Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 7°C 12°C 8°C Zachmurzenie duże z przelotnymi opadami
zwiń
Informacje
 • Niebezpiecznie wysoka temperatura w całym kraju. IMGW ostrzega

  23-06-2016 14:12 Alerty we wszystkich województwach

  Ostrzeżenia pogodowe IMGW

  IMGW

  W Polsce panują tropikalne upały. Temperatura często przekracza 30 st. C. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił w całym kraju alerty pogodowe drugiego i pierwszego stopnia dotyczące wysokiej temperatury.

  Upały panują od czwartku w całej Polsce. Wszystko za sprawą gorącego, zwrotnikowego powietrza, które napływa do nas znad Afryki.

  Coraz goręcej

  Od czwartku do soboty temperatura w całym kraju będzie systematycznie rosnąć. W czwartek termometry wskażą od 27 do 32 st. C. Najwyższe wartości zobaczą mieszkańcy Podkarpacia.

  W piątek temperatura w całym kraju przekroczy już 30 st. C. Najgoręcej będzie na Dolnym Śląsku, gdzie słupki rtęci wskażą 34 st. C.

  Temperatura ma być najwyższa w sobotę. Na Dolnym Śląsku wyniesie wtedy 35 st. C, jednak niewykluczone, że w Wielkopolsce odnotujemy temperatury nawet o jeden lub dwa stopnie wyższe.

  W niedzielę także będzie gorąco. Na termometrach zobaczymy od 30 do 35 stopni. Największy upał zapanuje na Podkarpaciu.

  Koniec tygodnia oprócz gorąca sprowadzi do nas gwałtowne burze z gradem. Zjawiska mają od niedzieli występować na zachodzie, a później także w centrum kraju.

  IMGW ostrzega

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej także ostrzega przed upałami. Ostrzeżenia pogodowe panują w całym kraju. W dziewięciu województwach ostrzeżenia mają drugi, prawie najwyższy stopień. Według IMGW zjawiska mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

  Ostrzeżenia drugiego stopnia

  Ostrzeżenia drugiego, prawie najwyższego stopnia wydano dla województw: dolnośląskiego, łódzkiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, podkarpackiego, a także częściowo dla wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego.

  Wszystkie ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują do niedzieli do godz. 18.

  W woj. dolnośląskim temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie od 30 do 34 st. C (tylko w niedzielę 26 czerwca na zachodzie województwa od 27 do 29 st. C). W nocy termometry będą wskazywać od 18 do 21 st. C.

  W woj. łódzkim w dzień prognozuje się temperaturę od 30 do 35 st. C, a w nocy od 18 do 22 st. C.

  W woj. opolskim, śląskim, świętokrzyskim i małopolskim termometry wskażą od 30 do 34 st. C. Temperatura w nocy będzie osiągać wartości od 18 do 21 st. C.

  W woj. podkarpackim słupki rtęci w ciągu dnia wskażą od 29 do 33 st. C, a w nocy od 18 do 20 st. C.
  W subregionie konińskim woj. wielkopolskiego i subregionie południowo-wschodnim woj. kujawsko-pomorskiego synoptycy IMGW prognozują, że w czwartek temperatura maksymalna wyniesie od 29 do 30 st. C, a w pozostałe dni od 32 do 35 st. C. Termometry w nocy wskażą od 17 do 22 st. C.

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia

  IMGW wydał także ostrzeżenia pierwszego stopnia, dotyczące upałów.

  W subregionie pilskim woj. wielkopolskiego i północno-zachodnim woj. kujawsko-pomorskiego w czwartek prognozuje się temperaturę maksymalną od 29 do 30 st. C, a w piątek oraz w sobotę od 32 do 34 st. C. Termometry w nocy wskażą od 17 do 21 st. C. Ostrzeżenie obowiązuje do soboty do godz. 18.

  W woj. lubuskim temperatura w ciągu dnia wyniesie od 30 do 34 st. C, a w nocy od 19 do 22 st. C. Alert obowiązuje do soboty do godz. 18.

  W woj. zachodniopomorskim słupki rtęci w czwartek wskażą od 29 do 31 st. C, a w piątek i sobotę od 30 do 33 st. C. Temperatura w nocy wyniesie od 17 do 20 st. C. Ostrzeżenie obowiązuje do soboty do godz. 18.

  W woj. pomorskim prognozuje się temperaturę maksymalną w dzień od 29 do 32 st. C. W nocy termometry wskażą od 19 do 21 st. C. Alert obowiązuje do niedzieli do godz. 18.

  W woj. warmińsko-mazurskim synoptycy IMGW zapowiadają, że temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie do 31 st. C w piątek oraz do 33 st. C w niedzielę. W nocy termometry wskażą od 15 do 19 st. C. Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 18.

  W woj. mazowieckim w piątek prognozuje się temperaturę maksymalną od 29 do 32 st. C, a w sobotę i niedzielę od 30 do 34 st. C. W nocy termometry wskażą od 17 do 21 st. C. Alert obowiązuje do niedzieli do godz. 18.

  W woj. podlaskim temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie do 31 st. C w piątek i do 33 st. C w niedzielę. W nocy słupki rtęci wskażą od 15 do 18 st. C. Ostrzeżenie obowiązuje do niedzieli do godz. 18.

  W woj. lubelskim prognozuje się temperaturę maksymalną w piątek od 28 do 31 st. C, a w sobotę i niedzielę od 30 do 33 st. C. Temperatura w nocy wyniesie od 18 do 21 st. C. Alert obowiązuje do niedzieli do godz. 18.

  Co oznacza ostrzeżenie?

  Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza możliwość wystąpienia "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

  Alert pierwszego stopnia wiąże się z wystąpieniem "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

 • upał
  kocham upały, mogą być nawet 40 st!
  ~marek /2016-06-24 11:45
 • Duże opóźnienia pociągów w kierunku Łodzi
  Pociągi mają duże opóźnienie i nie wiadomo, czy i o której wyjadą w kierunku Łodzi.
  ~nicki /2016-06-23 14:32

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...