitnie od maja do września. Liście są lancetowate (stąd nazwa), długie, ciemnozielone.

Babka lancetowataShutterstock

Właściwości lecznicze babki lancetowatej dotyczą przede wszystkim jej liści, w mniejszym stopniu korzeni. Liście zawierają witaminy A, C, K. Poza tym babka lancetowata zawiera garbniki, flawonoidy, krzem, cynk, substancje śluzowe i kwasy organiczne. 

Liść babki lancetowatej działa osłaniająco na drogi oddechowe oraz układ trawienny. Poza tym babka lancetowata daje działanie: - przeciwzapalnie, - uszczelniające naczynia krwionośne, - wykrztuśne, - osłaniające, - przeciwbakteryjne, - przeciwgorączkowe, - moczopędne, - oczyszczające. 

Babka lancetowata - zastosowanie

Liście babki lancetowatej stosuje się w infekcjach górnych dróg oddechowych, zwłaszcza mokrym kaszlu, stanach zapalnych układu pokarmowego, w tym w chorobie wrzodowej żołądka. Okłady z babki lancetowatej stosuje się na rany, wysypki skórne, a także na zapalenie spojówek.

Babka lancetowata - właściwości lecznicze 

Napar z babki lancetowatej zalecany jest podczas infekcji górnych dróg oddechowych, szczególnie przy kaszlu. Należy pić jedną lub dwie szklanki naparu z babki lancetowatej dziennie.

Właściwości zdrowotne ma też korzeń babki lancetowatej. Można go żuć na ból zęba, a napar z korzenia babki pomoże na biegunkę, kaszel, problemy z wątrobą i zgagę.

Babka lancetowata na rany i problemy skórne Napar  lub sok z babki lancetowatej można też stosować zewnętrznie przy wysypkach, owrzodzeniach i na trudno gojące się rany, oparzenia czy odmrożenia. Można również rozetrzeć świeży liść babki i robić z niego okłady, także na obtarte od niewygodnych butów stopy. Świeży sok z babki lancetowatej lub okłady z pogniecionych liści można stosować też na ukąszenia owadów.

Odwar z liści babki lancetowatej (dwie łyżki liści na szklankę wody) pomaga zwalczyć łupież. Wystarczy spłukać nim głowę po jej umyciu.

Babka lancetowata na żylaki Babka lancetowata stosowana jest także na żylaki. Wystarczy drobno posiekać lub zmiksować w blenderze liście babki lancetowatej, dodać ok. 100 ml miodu i trochę wody. Wymieszać aż osiągnie konsystencję papki, którą smaruje się żylaki. Można także robić kompresy ze zgniecionych liści babki lancetowatej.

Syrop z babki lancetowatej

Syrop z babki lancetowatej jest naturalnym sposobem na mokry kaszel, gorączkę, przeziębienie. Substancje śluzowe z babki lancetowatej powlekają też śluzówki, gardło i struny głosowe, pomagając przy problemach z głosem, chrypce, suchości lub bólu gardła.

Syrop z babki lancetowatej można kupić w aptece, ale można również przygotować go samodzielnie. 

ZOBACZ >> Domowe sposoby na przeziębienie - co pomoże na ból gardła, chrypę, kaszel i katar?

Syrop z babki lancetowatej - przepis

Do zrobienia syropu z liści babki lancetowatej, potrzebne będą następujące składniki: - 100 g świeżych liści babki lancetowatej, - 100 g cukru lub miodu, - 50 ml wódki.

Liście drobno siekamy lub rozdrabniamy w blenderze, przekładamy do głębokiego naczynia, zalewamy ok. pół szklanki letniej wody i mieszamy. Uzyskaną masę przecedzamy przez drobne sitko lub gazę, do soku z babki lancetowatej dodajemy cukier lub miód i zalewamy wódką. Dokładnie mieszamy i przelewamy do czystego i suchego naczynia (butelki lub słoika). Syrop z babki lancetowatej przechowujemy w temperaturze pokojowej.

Babka lancetowata: przeciwwskazania

Do rzadkich skutków ubocznych spożywania babki lancetowatej można zaliczyć nudności i wymioty, biegunkę, problemy skórne (np. nadwrażliwość, dermatozy). 

Przeciwwskazaniami do stosowania babki lancetowatej są: - laktacja, - ciąża, - wiek do 12 lat.

Babka zwyczajna a lancetowata

Występowanie babki zwyczajnej i lancetowatej jest podobne, warto jednak wiedzieć, jak odróżnić je od siebie, ponieważ babka lancetowata ma silniejsze właściwości zdrowotne od babki zwyczajnej. Odróżnienie tych roślin babki od siebie nie jest jednak trudne: babka lancetowata ma podłużne długie liście, a babka zwyczajna okrągłe. Nie da się ich pomylić.

ZOBACZ >> Czarny bez - właściwości, owoce, kwiaty, przepisy na sok, syrop i nalewkę z czarnego bzu

Autor:ks//mro

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości