Futro, skóra i inne materiały organiczne zwykle są w stanie przetrwać nie więcej niż 100 tysięcy lat, dlatego trudno określić, w co ubierali się nasi praprzodkowie. Przełom przynoszą badania archeologów, którzy odkryli, jak mieszkańcy dzisiejszej północnej Europy chronili się przed zimnem 300 tysięcy lat temu.
Zespół niemieckich naukowców, m.in. z Uniwersytetu Eberharda Karola w Tybindze, przeprowadził badanie, w ramach którego przeanalizował znaleziska z datowanego na epokę kamienia stanowiska archeologicznego Schöningen w Dolnej Saksonii. W efekcie archeolodzy odkryli ślady nacięć na stopie i palcach szczątków kości niedźwiedzia jaskiniowego. Wyniki badań, opublikowanych w grudniu przez czasopismo naukowe "Journal of Human Evolution", okazały się przełomowe.
Jeden z najstarszych dowodów
- Nowo odkryte ślady nacięć wskazują, że około 300 tysięcy lat temu ludzie w północnej Europie byli w stanie przetrwać zimę częściowo dzięki ciepłym niedźwiedzim skórom - podkreśla jeden z autorów badań, Ivo Verheijen, w rozmowie z "Independent". To jeden z najstarszych na to dowodów.
Z kolei już wcześniejsze badania dowiodły, że sierść pojawiająca się w okresie zimowym u wymarłych niedźwiedzi jaskiniowych składała się z długich włosów zewnętrznych, które tworzyły przewiewną warstwę ochronną, i krótkich, gęstych włosów, które zatrzymywały ciepło podczas zimowej hibernacji.
Ślady nacięć na kościach zwierząt są zwykle interpretowane przez archeologów jako znak, że były one dla ludzi źródłem pożywienia. Ale naukowcy podkreślają, że z kości dłoni i stóp prawie nie udaje się uzyskać mięsa. - W tym przypadku tak drobne i precyzyjne ślady cięcia możemy przypisać starannemu zdzieraniu skóry - ocenił Verheijen.
Stanowisko z epoki kamienia ma odgrywać "kluczową rolę" w zrozumieniu dawnych ludzi i genezy łowiectwa, ponieważ to tutaj "odkryto najstarsze na świecie włócznie".
Jest jeszcze jeden powód, dla którego najnowsze odkrycie jest wyjątkowo cenne: futro, skóra i inne materiały organiczne zwykle nie są w stanie przetrwać dłużej niż 100 tysięcy lat, co oznacza, że bardzo trudno o bezpośrednie dowody na to, jak wyglądały prehistoryczne ubrania.
Niedźwiedzie jaskiniowe - kiedy wyginęły
Niedźwiedzie jaskiniowe (Ursus spelaeus) żyły na terenie Europy w końcu plejstocenu i wymarły najprawdopodobniej około 24 tys. lat temu. Autorzy badań na łamach "Journal of Human Evolution" podkreślili, że w okresie paleolitu niedźwiedzie występowały powszechnie w Europie, "zarówno w ciepłych, jak i zimnych warunkach, zarówno przedstawiciele niedźwiedzia jaskiniowego i niedźwiedzia brunatnego".
Jako stworzenia wszystkożerne, często zamieszkujące jaskinie, dzieliły środowisko z ludźmi, w związku z tym "prawdopodobnie dochodziło do interakcji między ludźmi a niedźwiedziami". Natura tych interakcji "jest przedmiotem debaty naukowej od co najmniej wieku, a paradygmaty wielokrotnie ulegały zmianie". ZOBACZ TEŻ: Wandale pisali po wzorach sprzed 20 tysięcy lat. Zniszczyli najstarszą sztukę na kontynencie
Źródło: Journal of Human Evolution, The Independent, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Tom Bjorklund