Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 27°C 29°C 19°C Przeważnie słonecznie
zwiń
Informacje
 • Tysiące turystów płyną do Izraela

  19-06-2011 14:39 ul. Franciszkańska 14/102 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu 22 635 3525
  Tysiące turystów płyną do Izraela

  Izraelskie wybrzeże Eliat

  sxc.hu

  Około 50 tysięcy turystów przypłynie w czerwcu do Izraela wielkimi statkami wycieczkowymi. Tylko w tym miesiącu do izraelskich portów zawita 37 takich jednostek.

   

  Luksusowe statki zawitają do portów w Hajfie i Aszdod, gdzie na ogół pozostają od jednego do trzech dni. Każdy schodzący na ląd pasażer wydaje średnio 150 dolarów dziennie na miejscowe atrakcje turystyczne i zakupy.

  Izraelskie ministerstwo turystyki podaje, że w ubiegłym roku na statkach wycieczkowych przybyło do tego kraju 170 tysięcy turystów. Był to aż 25-krotny wzrost w porównaniu z rokiem 2009, kiedy światowa opinia publiczna miała jeszcze w pamięci informacje o operacji "Płynny ołów", przeprowadzonej przez wojsko izraelskie przeciwko siłom Hamasu w Strefie Gazy.

  W tym roku władze spodziewają się kolejnego rekordu, bowiem tylko w ciągu pierwszych czterech miesięcy Izrael drogą morską odwiedziło już ok. 70 tys. osób.

  Już bezpiecznie, ale wciąż drogo

  Zdaniem dyrektora generalnego w izraelskim ministerstwie turystyki, Noaza Bar-Nira, decyzja organizatorów rejsów o zawijaniu do portów w Aszdod i Hajfie wynika z przekonania, że Izrael jest nie tylko krajem atrakcyjnym turystycznie, ale i bezpiecznym.

  Bar Nir przyznał jednak, że barierą dla jeszcze większego napływu statków wycieczkowych są zbyt wysokie podatki i opłaty portowe - z tego powodu postój w Izraelu jest droższy niż w portach europejskich Morza Śródziemnego.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Afrykański żar zostanie w Polsce także przez najbliższe dni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....