Powstał w 1933 roku dla obsługi pasażerów z całego kraju - Dworzec Morski podczas wojny dotkliwie zniszczony, teraz odzyskuje dawną świetność. Jego nowoczesnym elementem będzie duży przeszklony balkon z widokiem na wejście do portu, który pojawi się od strony Nabrzeża Francuskiego.
Usytuowany w gdyńskim porcie, tuż nad wodą, Dworzec Morski powoli odzyskuje swoją oryginalną, imponującą bryłę. Budynek z lat 30. XX wieku został zniszczony w czasie wojennych bombardowań. Po wojnie odbudowano go w zmienionej formie. Po remoncie jego fasada ma odzyskać historyczny, symetryczny układ.
Zabytkowy budynek w nowoczesnej formie
Efekt prac najwyraźniej widać północno-zachodniej części elewacji. W miejscu szpecącej budynek wyrwy powstaje brakujące piętro.
Z zewnątrz zobaczyć już można gotowe konstrukcje pod klatkę schodową, natomiast wewnątrz - odbudowę galerii, która przed wojną otaczała główny hol. Wszystkie prace związane z rekonstrukcją elewacji, w tym wymiany okazałego świetlika w kopule dworca, planowane są jeszcze przed zimą. Już teraz wymienione zostały okna oraz pokrycie dachowe. Postawione zostały już ściany wytyczające nowy układ pomieszczeń.
Na front budynku wrócą odnowione płaskorzeźby orłów, zerwane w czasie okupacji przez Niemców. Zrekonstruowane zostaną posadzki, schody, galerie, balustrady i inne elementy wystroju, jak tablice pamiątkowe czy kinkiety.
Budynek nie będzie jednak w całości odtworzony w przedwojennej formie. Od strony Nabrzeża Francuskiego elewacja zostanie przeszklona. Od tej strony powstanie długi balkon, mocno wysunięty w stronę wody. - Symbolicznie nawiąże do trapu, jakim pasażerowie wchodzili bezpośrednio na pokład legendarnych transatlantyków – tłumaczy Joanna Dąbrowska z Muzeum Emigracji w Gdyni.
Przygotowują magazyn do wystawy
Muzeum Emigracji powstaje w dawnym Dworcu Morskim oraz przylegającym do niego na terenie portu w Gdyni Magazynie Tranzytowym, gdzie na 3,6 tys. metrów kwadratowych powierzchni powstanie wystawa główna.
Teraz wznoszone są tam konstrukcje, w których będzie prezentowana ekspozycja stała. Rozpoczęły się skomplikowane prace, dzięki którym w przyszłości będzie można tworzyć wystawy multimedialne.
Tak będzie wyglądało Muzeum Emigracji:
Jedyna taka placówka w Polsce
Gdyńska placówka będzie jedynym miejscem w kraju, które ukazywać będzie historię emigracji z ziem polskich. Nieprzypadkowo na jej siedzibę wybrano obiekty na terenie portu w Gdyni, które przez lata służyły obsłudze polskiego ruchu emigracyjnego.
Koszt budowy wyniesie około 50 mln złotych, z czego prawie 24 mln zł stanowić będzie wsparcie z unijnego programu Jessica. Całość ma być gotowa w czerwcu 2014.
Tu powstaje Muzeum Emigracji:
Autor: ws / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: www.gdynia.pl