Meteoryt o wadze 7,6 kilograma został odkryty na Antarktydzie. To niezwykle rzadki okaz, a zarazem jedna z największych kosmicznych skał, jakie udało się odnaleźć na tym kontynencie. Badacze podkreślają, że Antarktyda to idealne miejsce do poszukiwania meteorytów.
Międzynarodowy zespół badawczy, w którego skład wchodzili naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, Belgii i Szwajcarii, przebywał na Antarktydzie w grudniu 2022 roku. Poszukiwał on meteorytów na zupełnie nowym obszarze, wskazanym za pomocą analizy zdjęć satelitarnych południowego kontynentu.
Pięć nowych znalezisk
Misja zakończyła się sukcesem - badacze wrócili z Antarktydy z pięcioma meteorytami, w tym z jednym o wadze 7,6 kilograma. Jak szacuje Maria Valdes z Field Museum i Uniwersytetu w Chicago, jedna z uczestniczek wyprawy, spośród 45 tysięcy meteorytów znalezionych na Antarktydzie w ciągu ostatniego stulecia, tylko około stu jest tej wielkości lub większych.
- Rozmiar niekoniecznie ma znaczenie, jeśli chodzi o meteoryty, nawet maleńkie okruchy mogą być niezwykle cenne naukowo - mówi. - Trzeba jednak przyznać, że znalezienie dużego meteorytu, takiego jak ten, to rzadkie i ekscytujące zdarzenie.
Pięć nowo odkrytych meteorytów zostanie przeanalizowanych w Królewskim Belgijskim Instytucie Nauk Przyrodniczych. Badacze zebrali również próbki osadów skalnych, które mogą zawierać maleńkie mikrometeoryty - trafią one do wszystkich instytucji biorących udział w wyprawie naukowej.
Antarktyda jak Chicago
Antarktyda to jedno z najlepszych na świecie miejsc do poszukiwania meteorytów. Kontynent ten jest gigantyczną, śnieżną pustynią, a suchy klimat ogranicza stopień starzenia się meteorytów. Na dodatek czarne skały wyraźnie odznaczają się na białym tle. Nawet gdy meteoryty zapadają się w lód, ruchy lodowców pomagają ponownie je odsłonić.
Wyprawa została zaplanowana na grudzień, ponieważ na Antarktydzie panuje wtedy lato. Temperatura powietrza podczas wyprawy oscylowała wokół -10 stopni Celsjusza. Jak zauważa Valdes, momentami na Antarktydzie było cieplej niż w tym samym czasie w Chicago. Spędzanie dni na skuterach śnieżnych, trekking przez lodowe pola i spanie w namiocie sprawiło jednak, że antarktyczna pogoda wydawała się naprawdę ekstremalna.
Valdes przyznaje, że z niecierpliwością czeka na wyniki analizy kosmicznych skał.
- Badanie meteorytów pomaga nam lepiej zrozumieć nasze miejsce we wszechświecie. Im większa próbka, tym więcej możemy dowiedzieć się o naszym Układzie Słonecznym i o nas samych - dodaje.
Źródło: Field Museum
Źródło zdjęcia głównego: Maria Valdes