Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 12°C 2°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Powodzie w Mozambiku. 25 dzieci mogło zostać porwanych przez nurt rzeki

  14-01-2015 21:43 W zalanych rejonach afrykańskiego kraju bez wytchnienia pracują ratownicy

  W części Mozambiku z powodu ulew wystąpiły powodzie, które "mogły porwać 25 dzieci"

  Reuters TV

  Trwające od kilku dni obfite ulewy spowodowały, że jedna z rzek przecinająca Mozambik (południowo-wschodnia Afryka) wylała, podtapiając zamieszkany obszar. Władze ogłosiły czerwony alert na terenach leżących w centrum i na północy państwa. Część zabudowy jest zupełnie zrujnowana i istnieją realne, choć niepotwierdzone doniesienia o porwaniu przez nurt rzeki 25 dzieci.

  Utrzymujące się od niedzieli 11 stycznia obfite opady deszczu spowodowały, że w centralnej i północnej części kraju wystąpiły powodzie. Zalane jest zwłaszcza miasto Mocuba w prowincji Zambezia, gdzie z koryta wylała się rzeka o tej samej (co prowincja -red.) nazwie.

  "Wszystko zaczęło się w środku nocy"

  - To wszystko zaczęło się w środku nocy, obudziłem się z tego powodu - relacjonował Victor Durate, mieszkający w zalanym dystrykcie Lugela.

  Mężczyzna w rozmowie z reporterami agencji Reutera przyznał, że wielu jego sąsiadów, tak jak i on, przez powódź straciło dużą część swojego dobytku. W tym regionie wiele budynków woda zniszczyła w stopniu uniemożliwiającym ponowne zamieszkanie.

  Nowo powołany rząd w kraju w odpowiedzi na klęskę żywiołową powołał sztab kryzysowy i wysłał do zalanych terenów dodatkową pomoc. Poszkodowani są ewakuowani z zagrożonego obszaru przez ratowników docierających do nich na motorówkach.

  Dziesiątki zagionych

  Rzecznik prasowy rządu w rozmowie z mediami przyznał, że centrale odebrały zgłoszenie o porwaniu przez nurt dużej liczby osób.

  - Otrzymano zgłoszenie, jakoby powódź porwała chłopca przechodzącego rytuał inicjujący jego bycie mężczyzną, a wraz z nim ponad 25 innych dzieci wraz z ich ojcami chrzestnymi.

  Dodał, że zgłoszono również zaginięcie dwóch dorosłych osób. - Policja stara się potwierdzić te informacje, a ratownicy - znaleźć te osoby - podkreślił.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...