Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 10°C 23°C 11°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Koronawirus i grypa. Sprawdź, jakie wywołują objawy

  28-02-2020 10:44 Ekspert o podobieństwach SARS-CoV-2 do grypy
  Czym grypa różni się od koronawirusa SARS-CoV-2? TVN24

  Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 w Chinach wybuchła podczas polskiego szczytu zachorowań na grypę. Obie choroby wywołują prawie identyczne objawy. Jak powiedział dr Jerzy Jaroszewicz, w przypadku grypy mamy broń w postaci szczepionki. Na koronawirusa nie została jeszcze wynaleziona. Uruchomiona została całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia, jej numer to 800-190-590.

  Jak mówił w rozmowie z TVN24 dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu, wirus grypy i koronawirus SARS-CoV-2 różnią się przede wszystkim tym, że "jeden jest znany, a drugi nie".

  - Ten pierwszy znamy od kilkudziesięciu lat. Wiemy, jak się mutuje i jak się zmienia. Jest to wróg dobrze opracowany. Przeciwko wirusowi grypy mamy szczepionkę - powiedział Jaroszewicz. Jak mówił, w przypadku koronawirusa tę wiedzę dopiero zdobywamy, bo jest to wirus znany od około trzech miesięcy, a dane, które o nim otrzymujemy, są fragmentaryczne.

  WRÓCIŁEŚ Z PÓŁNOCNYCH WŁOCH? SPRAWDŹ, CO ZALECA GIS

  Objawy grypy i koronawirusa

  Koronawirus objawia się łudząco podobnie do grypy, na którą co roku w Polsce choruje kilka milionów osób.

  - O ile przy grypie występuje wysoka gorączka, to w przypadku koronawirusa nie jest ona aż tak wysoka. Koronawirus daje częściej objawy związane z górnymi drogami oddechowymi w postaci kaszlu, duszności, zapalenia płuc - tłumaczył Jaroszewicz.

  - Objawy grypy to przede wszystkim wysoka gorączka, bóle mięśni, bóle stawów, uczucie zmęczenia i rozbicia - mówił Jaroszewicz. Przy grypie kaszel i katar wystąpić mogą, ale nie muszą. - Grypa jest groźna z powodu możliwości powikłań. Powoduje śródmiąższowe zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, a także zapalenie opon mózgowych i mózgu oraz uszkodzenia wielonarządowe. To skutki mogące prowadzić nawet do śmierci. Dotyczą przede wszystkim osób starszych z innymi chorobami współistniejącymi - tłumaczył Jaroszewicz.

  W okresie inkubacji koronawirusa możemy zarażać innych. Okres wylęgania nie jest jeszcze dobrze znany, średnio wynosi on około pięć do siedmiu dni. Bywa jednak, że wirus wykluwa się jeszcze dłużej. - Do niedawna uważano, że najdłuższy okres wylęgania to 14 dni. Teraz pojawiły się dane, że do inkubacji może dojść nawet w 25-27 dni - mówił specjalista.

  Obydwa te wirusy - zarówno wirus grypy, jak i SARS-CoV-2 - są najgroźniejsze dla osób starszych po 65. roku życia. W przypadku tego drugiego - według Jaroszewicza - śmiertelność wśród osób powyżej 75. roku życia to nawet kilkanaście procent. Zwracał też uwagę na to, że u osób z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP), astmą, niewydolnością krążeniową, cukrzycą czy nowotworami, także jest większe ryzyko powikłań, a nawet śmierci.

  Sezon grypowy w pełni

  Zdaniem rozmówcy TVN24, z powodu zmian klimatycznych sezon grypowy jest rozluźniony, zwykle szczepienia na grypę zaczynają się we wrześniu i październiku, a w tym roku szczyt zachorowań na grypę przypadł na styczeń, ale dalej notowany jest wzrost zachorowań. Zaszczepić można się w każdym momencie roku. Dodał, że szczepionka jest bezpieczna i wskazana dla wszystkich osób, nawet dla kobiet w ciąży.

  W lutym zanotowano w Polsce ponad 820 tysięcy przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. Z powodu tej choroby w lutym zmarły 23 osoby.

  Jak opowiadał Jaroszewicz, osoby w ciężkim stanie z powodu grypy najczęściej trafiają do szpitala na oddziały intensywnej terapii i opieki kardiologicznej. A co zrobić, kiedy dopadnie nas grypa? Jak mówił, w większości przypadków wystarczy leczenie objawów, czyli pozostanie w domu, ograniczanie aktywności fizycznej i picie dużej ilości płynów.

  ZOBACZ, JAK PRAWIDŁOWO MYĆ RĘCE

  "Ma nadspodziewanie dużą umiejętność szerzenia się"

  Jaroszewicz tłumaczył, że SARS-CoV-2 jest jednym z koronawirusów. To cała rodzina wirusów, które powodują sezonowe infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych. - Do koronawirusów zaliczamy też SARS czy MERS. SARS-CoV-2 jest nową odmianą. Wiemy o niej niewiele, ale ma nadspodziewanie dużą umiejętność szerzenia się. To zaskoczyło epidemiologów. Wiemy też, że ma niższą śmiertelność, niż te dwa pozostałe wirusy - opowiadał Jaroszewicz.

  EKSPERCI ODPOWIADAJĄ NA WASZE PYTANIA

  Jeśli obawiasz się o swoje zdrowie, przypominamy, że całą dobę działa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia, a jej numer to 800 190 590.

   
  "Cały świat potrzebuje szczepień"

  Zdaniem Jaroszewicza, cały świat potrzebuje szczepień i powinniśmy szczepić się jak najczęściej.

  - Przy grypie mamy tę broń, a w przypadku koronawirusa szczepionki jeszcze nie ma, trwają nad nią prace. Teraz możemy zachować ostrożność, czyli powinniśmy nauczyć się regularnej higieny dłoni. Przy wyjściu z autobusu, po przyjściu do domu, po kontakcie z klamką w sklepie. Starajmy się unikać dotykania twarzy i niepotrzebnych zgromadzeń ludzkich. To, że wiele imprez masowych jest odwoływanych - to ma sens. Nie kuśmy losu przez najbliższy okres. Dbajmy o odporność. Rzućmy papierosy - one też zwiększają możliwość zakażenia SARS-CoV-2. Jeśli ktoś kaszle, kicha, niech założy maseczkę albo niech kicha do chusteczki - tłumaczył Jaroszewicz.

  Zobacz całą rozmowę z doktorem Jerzym Jaroszewiczem:

 • NataniaN
  Choroby byly i zawsze beda.
  NataniaN /2020-03-02 21:16
 • Naukowcy?
  Co jeszcze ten swiat wymysli na zwyklego zjadacza chleba,mozna sie domyslec gdzie i jak to powstalo kto wymyslil i dlaczego teraz maseczki posylajom i tu jest odpowiedz,co im zrobili tyle niewinnych istot na swiecie a ile zginie jeszcze do czego doszlismy w tym 21 wieku,a szkoda wszystkich na calym swiecie,biedny czy bogaty.
  ~bossy /2020-03-01 09:04
 • Panika?
  Nie siejmy paniki,Chinczycy narobili swinstwa tylko kto za to odpowiada to jest pytanie i dlaczego zwykli ludzie cierpiom innych krajow.
  ~kocur /2020-02-29 20:15
 • @mysliciel bo mieli kontakt z tymi, którzy byli w Chinach
  Nie snuj teorii spiskowych, odrobina myślenia, nie byli w Chinach i się zarazili, trudno pomyśleć, że od innych co byli w tym kraju?
  Napisz jeszcze, że to przez nieistniejące smugi chemiczne.
  ~Nick /2020-02-29 17:57
 • Koronawirus?
  To tylko grypa ale widac jakie lekarstwa produkowane w Chinach
  ~bystra /2020-02-29 10:17

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....