Strażniczka parku narodowego Conway National Park w Australii znalazła w lesie deszczowym w północnej części stanu Queensland gigantyczną ropuchę olbrzymią. Płaz ważył 2,7 kilograma i jest prawdopodobnie najcięższym, jaki do tej pory odkryto.
Ropuchę olbrzymią (Rhinella marina) niespotykanych rozmiarów zauważyła 12 stycznia podczas rutynowego patrolu Kylee Gray, strażniczka Parku Narodowego Conway w Queenslandzie. Gray i jej koledzy schwytali płaza i przynieśli do biura parku, gdzie został zważony. Okazało się, że ropucha waży 2,7 kilograma i jest prawdopodobnie największą, jaką do tej pory znaleziono. Dlatego nazwano ją Ropuchodzillą (ang. Toadzilla). Nazwa ta nawiązuje do Godzilli, fikcyjnego gigantycznego potwora z filmu.
- Nazwaliśmy ją Ropuchodzillą i szybko umieściliśmy w kontenerze, aby ją stamtąd zabrać - przekazała Gray.
Do tej pory największą ropuchą olbrzymią była ta ze Szwecji o masie 2,65 kilograma z 1991 roku.
Gigantyczna ropucha to gatunek inwazyjny
Jeden ze strażników parku Barry Nolan powiedział, że zwierzę zostało poddane eutanazji ze względu na jego "negatywny wpływ na środowisko". Jak tłumaczył, ropucha ta jest gatunkiem inwazyjnym i konieczne było usunięcie jej z lasu deszczowego.
Ropuchy olbrzymie zostały sprowadzone do Australii w 1935 roku w celu kontroli chrząszczy Dermolepida albohirtum i innych szkodników, ale bardzo szybko się rozmnożyły, co negatywnie zaczęło wpływać na lokalną florę i faunę. - Płazy te nie mając naturalnych wrogów, stanowią zagrożenie dla australijskiego ekosystemu - wyjaśnił Nolan. Dodał, że nowo odkryty okaz jest dwukrotnie większy od przeciętnego przedstawiciela tego gatunku.
- Samica ropuchy olbrzymiej, taka jak Ropuchodzilla, może złożyć do 35 tysięcy jaj, więc zdolność tego gatunku do reprodukcji jest oszałamiająco duża. Wszystkie części cyklu hodowlanego są szkodliwe dla australijskich gatunków rodzimych - tłumaczył Nolan.
Ciało gigantycznego płaza zostało przekazane do Muzeum Queenslandu w celu przeprowadzenia dalszych badań.
Inne nazwy Rhinella marina to aga bądź kururu.
Źródło: BBC, Reuters, The Guardian